Pszczelarstwo

Co karmić kurczaki

Pin
Send
Share
Send
Send


Hodowca drobiu musi koniecznie wiedzieć, co karmić kurczaki od pierwszych dni życia, ponieważ odżywianie jest niezwykle ważnym czynnikiem dla jeszcze nie dojrzałych piskląt. Niemal natychmiast po wykluciu, kurczaki zaczynają szukać pożywienia i próbują dziobać, im szybciej znajdują pokarm, tym bardziej prawdopodobne, że staną się silniejsze i będą w dobrym zdrowiu. Dlatego zaraz po wyschnięciu piskląt powinny wylać niewielką ilość grysiku kukurydzianego, który jest dla nich wystarczająco mały i nie wymaga dodatkowego szlifowania i obróbki.

Co karmić codziennie kurczęta?

Kiedy dzień mija po wykluciu, dieta kurcząt powinna stać się bardziej zróżnicowana. Lista produktów odpowiednich dla jednodniowych piskląt obejmuje:

 • Kukurydza
 • Yachka
 • Semolina
 • Kasza pszenna
 • Płatki owsiane (drobno zmielone)
 • Proso
 • Twaróg

Jak karmić jednodniowe pisklęta

Wiedząc, jak karmić kurczaki od pierwszych dni życia, należy pamiętać o harmonogramie karmienia, często karmić kurczęta (w odstępie dwóch godzin) i małymi porcjami, aby pisklęta nie rozsypały zboża. Resztki należy natychmiast usunąć i spłukać. Pamiętaj, aby pamiętać o obecności czystej wody w miskach do picia. Bardzo przydatne jest, aby kurczaki dodawały do ​​diety kefir lub świeżą serwatkę, którą można wlać do garnków zamiast wody.

Około trzeciego dnia możesz zacząć dodawać warzywa do diety. Pisklęta będą smakowały jak zwilża, liście babki, mniszek lekarski, a także koniczyna i lekko wysuszona pokrzywa. Wszyscy słyszeli o zaletach piór cebulowych dla drobiu, ale pożądane jest wprowadzenie tego składnika do diety od piątego dnia życia piskląt. Zielona cebula ma korzystny wpływ na układ trawienny i zmniejsza ryzyko chorób jelit.

Czy kurczaki dają jajka na twardo?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Odmiana ziemniaka Zekura
 • Szczepienie jabłoni
 • Uprawa indyków brojlerów
 • Omshanik dla pszczół

Czy kurczaki dają jajka na twardo?

Przez długi czas hodowcy drobiu podzielili się na dwa obozy: niektórzy uważają, że gotowane żółtko jest po prostu niezbędne dla kurcząt od pierwszych dni życia, inni uważają, że jest to bezużyteczne, a nawet śmieciowe jedzenie. A jednak, zastanawiając się nad tym, jak karmić kurczaki od pierwszych dni życia w domu, należy zwrócić uwagę na badania naukowe.

Lekarze weterynarii są zdania, że ​​jajko na twardo ma więcej wad niż zalety:

 • Sprzyja rozwojowi patogennej mikroflory w jelicie
 • Duży tłuszcz
 • Zbyt „delikatna” konsystencja nie działa stymulująco na mięśnie żołądka.

Ale to nie znaczy, że warto zrezygnować z tego produktu w ogóle, po prostu warto go podać w ograniczonej ilości i dopiero po osiągnięciu przez pisklęta kilku dni życia.

Nasi czytelnicy polubili artykuły:

Jak kiełkować pszenicę na kurczaki - www.fermerok.info/kak-prorastit-pshenitsu-dlya-kur

Jak zwiększyć produkcję jaj u kurcząt - Przeczytaj artykuł

Charakterystyka i opis kurcząt - rasa Brama

Co karmić cotygodniowe pisklęta?

Gotowa pasza dla kurcząt

Cotygodniowe pisklęta nie muszą już karmić zbyt często, co zmniejsza liczbę posiłków do około 5-6 razy. Podstawą diety nadal jest mieszanka zbóż. Są jeszcze produkty, które można dodać do diety i jak karmić kurczaki w pierwszych dniach życia w domu:

 • Gotowane płatki zbożowe
 • Mokra zacieru
 • Suplementy mineralne (kreda, skorupa)

Biorąc pod uwagę, że liczba karmień na dzień zmniejszyła się, konieczne jest zwiększenie ilości podawanej żywności. Należy zwrócić uwagę na to, czy jest wystarczająca ilość karmników i pijących kurczęta: jeśli wokół jednego pijącego lub karmnika jest za dużo kurczaków, będą się one wzajemnie zakłócać, przepychać się i być może ktoś nie będzie w stanie jeść.

Mikser do kurczaka

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany bakłażana dla szklarni
 • Różnorodność ogórków Dalekiego Wschodu 27
 • Najlepsze winogrona do wina
 • Króliki kalifornijskie

Mikser do kurczaka

Jest bardzo przydatne dla kurcząt, aby miały mokrą papkę w racji, a poza tym jest to korzystne dla hodowcy drobiu finansowo. Faktem jest, że w zacierze można dodać trochę odpadów domowych, na przykład niezjedzoną owsiankę lub gotowaną skórkę ziemniaczaną.

Blender - mieszanka ziarna, odpadów, warzyw, ziół, które są parzone z wodą lub bulionem. W zacierze można dodać mączkę mięsno-kostną lub mączkę rybną. Warzywa są zwykle gotowane i siekane lub tłuczone, takie jak dynia, marchew, ziemniaki, buraki.

Wygodne jest dodawanie do zacieru mineralnych opatrunków, takich jak muszla i kreda. Możesz także wysuszyć i posiekać lub zmielić skorupki jaja, otrzymasz bardzo przydatny produkt dla kurcząt. Ale musisz się upewnić, że zacier nie leży zbyt długo w podajnikach, ponieważ szybko staje się bezużyteczny. A kwaśne lub zgniłe jedzenie może prowadzić do poważnych konsekwencji.

Co karmić miesięczne pisklęta?

Co karmić miesięczne pisklęta

W końcu do miesiąca kurczaki już się w pełni umocniły i zyskały dobrą wagę. Takie kurczaki mogą już spokojnie chodzić w zasięgu i dlatego podstawą pożywienia jest trawa i inne warzywa. Miesięczne pisklęta zaczynają dawać pokruszone ziarno, a od około półtora miesiąca już są solidne, a także nie można już zmiażdżyć zieleni. Mielone zboża można całkowicie usunąć z diety.

W tym wieku suplementy mineralne i witaminy w żywności są bardzo ważne. Niektórzy hodowcy wolą karmić paszę dla drobiu, która jest już wzbogacona o wszystkie niezbędne elementy, wtedy dodatkowe dodatki po prostu nie są potrzebne. Z reguły mieszanki paszowe mają specjalne przedziały wiekowe, które są zaprojektowane dla każdego określonego okresu życia ptaka. Oczywiście karmienie specjalistycznymi kanałami jest wygodniejsze pod względem oszczędzania czasu, ale każdy ma prawo do samodzielnego wyboru.

W wieku jednego miesiąca kurczęta są karmione około trzy razy dziennie. Ale ilość podawanej paszy jest zwiększona. Należy zauważyć, że jeśli w podajniku pozostanie dużo paszy, wówczas jej ilość zostanie zmniejszona.

Dzięki odpowiedniej kompozycji i diecie ptak zawsze będzie miał zdrowy wygląd, dobry apetyt i doskonałe zdrowie.

Pin
Send
Share
Send
Send