Zwierzęta gospodarskie

Ile mleka dać cielęciu

Pin
Send
Share
Send
Send


Przy dobrej farmie mlecznej nie zaleca się karmienia cieląt pod krową. Może to prowadzić do różnych negatywnych konsekwencji. Tak więc nadmiar mleka lub niedobór mleka prowadzi do chorób młodych, a nawet sama krowa może zostać dotknięta. Dlatego cielęta są zazwyczaj karmione osobno. Ile mleka daje cielę od pierwszych dni życia, kiedy, jak zostanie to omówione w artykule.

Dlaczego cielęta są karmione sztucznie?

Ilość mleka spożywanego przez cielę powinna być ściśle kontrolowana, dlatego nie należy pozwalać młodym na karmienie krowy. A oto kilka powodów.

Dlaczego cielęta są karmione sztucznie

 • Jeśli zwierzę pije więcej niż to konieczne, żołądek nie będzie w stanie go strawić. Stąd biegunka.
 • Jeśli młode nie ssą całego mleka, prowadzi to do zmniejszenia wydajności mlecznej w naturalny sposób, w wyniku czego krowa daje mniej produktu, a nawet może stać się nieopłacalna.
 • Rozwiązanie poprzedniego problemu metodą karmienia po karmieniu jest niemożliwe. W takim przypadku krowa zwykle zaczyna trzymać mleko. To prawda, że ​​można go najpierw wypić i podlać cielę resztkami, ale wtedy trudno jest zgadnąć z ilością napoju, a zwierzę może pozostać głodne.

Tak więc z powodów, które nie są jasne, ile mleka potrzebuje cielę, jest ono sztucznie karmione przez gang lub wiadro.

Jakie mleko potrzebuje cielę?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Brązowy indyk o szerokich piersiach
 • Jakie są witaminy w kapuście
 • Dziób odmiany pomidora Eagle
 • Taśma ociekowa

Metody odchowu cieląt

Młode zwierzęta muszą otrzymać tylko najlepszy produkt. Istnieją pewne zasady, których należy przestrzegać przy wyborze produktu.

 • Mleko jest ciepłe w wymieniu krowy, taka temperatura powinna być podawana cielęciu. Aby to zrobić, podawaj lub podwajaj lub ogrzewaj do 37,5 stopni Celsjusza. Młodzi piją zimny produkt, ale niechętnie i nie przynoszą żadnych korzyści, a nawet krzywdy. Niska temperatura chłodzi narządy wewnętrzne, co może prowadzić do niestrawności, nawet w małych ilościach, ale ile mleka daje cielę zostanie omówione poniżej.
 • Zwierzęciu nie powinno się podawać mleka od krowy cierpiącej na jakąkolwiek chorobę. Może być przenoszony podczas karmienia. Ale w zasadzie ten problem można rozwiązać. Aby to zrobić, produkt jest podgrzewany do 70 stopni Celsjusza i chłodzony przed podaniem do powyższej temperatury. W ten sposób większość szkodliwych drobnoustrojów i bakterii ginie, ale te pożyteczne nie są zabijane. Możesz go zagotować, ale wtedy strawność może się pogorszyć.
 • Zaleca się podawanie cielęciu mleka matki. To dla niego - najlepsza opcja. Ale jeśli ich nie ma, możesz zastąpić je mlekiem innej krowy lub kupić na rynku. Ale nie ma gwarancji, że jest bezpieczny z rynku, więc przed podlewaniem jest ponownie podgrzewany do 70 stopni Celsjusza.

Ile mleka potrzebuje cielę?

Płynna dieta paszowa

Racja żywieniowa musi być ściśle przestrzegana, w przeciwnym razie wpłynie negatywnie na zdrowie zwierzęcia. Ale ile mleka daje cielę od pierwszych dni życia? Zaraz po ocieleniu musi wypić około litra mleka matki. Pierwszego dnia po urodzeniu krowy nazywają siarę - ten sam produkt, ale o innej konsystencji. Ma wiele witamin i przeciwciał, które są wchłaniane w organizmie młodych ludzi, pomagają mu się wzmocnić, zwalczać szkodliwe mikroorganizmy, infekcje. Dlatego też, jeśli matka jest chora lub słaba, występują problemy z laktacją, ważne jest, aby zaopatrzyć się w alternatywne z wyprzedzeniem, ponieważ produkt musi być czysty, ciepły i możliwie świeży!

Po pierwszym zwierzęciu poyke, tego samego dnia, potrzebujesz kolejnych 2-3 razy, aby nakarmić go siarą. Im mniej czasu do końca dnia, tym większe porcje siary są podawane. Pierwszego dnia podaje się około jednego litra siary na raz, drugi - 2 litry, trzeci - 3 litry. Więcej niż kwota nie wzrasta.

Tak długo, jak krowa ma siarę - musisz chwytać moment i karmić cielę świeżymi produktami, ale nie przekarmiać! Niektórzy hodowcy, aby poprawić trawienie zwierzęcia, dają ciepłą wodę oprócz grubej siary, ale nie jest to konieczne.

W kolejnych dniach konieczne jest podawanie mleka w ilości 1/7 żywej wagi młodych. Liczba ta jest podzielona na 3, 4 lub 5 części, w zależności od tygodnia po wycieleniu. W pierwszym tygodniu po ocieleniu cielę należy wypić 5 razy dziennie. W drugim tygodniu - 4 razy, a trzeci wystarczy i potrójne karmienie.

Kiedy i jak podawać mleko?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiany jabłek dla regionu Leningradu
 • Pieprzowa Jaskółka
 • Maszyna do dojenia kóz
 • Jak porzucić krowy po wycieleniu

Stosunek energii i białka

 • Cielę należy podać mleko z gangu lub wiadra. Na początku powoduje to problemy. Dziecko szybko przyzwyczaja się do ssania matki i dlatego może nie chcieć wychodzić z wiadra. Aby rozwiązać problem jest konieczne. Początkowo sutek można naśladować za pomocą palca wystającego z wiadra. Cielę wysysa je mlekiem i ostatecznie przyzwyczaja się do siadania, a nie ssania.
 • Naczynia, w których podawane jest mleko, powinny być czyste, po każdym karmieniu są dokładnie myte i suszone. Brudne naczynia mogą zawierać pozostałości zepsutego produktu, brudu, bakterii, które nieuchronnie przedostaną się do przełyku zwierzęcia. To z kolei spowoduje szereg chorób jelit.
 • Czas karmienia jest początkowo podzielony na godziny, aby zwierzę pili w regularnych odstępach czasu. Gdy liczba płaszczy paszowych zostanie zmniejszona do 3 na dzień, można je ustawić na czas dojenia krowy.

Pin
Send
Share
Send
Send