Warzywo

Jak sadzić sadzonki melona

Najlepszy ze wszystkich melon rośnie, jeśli jest sadzony w otwartym terenie, a nie nasiona, ale sadzonki. Problem polega na tym, że niewiele osób wie o tej roślinie i jej cechach. W artykule omówimy sposób sadzenia sadzonek melona, ​​jaki jest czas sadzenia i pielęgnacji roślin.

Jaki melon wybrać?

Zasadniczo zaleca się kiełkowanie wszystkich odmian melonów przed sadzeniem w otwartym terenie. Małe pędy są znacznie silniejsze niż nasiona. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo dobrych zbiorów. Jedyną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie - czas dojrzewania kultury.

W zależności od regionu uprawy konieczne jest zakupienie jednej lub innej odmiany.

Odmiany dojrzewania melona

 • Wczesne uprawy („Lyubushka”, „Barnaulka”, „Kopciuszek”, „Assol F1”) nadają się do zimnych, północnych miast. Są one uprawiane w szklarni, ale wydajność jest szybka, co ogranicza ryzyko do minimum.
 • Odmiany średnie („Early 133”, „Amal F1”, „Nectarine”, „Collective Farmer 753”) są zalecane w środkowej strefie Azji i Europy. Taki melon wyróżnia się słodyczą, pomimo krótkiego czasu dojrzewania.
 • Późno dojrzewające melony („Pineapple”, „Torpedo”, „Wintering”, „Golden”) najlepiej sadzić w południowych regionach, gdzie jest dużo słońca i ciepła nawet w połowie jesieni.

Kiedy sadzić sadzonki melona?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Króliki rasy Szary olbrzym
 • Najlepsze rasy kóz
 • Najlepsze wczesne odmiany papryki słodkiej
 • Zakłady gumowe

W zależności od lokalizacji domku lub ogrodu warzywnego należy rozważyć różne opcje, jak i kiedy sadzić melon na sadzonkach. Średnio odbywa się to miesiąc przed sadzeniem w otwartym terenie lub szklarni. Tak więc, w południowych regionach, jeśli to zrobisz w ogóle - możesz zacząć od końca marca - na początku kwietnia, w środkowym pasie sadzonki są sadzone w połowie kwietnia, aw regionach północnych są zbierane około maja i uprawiane wyłącznie w szklarni.

Do czasu sadzenia na otwartym terenie ważne jest, aby jedna temperatura była ustalana na zewnątrz. Jeśli nadal występują nawracające przeziębienia, roślina nie przeżyje ani nie wytworzy złych plonów.

Jak przygotować i posadzić nasiona do sadzonek?

Przygotowanie nasion melona do sadzonek

Decydując się na ocenę i warunki, możesz przejść do głównego pytania - jak sadzić melon na sadzonkach? Cały siew jest podzielony na kilka etapów.

 1. Wybór nasion powinien być przeprowadzony, nawet jeśli są zakupione i dobre towarzystwo. Małżeństwo nie jest nigdzie wykluczone i można je łatwo zidentyfikować w 3% roztworze soli - wszystkie manekiny będą się unosić.
 2. Po poprzednim akapicie nasiona powinny być dezynfekowane w roztworze nadmanganianu potasu. Niektórzy mieszkańcy lata zalecają, aby potem wykiełkowali, inni twierdzą, że jest to niebezpieczne i należy je natychmiast wbić w ziemię. To jest wybór wyłącznie dla ogrodnika. W pierwszym przypadku nasiona są moczone w wilgotnej szmatce i dojrzewają przez kilka dni, aż pojawi się kiełek, a następnie zasadzi się w ziemi. Od czasu do czasu otwierają się na powietrze.
 3. Gdy nasiona są gotowe do sadzenia - gleba jest przygotowana. Teren składa się z równych części torfu, darni i próchnicy (można go zastąpić kompostem). W razie potrzeby do tej kompozycji można dodać piasek lub popiół (1 szklanka na wiadro ziemi). Po wymieszaniu ziemi należy ją zalać roztworem nadmanganianu potasu lub wrzącej wody, aby zdezynfekować, można się bez niego obejść, ale wtedy nie wyklucza się chwastów i szkodników w kubkach sadzonek.
 4. Tara na ziemię może być w postaci plastiku lub w postaci kubków torfowych, które można znaleźć w sklepie ogrodniczym.
 5. Ziemię wlewa się do szklanki, przelewa się wodą, następnie wykonuje się dwa wcięcia 1,5–2 cm i kiełkuje w nich jedno ziarno. Uprawy muszą być pokryte folią i czyścić w ciepłym miejscu. W temperaturze 25 stopni pędy pojawiają się w dniu 5.

Jak dbać o sadzonki melona?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Różnorodność gazpacho z pomidorów
 • Rocznica odmiany winogron Novocherkassk
 • Ketchup Pomidorowy
 • Ovosk, aby sprawdzić jajka

Jak sadzić nasiona melona

Ponadto, jak sadzić sadzonki melona, ​​warto zbadać problem i jak się nim zająć. Po tym wszystkim, nawet jeśli nie na otwartym polu, ale roślina w postaci sadzonek powinna otrzymać odpowiednią opiekę.

 • Gdy tylko pojawią się pętle kiełków, pojemnik jest przenoszony do chłodniejszego (20 stopni Celsjusza) i słonecznego miejsca.
 • Dwa nasiona są wysiewane w filiżance, ale zazwyczaj tylko jeden kiełkuje. Kiedy pojawia się drugi kiełek, warto go usunąć lub przesadzić - być może przetrwa.
 • W doniczce na sadzonki, tylko w słonecznym oknie, zrobi to szklarnia. Jeśli nie są dostępne, warto poprosić o pomoc w zakresie nowoczesnych technologii. Pod lampą fluorescencyjną sadzonki rosną dość szybko.
 • Lekki dzień dla melona powinien trwać 12-15 godzin. Dlatego jest sztucznie przedłużany przy użyciu tej samej lampy fluorescencyjnej.
 • Roślina nie toleruje nagłych zmian temperatury. Po południu termometr powinien wynosić 25-30 stopni, w nocy - co najmniej 15 powyżej zera, a temperatura gleby powinna osiągnąć 20-30 stopni Celsjusza. Zagrożenia mrozem nie powinny być. Jeśli istnieją podejrzenia - warto zbudować szklarnię w domu, w której zawsze będzie utrzymywana jedna temperatura.
 • Po pojawieniu się trzeciego liścia roślina jest ściskana, tak że rozwija się system korzeniowy i kiełki boczne (tam, gdzie będzie więcej kwiatów żeńskich), zamiast dążyć w górę.
 • Woda jak wyschnie wierzchnia warstwa gleby. Umiarkowane podlewanie jest ważne, ponieważ nadmiar wilgoci spowoduje gnicie korzeni.
 • Karmienie jest potrzebne, ale nie często - tylko dwa razy. W pierwszym - 14 dnia po kiełkowaniu, a drugi raz w tygodniu przed sadzeniem w otwartym terenie.