Warzywo

Jak wybrać melona

Pin
Send
Share
Send
Send


Melon - ulubiony słodki przysmak, który zaczyna się sprzedawać wraz z arbuzami. Ale jeśli arbuz jest dość łatwy do określenia na dojrzałość, to z melonem wszystko nie jest takie proste. Często zdarza się, że pozornie dojrzały melon okazuje się zielony po krojeniu lub po prostu nie jest słodki. Jak określić dobry owoc? W tym artykule opisano, jak wybrać różne rodzaje melona.

Jak wybrać dojrzały melon

Aby wybrać słodki, dojrzały melon, musisz przestrzegać pewnych kryteriów.

 • Miejsce zakupu. Możesz kupić pyszny melon w sklepie, na rynku. Ale musisz być ostrożny. Jeśli produkt ma wątpliwości, warto poprosić o certyfikat i zezwolenie na sprzedaż produktu. Ponadto kupowanie melonów z drogi nie jest tego warte, ponieważ dostają dużo spalin, a nawet wysokiej jakości myjnia samochodowa nie będzie w stanie całkowicie usunąć wszystkich szkodliwych substancji ze skórki.
 • Czas zakupu. Melony dojrzewają od sierpnia, więc kupowanie ich przed tym miesiącem nie jest zalecane. Owoce sprzedawane w czerwcu lub nawet w lipcu nie różnią się słodyczą, a smak może być sztuczny.

  Aby wybrać słodki, dojrzały melon, musisz przestrzegać pewnych kryteriów.

Ważne! Melon kupiony przed sierpniem może zawierać wiele szkodliwych, a nawet niebezpiecznych składników. W końcu, aby wyhodować plon z wyprzedzeniem, jest on traktowany za pomocą szerokiej gamy stymulatorów wzrostu w wysokim stężeniu.

Jak wybrać melona

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak przechowywać marchewki w piwnicy zimą: 5 najlepszych sposobów
 • Jak zrobić karmniki dla kóz własnymi rękami
 • Breed Shaver Brown
 • Kwiaty irysy - rośnie i dba

Tak więc, decydując o czasie i miejscu zakupu, możesz przystąpić do wyboru melona. Ale jak zdefiniować dojrzały, soczysty melon? W tym celu musisz dokładnie to zbadać.

 • Skórka musi być wolna od wad. Obecność pęknięć, wgnieceń sugeruje, że owoce mogą być przejrzałe lub po prostu zepsute. Dozwolone są tylko małe zadrapania na skórze, a następnie wyleczone dawno temu. Dojrzały melon można rozpoznać po sprężystej skórze - wgniecenie pozostaje pod ciśnieniem, ale szybko znika.
Interesujące! Zaleca się badanie gęstości skórki nie w środku, ale bliżej boków melona.
 • Kolor skóry powinien być jednolity. Plamy, zielone smugi mogą wskazywać na zielone ciało. Jeśli na powierzchni występują szare lub brązowe plamy, jest to oznaka choroby lub zgnilizny.
 • Forma może być bardzo zróżnicowana, ponieważ istnieje wiele odmian. Jednocześnie forma musi odpowiadać różnorodności, w przeciwnym razie można mówić o złej kultywacji. Rozmiar powinien również odpowiadać klasie. Jednocześnie eksperci uważają, że największe owoce nigdy nie będą tak słodkie jak średnie i małe.
 • Aby kupić dojrzały melon, najlepiej skupić się na smaku. Jeśli nie ma smaku, melon jest wciąż niedojrzały. Jeśli zapach przypomina świeżo ściętą trawę, to nadal jest całkowicie zielony. Słodki melon można rozpoznać po jego bogatym aromacie, który można usłyszeć nawet z daleka. Aromatem powinien być melon, ewentualne zanieczyszczenia gruszki, ananas.

  Aby kupić dojrzały melon, najlepiej skupić się na smaku

 • W przeciwieństwie do arbuzów, których dojrzałość jest określana przez dźwięk dzwonka podczas stukania, melon musi mieć głuchy dźwięk - jest to znak dojrzałych owoców. Jeśli dźwięk skóry jest wyraźny, owoc jest najprawdopodobniej zielony.
To ważne! Nie zaleca się, aby sprzedawca wycinał melon lub kupował już pokrojone w plasterki, ponieważ nie wiadomo, kiedy sprzedawca użył noża po raz ostatni.
 • Ogon, musi być całkowicie suchy, gruby. Jeśli ogon jest zielony, oznacza to, że owoc nie dojrzał. Jeśli ogon jest suchy tylko u podstawy, oznacza to, że płód został zerwany bardzo wcześnie i dojrzał na drodze.
 • Nos - obszar naprzeciw ogona, należy lekko nacisnąć. Jeśli jest bardzo miękki, melon jest przejrzały, a jeśli jest mocny, to owoc jest nadal zielony.

Jak wybrać melona Torpedo

Zdjęcia melon Torpedo

Melon Torpedo - jeden z najbardziej poszukiwanych na rynku. Jest uważany za lidera pod względem liczby składników odżywczych i jest najbardziej soczysty spośród wszystkich znanych gatunków. Dojrzałe melony mają wydłużony kształt, jak torpeda, z której pochodzi nazwa. Skóra jest zawsze żółtawa i pokryta drobną siateczką. Miąższ jest lekki, soczysty o pysznym smaku i przyjemnym zapachu. Waga takiego melona może osiągnąć 15 kg, ale eksperci zalecają kupowanie owoców do 7 kg. Jak wybrać melon tego typu, aby był dojrzały i słodki?

 1. Ten melon jest spóźniony, więc musisz go nabyć nie wcześniej niż w ostatnich dniach sierpnia.
 2. Skóra powinna być bez plam i wgnieceń, cała, jasnożółta z pajęczyną. Gęstsza pajęczyna, smaczniejsza i bardziej soczysta miąższ. Jeśli są zielone smugi, lepiej poszukać innej kopii.
 3. Aromat powinien być mocny, z nutami gruszki. Jeśli zapach jest słaby, owoce są wciąż zielonkawe.

Pozostałe kryteria są takie same jak przy wyborze innych gatunków - suchy ogon, tępy dźwięk, miękki nos.

Ciekawe! Melon jest doskonałym środkiem czyszczącym dla ciała, usuwa również szkodliwe zanieczyszczenia z ciała wodą.

Jak wybrać rolnika zbiorowego słodkiego melona

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Chiński kurczak jedwabny - cechy rasy
 • Koń rasy Tersk
 • Mąka, jej gatunki i odmiany
 • Bakłażan Król północy F1

Zdjęcie melona zbiorowego rolnika

Kolektyw rolnik jest popularnym i popularnym melonem, który można znaleźć w każdym sklepie lub na rynku w sezonie sprzedaży warzyw. W rozmiarze jest mały, ale ma miąższ i dobry zapach. Jak więc wybrać dojrzały melon tej odmiany?

 • Możliwe jest poszukiwanie Kołchoznicy w połowie sierpnia.
 • Jej skóra powinna być słoneczna, z szarawą „pajęczyną”. Skórka jest gęsta, niezbyt miękka ani twarda. Nieprawidłowości powinny być dobrze wyczuwalne na powierzchni.
 • Zapach tej odmiany jest słodki, bogaty.

Aby wybrać właściwego melona zbiorowego, należy zwrócić uwagę na małe owoce, ponieważ dojrzewają one szybciej i mają bogatszy smak.

Jak wybrać melona Ethiopk

Zdjęcie melona Etiopka

Melon Ethiopka w sprzedaży jest powszechna i jeśli wybierzesz go prawidłowo, zadowoli Cię swoim niezrównanym smakiem i zapachem. Jak wybrać melona Etiopka, aby nie spaść na zielone owoce?

 • W sprzedaży tej odmiany należy szukać od sierpnia.
 • Skórka musi być kompletna, bez pęknięć, uszkodzeń i innych wad. Powinna być żółto-pomarańczowa i pokryta od góry gęstą, szorstką siatką.
 • Gdy uderzysz, usłyszysz tępy dźwięk.
 • Aromat tej odmiany jest słodki, z nutami ananasa. Wielu sprzedawców twierdzi, że ta odmiana nie pachnie zbyt wiele, ale dojrzałe owoce mają silny, wyraźny smak.
Ciekawe, że Etiopka ma niskokaloryczny melon, więc można go stosować w żywieniu dietetycznym. Z tej klasy okazują się bardzo smaczne desery.

Jakiego melona nie warto robić

Wybierając melona, ​​należy zwrócić uwagę na jego wygląd, kształt, kolor skóry, smak i inne cechy. Ale niektóre objawy sugerują, że melon jest niedojrzały lub może być niebezpieczny dla zdrowia!

 • Jeśli skórka jest błyszcząca i po jej dotknięciu, tłuste ślady pozostają na rękach, wtedy lepiej nie brać takiego melona. Sugeruje to, że podczas uprawy stosowano specjalne woski, które chronią owoce przed uszkodzeniem podczas transportu. Ale nie można ich nazwać użytecznymi i mogą zepsuć smak owoców.
 • Zbyt brudne owoce mówią, że leżał na mokrej ziemi, zbiory zbierano w deszczu. Wpływa niekorzystnie na smak, staje się wodnisty.
 • Jeśli melon jest zbyt czysty, przed sprzedażą jest prany. To zakłóciło naturalną warstwę bakteriobójczą na skórze i dzięki temu szkodliwe bakterie mogą przedostać się do ciała.

Jeśli są podobne negatywne aspekty, lepiej wybrać inne miejsce zakupu lub kupić kolejny owoc, który będzie miał wszystkie oznaki dojrzałości i słodyczy.

Obejrzyj film: Melon - jak kupić - dojrzały melon miodowy. Dorota Kamińska (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send