Warzywo

Kiełkujące ziemniaki

Pin
Send
Share
Send
Send


Kiełkowanie ziemniaków przed sadzeniem, według doświadczonych ogrodników, jest skuteczną metodą określania jakości roślin okopowych. Ta metoda przygotowania do sadzenia zwiększa odsetek zebrań i daje możliwość uzyskania dużych i wysokiej jakości plonów. Ponadto dobrze przygotowane nasiona zmniejszają możliwość zakażenia bulw różnymi chorobami.

Kiełkowanie ziemniaków odbywa się w celu:

 • mieć dobre kiełkowanie;
 • zdobądź wielkie żniwa;
 • zmniejszyć utratę krzewów;
 • zminimalizować możliwość zakażenia przez chorobę.

Przygotowanie ziemniaków do kiełkowania

Wpływ kiełkowania na zbiory

Przed przystąpieniem do kiełkowania należy posortować ziemniaki. Będzie to wymagało wyboru najbardziej całych i zdrowych bulw. Jeśli chodzi o rozmiar, nie powinien być zbyt duży. Wystarczy, że jeden ziemniak miał średnicę około 5 cm.

Kiełkowanie ziemniaków przed sadzeniem rozpoczyna się 30 dni przed sadzeniem w otwartym terenie. Bulwy, usunięte z magazynu, początkowo przeniesiono. Następnie muszą być dokładnie oczyszczone z pozostałości ziemi i spłukane pod bieżącą wodą. Odbywa się to w celu zmniejszenia możliwości zakażenia materiału sadzeniowego bakteriami, które mogą znajdować się w ziemi od zeszłego roku.

Po umyciu należy zdezynfekować ziemniaki. Najprostszym i najskuteczniejszym sposobem jest namoczenie go w roztworze kwasu borowego, który rozcieńcza się w wodzie w stosunku 1: 100 przez 20 minut. Następnie bulwy są dobrze wysuszone.

Istnieją trzy główne sposoby kiełkowania ziemniaków przed sadzeniem:

 • za pomocą światła;
 • w wilgotnym środowisku;
 • przez więdnięcie.

Kiełkowanie ziemniaków za pomocą światła

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak leczyć zapalenie sutka u krów
 • Różnorodność cebuli Slizun
 • Co można sadzić obok cukinii
 • Najlepsze odmiany pomidorów cherry z opisem i zdjęciem

Kiełkowanie ziemniaków za pomocą światła

Metoda kiełkowania przy użyciu światła polega na tym, że wybrane ziemniaki przez 20 dni znajdowały się pod wpływem jasnego światła w temperaturze nie niższej niż + 12 °. Zacznie się zielonkawy odcień. Po 20 dniach kolekcja wtórna. Wszystkie wątpliwe bulwy są odrzucane.

Jeśli pokój chroniony przed światłem dziennym jest wykorzystywany do kiełkowania, konieczne jest zapewnienie światła za pomocą sztucznych środków. Aby to zrobić, musisz zainstalować lampy 75 W na metr kwadratowy rozłożonych ziemniaków.

Gdy tylko kiełki pojawią się na bulwach, wymagany czas na oświetlenie sadzonek wynosi od 8 do 10 godzin dziennie.

Czas kiełkowania z pewnością zależy od temperatury w pomieszczeniu. W niskich temperaturach proces kiełkowania będzie opóźniony, aw wysokich temperaturach bulwy wyschną, a kiełki będą uszkodzone. Przybliżony czas kiełkowania ziemniaków przy użyciu światła w odpowiednich warunkach wynosi 30-40 dni.

Oświetlenie nie powinno być kierunkowe. Lepiej jest używać światła rozproszonego. Można to uzyskać, pokrywając ziemniaki cienką białą szmatką.

Wymagana jest obecność światła, aby pędy były mocne i nie odrywały się podczas sadzenia i transportu.

Kiełkowanie ziemniaków w wilgoci

Kiełkowanie ziemniaków w wilgoci

Podczas kiełkowania w wilgotnym środowisku, najważniejsze:

 • ciepło;
 • oddychający podkład;
 • wymagana wilgotność.

Wszystkie te wymagania są równie ważne dla normalnego rozwoju kiełków.

Jeśli chodzi o ciepło, temperatura powietrza w pomieszczeniu przeznaczonym do kiełkowania ziemniaków przed sadzeniem powinna wynosić od 12 do 25 °.

Jeśli chodzi o glebę, lepiej wziąć trociny i wymieszać z ziemią. Trociny lekkie, obfite, dobrze utrzymują wilgoć. Zastosowanie trocin podczas kiełkowania zwiększa wydajność w przyszłości.

Wilgotność powinna być stała. Ważne jest, aby nie wylewać ziemniaków przed uzyskaniem bagna. Jeśli przesadzisz z płynami, bulwy gniją i zaczynają gnić.

Gdy kiełkują w wilgoci, ziemniaki można układać zarówno w zbiorniku, jak i na podłodze lub półkach nad głową. Rozłóż ją na zalanej i nawilżonej glebie w odległości 1 cm od siebie. Górę ponownie zasypiać glebą, której warstwa nie powinna być większa niż 2-3 cm, a następnie ponownie ułożyć ziemniaki w ten sam sposób.

Jeśli kiełkowanie wystąpi na podłodze lub półkach, zaleca się wykonanie takich warstw 3-4, a jeśli w zbiorniku, aż do napełnienia.

Pod koniec obliczania bulw ostatnią warstwę należy również posypać ziemią. W żadnym wypadku gleba nie jest zagęszczana. Użyte podłoże nie powinno być zimne.

Konieczne jest zwilżenie ziemi przez rozpylanie. Możesz używać zwykłej wody w temperaturze pokojowej, ale doświadczeni ogrodnicy od dawna są przekonani, że lepiej nawilżać mieszanki nawozów. Do przygotowania mieszanki potrzebne będą:

 • 10 litrów wody;
 • 30 g soli potasowej;
 • 60 g superfosfatu.

Dokładnie wymieszaj wszystko w lekko ciepłej wodzie i możesz przystąpić do nawilżania gleby.

Kiełkowanie ziemniaków przez więdnięcie

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Opis rasy Kaczka po pekińsku
 • Odmiana odmian winogron
 • Kiedy odebrać kapustę
 • Najlepsze duże odmiany czosnku

Kiełkowanie ziemniaków przez więdnięcie

Metoda więdnięcia polega na tym, że bulwy znajdują się w jasnym pomieszczeniu, w którym temperatura powinna wynosić około 25 °. Aby użyć tej metody kiełkowania, wystarczy ułożyć ziemniaki o grubości do 15 cm w pojemniku i pozostawić w wymaganym pomieszczeniu z dobrą wentylacją. Przed procesem kiełkowania bulwy są dokładnie wymywane.

Kiełkowanie ziemniaków trwa około 5 dni metodą więdnięcia. Jeśli jest więcej czasu, możesz rozciągnąć tę procedurę na 15 dni, ale jednocześnie temperaturę w pomieszczeniu należy zmniejszyć do 16 ° C.

Pin
Send
Share
Send
Send