Pszczelarstwo

Opis i cechy gęsi rasy Chołmogory

Pin
Send
Share
Send
Send


Rasa gęsi w Chołmogorach wyróżnia się prostotą utrzymania, doskonałym zdrowiem i wysokiej jakości smacznym mięsem. Wśród ras mięsnych gęsi uważa się to za najbardziej odpowiednie do trzymania w gospodarstwie, we wsi lub w kraju, zwłaszcza jeśli w pobliżu znajduje się niewielka ilość wody.

Kiedy pojawiła się rasa?

Gatunek pojawił się wiele lat temu na terytorium Rosji metodą selekcji narodowej. Aby uzyskać nową rasę, użyto prostych białych gęsi rosyjskich i chińskich (składających jaja). Osobników wybrano biorąc pod uwagę wzrost masy ciała w warunkach wypasu.

Wynik przekroczył oczekiwania. Rasa gęsi chrząszcza ma doskonałe zdrowie i jest uważana za jedno z najbardziej produktywnych na świecie łojowych lub ciężkich ras.

Charakterystyka i opis gęsi Chołmogory

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak sadzić truskawki wiosną w otwartym terenie i szklarni
 • Kiedy sadzić pieprz w sadzonkach w 2019 roku
 • Odmiana winogronowa Timur
 • Chereshnya Revna

Charakterystyczne gęsi Chmielogory

Rasa ma niezwykły wygląd. Przedstawiciele gatunku mają silną budowę, ciało jest poziome, plecy dość długie, proste, klatka piersiowa jest szeroka i lekko zaokrąglona. Wszystkie części ciała są proporcjonalne, szyja nie jest zbyt długa i gruba, oczy są małe, ciemne. Łapy są dobrze rozwinięte, mają pomarańczowo-różowy kolor.

Na czole rośnie stożkowaty kształt, który nagle zamienia się w zakrzywiony dziób. Gęsi rasy Kholmogory występują w kilku kolorach: białym, szarym i pied. Wybrzuszenie na czołach jest pomarańczowe, a dziób różowy z przestrzeniami tego samego koloru pomarańczowego. Ale u białych ptaków kolory te są jasne, podczas gdy w szarych i srokatych są ciemne. Pod dziobem wszystkie osoby mają dużą fałdę, tak zwany „portfel”, a na brzuchu - dwie fałdy.

Maksymalna waga samców, zgodnie ze standardem, wynosi 12 kg, a samic - 8 kg. Produkcja jaj - 25-30 jaj rocznie, każde 180-200 g. Pisklęta gęsie rosną szybko. Zwykle są zabijani do 9 tygodnia, kiedy ważą już 4-4,5 kg.

Jakie są warunki zatrzymania?

Rasa kalmogorska jest odporna na różne warunki pogodowe. Nie boją się zimna, mogą nawet unosić się w niskich temperaturach, najważniejsze jest to, że na wodzie nie ma lodu. Na lądzie potrzebują właściwie wyposażonego domu. Podczas układania gęsi ważne jest przestrzeganie pewnych warunków.

Warunki trzymania gęsi

 1. Pomieszczenie można wykorzystać w stanie gotowym lub przebudowanym, ale powinno być wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich gęsi, aby nie kolidowały ze sobą ani nie przeszkadzały. Każdemu ptakowi przypisuje się zwykle 1 m.2. Czasami gęsi trzymane są w klatkach. W tym przypadku przestrzeń dla każdej osoby powinna być jeszcze większa.
 2. Wewnątrz warto zachować suchość i czystość, do tego pokój jest czasami wentylowany, czyszczony w odpowiednim czasie. Ściółka jest zrobiona z torfu, słomy - zimą, a piasku, trocin i słomy - latem. Muszą być często czyszczone, gdy tylko okaże się, że zostały zabrudzone, ale przynajmniej raz w tygodniu! Podczas zbioru górna mokra warstwa trocin jest usuwana i suszona na sucho. Im częściej się to robi, tym mniejszą warstwę trzeba zmienić. Jeśli dom jest bardzo brudny, będziesz musiał całkowicie zmienić piasek i trociny. Każdego roku każda osoba zabiera 40 kg śmieci. Ale jeśli się nie zmieni, pióra ptaków zamoczą się, zaczną jeść więcej, aby się rozgrzać i zachorować.
 3. Przeciągi są niepożądane. To miejsce powinno być ochronne, aby ptaki mogły odpocząć i ogrzać się po mrozie.
 4. Oczywiście miejsce to musi być chronione przed drapieżnikami, nawet jeśli jest to kot uliczny. Zaleca się również przeprowadzanie kontroli szkodników na czas, aby uniknąć rozmnażania pasożytów i małych gryzoni.
 5. Wewnątrz konieczne jest umieszczenie podajników i pijących, gniazd. Konieczne jest wieszanie karmników i pijących dla dorosłych w odległości 50 cm od podłogi. Ważne jest, aby karmniki były wygodne i wystarczające dla wszystkich ptaków.

Oprócz domu, będziesz potrzebował miejsca na spacery, które mogą być ustawione na podwórku lub na zewnątrz. Obszar chodu oblicza się w następujący sposób: dla 1 gęsi - 5-6 m2. Niezwykle niezbędny jest również zbiornik na utrzymanie rasy gęsi Chołmogory. Podczas pływania rozgrzewają się i wyrzucają dodatkową energię, a także żywią się tym, co mogą znaleźć w wodzie. Jeśli nie ma zbiornika, ptaki mogą zacząć zachowywać się w sposób niekontrolowany.

Co i jak karmić gęsi rasy Kholmogory?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Szkodniki porzeczkowe
 • Inkubator jaj przepiórczych
 • Rasa kurczaków Orpington
 • Niebieska ulubiona kaczka

Karmienie gęsi Chołmogory

Głodny ptak może dziobać prażalnię (trociny, słomę), co nieuchronnie prowadzi do zaburzeń trawienia, aw rezultacie do śmierci. Dlatego musisz karmić w odpowiednim czasie, opracowując określony harmonogram.

Prawidłowe odżywianie zapewnia nie tylko duży wzrost masy ptaka, ale także terminowe układanie i zdrowie potomstwa. Wieczorem zazwyczaj dają suche jedzenie i świeże - dwa razy dziennie. Dieta powinna obejmować:

 • zboża (zboża, rośliny strączkowe z siana i rośliny okopowe);
 • kapusta kiszona;
 • kruszona kreda, żwir;
 • premiksy.

Sucha karma parzona przed podaniem. A z korzeni może być zacieru. W dzień każdy dorosły osobnik gęsi z Chołmogorów powinien spożywać do 250 g suchej karmy i do 500 g świeżej żywności. Latem jedzą mniej świeżej żywności, ponieważ podczas wypasu mogą jeść do 2 kg trawy na raz.

Jak hodować gęsi Chołmogory?

Aby uzyskać potomstwo rasy gęsi Chołmogory, konieczne jest, aby w stadzie było co najmniej 4 samice na samca. Jeśli jest więcej samców, mogą pojawić się problemy z lęgiem. Jaja wybrane do inkubacji lub inkubacji najlepiej sprawdzić pod względem płodności.

Sprawdzanie jaj zarodkowych

Gęsi mają silny instynkt macierzyński. Wylęgają jaja aż do wyklucia się potomstwa, a następnie zajmują się nimi, dopóki pisklęta gęste nie staną się silniejsze, jeśli nie zostaną odstawione od piersi. W końcu niektórzy hodowcy specjalnie biorą jaja, nie pozwalając gęsi na wykazywanie cech matczynych, które może zapomnieć z wiekiem. Jednak ze względu na fakt, że gęsi bardzo ważą, nie powinieneś całkowicie polegać na ich wysiłkach. Pod ich ciężarem często miażdżą muszle, niszcząc potomstwo. Dlatego łatwiej jest hodować rasę w inkubatorze lub co najmniej połowa jajeczek sztucznie produkuje, a reszta zaufa troskliwej gęsi.

Dla małych gęsi należy uważnie monitorować. Temperatura w pomieszczeniu powinna być wysoka. Ale dodatkowo potrzebują uwagi, pomocy i właściwego karmienia.

 • Małe pisklęta mogą upaść, ale wciąż nie mogą się podnieść, co może być dla nich śmiertelne.
 • W pierwszych 3 dniach życia są karmione 6-7 razy dziennie, a po trzech tygodniach są przenoszone na cztery posiłki dziennie.
 • W ciągu pierwszych 3 dni ważne jest karmienie posiekanymi jajkami, twarogiem zmieszanym ze zbożami i posiekaną zielenią. Rośliny okopowe, makuchy, pasze mineralne są wprowadzane od czwartego dnia życia.
 • Jedzenie powinno być mokre, ale luźne. Mieszanina klejowa może zablokować przejście żywności, a ptak się dusi.
 • Pisklęta chodzące można uwolnić od siódmego dnia życia, ale nie dłużej niż 30 minut. I przez cały dzień mogą chodzić dopiero po 2 miesiącach życia.

Pin
Send
Share
Send
Send