Pszczelarstwo

Hodowla przepiórek i utrzymanie

Pin
Send
Share
Send
Send


Hodowla i utrzymanie przepiórek w domu nie jest trudne. Nawet początkujący hodowca drobiu może poradzić sobie z tymi miniaturowymi ptakami. Jest to dość opłacalny biznes lub hobby, podczas gdy hodowca otrzymuje nie tylko smaczne i zdrowe jajka, ale także doskonałe mięso dietetyczne. W artykule omówimy sposób pielęgnacji, pielęgnacji i hodowli przepiórek.

Cele hodowlane

Przepiórki rodzą różne cele: ze względu na jaja, mięso. Czasami są po prostu hodowane jako ptaki ozdobne, ponieważ są bardzo piękne.

Uważa się, że jaja przepiórcze są kilkakrotnie bardziej użyteczne, kurczak i jednocześnie nie mają cholesterolu. Przepiórki przepiórki nie chorują na salmonellozę, dlatego ich jaja mogą być spożywane na surowo bez obawy o złapanie choroby. W porównaniu z kurczakiem, w jajach przepiórczych więcej:

 • 5 razy potas;
 • 4,5 razy żelazo;
 • witaminy B1, B2, A;
 • 5% białka.

Mięso tych ptaków jest dietetyczne. Zawiera wiele witamin, aminokwasów i ważnych pierwiastków śladowych. Podobnie jak jaja tych ptaków, mięso nie psuje się przez bardzo długi czas i nie traci swoich korzystnych właściwości.

Wszystkie rasy przepiórek są podzielone na trzy obszary: jajko, mięso i jajko-mięso.

 • Rasy jaj. Wśród nich najpopularniejsze są przepiórki japońskie i angielska czerń. Mieć 90% produkcji jaj. Waga ptaków wynosi 130-150 g (japoński) i 150-205 g (angielski czarny). Rocznie podaje się około 300 jaj.
 • Rasy mięsne (faraon, Texas White) mają nie więcej niż 85% produkcji jaj o masie 320-360 - samica, 280 - samca (faraon) i do 500 gramów ptaka (Texas white). Rok może dać nie więcej niż 250 jaj.
 • Mięso-jajko (mandżurskie, angielskie białe, Phoenix) ma około 85% produkcji jaj i wagę w zakresie 300 g (mandżurski i angielski biały) i 250 g (feniks). Przepiórka rasowa może zadowolić hodowców 280 jaj rocznie.

Zdjęcia pospolitych ras przepiórek

Wydajność przepiórki

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kwiaty irysy - rośnie i dba
 • Różnorodność pomidorów Robin
 • Najlepsze czarne winogrona
 • Najlepsze duże odmiany czosnku

Hodowla i utrzymanie przepiórek w domu jest bardzo opłacalne. Przepiórki mogą nosić jaja bez samca. Jest to wymagane tylko wtedy, gdy konieczna jest hodowla. Wydajność tych ptaków jest bardzo wysoka. Przepiórka ważąca 120 gramów rocznie może wyprodukować do 300 jaj, a wielkość jaj może się różnić w zależności od rasy. Największe jaja dają teksańskiemu białemu - 14-16 gramów, a najmniejsze - japońskie, tylko 9-11 gramów.

Oprócz korzyści z jaj, hodowca drobiu może również uzyskać doskonałe, dietetyczne mięso. Prawdziwe mięso nie będzie dużo, choć zależy od rasy przepiórki.

Wniosek przepiórka w inkubatorze domowym

W celu tuczenia pulchnych przepiórek tworzą specjalne warunki. Jeśli to zostanie zaniedbane, będzie bardzo mało mięsa. Najpierw musisz oddzielić samce od samic i posadzić je w różnych komórkach. Komórki powinny mieć temperaturę do 24 stopni i mało światła. W takich warunkach stają się spokojni, spokojni i zaczynają aktywnie jeść. Są karmione zbożem i zielenią. W ziarnie lepiej jest dodać 5% tłuszczu paszowego. Jedzenie daje 3-4 razy dziennie. Oczywiście obfitość musi być wodą.

Samce są poddawane ubojowi po 3 miesiącach życia, a samice po 1 roku życia, aby przedtem przynieść więcej jaj hodowcom.

Zachowanie przepiórki i warunki karmienia

Przepiórka trzymana w wolierach. Woliera 30x30 cm i wysokość 20-25 cm jest wykonana dla 1 samca i 4 samic, jeśli pomieszczenie jest zbyt duże, wydajność znacznie spadnie. Przepiórki mogą latać, ale jednocześnie mogą mocno uderzyć głową w sufit i okaleczyć się. Aby tego uniknąć, sufit jest obity czymś miękkim. Ale jeśli dach woliery znajduje się powyżej półtora metra, nie jest to konieczne, ponieważ nawet jeśli przepiórki szybują, nie dotrą do sufitu.

Nie są potrzebne gniazda ani gniazda, takie jak kurczaki. Kładą jaja na podłodze. I aby jaja były czyste, siano lub słoma rozkładają się na podłodze. Taka ściółka pomoże między innymi utrzymać całość jaj.

Zawartość przepiórek w komórkach

Teraz o wskaźnikach w treści. W przypadku przepiórek hodowlanych lub po prostu ich zawartości, ważne jest, aby dokładnie rozważyć temperaturę, wilgotność, wentylację i oświetlenie, ponieważ od nich zależy ich utrzymanie.

 • Jasny dzień - 17-20 godzin, ale powinieneś upewnić się, że źródło światła było słabe. Jeśli dzień zostanie skrócony do ponad 17 godzin, ptaki przestaną się spieszyć, a jeśli zwiększysz je o ponad 20 godzin, zaczną walczyć.
 • W wolierze musi być dobra wentylacja (nie rysowana), aby zapach nie stagnował. Kiedy przeciągi w przepiórkach spadną z piór.
 • Pomieszczenie powinno być suche i ciepłe (temperatura 20-22 stopni). W niektórych przypadkach spada do 16 lub wzrasta do 25 stopni. Ale kategorycznie niemożliwe jest obniżenie lub podniesienie go silniej, wpłynie to zarówno na produktywność, jak i zdrowie ptaków.
 • Wilgotność powinna wynosić 60-70%. Aby to osiągnąć, można spryskać wodę z butelki z rozpylaczem (latem) lub wylać wodę na podłogę (zimą). Aby ptaki były czyste, warto zainstalować baseny po bokach klatki, w których będą mogły oczyścić pióra z owadów i przylegające zabrudzenia.

Klatki są czyszczone raz dziennie, aby hodowla i utrzymanie przepiórek w domu nie stanowi problemu. Ale mogą się zaśmiecić. Pościel, woda i kąpiele zmieniają się całkowicie. Raz w tygodniu czyszczenie wszystkich komórek na pełną skalę. Czyści się nie tylko podłogę, ale także ściany, kraty - ogólnie wszystko.

Poidła i podajniki są najlepiej usuwalne, co ułatwi karmienie, a także umożliwi ich mycie. Lepiej jest umieścić je poza wolierą. Po wywieszeniu głowy ptaki piją (jedzą), kiedy tego potrzebują. Ale nie wszystkie komórki na to pozwalają. Abyś mógł je umieścić w środku, wystarczy czyścić częściej.

Prosta miska na przepiórki przepiórcze

Karmią przepiórki 2-3 razy dziennie. Na jednej osobie wyróżnia się 25-30 gramów żywności. Jeśli głównym celem hodowli są jaja, nie można ich przełożyć, w przeciwnym razie produkcja jaj zmniejszy się. A o karmieniu brojlerów wspomniano powyżej.

W diecie powinny być: pasza (kurczak), ziarno (proso, owies, jęczmień), zielenie (kiełki pszenicy, koniczyna, sałata, cebula), obieranie warzyw (marchew, ziemniaki, kapusta), twaróg, mączka rybna, kreda, skorupka jajka , muszle, olej rybny. Możesz także dodać ślimaki, ślimaki, owady.

Nie można przepuścić: pietruszki, selera, zieleni pomidorów i ziemniaków, gryki, żyta, roślin psiankowatych i jaskierowych.

Oddzielnie należy powiedzieć o wodzie. Przepiórki lepiej podawać przegotowaną, ciepłą wodę. Oczywiście konieczna jest częsta zmiana. Jeśli pijesz w klatce, to 2 razy dziennie - przynajmniej. Jeśli na zewnątrz - raz dziennie.

Hodowla przepiórek w domu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rozkosz odmiany winogron
 • Najlepsze winogrona Muskatu
 • Odmiana ziemniaka Gulliver
 • Rasa kurczaków Dominująca

Samce mogą rozmnażać się do 40 dnia życia. A kobiety w wieku rozrodczym muszą czekać 9 tygodni od daty urodzenia. Jaja nie wysiadują samic. Aby uzyskać młodość, będzie musiał nabyć inkubator. Po 17 dniach wylęgają się pisklęta.
Oni ważą tylko 6-8 gramów, ale są już aktywni i mogą być łatwo okaleczeni, więc musisz być bardzo czujny. Jeśli nie pójdziesz za nimi, zadławią się w kącie lub dławią, wpadając do miski do picia. Zanim staną się silniejsze, lepiej trzymać je w pojemniku - najczęściej jest to drewniany pokój, przykryty siatką.

Sami jedzą przepiórki, ale dieta różni się od diety dorosłych.

 • Przez pierwsze 3 dni podaje się 5 razy dziennie kruszone jajko.
 • Od 3 dni można dodać twaróg i karmę dla kurcząt.
 • Od siódmego dnia zaczynają obracać się na drobno posiekanej zieleni.
 • Od 21 dni karmione przepiórkami dla dorosłych.

Miski do picia lepiej używać próżni, aby pisklęta nie tonęły. Przy prawidłowym odżywianiu waga piskląt w pierwszych 2 miesiącach wzrośnie o 20 razy.

Pisklęta przepiórcze

Pisklęta wymagają nieco innych warunków mieszkaniowych. Potrzebują pierwszych 14 dni ochrony 24 godziny na dobę. Po 2 tygodniach skraca się do 17 godzin. Temperatura w pomieszczeniu powinna być wysoka - 35-37 stopni. Po tygodniu życia zmniejsza się do 34, po 2 tygodniach do 30 i po 4 tygodniach do 22 stopni. Pokój powinien być suchy.

Choroby przepiórcze

Przepiórka może boleć. Dlatego hodowla i utrzymanie przepiórek w domu powinny obejmować ich rutynową kontrolę przez lekarza weterynarii, jeśli jaja i mięso trafią do sprzedaży. Jeśli nie, lekarz jest wymagany tylko w indywidualnych przypadkach. Na przykład, kiedy jednostka staje się ospała, nie je, odchodzi od reszty, musi zostać odizolowana i zwrócona do lekarza weterynarii.

Śmieci mogą wskazywać na objawy choroby. W zdrowych przepiórkach jest ciemna, gęsta, z białymi rozwodami. Jeśli stolec jest płynny lub ma niezwykły kolor, konieczne jest ponowne odizolowanie ptaka i wezwanie lekarza weterynarii.

Pin
Send
Share
Send
Send