Ogrodnictwo

Jak często podlewać kaktusa

Kaktusy to unikalne rośliny, które mogą rosnąć w lasach tropikalnych lub pustyniach. Główną różnicą między nimi a innymi gatunkami roślin jest to, że kaktusy mogą wchłaniać dużą ilość wilgoci i przechowywać ją, marnując zasoby w razie potrzeby. W tym artykule opisano, jak podlewać kaktusa w domu i jakie są cechy takiej procedury.

Co decyduje o częstotliwości podlewania

Nie zaleca się częstego podlewania większości gatunków kaktusów. Taka opieka może im bardzo zaszkodzić, ponieważ obfitość wilgoci wyciska powietrze z ziemi i dosłownie dusi korzenie. W rezultacie gnicie i inne choroby zaczynają się rozwijać, mogą pojawić się szkodniki i kultura zacznie wymierać.

Interesujące! Niektóre gatunki kaktusów reagują normalnie na zwiększone podlewanie. Należą do nich na przykład kaktus Schlumberger (Zigokaktus).

W ceramice ziemia wysycha szybciej niż w szkle lub plastiku

W zależności od niektórych czynników, właściwości nawadniania kaktusa mogą się znacznie różnić.

 • Rodzaj rośliny. Różne rodzaje kaktusów wymagają pewnych systemów nawadniania. Istnieją pewne rodzaje kaktusów, które potrzebują normalnej ilości wody do normalnego rozwoju (dekabrysta, nasadka nasienna, ripsalidopsis). Ale kaktusy takie jak mammillaria, hymnocalycium, loivia nie tolerują obfitości wilgoci w doniczce.
 • Sposób podlewania kaktusa zależy w dużej mierze od tego, gdzie się znajduje, a mianowicie od oświetlenia. Na przykład, jeśli jest po słonecznej stronie, potrzebne będzie więcej podlewania, ponieważ ziemia wyschnie szybciej.
 • Im wyższa temperatura i niższa wilgotność, tym szybciej odparowuje woda i im więcej płynu potrzebuje roślina. Jeśli temperatura na termometrze wynosi około + 5 ... + 10 stopni, to nawadnianie nie jest na ogół zalecane!
 • W ceramice gleba schnie szybciej niż w szkle lub plastiku, więc potrzebne jest większe podlewanie.
 • Podczas aktywnego sezonu wegetacyjnego roślina potrzebuje więcej wody, a podczas odpoczynku podlewanie jest ograniczone do minimum.

Techniki nawadniania kaktusów

Przeczytaj także te artykuły.
 • Fortune Potatoes
 • Jad pszczeli
 • Traktowanie drzew wiosną
 • Sadzenie cebuli na rzepie

W domu kaktusy można podlewać kilkoma metodami.

Opryskiwanie można wykonać zasadniczo, ale kaktusy wcale nie potrzebują tej procedury.

 • Proste nawadnianie terenu z góry jest odpowiednie dla młodych ogrodników, którzy nie mają jeszcze ręki do opieki nad kaktusami. Woda leje się na ziemię, najlepiej na krawędzi garnka, pod ścianą. Nie powinno spadać na sam kaktus!
 • Podlewanie dna na patelni jest odpowiednie dla tych florystów, którzy już wiedzą, jak uprawiać kaktusy. Takie nawadnianie jest uważane za preferowane, ale w tym przypadku trudniej jest zrozumieć, jak bardzo gleba jest nasycona i ile razy w miesiącu podlewać uprawę.
 • Czasami kaktusy są podlewane przez moczenie gleby - doniczkę umieszcza się w misce z ciepłą wodą na 15-20 minut. W tym czasie gleba jest całkowicie nasycona wodą, korzenie pobierają tyle wody, ile potrzebują, a następnie garnek wyjmuje się z wody i umieszcza na patelni. W takim przypadku nadmiar wody spłynie do miski i należy ją szybko opróżnić.
 • Opryskiwanie może być przeprowadzane w zasadzie, ale kaktusy w ogóle nie potrzebują tej procedury (chociaż odmiany tropikalne, takie jak opryskiwanie). Zwykle robi się to, jeśli w uprawie zgromadził się kurz, jest brud. Woda do tego jest podgrzewana, a rozpylanie odbywa się z małej butelki z rozpylaczem, aby nie było dużych kropli wody.
Ważne! Nadmiar wody na patelni, który był tam przez długi czas, musi zostać opróżniony, w przeciwnym razie może dojść do rozwoju zgnilizny.

Zasady podlewania kaktusów w domu

Aby kaktusy nie miały wpływu na nawadnianie w domu, należy przestrzegać pewnych zasad.

Kwitnący kaktus wymaga częstego podlewania.

 • Lepiej jest dodać mniej wody niż za dużo. Jeśli ziemia jest zbyt mokra, roślina kurczy się i stopniowo zanika.
 • Podlewanie kaktusów i sukulentów jest konieczne tylko wtedy, gdy są zdrowe. Woda może być szkodliwa dla chorej rośliny.
 • Zaleca się wypróbowanie podłoża palcem przed podlaniem. Jeśli jest mokry, nie powinieneś przynosić wody, ale jeśli jest prawie sucha, woda jest stosowana.
 • W okresie odpoczynku kaktusy są bardzo rzadko podlewane. Muszą zapewnić wzrost suchego, chłodnego miejsca przy słabym świetle.
 • Po przeszczepie kaktus nie podlewa się przez tydzień, więc kultura dostosowuje się do nowego miejsca i rośnie.
 • Kwitnący kaktus wymaga częstego podlewania. Roślina ta wydaje dużo energii na kwiaty. Wiadomo jednak, że w stresujących warunkach rośliny te ledwo kwitną. Więc jeśli kaktus wypuścił kwiat, musisz zadbać o to, aby był jak najbardziej komfortowy i podlewać go tak często, jak to możliwe - co 3-5 dni.

Jak podlewać kaktusa w różnych porach roku

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze rasy królików
 • Sadzenie sadzonek pomidorów w szklarni
 • Różnorodność arbuza Crimson Sweet
 • Jak zrobić paszę dla królików

W zależności od pory roku częstotliwość dodawania wody do garnka w domu może się różnić. Ile razy podlewają kaktusa w określonej porze roku?

 • Wiosną i latem kaktusy mają dużo światła słonecznego, światło dzienne rośnie i staje się dość ciepłe, dlatego potrzebne jest regularne podlewanie. Średnio kaktusy w tym czasie podlewano 1 raz w ciągu 1-1,5 tygodnia.
 • Jesienią i zimą dzień świetlny ulega skróceniu, a światło staje się mniejsze. Z reguły w tym czasie gleba wysycha znacznie dłużej, co zmniejsza podlewanie. W ciągu 2-3 tygodni wystarczy 1 obfite podlewanie.

Kaktusy tropikalne potrzebują wody, więcej gatunków pustynnych

Jak podlewać różne rodzaje kaktusów

Kaktusy są tropikalne i pustynne, a także podzielone na wiele bardzo różnorodnych gatunków. W zależności od rodzaju uprawy ilość podlewania może się znacznie różnić.

Kaktusy tropikalne potrzebują wody, więcej gatunków pustynnych. Są dobre w opryskiwaniu (rozpylanie wody powinno być bardzo dobre), ale wysychanie gleby jest trudne do zniesienia. Korzystając z przykładu kilku gatunków, można rozważyć sposób nawadniania kaktusa typu tropikalnego.

 • Zigokaktus wymaga częstego podlewania od czerwca do września. Woda co 3-5 dni, nie więcej. Od października do początku kwitnienia woda jest podawana raz w tygodniu, innym razem - 2 razy w miesiącu.
 • Wielkanocny krzew potrzebuje także obfitego podlewania podczas aktywnego wzrostu. Jak podlewać ten rodzaj kaktusa? Od wiosny do września woda stosowana jest co 1-1,5 tygodnia, zimą - raz na 3-5 dni. Podczas kwitnienia ziemia powinna być zawsze lekko wilgotna.
 • Pereskija jest podlewana wiosną i latem, kiedy wysycha wierzchnia warstwa ziemi. Jesienią i zimą podlewanie zmniejsza się do jednego miesiąca.

Zigokaktus wymaga częstego podlewania od czerwca do września

Pustynne kaktusy nie boją się suszy i jasnego słońca, a obfitość wilgoci jest dla nich niebezpieczna. Jak podlewać kaktusa tego bezpretensjonalnego typu można rozważyć na przykładzie kilku gatunków przedstawionych poniżej.

 • Echinopsis jest podlewane w okresie aktywnego wzrostu raz w tygodniu, a zimą ogólne podlewanie jest zatrzymywane.
 • Parody od wiosny do września podlewane są raz na 1,5-2 tygodnie, a od października do końca zimy roślina jest podlewana nie częściej niż raz w miesiącu.
 • Ariocarpus wymaga bardzo mało wody. Podlewaj go nawet podczas aktywnego wzrostu tylko raz na 3 tygodnie. W zimie woda w ogóle nie może.

Woda do nawadniania

Aby podlewać w domu tylko przynieść korzyści, musisz wiedzieć, jak podlewać kaktusa, jak często to robić i jakiej wody użyć. Służy do nawadniania tylko wody o temperaturze pokojowej przy niskim poziomie pH, powinna być miękka, bez szkodliwych zanieczyszczeń.

Najlepiej jest nawadniać, aby wziąć wodę deszczową lub stopioną wodę otrzymaną z topniejącego śniegu. Woda z kranu nie jest wykorzystywana do tych celów, ale jeśli nie ma alternatywy, należy wykonać miękką z tej twardej cieczy. Więc co może pomóc?

Woda z kranu nie jest używana do podlewania kaktusów

Ważne! Twarda woda alkalizuje ziemię i hamuje rozwój korzeni. Z tego powodu kultura zaczyna rosnąć wolniej, jej odporność spada.
 • Wodę można po prostu zagotować, ale traci ona nie tylko szkodliwe zanieczyszczenia, ale także użyteczne.
 • Aby bronić wody przez 2-3 dni z otwartą pokrywą.
 • Służy do czyszczenia i zmiękczania filtra.
 • Możesz dodać kilka kropli kwasu azotowego, odstawić, a następnie spuścić do innego pojemnika i usunąć osad.
 • Trzecią opcją jest zwiększenie kwasowości przez dodanie torfu lub niewielkiej ilości octu (5 łyżeczek 9% octu wystarczy na 5 litrów wody).

Nawozy są zwykle używane na wiosnę.

Nawozy do kaktusów

Dla kaktusów nie używaj prostych, standardowych nawozów. Azot jest szkodliwy dla tych roślin, więc nie warto kupować gotowych suplementów dla roślin domowych, ponieważ jest tam dużo tego pierwiastka. Ale jak karmić kulturę?

Ważne! Jeśli w ziemi jest dużo azotu, kaktus szybko się rozwinie, a następnie stanie się wodnisty, luźny, a skóra po prostu pęknie. Taka roślina do zapisania zwykle kończy się niepowodzeniem.

Nawozy są zwykle używane na wiosnę. Najlepsze ze wszystkich kaktusów reagują na wprowadzenie potasu, wapnia i fosforu. Możesz kupić te minerały osobno i w razie potrzeby zakłócać. Drugą opcją jest zakup specjalnych płynnych lub suchych nawozów dla kaktusów. Nawozy są rozpuszczane w ciepłej wodzie (lepiej jest brać deszcz lub gotować) zgodnie z instrukcjami, a następnie używać zgodnie z przeznaczeniem.

Topowanie zawsze odbywa się wczesnym rankiem lub wieczorem, najlepiej w pochmurny dzień. Przed nawożeniem ziemia w doniczce musi być nawilżona, w przeciwnym razie opatrunek może spalić korzenie roślin. Po karmieniu drugiego dnia trzeba podlać kaktusa czystą wodą. Wlać go w niewielkiej ilości, aby lekko zwilżyć ziemię.

Obejrzyj film: Kaktusy - całoroczna uprawa - nawożenie, podlewanie i przesadzanie kaktusów (Luty 2020).