Ogrodnictwo

Jak często i jak podlewać kwiaty

Kwiaty wymagają regularnej opieki. Odpowiednio dobrane i zaplanowane irygacje zapewniają roślinie niezbędne odżywianie i umożliwiają jej pełny rozwój. Ale jak podlewać kwiaty, aby nie cierpiały na obfitość lub brak wilgoci? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to i wiele innych pytań dotyczących podlewania kwiatów.

Jak często podlewać rośliny domowe

Wielu hodowców zastanawia się - jak podlewać kwiaty w pomieszczeniach? Trudno jest odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele czynników wpływa na częstotliwość nawadniania i jego obfitość.

 • Rodzaj rośliny. Wiele upraw, takich jak palmy, wymaga dość częstego podlewania, ale istnieją uprawy, które zużywają mało wody. Dla kaktusa wystarczy jedno podlewanie na miesiąc, a na figowiec potrzebne jest jedno podlewanie na trzy dni.
 • Temperatura w pokoju. Jeśli często podlewasz roślinę w niskich temperaturach w pomieszczeniu, na przykład w zimie, może zacząć się rozwijać wiele chorób grzybiczych. Jednocześnie im cieplejsze w pomieszczeniu, tym szybciej zachodzą procesy metaboliczne i dlatego podlewanie będzie znacznie częstsze.
 • Ważna jest także wilgotność w pomieszczeniu. Im bardziej suche powietrze, tym więcej wody roślina pobiera z ziemi, dlatego często przeprowadza się podlewanie. Jeśli powietrze jest wilgotne, roślina odbiera wilgoć z ziemi, a mniej powietrza przepływa z powietrza, a przepływ zmniejsza się - nawadnianie jest zmniejszone.

Ponieważ roślina sygnalizuje niedobór lub nadmiar wody

Ciekawe! W donicach ceramicznych podłoże zawsze schnie szybciej niż w szklanych lub plastikowych pojemnikach!
 • Im jaśniejsze światło, tym bardziej aktywny proces fotosyntezy i tym więcej wody kwiat zużywa. Jeśli jest mało światła, podlewanie jest rzadsze.
 • Gęsta ziemia może prowadzić do zastoju wody, a tym samym zmniejszyć podlewanie. Piaszczysta gleba szybko przechodzi przez wodę, dzięki czemu często odbywa się podlewanie.
 • Objętość puli. Jeśli doniczka jest używana mała, a system korzeniowy jest rozległy, wilgoć szybko odparowuje. Z tego powodu musisz użyć garnka o odpowiedniej objętości.
 • Pora roku Jeśli okres aktywnego wzrostu przypada na ciepły sezon, wówczas zimą należy podlewać kulturę tak rzadko, jak to możliwe - jest to okres odpoczynku. Jeśli aktywny rozwój kultury następuje w zimie, podlewanie zmniejsza się latem lub wiosną.

Jak widać, wskaźniki nawadniania są wskaźnikiem czysto indywidualnym. W jednym mieszkaniu fiołki i palma będą musiały być podlewane na różnych częstotliwościach, ponieważ warunki ich uprawy mogą być zupełnie inne!

Jakiej wody użyć

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak podlewać winogrona
 • Gęsiory gubernatora
 • Co można i nie powinno się dać indykom
 • Festiwal Truskawek

Woda kwiaty wewnętrzne potrzebują takiej wody, która im nie zaszkodzi.

Temperatura wody powinna wynosić + 22 ... +24 stopni

 • Temperatura wody powinna wynosić + 22 ... +24 stopni. Jeśli woda jest zimna, liście odpadną.
 • Idealnie, woda do nawadniania jest pobierana deszczem lub rozmrażana. Woda z kranu jest bardzo trudna. Aby go używać bez szkody, musisz go najpierw bronić, ale nie przykrywaj pojemnika wodą z pokrywką! Następnie chlor zniknie, a woda stanie się odpowiednia do użycia.
Ważne! Temperatura wody powinna być o 2-3 stopnie niższa niż temperatura powietrza w pomieszczeniu. W przeciwnym razie roślina może się zszokować, liście zwiędną i zaczną spadać.
 • W niektórych przypadkach woda powinna być nawożona, a wtedy będzie korzystniejsza. Wszelkie nawozy są stosowane ściśle według instrukcji, tak aby płyn był pożywny i nieszkodliwy dla upraw.

Jak podlewać kwiaty w pomieszczeniach

Istnieje kilka zasad, których należy przestrzegać, aby zapewnić wysoką jakość podlewania.

 • Przed podlewaniem sprawdzany jest stan gruntu. Jeśli jest mokry, podlewanie nie jest wymagane.
 • Lepiej wlać trochę mniej wody niż więcej. Łatwo jest wypełnić brak wilgoci, ale nadwyżki nie można usunąć, dlatego ważne jest, aby postępować zgodnie z podaną miarą.
 • W zależności od rodzaju rośliny może lubić dużo lub mało wody. Zanim podlejesz kwiaty, musisz przestudiować ich specyficzne cechy.
 • Mikroklimat pomieszczenia, w którym stoi kwiat, ma bezpośredni wpływ na obfitość i częstotliwość podlewania - należy to wziąć pod uwagę!

Na dnie doniczki powinno znajdować się kilka otworów do odprowadzania wody.

Ważne! Na dnie doniczki z kwiatkiem powinno znajdować się kilka otworów do drenażu.

Podlewanie roślin może być trzema głównymi metodami.

 • Podlewanie doniczki jest standardową metodą. Pożądane jest, aby wylać wodę na krawędzie ścian, aby nie spadła na liście i punkt wzrostu kultury. Jest to szczególnie ważne, jeśli w wodzie znajdują się nawozy.
 • Górne nawadnianie odbywa się przez zraszanie. Roślina jest podlewana z konewki lub duszy. Ważne jest, aby strumienie wody były cienkie, ciśnienie było słabe, w przeciwnym razie ziemia zostanie wypłukana. Ta metoda zwykle nie jest stosowana zimą, ponieważ temperatura w pomieszczeniu jest obniżona, a roślina może zachorować.
 • Podlewanie na patelni jest używane dla roślin wrażliwych na wilgoć. W takim przypadku należy wylać wodę bezpośrednio na patelnię. Przez otwory w doniczce ziemia wchłonie wilgoć, a kwiaty wewnętrzne otrzymają niezbędne odżywienie.

Obfitość nawadniania

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Pyłek pszczeli
 • Jak sadzić rzodkiewki w szklarni i na otwartym terenie
 • Najlepsze odmiany arbuzów
 • Inkubacja perliczki

Tak więc, ile razy podlewanie kwiatów zależy od wielu czynników, więc w każdym indywidualnym przypadku zasady będą inne. Ale ważne jest również, aby wiedzieć, ile wody należy wlać, aby nie zalać gleby.

 • Ograniczone podlewanie odbywa się nie częściej niż raz na 2 tygodnie. W takim przypadku ziemia w doniczce powinna wyschnąć 2/3. Sprawdź to za pomocą prostego drewnianego drążka. Podlewanie odbywa się przy użyciu niewielkiej ilości wody, aby nie rozlała się na patelnię.

Obfite podlewanie jest przeprowadzane dla takich roślin, które naturalnie rosną na bagnach.

Ważne! Ograniczone podlewanie jest odpowiednie dla wielu gatunków kaktusów, sukulentów, smoków, roślin cebulowych.
 • Umiarkowane podlewanie jest potrzebne około 2 razy w tygodniu, kiedy górna warstwa ziemi wysycha średnio do 1,5 cm. Roślina jest w tym przypadku wypełniona wodą, tak że ziemia jest całkowicie zwilżona, a skorupa ziemska znika. Woda w naczyniu nie powinna być odprowadzana w dużych ilościach! Takie nawadnianie jest odpowiednie dla takich roślin jak begonia, klivia, geranium, marionetka, gloksynia, fittonia, mięsisty bluszcz.
 • Obfite podlewanie jest przeprowadzane dla takich roślin, które naturalnie rosną na bagnach. Najpierw musisz poczekać, aż ziemia będzie sucha, a następnie podlewać roślinę, aż woda zacznie wypełniać patelnię. Następnie musisz poczekać, aż nadmiar wody wydostanie się z otworu w doniczce, a następnie płyn z naczynia zostanie opróżniony. Spędź takie podlewanie codziennie.

Jak podlewać kwiaty nadtlenkiem wodoru

Jak podlewać kwiaty nadtlenkiem wodoru

Nadtlenek wodoru jest często używany przez profesjonalnych hodowców. W 1% roztworze nadtlenku wodoru zaleca się namaczanie nasion w celu zniszczenia inhibitorów, które zapobiegają kiełkowaniu.

Często używano nadtlenku wodoru i kwiatów podlewania. Aby to zrobić, raz na 3-4 dni podlewaj rośliny 3% roztworem przez 1,5-2 tygodnie. W tym przypadku rośliny są dezynfekowane, a także ziemia i rzadziej chorują.

Jak podlewać kwiaty nadmanganianem potasu

Nadmanganian potasu jest przydatny, ponieważ zawiera mnóstwo manganu i potasu. Pod działaniem manganu mikroorganizmy w glebie zwiększają swoje działanie. Podlewanie nadmanganianem potasu jest więc bardzo przydatne w przypadku kwiatów, ale jeśli podlejesz kwiaty wewnątrz tego roztworu zbyt często, może to być szkodliwe dla roślin.

Jak podlewać kwiaty nadmanganianem potasu

Ważne: nadmanganian potasu zakwasza ziemię, więc musisz wiedzieć, jak podlewać kwiaty nadmanganianem potasu, aby nie zaszkodzić uprawom.

Najlepiej jest stosować roztwór nadmanganianu potasu do nawadniania tych roślin, które kochają kwaśną ziemię (begonia, tsiperus, tradescantia, paproć itp.). Nieźle, jeśli chodzi o wytwarzanie pierwiosnków i fiołków nadmanganianu potasu. Podlewanie odbywa się przy słabym roztworze z częstotliwością 1 raz w tygodniu przez miesiąc. W zimie nie zaleca się manganu.

Jak podlewać kwiaty herbatą

Jak podlewać kwiaty herbatą

Podlewanie kwiatów herbatą jest możliwe dla hodowców kwiatów, którzy nie lubią opatrunków chemicznych. Naturalna herbata dla roślin jest bardzo przydatna, ale ważne jest, aby nie zawierała smaków, a cukier nie powinien się w niej znajdować. Należy pamiętać, że ten napój sprawia, że ​​gleba jest kwaśna! Podlewaj kwiaty potrzebujesz herbaty 4-7 razy w miesiącu w przybliżeniu w tych samych odstępach czasu.

Możliwe jest parzenie herbaty w ziemi, ale jest ona zakłócana przez górną warstwę gleby, a ponadto jest dostarczana w małych ilościach. Jeśli jest dużo liści herbaty, muszki zaczną gromadzić się w ziemi.

Jak podlewać kwiaty wlewem bananowym

Napar ze skórki bananów pozwala poprawić jakość ziemi, wzbogacić ją w potas. Aby to zrobić, odetnij skórkę od banana, wysusz i przykryj wodą. Na 3 litry wody wystarczy skórki jednego banana. Płyn należy podawać przez 1-3 dni. Następnie roztwór jest dekantowany i używany do nawadniania.

Jak podlewać kwiaty wlewem bananowym

Ciekawe! Jeśli nie ma czasu na infuzję, możesz spalić skórkę od banana i użyć popiołów, aby nakarmić rośliny po prostu przez zraszanie ich na ziemi. Lub upuść 1-2 małe kawałki skórki do garnka. Gdy gniją, uwalniają składniki odżywcze do gleby.

Podlewanie infuzji bananowych wymaga roślin podczas kwitnienia lub przed, ale nie zimą. Ważne jest, aby zrobić niewielką ilość płynu pod korzeniem. Więcej niż raz na 3 dni ta infuzja nie jest używana!

Jak podlewać kwiaty kwasem bursztynowym

Tabletki z kwasem bursztynowym w kwiatach podlewa się, aby zwiększyć wzrost. Po użyciu tego nawozu rośliny nie tylko rosną szybciej, ale są również znacznie lepiej odporne na choroby i szkodniki.

Ważne! Rośliny są podlewane tylko świeżym roztworem kwasu bursztynowego. Nie jest możliwe przygotowanie tego narzędzia do przyszłego użycia lub umieszczenie pozostałości w magazynie, ponieważ przygotowana mieszanina szybko traci swoje zastosowanie.

Roztwór składa się z 1-2 gramów kwasu bursztynowego i litra wody. Kwas bursztynowy jest wytwarzany w tabletkach i słabo rozpuszczają się, dlatego zaleca się najpierw je zmiażdżyć, a następnie wymieszać z wodą.

Konieczne jest stosowanie tabletek kwasu bursztynowego nie częściej niż raz w miesiącu, ponieważ produkt jest bardzo silny. Dzięki temu rozwiązaniu możesz znacznie poprawić kondycję każdej kultury, a nawet przywrócić kwiat, który doznał poważnego stresu lub choroby.

Obejrzyj film: Jak podlewać rośliny doniczkowe? (Luty 2020).