Ogrodnictwo

Jak podlewać orchideę

Pin
Send
Share
Send
Send


Orchidea to bardzo piękna roślina. W naturze rośnie na kamieniach i drzewach, aw domu rośnie na podłożu z mchu, rozdrobnionej kory drzewa. Ponieważ kultura jest dość delikatna, a gleba jest potrzebna, ponieważ jest ona niezwykła, młodzi ogrodnicy często zastanawiają się, jak podlewać orchideę w domu. W tym artykule opisano metodologię i funkcje tej procedury.

Jak podlewać orchideę

Zanim zdecydujesz się na częstotliwość podlewania, musisz zapoznać się z cechami podlewania storczyków.

 • Podlewanie storczyków w domu odbywa się dopiero po wyschnięciu podłoża w doniczce.
 • Temperatura, wilgotność, wielkość uprawy, doniczka, oświetlenie - czynniki te wpływają bezpośrednio na ilość i częstotliwość podlewania rośliny.
 • Woda do nawadniania powinna być idealnie wodą deszczową. Ale jeśli nie można go odebrać, możesz po prostu wziąć miękką, ciepłą wodę. Woda z kranu musi być ustalona na 2 dni przed użyciem. Aby przyspieszyć proces, możesz przekazać go przez filtr.

  Podczas podlewania temperatura wody nie powinna być niższa niż + 35 ° C

 • Jeśli woda jest twarda, można ją zmiękczyć prostym torfem. Umieszcza się go w torbie i zanurza w wodzie na 2-3 godziny. Po pewnym czasie musisz zdobyć torbę z torfem i używać wody zgodnie z jej przeznaczeniem.
 • Woda destylowana do nawadniania nie jest odpowiednia, ponieważ nie zawiera soli odżywczych, które są niezbędne dla rośliny. Przed użyciem taką wodę należy wymieszać z osiadłym.
 • Temperatura wody nie powinna być niższa niż + 35 ° C
Ważne! Jeśli regularnie dodajesz zbyt dużo wody do podłoża, korzenie nie będą w stanie uzyskać wystarczającej ilości tlenu i zaczną gnić, obumierają!
 • Jeśli kwiat znajduje się na słonecznym parapecie (od strony południowej) lub znajduje się na loggii, na której mogą padać promienie słoneczne, podlewanie odbywa się rano, wieczorem. Jeśli kwiat jest przyciemniony od słońca, podlewanie można przeprowadzić o każdej porze dnia.
 • Woda wlewa się delikatnie do garnka, aby nie stała w kątach liści, w przeciwnym razie rozpocznie się proces rozkładu.

Jak zrozumieć, że nadszedł czas na podlewanie orchidei

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pszenica jara
 • Shire Horse
 • Hodowla przepiórek jako firma
 • Malinowa odmiana „Nagroda”

Wielu hodowców zastanawia się, jak często podlewać orchidee? W zasadzie w normalnej temperaturze, gdy nie jest ani zimno, ani gorąco, podlewanie odbywa się raz w tygodniu. Jeśli pomieszczenie jest chłodne, okres nawadniania wydłuża się do 10 dni. Częstsze podlewanie jest potrzebne podczas kwitnienia i gorącego lata.

Aby zrozumieć, że orchidea potrzebuje wody, możesz użyć wykałaczki

Ważne! Jeśli nieprawidłowo podlejesz orchideę w domu, może ona przestać kwitnąć lub nawet umrzeć. Warto pamiętać o jednej złotej zasadzie - lepiej pominąć podlewanie storczyka niż podlewać go zbyt często, ponieważ obfitość wilgoci jest dla niego znacznie gorsza niż brak wody.

Zrozumienie, że orchidea potrzebuje wody, jest bardzo proste. Aby to zrobić, delikatnie włóż drewnianą wykałaczkę do podłoża i wyjmij ją po kilku sekundach. Jeśli pozostanie suchy, konieczne jest podlewanie, ale jeśli kij jest mokry, nie można podlewać kwiatu. Musisz użyć różdżki, aby bardzo dokładnie sprawdzić wilgotność podłoża, aby nie uszkodzić korzeni orchidei!

Metody podlewania storczyków w domu

Jak podlewać orchideę? Istnieją cztery metody przeprowadzenia tej procedury.

 • Podlewanie z góry odbywa się za pomocą prostej konewki. Woda wlewa się do garnka wzdłuż wewnętrznej krawędzi garnka. Gdy tylko dotrze do palety, woda przestaje zalewać. Możliwe jest nie wylewanie cieczy z palety, która tam się gromadzi, w razie potrzeby zostanie wchłonięte przez podłoże.
 • Metoda zanurzeniowa Garnek umieszcza się w misce z wodą na 15-20 minut. Podłoże w tym czasie jest nasycone wodą. Następnie wyjmij garnek i umieść go w oryginalnym miejscu. Ta metoda nawadniania pasuje do każdej orchidei. Jest często używany do podlewania orchidei Phalaenopsis. Metoda jest bardzo prosta i nie wymaga specjalnej wiedzy i umiejętności.
 • Zazwyczaj podlewany jest na patelni, aby zakwitnąć storczyki, lub jeśli już kwitną. Aby to zrobić, woda jest wlewana do patelni (można dodać do niej nawóz). Umieszczony jest w nim kwiat, a podłoże zostanie w razie potrzeby wchłonięte. Jedyną wadą tej metody jest to, że trzeba stale myć paletę, ponieważ szybko się rozmazuje.

  Ciepły prysznic to metoda na roślinę podobną do tropikalnego deszczu.

 • Ciepły prysznic. Ta metoda dla rośliny jest podobna do tropikalnego deszczu. Pozwala nie tylko odżywiać korzenie rośliny, ale także czyścić liście z kurzu. Roślina do tego jest przenoszona w wannie, w konewce z głowicą prysznicową, wylewana jest ciepła, broniona woda i wylewana jest na roślinę. Po zabiegu kulturę pozostawia się na 1-2 godziny w łazience, aby woda z liści była szklana, a nadmiar wilgoci z garnka również zostanie opróżniony. Potem możesz umieścić roślinę na swoim miejscu. Latem zaleca się takie nawadnianie 2-3 razy w miesiącu, a w zimnej - raz w miesiącu.
Ciekawe! Aby ułatwić określenie, kiedy trzeba podlewać roślinę, zaleca się stosowanie przezroczystych doniczek do uprawy storczyków.

Każda z tych metod może być stosowana zarówno zimą, jak i latem, najważniejsze jest to, że woda spełnia wymagania rośliny.

Rozpylanie storczyków

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Opis odmian ogórka Adam F1
 • Mulczowanie truskawek
 • Najlepsze odmiany agrestu
 • Premiksy dla świń

Opryskiwanie storczyków jest przydatne, jeśli nie jest często przeprowadzane. Podczas opryskiwania spray jest kierowany na roślinę w odległości 20-25 cm, w celu oddzielenia lub zagotowania ciepłej wody. Oczywiście w przegotowanej wodzie praktycznie nie ma żadnych użytecznych substancji, które należy wziąć pod uwagę.

Ważne! Opryskiwanie może prowadzić do oparzeń liści, jeśli roślina stoi na słońcu! A zimą procedura ta wywołuje rozwój chorób.

Opryskiwanie jest przydatne w przypadku storczyków, jeśli nie jest to często robione.

Spray jest przeprowadzany tylko w ciepłym okresie roku, około raz dziennie lub trochę mniej. Wykonaj procedurę wcześnie rano. Pożądane jest, aby spray rozpylał wodę małymi kroplami, a nie dużymi. Większość storczyków dobrze znosi tę procedurę, ale dla gatunków Miltonia oprysk nigdy nie jest przeprowadzany, ponieważ roślina nie toleruje go.

Jak podlewać orchideę po zakupie

Po zakupie storczyków zazwyczaj nie podlewaj przez chwilę. Garnek z kwiatem jest wprowadzany do domu, instalowany w stałym miejscu i wystarczy, że się dostosuje. W tym czasie nie wykonuje się podlewania. W okresie, gdy orchidea dostosowuje się do nowych warunków, podłoże dobrze wysycha, a ryzyko utracenia ziemi zniknie. Następnie można nawadniać czystą wodą i przeprowadzać kolejne nawadnianie z normalną częstotliwością - raz w tygodniu.

Ważne jest, aby zapobiec zastojowi wody w doniczce, konieczne jest wykonanie dobrej warstwy drenażowej o grubości 4-5 cm.

Jak często podlewać roślinę po przeszczepie

Po przesadzeniu orchidea obficie podlewana

Przeszczep storczyków przeprowadza się po nabyciu kultury lub po przebudzeniu rośliny z hibernacji. Roślina ta nie lubi dużych doniczek, ponieważ korzenie słabo się w nich rozwijają. Więc musisz wziąć garnek mały, najlepiej przezroczysty, abyś mógł śledzić rozwój systemu korzeniowego.

Jak podlewać orchideę po przesadzeniu? Po zabiegu orchidea jest obficie podlewana, aby substrat wchłonął wodę. Następnie należy umieścić garnek na 20 minut w misce z ciepłą wodą i umieścić go w ciemnym miejscu. Gdy upłynie określony czas, kwiat zostaje wyjęty, umieszczony na patelni i ustalony na stałe miejsce.

Przesadzona roślina, która jest tak obficie nasycona wodą, nie jest podlewana przez następne 2 tygodnie. Woda może tylko zaszkodzić, ponieważ kultura musi przyzwyczaić się do nowego garnka, przejść przez okres adaptacji. Po 2 tygodniach roślina wróci do zdrowia i zacznie rosnąć, a następnie zacznie być podlewana zgodnie ze standardowym schematem.

Jak podlewać storczyki kwasem bursztynowym

Kwas bursztynowy jest biologicznym stymulatorem wzrostu.

Kwas bursztynowy jest biologicznym stymulatorem wzrostu. Podlewanie kwasu bursztynowego do storczyków jest zalecane w okresie adaptacji rośliny (po zakupie, przesadzeniu) lub jeśli jest to bolesne, aby mogła szybciej się regenerować. Kwas bursztynowy jest przydatny do stymulowania wzrostu roślin, tworzenia nowych korzeni, liści. Co więcej, substancja ta może uratować umierającą roślinę, reanimować ją.

Jak więc zrobić rozwiązanie w domu? Aby to zrobić, wymieszaj 1 tabletkę leku z litrem ciepłej wody. Ale ponieważ tabletka słabo rozpuszcza się, najlepiej najpierw ją zgnieść, a następnie rozpuścić w wodzie.

Ważne! W okresie odpoczynku (zimą) nie ma nawadniania kwasem bursztynowym.

Możesz użyć roztworu na różne sposoby - przetrzyj nim liście, spryskaj roślinę, podlej kulturę z konewki lub zanurz korzenie na patelni z tą kompozycją.

Gdy podlewanie jest ograniczone

Orchidea Phalaenopsis, na przykład, zmuszona do kwitnienia w zimie przez gwałtowne zmniejszenie podlewania

Zmniejszone podlewanie jest konieczne dla tych rodzajów storczyków, które potrzebują okresu odpoczynku (oncidium, dendrobium, cattley). Dla nich podlewanie zaczyna się zmniejszać od października. Od grudnia procedura ta jest przeprowadzana nie więcej niż 1 raz w miesiącu. Ale od marca podlewanie jest wznawiane z tą samą częstotliwością.

Ważne jest, aby zrozumieć, że roślina znajduje się w okresie odpoczynku, nie jest trudne. Aktywnie rosnąca orchidea ma zielone, nasycone wodą korzenie. Jeśli roślina przechodzi w stan uśpienia, jej korzenie powietrzne stają się białe, pokryte welonem.

Aby kwitnąć storczyki w domu, zazwyczaj zmniejsza się podlewanie. Orchidea Phalaenopsis, na przykład, jest zmuszona kwitnąć w zimie z ostrym zmniejszeniem nawadniania (co 15 dni). Aby to zrobić, musisz również przestawić kwiat w ciemnym miejscu o temperaturze do + 16 ° C. W tym przypadku kwiat zaczyna kwitnąć i daje pąki do lata.

Jak podlać kwitnącą orchideę

Aby sprowokować kwitnienie, zazwyczaj zmniejsza się podlewanie. Ale gdy tylko roślina uwolni łodygę kwiatową, musisz częściej podlewać. Ile razy w tygodniu trzeba podlewać roślinę kwiatową? Zwykle odbywa się to co 3-4 dni, podczas gdy ilość wody jest zmniejszona. Musisz stale sprawdzać podłoże, aby nie było zbyt dużo wody!

Kwitnąca orchidea w domu jest podlewana rano, tak że w ciągu jednego dnia woda wsiąka w korzenie lub przynajmniej uzyskuje normalną temperaturę dla kwiatu. Eksperci zalecają w tym czasie podlewanie ciepłym prysznicem. Uważa się, że to stymuluje siłę rośliny, a kwitnienie jest przedłużone.

Obejrzyj film: Jak podlewać storczyki (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send