Pszczelarstwo

Rasa Kaczka piżmowa (Indo-Hound)

Pin
Send
Share
Send
Send


Kaczka piżmowa jest szeroko znana w rolnictwie. Jest to przyrost w uprawie, więc często można go znaleźć w dużych i małych gospodarstwach. Jest to ptak mięsny, który może dorastać do 4 kg. W uprawie i pielęgnacji jest bezpretensjonalny. Nawet młodzi rolnicy są dobrzy w hodowli kaczek piżmowych w domu.

Opis rasy Kaczka piżmowa

Kaczka piżmowa nazywana jest także Indootką, choć nie ma nic wspólnego z indykami. Ludzie często nazywają ją głupią kaczką lub kolcem, ponieważ często syczy. Znana rasa od czasów starożytnych. Ten typ kaczki otrzymał swoją główną nazwę ze względu na tłuszcz, który jest uwalniany ze wzrostu na dziobie - ma aromat piżma.

Nazwa tych kaczek została otrzymana z powodu tłuszczu, który jest uwalniany ze wzrostu w dziobie - ma aromat piżma

Kaczka ma nietypowy wygląd. Jest to duży ptak o rozwiniętej klatce piersiowej, krótkich nogach i szyi. Skrzydła są dobrze rozwinięte. Upierzenie jest przeważnie ciemne (czekolada, brąz, czerń), ale są też białe, niebieskie pióra.

Samice i samce można odróżnić po ich wyglądzie:

 • kobiety są małe;
 • smoki mają jaśniejsze upierzenie;
 • samiec ma trójkątne czoło;
 • dziób samic jest mniejszy niż samców;
 • Smoki mają kępkę z tyłu głowy.

Skrzydło Indoutok dobrze rozwinięte

Postacie tych ptaków są również nieco inne. Smoki są bardziej niespokojne, agresywne, a samice mają dobroduszne usposobienie, elastyczne, nie powodujące konfliktów.

Ważne! Kaczki piżmowe natychmiast zjadają wszystko, co błyszczy. Dlatego w wolierze nie powinni mieć szklanych fragmentów, metalowych przedmiotów - miejsce jest regularnie czyszczone.

Skuteczność kaczki piżmowej

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jakie ziarno karmić kury nioski
 • Kapusta pekińska
 • Jak sadzić truskawki wiosną w otwartym terenie i szklarni
 • Letnie odmiany jabłek

Kaczki rasy piżmowej mają wiele pozytywnych i negatywnych cech, dlatego ważne jest, aby rolnicy wiedzieli, że chcą je hodować. Poniżej przedstawiono cechy produkcyjne, charakterystyczne dla tego gatunku.

 • Jaja piżmowe dają duże, podczas gdy samice mogą dawać jaja prawie codziennie. Żółtka mają bogaty, jasny żółty kolor.
 • Waga poszczególnych osób zależy od płci. Samice dorastają średnio do 4 kg, a samce do 6 kg.
 • Ptaki rosną bardzo powoli, co jest główną wadą gatunku.

  Smak mięsa jest doskonały, dietetyczny

 • Smak mięsa jest doskonały, dietetyczny. Jest czerwony, zawiera wiele przydatnych elementów. Główną cechą jest to, że w tej kaczce jest mało tłuszczu, a mostek jest najsmaczniejszą częścią.
 • Kobiety rozwinęły instynkt macierzyński, mogą wysiadywać jaja.

Treść rasy

Kaczka piżmowa jest bardzo odporna, szybko dostosowuje się do różnych warunków klimatycznych, właściwości zawartości.

 • Kaczka piżmowa nie może się zmiażdżyć. Aby ptak mógł normalnie rosnąć, rozwijać się, rozmnażać, musisz wyposażyć przestronny kurnik. Na metr kwadratowy nie może być więcej niż 4 osoby!
 • W pomieszczeniu, w którym żyją ptaki, wyklucza się przeciągi i wilgoć. Jeśli dom jest stale mokry, kaczki zaczną boleć.
 • Ściółka jest wykonana z siana lub trocin. Zmienia się, ponieważ jest zanieczyszczona, czasami przewracana.
Ważne! Kaczki piżmowe są uprawiane oddzielnie. Nie można ich podłączyć do innych rodzajów kaczek lub innego drobiu.

Aby kaczka piżmowa mogła się harmonijnie rozwijać, potrzebuje zbiornika.

 • Konserwacja indochińska może być również przeprowadzana w regionach o mroźnych zimach, ale w tym przypadku muszą ogrzać kaczątka lub przeprowadzić ogrzewanie. Wewnątrz temperatura powinna być utrzymywana w zimie na + 18 stopni Celsjusza.
 • Gniazda dla kobiet są wygodne, duże, tak że kobiety czują się swobodnie nie tylko niosąc w sobie jaja, ale także wysiadując przyszłe potomstwo.
 • Grzędy sprawiają, że szerokie, wygodne, mogą mieć postać dużych półek, stopni wzdłuż ściany. Na jednej osobie podaje się około 30 cm wolnej przestrzeni lub trochę więcej.
 • Kaczki piżmowe mogą być uprawiane poza zbiornikiem przez długi czas, ale jeśli dasz ptakowi dostęp do wody, produktywności i wyglądu, zdrowie poprawi się. Jednocześnie wymagane jest chodzenie dla tej rasy! Zagrody są ogrodzone wysokim płotem, wykonano baldachim odporny na warunki atmosferyczne.

Jak i co karmić Kaczkę piżmową

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Foxy Chick Chickens
 • Ciasto słonecznikowe
 • Strawberry Clery
 • Pyłek pszczeli

W karmieniu umięśniona kaczka jest wybredna. To wszystkożerny ptak. Możesz karmić je suchą karmą, karmą dla zwierząt lub mokrym zacierem. Te ostatnie składają się z rozdrobnionych roślin okopowych, zieleni, ziaren na parze. Możesz także dodać mączkę mięsno-kostną, premiksy, mączkę, produkty mleczne.

Ptaki uwielbiają jeść zielenie ze stawów. Jeśli nie ma dostępu do wody, przenoszą się do pożywienia - robaków, zieleni, owadów.

W jedzeniu kaczka piżmowa jest wybredna

Ważne! Poidła i karmniki w domu powinny być kilka, aby nie tworzyć kolejki po jedzenie lub wodę.

Karmniki do żywności są myte codziennie, przed zaśnięciem. Miski do picia myją się podczas wymiany wody. Kilka razy w miesiącu muszą być dokładnie zdezynfekowane detergentami.

Hodowla w domu

Można hodować kaczkę piżmową w domu metodą naturalną lub w inkubatorze. Aby wyprodukować zapłodnione jaja, powinno być 1 samca na 3-4 samice. W tym przypadku pokrewne kaczki siedzą w oddzielnych kojcach, ponieważ podczas mieszania próbek krwi mogą wystąpić patologie u młodych zwierząt! Kobiety są bardzo dobrymi matkami. Nie pozostawiają składania jaj aż do ostatniego włazu piskląt. Dlatego najczęściej rolnicy uprawiają rozmnażanie metodą naturalną.

Kaczki piżmowe to bardzo dobre matki

Hodowla w domu może być prowadzona przez inkubator. Jednak inkubacja kaczek piżmowych jest pracochłonnym procesem. Jaja muszą być stale pod opieką. Problem polega na tym, że jajo w pozycji poziomej szybko zostaje pokryte gęstą skorupą, która nie pozwala na przejście powietrza, dlatego embrion dosłownie dusi się w skorupie i umiera. W ciągu pierwszych 15 dni inkubacji przeprowadza się ciągłe obracanie jaj, podwyższając temperaturę i wilgotność. W ciągu ostatnich 15 dni temperatura jest nieco obniżona, a jaja są regularnie obracane i spryskiwane.

Ważne! Młode zwierzęta są szczególnie podatne na pojawienie się choroby. Konieczne jest uważne śledzenie, odpowiedzialne podejście do karmienia, dodawanie premiksów do żywności. W przypadku podejrzenia choroby zaleca się natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem weterynarii.

Kaczątka rosną powoli, więc liczenie na szybki wzrost masy ciała jest bez znaczenia. Jeśli kaczątka mają kobietę, która je wydała, to po porodzie oddaje się jej opiekę. Dba o ich dobre samopoczucie i zdrowie.

Jeśli kaczątka mają kobietę, która je wydała, po prostu oddaje się je opiece.

Nakarm ptaki potrzebują pewnego wzoru. W pierwszym dniu życia podaje się tylko posiekane gotowane jajko. Od 2 dni dodawaj do potrawy jajka i mleko. Od 3 dni wprowadza się twaróg. Cotygodniowe kaczątka powinny już jeść zielenie, zacząć przyzwyczajać się do płatków zbożowych na parze. A od 14 dni w diecie pojawiają się takie korzenie jak buraki, ziemniaki i marchewka.

Starsze osoby mogą ciąć skrzydła, aby nie przelatywały przez płot w piórze. Od około 3-5 tygodni osiedlają się w domu z dorosłymi.

Recenzje kaczki piżmowej

Kaczka piżmowa nie ma prawie żadnych wad. Opinie rolników na ten temat można przeczytać poniżej.

 • Vaclav Dinega: „Kaczki piżmowe przywieziono w zeszłym roku ze swoją żoną. Kupili dorosłe osobniki. Po 3 miesiącach samica usiadła na jajkach i opiekowała się nimi, dopóki młode się nie wykluły. Pisklęta zostały po raz pierwszy u samicy, aby sprawdzić, jak się nimi opiekuje, ale karmione osobno. Osoby stawały się duże, ale jedno kaczątko umarło - zmokło w misce i zachorowało. Głównymi problemami są ptaki, które latają wysoko i rosną przez długi czas. W przeciwnym razie rasa jest bardzo dobra i rośnie, to przyjemność!
 • Natalia Pysanka: „Chciałem hodować kaczki piżmowe przez długi czas, ale nie można ich było kupić. Kilka lat temu postanowiłem je kupić. Kupiłem 10 próbek na próbę. Szybko się uspokoili, ptaki są bardzo spokojne, nieaktywne - nie siedzą na miejscu. do zbiornika mają też obszerne spacery, kaczki cieszą produktywnością, ptak jest piękny, ale jest prosty w hodowli - nawet dla młodych rolników będzie odpowiedni ”.
 • Rita Gunko: „Zacząłem uprawiać kaczki piżmowe 3 lata temu. Utworzyłem pierwszą rodzinę 1 kaczora i 4 samic. W inkubatorze próbowałem je hodować, ale moje pierwsze doświadczenie zawiodło, że tak powiem, tylko 65% było hodowanych. Teraz próbuję hodować ptaka w naturalny sposób i tylko w ostateczności korzystam z inkubatora, hoduję młode osobniki w wylęgarni, rosną powoli, ale nie są wybredne w karmieniu i opiece, co jest wygodne i korzystne ”.

Obejrzyj film: Muscovy birds sawantwadi relaxing (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send