Ogrodnictwo

Mączna rosa na agrestu

Rosnąca mączka jest znaną chorobą, która zagraża roślinom uprawnym. Wpływa na wszystkie nadziemne części upraw, w tym liście, gałęzie i owoce. Dość często pojawia się mączna rosa na agrestie. Ten artykuł opisuje, czym jest ta choroba i jak ją rozpoznać. Podaje się również informacje, jak pozbyć się choroby w przypadku jej wystąpienia.

Czym jest mączniak prawdziwy?

Mączna rosa jest chorobą grzybiczą. Czynnik sprawczy Sphaerotheca mors-uvae Berk. Et Curt. Ten grzyb należy do klasy workowców. W miarę rozwoju grzyb przechodzi przez dwa etapy - konidialny i torbacz. Biała płytka, która pojawia się na roślinach - zarodnikowanie konidialne, grzybnia, przez którą następuje szybkie, masowe rozprzestrzenianie się choroby.

Schemat rocznego cyklu mączniaka prawdziwego

Latem choroba wchodzi w rozwój torbacza, gdy blaszka staje się brązowa. Ta brązowa patyna jest mieszanką grzybni i ciał owocowych. Po hibernacji, na wiosnę, w ciałach owoców dojrzewają i są wyrzucane zarodniki ssące, spadając na sąsiednie gałęzie i kultury. Zapewniają dalszy rozwój i rozprzestrzenianie się choroby. Czynnik grzyba wpływa tylko na młodą tkankę kultur - młode liście, owoce, jajniki, gałęzie.

Ważne! Mroźne zimy rosy zawsze na dotkniętych łodygach, pąkach roślin.

Jak rozpoznać mączniaka prawdziwego

Przeczytaj także te artykuły.
 • Malina Polana - opis odmiany
 • Co nie może karmić królików
 • Marchewka Nantes
 • Koń andaluzyjski

Po uszkodzeniu pojawia się mączna rosa na agrestie i można zauważyć jej pojawienie się w ciągu dwóch tygodni. Jeśli kultura została naruszona od jesieni, to już wtedy, gdy liście kwitną, można zastąpić objawy choroby. Różne części kultury pokryte są białym mączystym kwiatem, który można łatwo wymazać lekkim dotykiem.

Mączna rosa jest chorobą grzybiczą

Ważne! Mączniak prawdziwy jest najbardziej komfortowy w zagęszczonych nasadzeniach w + 20 ... + 30 ° C

Zaatakowane liście rośliny są zazwyczaj szybko deformowane, jajnik jest posypywany, a jagody wysychają i więdną. Jeśli choroba nie jest leczona, stawy są wygięte, ich wzrost ustaje i umierają. Latem mączny film ma brązowy odcień i jest pobierany przez skorupę.

Jak przetwarzać agrest

Środki walki z chorobą agrestu zależą od tego, kiedy kultura zostanie naruszona i jak bardzo problem się rozprzestrzenił. Jeśli na wiosnę pojawiła się dolegliwość, należy podjąć pilną reakcję, w przeciwnym razie stan rośliny pogorszy się, w wyniku czego agrest może w ogóle nie produkować plonów! Czyżby przetworzyć na wiosnę agrest, który odzyskał i odzyskał w krótkim czasie? W tym celu stosuje się fungicydy chemiczne lub biologiczne.

Skuteczne środki zaradcze na mączną rosę na agrestu

 • „HOM” jest najskuteczniejszym lekarstwem na mączniaka prawdziwego, ale jest substancją chemiczną i dlatego nie wszyscy ogrodnicy ryzykują jego użycie. 40 g substancji rozcieńcza się w 10 litrach wody, miesza i stosuje raz przed pojawieniem się pąków na agrestu.
 • Roztwór siarczanu miedzi jest pierwszą opcją niż traktowanie agrestu wiosną, jeśli na nim widać grzyb. 75 gramów posiekanego mydła domowego, 20 gramów niebieskiego witriolu pobiera się na 5 litrów wody. Otrzymany roztwór ma niebieski refluks i jednolitą konsystencję. Opryskiwanie odbywa się przed pojawieniem się pąków na krzakach.
 • „Topaz” jest silnym środkiem grzybobójczym mączniaka prawdziwego. Stosuj go ściśle zgodnie z instrukcją, aby nie zaszkodzić kulturom - 2 ml substancji miesza się z 10 litrami wody. Natryskiwanie tego narzędzia zwykle przeprowadza się po kwitnieniu. Ale jeśli dolegliwość zostanie rozpoczęta, leczenie przeprowadza się 2 razy - przed i po kwitnieniu.

Stock Foto Proszek Rosy na Jagodach Agrestowych

Ważne! Jeśli mączniak prawdziwy pojawia się często na agrest, opryskiwanie odbywa się 2-3 razy w sezonie. W takim przypadku za każdym razem musisz użyć nowego leku, wtedy grzyb nie będzie w stanie się do niego przystosować.

Skuteczne są takie narzędzia jak „Previkur”, „Vitaros”, „Skor”.

Środki ludowe na mączniaka prawdziwego

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak suszyć jabłka
 • Sadzenie cebuli przed zimą
 • Odmiana gruszki piwnej
 • Tłusty ogon

Bardzo często ogrodnicy i ogrodnicy są zainteresowani tym, co należy traktować wiosną lub jesienią agrestu dotkniętego chorobą. Ale większość pytań jest spowodowanych przetwarzaniem letnim, ponieważ w tym czasie plon dojrzewa. Jeśli roślina nie jest źle dotknięta lub jeśli dojrzewają na niej jagody, stosuje się tylko środki ludowe.

 • Roztwór popiołu drzewnego. W wiadrze wrzącej wody rozpuść litrowy słoik popiołu drzewnego. Następnie należy dodać 30 g mydła do roztworu, aby płyn lepiej przylegał do liści. Takie przetwarzanie jest przeprowadzane po 2 dniach, gdy tylko infuzja jest trochę broniona. Opryskiwanie odbywa się 2 razy z przerwą 10 dni.
 • Skórka cebuli jest napełniana wodą i podawana przez 6-8 godzin. Następnie służy do opryskiwania krzewów. Jednak ta metoda jest skuteczna tylko we wczesnych stadiach, kiedy choroba dopiero się pojawiła.

  Środki ludowe na mączniaka prawdziwego

 • Połowa wiadra strzelanki czosnkowej jest cięta i zalewana wodą (do górnej krawędzi wiadra). Nalegaj, aby rozwiązanie wymagało dnia. Następnie jest używany do opryskiwania. Ale musisz spryskać, aby narzędzie spadło na tylną stronę liści, a nie tylko na przód.
Ważne jest, aby środki ludowe pomagały w celach profilaktycznych i we wczesnych stadiach choroby. Ale jeśli choroba zostanie uruchomiona, nie da się jej obejść bez chemikaliów.
 • 50 g sody rozpuszcza się w wiadrze z gorącą wodą. Musisz także dodać kilka gramów mydła do prania, aby produkt lepiej przylegał do liści. Po całkowitym ochłodzeniu produktu krzewy mogą być przetwarzane, a po tygodniu procedura jest powtarzana.
 • Na 1 część surowicy pobiera się 10 części wody. Narzędzie jest mieszane i używane do rozpylania agrestu 2 razy z przerwą tygodniową.
 • 10 litrów wody pobiera się na 10 kropli jodu. Otrzymaną kompozycję traktuje się krzewami dwa razy z przerwą 3 dni.
 • Olej rzepakowy jest skuteczny przeciwko grzybowi na agrestu, zmniejszając jednocześnie ilość grzybów. Aby utworzyć roboczą kompozycję, 10 ml oleju rzepakowego miesza się z litrem wody. Powstały płyn rozpylany na agrest.
 • Na wiadrze wrzącej wody bierze się 2 łyżki suchej musztardy. Gdy ciecz ostygnie, jest mieszana i używana do obróbki krzewów. Jedna procedura wystarczy, jeśli pojawi się właśnie mączniak prawdziwy agrestu.
 • 1 część dziewanny rozcieńcza się 2 częściami wody. Po 4 dniach, gdy środek zostanie podany, jest mieszany w stosunku 1:10 z czystą wodą.

Terminowe przycinanie dotkniętych pędów zapobiegnie całkowitej utracie plonów

Przetwarzanie krzewów agrestu odbywa się zawsze wieczorem, gdy zachodzi słońce. Jeśli zabieg przeprowadzany jest w ciągu dnia, liście i łodygi mogą się poparzyć. Ponadto pożądane jest, aby pogoda nie była zachmurzona, ponieważ jeśli po zabiegu pada deszcz, procedura nie przyniesie żadnych korzyści.

Środki zapobiegawcze

Rosnąca mączka na agrestie nie pojawi się, jeśli terminowo przeprowadzi procedury zapobiegawcze.

 • Konieczne jest sadzenie krzewów agrestu w odległości 1,5 metra od siebie, aby były oświetlone ze wszystkich stron światłem słonecznym. Choroba nie podoba się obfitości światła, więc miejsce jest lepiej podnosić słońce.
 • Krzewy muszą być pocienione w czasie, aby nie były pogrubione. Ponadto konieczne jest przycinanie wszystkich uszkodzonych i zniszczonych pagonów dwa razy w roku i spalanie ich razem z opadłymi liśćmi.

  Zdjęcie mączniaka prawdziwego na liściach

 • Wczesną wiosną, gdy tylko śnieg topnieje, trzeba podlewać krzewy gorącą wodą (90 ° C). Wskazane jest dodanie trochę nadmanganianu potasu. Powstały płyn powinien być jasnoróżowy. Jeśli nie ma nadmanganianu potasu, można również wziąć sodę oczyszczoną (2 łyżki. Za wiadro wody). To zniszczy choroby grzybowe i jaja wielu szkodników.
 • Jesienią, obok każdego krzewu, konieczne jest wykopanie ziemi z krzaków na głębokość 15 cm Zarodniki grzybów, które były w ziemi, będą na powierzchni i zamarzną. Gleba może być również traktowana roztworem Fitosporin-M.
 • Od wiosny do późnej jesieni konieczne jest poluzowanie gleby pod krzakami. Gałęzie i jagody nie powinny dotykać ziemi.
 • W profilaktyce należy spryskiwać wlewem popiołu drzewnego. Infuzję wykonuje się z 1 kg popiołu i 10 litrów gorącej wody. Po infuzji przez 4 dni należy dodać 30 g mydła do infuzji. Opryskiwanie odbywa się 3 razy w odstępach 1-2 dni.
 • Inne rozwiązanie profilaktyczne jest wykonane z wrotyczu pospolitego. 300 g wrotyczu musi wziąć wiadro wody. Po podaniu infuzji w ciemnym miejscu przez jeden dzień, konieczne jest gotowanie przez 2 godziny na małym ogniu. Po całkowitym ochłodzeniu środek służy do podlewania gleby wokół roślin.

W profilaktyce zaleca się rozpylanie naparu popiołu drzewnego.

Ważne! Nie zaleca się stosowania świeżego obornika na nawóz, ponieważ może on zawierać zarodniki mączniaka prawdziwego.
 • Nawozy azotowe dowolnego typu zwiększają podatność roślin na przetrwalniki mączniaka prawdziwego. Lepiej jest stosować mieszaniny mineralne, w których ilość azotu jest niska. I tylko substancje azotowe są stosowane nie częściej niż raz w roku - wczesną wiosną i jeśli roślina naprawdę potrzebuje nawozu.

Odmiany odporne na mączniaka prawdziwego

Najłatwiejszym sposobem zapobiegania pojawieniu się i rozwoju mączniaka prawdziwego na agrestach są odmiany roślin odporne na tę dolegliwość. Odmiany agrestu odporne na grzyby to przede wszystkim: „Kolobok”, „fiński”, „Ural Grape”, „Kuibyshevsky”, „Houghton”, „Senator”, „African”, „Jubilee”, „Harlequin”.

Ważne! Odmiany agrestu, które nie mają kolców na pagonie, rzadziej cierpią na mączniaka prawdziwego.

Dla ogrodników, którzy nie chcą angażować się w mączniaka prawdziwego na agrest, trzeba również wiedzieć, jakie rodzaje upraw są podatne na chorobę. Wśród gatunków często dotkniętych przez grzyby należy wymienić agrest „rosyjski”, „złote światło”, „triumfalny”, „sadzonka Lefora”, „śliwka”.

Obejrzyj film: Szarlotka bez pieczenia - Jak zrobić - Smakowite Dania (Luty 2020).