Zwierzęta gospodarskie

Siekacz słomy (siano)

Rozdrabniacz słomy jest przydatną techniką w rolnictwie. Służy do siekania siana, słomy. W sprzedaży istnieje wiele rodzajów i typów wzorów. Większość modeli tego mechanizmu może być również używana do mielenia innych rodzajów roślin, suchych lub świeżych.

Co to jest rozdrabniacz słomy

Rozdrabniacz słomy to specjalna konstrukcja służąca do mielenia siana i słomy. W czasach starożytnych były one bardzo oswojone, ale dziś są też modele elektryczne, które nie wymagają wysiłku ludzkiego podczas pracy. Mechanizm ten składa się z trzech głównych części:

 • baza - podstawa mechanizmu, na którym jest zamontowana;
 • gardło - miejsce, w którym siano jest podawane do mielenia;
 • częścią tnącą jest samo ostrze, które miażdży słomę.

Oczywiście, elektryczna przecinarka ma również niezawodny silnik i wiele innych ważnych szczegółów.

Ważne! Wiele rozdrabniaczy do siana ma dodatkowe funkcje i możliwości. Podczas akwizycji jednostki ważne jest wyjaśnienie wszystkich tych punktów, ponieważ niektóre opcje są konieczne, a dla niektórych nie ma sensu przepłacać.

Technologia siekania słomy

W pierwszym etapie surowiec jest podawany na szyję. Następnie trafia do bunkra do pierwotnego szlifowania, skąd trafia do bębna, gdzie znajdują się noże, noże, ostrza o specjalnym kształcie. To dzięki nim następuje całkowite rozdrobnienie surowców. W niektórych mechanizmach istnieje również rozdrabniacz obrotowy - jest to główna jednostka, w której słoma jest kruszona do określonej wielkości (można niezależnie ustawić ułamek).

Przy wyjściu z urządzenia zwykle instalowane jest sito z otworami kalibracyjnymi. Dzięki niemu z mechanizmu wychodzą tylko siano, słoma lub zielonki, które są przycinane do wymaganego rozmiaru. Większe kawałki nadal poruszają się po bębnie, aż do szlifowania, zgodnie z oczekiwaniami. Produkt uzyskiwany przy wyjściu to masa gotowa do dalszego użycia, na przykład do karmienia zwierząt.

Im bardziej skomplikowany mechanizm, tym lepszy i szybszy będzie produkt końcowy. W dużych fabrykach stosuje się z reguły stacjonarne modele wymiarowe, które są w stanie przetwarzać wiele surowców w krótkim czasie. Ale w małych gospodarstwach używane są małe nożyce do słomy typu ręcznego i elektrycznego.

Aplikacja do cięcia słomy

Przeczytaj także te artykuły.
 • Brzoskwinia Kijów wcześnie
 • Odmiana ziemniaków Królowa Anna
 • Brzoskwinie w puszkach
 • Sadzenie agrestu

Siano i słoma są niezbędnymi produktami rolnymi.

Siano i słoma są niezbędnymi produktami spożywczymi dla zwierząt hodowlanych. Tak więc główny rozdrabniacz siana jest wykorzystywany do przygotowania paszy. Dzięki temu zwierzęta mogą przyswajać cenne substancje, węglowodany, niezbędne do ich normalnego funkcjonowania. Suszona słoma jest szlifowana w większości dla wygody. Zwierzęta jedzą małe kawałki z wielką przyjemnością, ale dodatkowo gotowy produkt jest znacznie łatwiejszy do przechowywania.

Również agronomowie często stosują wycinarkę do słomy do mielenia trawy, która następnie może wytwarzać kompost, biohumus. Z uwagi na fakt, że warzywa są miażdżone, zaczyna gnić szybciej i dlatego produkt końcowy nie musi tak długo czekać.

Ciekawe! Na kutrze do słomy można również posiekać kory drzew, uzyskując podłoże do uprawy szerokiej gamy upraw, od storczyków po grzyby.

Rodzaje Hay Choppers

Niszczarka słomy może być różnych typów. Po prostu uporządkuj swoje formularze, możesz przejść do wyboru konkretnego modelu.

Najpierw musisz zauważyć, że istnieją młynki, które trzymają się kombajnów, aby zbierać zioła, słomę i siano. Ich zasada działania jest dość prosta - w miarę zbierania siana z kombajnu wchodzi on do rozdrabniacza i dopiero potem na polu. Pozostaje tylko zebrać zmiażdżony surowiec i skompresować go.

Drugi typ wycinarki do słomy to kompaktowe urządzenia, które są używane oddzielnie. Są zamontowane na ziemi, a nie przymocowane do kombajnów. Zebrane siano jest układane w rozdrabniaczu w miarę potrzeb, mechanizm jest włączony i miażdży siano. To coś jak duży robot kuchenny, tylko do mielenia trawy, siana i słomy.

Fotomontażowa niszczarka słomy (ISN) dla Jeniseju i Nivy

Ponadto rolnicy dzielą przecinaki do słomy według rodzaju pracy.

 • Ręczny rozdrabniacz siana jest najprostszy, najbardziej podstawowy i nieco przestarzały. W swojej pracy musisz poświęcić dużo czasu, aby był odpowiedni tylko dla małych gospodarstw.
 • Modele półautomatyczne wymagają, aby surowiec był ręcznie wprowadzany do mechanizmu, a sama maszyna działała przy użyciu silnika.
 • Elektryczna krajarka do słomy to praktyczna, wygodna opcja na potrzeby dużego gospodarstwa lub produkcji. Może pracować przez długi czas, szybko przetwarza surowce. Od osoby wymaga się jedynie uruchomienia samochodu.

Popularne modele do kombajnów

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Watermelon Caristan F1
 • Jak pić kurczaki w celu zapobiegania
 • Apricot Variety Academic
 • Co karmić kaczki zimą?

Na rynku w tej chwili istnieje wiele różnych rodzajów rozdrabniaczy do siana. Każdy typ ma swoje własne cechy, cechy pracy, więc musisz się z nimi zapoznać przed zakupem.

 • „Niva” - jest to szlifierka, która jest osadzona na kombajnie zbierającym słomę i siano. Z jego pomocą słoma, która wychodzi z młocarni kombajnu, nie dostaje się do pola, ale do tego mechanizmu, zostaje zmiażdżona do pożądanej wielkości i dopiero potem wylewa się na ziemię. Główny typ tego projektu - „Pier 2”. Jest to model modułowy, który jest zawieszony od tyłu na kombajnie. Bunkier przy młynie typu zamkniętego, w którym również zainstalowany jest wirnik nożowy. Mechanizm jest łatwy w utrzymaniu.

  Rozdrabniacz słomy montowany na zdjęciu (ISN) dla Don i Vector

 • Don 1500 - Jest to linia znanych siekaczy do słomy do kombajnów, wśród których wyróżnia się model Pirs-6. Urządzenie jest wygodne w użytkowaniu, łatwe do zawieszenia na kombajnie, równomiernie rozrzuca siano po zmieleniu po kombajnie. Działa w dwóch trybach - rozdrabnia i rozsypuje słomę lub zbiera zgnieciony złom w ciasnym pokosie.
 • „Enisey IRS-1200” miażdży i rozrzuca słomę na polu podczas zbioru przez kombajn. Korpus wykonany jest ze stali, mechanizm noża jest dwurzędowy, ścinany. Zgniata nie tylko słomę i siano, ale także różne rodzaje traw. W celu równomiernego rozłożenia siana na polu stosuje się skrzydło do rzucania, które można regulować w celu dostosowania kąta i szerokości rozrzutu. Urządzenie to jest w stanie kruszyć i rozpraszać surowce lub układać nieoszlifowaną słomę w gęstym zwoju.

Kompaktowe modele nożyc do słomy

Małe, stacjonarne i ruchome rozdrabniacze słomy są używane w gospodarstwach i małych gospodarstwach, gdzie konieczne jest siekanie siana i trawy w dużych lub małych ilościach. Modele tego typu konstrukcji nie są małe.

 • „KR-02” - Jest to mały półautomatyczny mechanizm do rozdrabniania słomy, siana i trawy. Najczęściej używany do zbioru pasz dla zwierząt i ogrodnictwa. Surowce są ładowane widłami lub ręcznie. Moc silnika - 1,54 kW. Kratka wyjściowa pozwala uzyskać ułamek słomy w zakresie 25-30 mm. Koszt urządzenia to 21 200 rubli.

  Zdjęcie kompaktowego modelu krajarki słomy „KR-02”

Ciekawa maszyna krusząca KR-02 może przetwarzać około 25 kg surowców na godzinę. Jest to dość wysoka wartość dla małego gospodarstwa, więc model jest bardzo poszukiwany.
 • „M-15” - jeszcze jeden mobilny, półautomatyczny obcinacz słomy. Ma stalowe noże o zwiększonej wytrzymałości, silnik 3 kW. Potrafi siekać słomę, siano, trawę i cienkie gałęzie, kory. Częstotliwość obrotów bębna wynosi 1500 obrotów na minutę. Waga - 150 kg. Koszt to 30 000 rubli.

  Zdjęcie kompaktowego modelu przecinaka do słomy „M-15”

 • „K-500” - urządzenie o mocy silnika 2 kW, przetwarza średnio do 300 kg surowców na godzinę. Jest to dość dużo, więc model jest używany w dużych gospodarstwach, gdzie karmią dużą liczbę zwierząt. W mechanizmie składowania surowców widelce. Urządzenie jest łatwe w obsłudze i praktyczne. Koszt to 18 500 rubli.

  Zdjęcie kompaktowego modelu przecinaka do słomy „K-500”

Przy wyborze wycinarki do słomy ważne jest uwzględnienie takich parametrów, jak rodzaj konstrukcji (dla kombajnu lub stacjonarnego, przenośnego), a także jego moc i przydatność do przetwarzania określonego surowca. Przecież nie wszystkie takie urządzenia mogą, na przykład, siekać kory drzew!

Ponadto musisz zrozumieć, że małe modele są odpowiednie tylko dla małych gospodarstw. Jednocześnie, jeśli weźmiesz dużą jednostkę na małą farmę, nie zapłacisz za jej wartość! Lepiej jest kupić wysokiej jakości rozdrabniacz słomy za niższą cenę, ale małą.

Obejrzyj film: Maszyna do rozdrabniania bel słomy i siana. (Grudzień 2019).