Ogrodnictwo

Dlaczego liście Zamioculkas żółkną

Afryka jest domem zamiokulkas. Stamtąd roślina rozprzestrzeniła się na cały świat. W ludziach nazywa się to po prostu drzewem pieniędzy. Kultura jest bardzo piękna i pomimo tego, że jest egzotyczna, opieka nie jest wymagająca. Roślina nadaje się nie tylko dla osób z doświadczeniem, ale także dla początkujących i amatorów. Często jednak hodowcy zauważają, że liście zamiokulki żółkną. Jaka jest przyczyna tego problemu i jak go rozwiązać, możesz dowiedzieć się z tego artykułu.

Dlaczego liście zmieniają żółte drzewo pieniędzy

Powody, dla których liście zamiokulki żółkną, mogą być liczne. Liście z reguły żółkną, zgodnie z naturalnym cyklem życia kultury lub działaniami hodowcy. W każdym razie spieszenie do wniosków nigdy nie jest konieczne. Po pierwsze, konieczne jest określenie natury zażółcenia, analiza opieki, pamiętaj, że podobnie jak wszystkie inne rośliny, zamiokulkas również od czasu do czasu zmienia liście.

Po pierwsze, określ naturę żółknięcia.

W krótkim czasie żółte liście nie zniszczą kultury. Jest to tylko pierwszy sygnał, który powiadamia o problemie, ale nie ostatni, więc zawsze jest czas na rozwiązanie dziwnego objawu, najważniejsze jest, aby go nie opóźniać.

Przyczyny ostrego żółknięcia liści w Zamioculkas

Przeczytaj także te artykuły.
 • Dżem malinowy
 • Przepisy na sos pomidorowy na zimę
 • Autoklaw Białoruś Lux
 • Tryby temperaturowe inkubacji jaj przepiórczych w domu

Drzewo pieniędzy jest bezpretensjonalne w opiece, dlatego jest szczególnie zaskakujące, gdy liście zaczynają się żółknąć bez szczególnego powodu. W tym przypadku pojawia się pytanie: co robić i dlaczego w ogóle pojawiają się żółte liście? Ostre żółknięcie liści występuje z przyczyn naturalnych lub z powodu niewłaściwej pielęgnacji.

 1. Naturalne żółknięcie liści

Zjawisko to spowodowane jest wzrostem roślin. Zamiokulkas rośnie raczej wolno zarówno w środowisku naturalnym, jak iw domu. W miarę wzrostu pojawiają się nowe liście, a stare, z całkiem naturalnych powodów, blakną, żółkną i odpadają. Jest to normalne dla rośliny, ponieważ siły wpływają na rozwój młodych liści, a dla utrzymania żywotnej aktywności starych liści składników odżywczych nie wystarczy. W tym przypadku nie ma potrzeby zastanawiać się, co robić. Konieczne jest zaakceptowanie tego jako faktu i od czasu do czasu po prostu usuń opadłe liście w lub w pobliżu doniczki.

Naturalne żółknięcie liści

Ciekawe! Niektóre odmiany Zamiokulkas mają żółte plamy na powierzchni natury!

Zrozumienie, że powód jest naturalny, jest bardzo łatwe. Roślina, pomimo pożółkłych liści, nadal tworzy nowe liście, rosną pagony, kolor większości korony jest zielony.

 1. Niewłaściwa opieka

Często przyczyną ostrego zażółcenia liści zamiokulkas jest niewłaściwa pielęgnacja w domu.

 • Oświetlenie powinno być rozproszone. Kultura światła słonecznego jest konieczna, ale tylko do 6 godzin dziennie. Jeśli zamiokulkas długo pozostanie na słońcu, liście staną się żółte i pojawią się brązowe oparzenia. Wietrzenie na ulicy można wykonać wczesnym rankiem lub wieczorem, gdy słońce słabnie.
 • Warunki temperaturowe muszą być utrzymywane na tym samym poziomie. Zimno wydobywające się z okna lub ciepła z urządzeń grzewczych może niekorzystnie wpływać na kolor liści. Musisz upewnić się, że temperatura była prawie taka sama każdego dnia.

  Zła opieka. Waterlogging

 • Podlewanie jest umiarkowane. W warunkach naturalnych roślina ta otrzymuje dość dużo wody, ale bez nadwyżek. W okresie aktywnego wzrostu - od wiosny do jesieni, trzeba często podlewać roślinę, aby ziemia wyschła tylko trochę, ale nigdy nie wyschła! W zimie nawadnianie jest zminimalizowane.
Ważne! Jeśli gleba jest pęknięta i zaczyna pozostawać w tyle za doniczką - jest to oznaką ostrego niedoboru wody.
 • Opatrunek wierzchni przeprowadza się tylko raz w roku od wiosny do jesieni. Jeśli przekarmisz kulturę lub nakarmisz ją zbyt często, kultura po prostu zacznie zanikać. Początkowo liście zamiokulki żółkną, ale potem również cierpi korzeń. Zimą karmienie w ogóle nie odbywa się.

Co zrobić, aby uratować roślinę

Wiedząc, dlaczego liście na zamiokulkach żółkną, możesz określić metodę eliminacji problemu.

 • Jeśli nawadnianie zostało niewłaściwie przeprowadzone, a ziemia jest zbyt wilgotna, należy wyciągnąć roślinę z mokrej gleby, usunąć nadmiar gleby, który jest zbierany rękami, a następnie sprawdzić system korzeniowy. Jeśli na korzeniu jest zgnilizna, jest ona cięta, a skrawki są traktowane zmiażdżoną tabletką z węglem aktywnym. Następnie kultura jest sadzona w nowej, suchej glebie.

  Jeśli na korzeniu jest zgnilizna, zostaje odcięta

 • Jeśli podlewanie nie było wystarczające, roślina nie wystarczy tylko do wody. Pierwszą rzeczą, którą musisz zdobyć i sprawdzić korzenie. Jeśli są uszkodzone, są, tak jak w pierwszym przypadku, odcięte i poddane działaniu węgla aktywnego. Teraz roślina jest sadzona w nowym garnku, z nową ziemią i podlewana po przesadzeniu. Jeśli odpowiednio wyregulowana wilgotność, wtedy zamiokulkas szybko ożywi i przejdzie do wzrostu.
 • Jeśli przyczyną żółknięcia liści było niewłaściwe światło lub temperatura, musisz zmienić miejsce na doniczkę. Ale miejsce zmienia się stopniowo, tak że nie ma nagłych spadków, w przeciwnym razie drzewo pieniędzy doświadczy znacznego stresu.
Ważne! Przy uprawie Zamiokulkas należy pamiętać, że lepiej nie karmić rośliny, niż ją przekarmiać. Ta kultura nie wymaga częstego karmienia, rośnie powoli, a zatem nie zużywa dużej ilości składników odżywczych z ziemi.
 • Kiedy roślina cierpi z powodu obfitości nawożenia, wszystko, co można zrobić, to przeszczepić ją do nowej gleby i poczekać, aż zacznie się oddalać. Nowe karmienie nie powinno być wykonywane, dopóki roślina nie zniknie całkowicie i nie będzie rosła ponownie. Następnie, nie wcześniej niż 6 miesięcy (jeśli czas nie spadnie na zimę), możesz dodać opatrunek.

Żółte liście po przesadzeniu Zamioculkasa

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak ciąć porzeczki jesienią
 • Primer pszczeli
 • Jak przygotować maliny na zimę
 • Jak wybrać maszynę do strzyżenia owiec

Czasami hodowcy kwiatów twierdzą, że po transplantacji zamiokulkas zaczynają żółknąć, a następnie liście opadają. Powodem tego jest fakt, że korzeń został uszkodzony podczas ekstrakcji rośliny. Ale to nie znaczy, że kultura umrze, możesz ją uratować, jeśli zaczniesz natychmiast podejmować działania odwetowe.

Przesadzanie do większego garnka z wymianą gleby i pełnym przycinaniem pędów.

Po pierwsze, kwiat jest wyciągany z garnka, a jego korzeń jest badany. Wszystkie uszkodzone miejsca na korzeniu będą nieco ogniotrwałe - jest to wyraźnie widoczne. Muszą być pocięte na zdrową tkankę, a następnie poddane obróbce węglem ciętym w celu dezynfekcji. Następnie korzeń powinien wyschnąć, aby wilgoć mogła wyparować. Następnie możesz ponownie zasadzić roślinę, ale w nowej glebie.

Interesujące! Zdarza się, że podczas podziału korzenia na mały korzeń pozostaje wiele gałęzi. W rezultacie roślina nie ma siły dla takiego obciążenia, dlatego liście zamiokulkas zaczynają żółknąć. Gdy tylko korzenie zwiększą swoją objętość, kwiat przestanie się żółknąć i znów będzie rosnąć.

Szkodniki i ich niebezpieczeństwo

Szkodniki często powodują żółte liście zamiokulkas. Co zrobić, jeśli szkodniki pojawią się na roślinie? Najpierw musisz określić ich naturę, wpisać, a następnie zniszczyć metodą mechaniczną, a także opryskami środkami owadobójczymi.

Zamioculcas jest najczęściej narażony na inwazje mszyc, łajdaków, przędziorków. Z pojawieniem się mszyc na liściach widoczny ciemny śluz. Szczytowka może być zidentyfikowana przez ciemne owady na łodygach i liściach, które są podobne do wzrostu. Przędziorek jest rozpoznawany przez sieć z tyłu arkusza.

Zamioculcas jest najczęściej narażony na inwazje mszyc, owadów skali i przędziorków.

Aby zwalczać te szkodniki, można użyć roztworu mydła. Na litr wody pobiera się 30 g leku. Uzyskany płyn jest traktowany całą częścią podłoża. Drugą opcją jest roztwór czosnku (1 zmiażdżoną głowę czosnku pobiera się na litr wody). Po wlewie płynu przez 7 dni, jest on opryskiwany rośliną. Jeśli to narzędzie nie pomogło, możesz użyć środków owadobójczych, takich jak „Aktara”, „Aktellik”, „Intavir”.

Wskazówki dotyczące uprawy Zamioculcas

Poniższe zalecenia rozwiążą problem żółknięcia liści i pomogą szybciej odzyskać kulturę.

 • Podczas przetwarzania plasterków korzenia można dodać trochę stymulatora powstawania korzeni do węgla aktywnego.
 • Jeśli liście stopniowo żółkną, a następnie staną się całkowicie bezbarwne, oznacza to, że roślina ma za mało światła lub jedzenia. Konieczne jest przestawienie go na inne okno, być może pomoże. Ale jeśli to nie pomoże, będziesz potrzebował dodatkowego karmienia.
 • Jeśli kwiaciarnia boi się używać nawozów mineralnych, możesz zrobić opatrunek na zamiokulki z humusu, skorupek jaj lub świeżych warzyw. Napary na tych produktach są odżywcze i nie mniej użyteczne niż minerały. Wystarczy zastosować je w niskim stężeniu!

Zamioculcas to piękna kultura. Jeśli odpowiednio się nim zajmiesz, nigdy nie przyniesie on szczególnych problemów, ale tylko przyciągnie do rodziny szczęście i dobre samopoczucie finansowe. Jeśli roślina zaczyna się żółknąć, nie powinieneś się wcześniej denerwować, musisz zastanowić się, jakie mogą być przyczyny, rozwiązać je, a następnie kultura zostanie przywrócona bardzo szybko.