Ogrodnictwo

Katedra Grochów Klasy

Pin
Send
Share
Send
Send


Letnie odmiany gruszki proszę nie tylko o wczesne dojrzewanie, ale także o słodki, bogaty smak. Są używane do świeżej konsumpcji, konserw. Grusza Kedralnaya - jedna z najbardziej znanych odmian letnich nadających się do uprawy w klimacie umiarkowanym. Aby smakować, może konkurować z wieloma odmianami południowymi, ale ma szczególne wymagania dotyczące warunków uprawy i opieki.

Historia gruszek odmiany kotów

Stopień gruszek katedry został wyhodowany przez hodowców w 1990 roku. Dziś jest jednym z najpopularniejszych gatunków w centralnej części Rosji, Ukrainy, a także w niektórych regionach Białorusi. Duże zapotrzebowanie na to dzięki dobrej wydajności.

Odmiana została uzyskana z dwóch mieszańców. Pierwsza z nich to mieszanka „Theme” i „Forest Beauty”, druga - „Duchess” i „Forest Beauty”. Katedra została wyhodowana jako odmiana letnia. Jednocześnie czas dojrzewania plonu zależy od miejsca uprawy drzewa i może być obserwowany prędzej czy później, z przesunięciem do 14 dni.

Kwiaty duże, z owalnymi płatkami o śnieżnobiałym kolorze

Opis odmian

Przeczytaj także te artykuły.
 • Gluten pszenny
 • Karnik Bees
 • Dlaczego liście ficus spadają
 • Krowy Ayrshire

Wygląd gruszki katedry w dużej mierze zależy od klimatu, w którym rośnie. Drzewo może dorastać do 4 metrów w średnich regionach, do 3,5 metra na północy i około 5 metrów w południowych regionach. Crohna o średniej gęstości, stożkowaty. Różni się w gładkim pniu, szarym kolorze. Nerki są zawsze trochę puchate. Liście są niejednorodne, mogą spotkać zarówno duże, jak i średnie. Kształt jest owalny, z błyszczącą płytką, wzdłuż krawędzi znajdują się nacięte rzęski. Kwitnienie występuje w pierwszych dniach maja. Kwiaty są duże, z owalnymi płatkami o śnieżnobiałym kolorze.

Owoce są małe, średnio 120 g. Skóra jest miękka, nie gęsta, błyszczy, widoczne są podskórne plamy. Z techniczną dojrzałością owoce są żółto-zielone, aw sektorze konsumenckim - żółte z czerwoną stroną. Miąższ jest biały, gęsty, o drobnoziarnistej strukturze. Smak jest słodko-kwaśny, harmonijny. Aromat to lekka gruszka.

Ważne! Jeśli gruszka rośnie w cieniu lub półcieniu, nie będzie mogła dojrzeć soczystych, słodkich owoców. W najlepszym razie smak będzie kwaśny, ale zazwyczaj, z taką kultywacją, przaśny.

Miąższ jest biały, gęsty, o drobnoziarnistej strukturze.

Charakterystyka katedry gruszowej

Gruszka katedry ma dobre cechy.

 • Skoroplodnost, ta letnia odmiana, rodząca w sierpniu.
 • Częściowo klasa samoplodny, zapylacze tego drzewa nie są wymagane.
 • Owoce są małe, wygodne w puszkowaniu w jednym kawałku. Ale jednocześnie mały rozmiar nie jest wygodny w obróbce, jeśli robisz plasterki dżemu lub dżem, a żniwa są z tego powodu opóźnione.
 • Silna odporność na choroby grzybowe.
 • Zimotrwalosc jest wysoka - do -30 ° C Mrożone gałęzie na plonie drzewa nie są odbijane, a mimo to konieczne jest przeprowadzenie przycinania na czas, aby ułatwić uprawie odejście od zimnej pogody.
 • Transport jest niski. Rośliny można przewozić na krótkie odległości, ale nie wytrzymają długiej podróży.
 • Wydajność jest wysoka, z 8-letniego drzewa zbiera się do 35 kg gruszek. Drzewo daje owoce każdego roku.
 • Gruszki po zebraniu szybko się psują.

Owoce są małe, średnio 120 g

Najlepsze zapylacze dla gruszek katedralnych

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Opis Moskwa czarna rasa kurcząt
 • Porzeczka odmiany Selechenskaya
 • Jak ciąć maliny jesienią
 • Jak i lepiej karmić melony w szklarni

Katedra gruszy jest częściowo samonośna. Może wytwarzać plony nawet bez zapylaczy, ale jeśli uprawa jest potrzebna do sprzedaży, wówczas odmiany zapylające powinny być sadzone blisko niej. Zwiększą wydajność o 2-2,5 razy lub więcej. Do zapylania tej odmiany będą pasować takie gruszki jak „Dzieci”, „Łada”, „Chizhovskaya”, „Rogneda”.

Zapylacze należy sadzić na tym samym obszarze, najlepiej w pobliżu katedry, ale nie mniej niż 3 metry, aby kultury nie przeszkadzały w rozwoju innych.

Funkcje sadzenia gruszek

Jeśli gruszka jest sadzona w południowych regionach, musisz to zrobić w ostatnich dniach września. Ziemia jest dość mokra, na zewnątrz jest ciepło, a jesienią na ogół kultury szybko się zapuszczają. Ale jeśli lądowanie odbywa się w regionach centralnych lub na północy, lepiej jest przenieść je na początek maja.

Ważne! Do sadzenia najlepiej jest sadzonka w wieku 2-3 lat.

Funkcje sadzenia gruszek

Do gruszki Katedralnej wybrano słoneczny, ciepły obszar, najlepiej w południowej części ogrodu. Ziemia powinna być płodna, bez gliny. Ważne jest, aby nie było budynków i wysokich drzew, które rzucą cień na drzewko. W przeciwnym razie zajmie dużo czasu, a pagony zaczną się rozciągać i łamać, ze względu na swoją wagę.

Przed lądowaniem wykop jest wykonany z głębokością i średnicą około jednego metra. U dołu znajduje się wysokiej jakości drenaż, ponieważ drzewo nie toleruje stagnacji wilgoci, a kołek do pończoch jest zainstalowany. Ziemia do sadzenia jest wykonana z górnej warstwy ziemi (uzyskanej przez kopanie dziury), 15 kg kompostu i 20 kg torfu. Przed sadzeniem drzewo jest kontrolowane, liście muszą być usunięte, a korzenie zanurzane w Hetero-Auxin (stymulator wzrostu).

Podczas lądowania na dnie wykopu znajduje się wzgórze żyznej ziemi do lądowania. Dalej drzewo kładzie się na pagórku. Szyjka korzenia powinna znajdować się 4-5 cm nad poziomem ziemi. Korzenie są ułożone, drzewo jest pokryte ziemią i lekko ściska pień drzewa. Teraz musisz przywiązać drzewo do kołka, odciąć je do 50 cm i wlać 3 wiadra wody. Następnie okrąg tułowia jest mulczowany torfem, aby wilgoć nie odparowała szybko.

Kultura opieki

Zgodnie z zasadami pielęgnacji gruszka Katedralna zachwyci się obfitymi, rocznymi plonami.

Każda wiosna ma wybielać drzewo

 • Podlewanie odbywa się około 2-3 razy w miesiącu. Drzewo zużywa co najmniej 2 wiadra wody.
 • Kilka razy w roku odbywa się wysokiej jakości pielenie lub kopanie koła. Należy to robić ostrożnie, aby nie uszkodzić korzeni drzewa.
 • Gdy chwasty pojawiają się w kole koła, należy je usunąć.
 • Każda wiosna ma wybielać drzewo. Chroni to przed gryzoniami, wieloma szkodnikami, oparzeniami słonecznymi.
 • Przy pierwszym rozkwicie drzewa 80% pąków jest odrywanych w celu zmniejszenia obciążenia wciąż małych plonów.
Ważne jest! Katedralna przeszczep gruszki tylko w najbardziej ekstremalnych przypadkach. Nie toleruje dobrze tej procedury, dlatego do sadzenia wybrano jedno stałe miejsce.
 • Najlepsze odmiany odmian gruszek, Katedralnaya, są niezbędne do normalnego wzrostu, rozwoju drzew, kwitnienia i owocowania, jak również do utrzymania ich podczas rozwoju chorób, szkodników. Przeprowadzane są od 3 lat po wylądowaniu. Uniwersalna mieszanka - 9 kg próchnicy, 25 g chlorku potasu, 15 g mocznika - po zmieszaniu nawóz jest nakładany pod kopaniem wiosną lub jesienią. Ponadto wiosną warto również mocznik pod korzeniem w postaci rozcieńczonej, używać go zgodnie z instrukcjami.
 • Kiedy pojawiają się szkodniki lub choroby, drzewo jest traktowane środkami grzybobójczymi. Ich wybór zależy od stopnia zniszczenia kultury i pory roku. Przecież niektóre z tych leków nie mogą być używane podczas aktywnego lata pszczół!
 • W pierwszą zimę drzewo powinno być owinięte materiałem izolacyjnym, a ściółka lapnik powinna być ułożona w okręgu pnia drzewa. W kolejnych latach schronienie na zimę nie jest wymagane.
 • Obrazkov trzymany od 2 lat po lądowaniu. Pierwsze 3-5 lat tworzy drzewo, które ma prawidłowy kształt. Ponadto ważne jest, aby przeprowadzać cięcie sanitarne. Zatem ciężar drzewa jest ułatwiony przez usunięcie wszystkich chorych, uszkodzonych gałęzi i tych, które rosną niepoprawnie.

Świeże przechowywanie nie nadaje się do owoców.

Zasadniczo opieka nad katedrą gruszową nie jest trudniejsza niż opieka nad innymi drzewami owocowymi. Jeśli zostaną przeprowadzone wszystkie niezbędne procedury, kultury nie zachorują, jeśli pojawią się szkodniki, a następnie w małych ilościach, a smak owoców nie pozostawi nikogo obojętnym!

Zbiór i przetwarzanie gruszek

Zbiór gruszek Katedra dojrzewa od początku do końca sierpnia. Kiedy gruszki są dojrzałe i nabierają normalnego koloru, możesz je wypróbować. Najpierw zbierz te owoce, które rosną na szczycie drzewa i po bokach. Gruszki głęboko w koronie zwykle dojrzewają ostatnio, ponieważ otrzymują mniej światła słonecznego. Aby to zrobić, możesz użyć drabiny lub specjalnych urządzeń.

Ważne! Jeśli gruszki są transportowane na sprzedaż, są one natychmiast zbierane w pudełkach, starannie złożone jeden na drugim, aby zapobiec zacięciom!

Zbiory są wykorzystywane do świeżej konsumpcji, konserw. Nie zaleca się suszenia owoców tej odmiany, ponieważ zawierają dużo soku. Do zamrażania również nie są odpowiednie - po rozmrożeniu odmiana ta jest prawie bez smaku. Ale zachowanie Katedry Gruszy okazuje się anulowane. Możesz zrobić kompot owocowy, dżem, dżem, dżem (tylko kawałki zazwyczaj się rozpadają), zamknij owoce w całej formie.

Konserwacja katedry gruszkowej okazuje się doskonała

Świeże przechowywanie nie jest odpowiednie. Szybko się psują, aw ciągu tygodnia po zbiorze mięso zaczyna gnić od wewnątrz, wtedy widać brązowe plamy, pęknięcia na skórze i gruszka stają się nieodpowiednie do spożycia.

Recenzje dla Pear Cathedral

Opinie ogrodników na temat odmian gruszek Katedralnaya można znaleźć w poniższych recenzjach.

 • Polina Zolotnitskaya: „Dostałem gruszkę od katedry razem z domkiem. Drzewo było duże, postanowiłem nie ciąć - dlaczego wyrasta nowy, jeśli już rośnie? Odmiana ma zarówno pozytywne, jak i negatywne cechy. Rozmiar jest mały, smak jest przeciętny. ale boli mnie prawie każdego roku, a jednocześnie podoba mi się fakt, że wytrzymuje ciężkie mrozy bez izolacji i przynosi owoce każdego roku, więc odmiana nie jest zła, ale dla amatora.
 • Dmitrij Zaitsev: „W naszym ogrodzie jest wiele różnych gruszek. Katedra zajmuje zaszczytne miejsce. Ma prosty smak, ale dobry, wielkość owoców jest niewielka, nie walczą zbyt ciężko na drodze. Jeśli chodzi o choroby, to nie będą, jeśli właściwie zajmiesz się drzewem - przycinanie, pielenie, nawozy i zabiegi zapobiegawcze. ”
 • Jegor Stepanyuk: „Z różnych odmian gruszek doceniam katedrę na równi z Ładą. Owoce są soczyste i mają wystarczająco dużo słodyczy. Nadają się do świeżej żywności, sprzedaży, konserw. Moja żona, na przykład, robi smaczne dżemy i kompoty z nich. nie dłużej niż tydzień, więc musisz je szybko przetworzyć lub sprzedać, ale poza tym jestem zadowolony z tej odmiany. ”

Pin
Send
Share
Send
Send