Puste

Słodki dżem wiśniowy

Pin
Send
Share
Send
Send


Konfitura wiśniowa do smaku i aromatu nie jest gorsza od wiśni. Robią słodki deser nie tylko z czerwonych odmian, ale także z wiśni żółtych i białych. Jeśli będziesz przestrzegać zasad podczas gotowania, jagoda zachowa swój kształt w słoiku i nie straci smaku. W tym artykule przedstawiono najlepsze rodzaje konfitur wiśniowych.

Przepis słodkiego dżemu z kamieniem na zimę

Najprostszy dżem wiśniowy jest również najsmaczniejszy, według wielu słodkich zębów. Ma przyjemny aromat, aw smaku jest subtelna kwaskowość.

Składniki:

 • Czereśnia - 2 kg;
 • Cukier - 2 kg;
 • Woda - 2 filiżanki;
 • Cukier waniliowy - 10 g;
 • Kwas cytrynowy - 2 g.
Ważne! Dżem tego typu można wykonać z jagód o dowolnym kolorze, ale najlepszą opcją jest oczywiście czerwona wiśnia. Łatwiej jest obsługiwać i smakować każdy lubi.

Gotowanie:

 1. Czereśnia jest myta pod bieżącą wodą. W tym przepisie nie ma reguł dotyczących kości. Jeśli nie ma czasu na ich usunięcie, to pestki zostają, ale możesz je również usunąć. Wszystkie zgniłe, uszkodzone jagody są usuwane ze wspólnej miski.
 2. Po umyciu jagody są przenoszone na durszlak, aby usunąć nadmiar wody.
 3. W oddzielnym pojemniku miesza się cukier i wodę, a mieszaninę gotuje się aż do uzyskania syropu.
 4. Dżem jest robiony w emaliowanym rondlu lub miedzianym naczyniu. Do tego pojemnika wlewa się jagody i wypełnia je wrzącym syropem. Ogień jest włączony, a czereśnia jest gotowana przez około 15-30 minut w 2 dawkach z przerwą 5 godzin.
 5. Gdy pojawia się piana, należy ją usunąć. Pod koniec drugiego gotowania do dżemu dodaje się wanilię i kwas cytrynowy.
 6. Gotowe naczynie jest butelkowane w sterylnych pojemnikach. Wypełnij słoiki, tak aby do szczytu szyi było 1-2 cm.

Pozostaje tylko zwinąć puszki z gotowanymi pokrywkami (do sterylizacji) i owinąć je dywanikiem, aby całkowicie je schłodzić.

Przepis na dżem z pestek wiśni

Przeczytaj także te artykuły.
 • Zasady zachowania pszczół
 • Najlepsze odmiany malin naprawczych
 • Króliki rasy Szary olbrzym
 • Najlepsze odmiany czarnej porzeczki

Przepis na dżem z pestek wiśni

Dżem bez pestek na zimę jest łatwiejszy do jedzenia niż deser z kością, ale dodatkowo jest przechowywany znacznie dłużej.

Składniki:

 • Czereśnia - 1 kg;
 • Cukier - 600 g;
 • Sok cytrynowy - 2 łyżeczki.

Gotowanie:

 1. Jagody są oczyszczane z liści, sadzonek i myte kilka razy, aby usunąć brud. Potem dostają kości.
 2. Cukier jest łączony z sokiem z cytryny i wiśnią w emaliowanym pojemniku do gotowania dżemu. Następnie mieszaninę pozostawia się na 20 minut, aby nalegać, aby jagody wypuściły sok.
 3. Po upływie czasu pojemnik z dżemem umieszcza się na średnim ogniu i doprowadza do wrzenia. Gotowany dżem przez 5 minut, następnie patelnię wyjmuje się z ognia i chłodzi pół godziny. W tym czasie jagody będą mogły wchłonąć syrop. Procedura ta jest przeprowadzana 2 razy.
 4. Po raz trzeci dżem gotuje się przez 5 minut po raz ostatni, po czym wyłącza i wlewa do sterylnych słoików. Pojemniki należy zwinąć z gotowanymi pokrywkami, aby zapobiec wybuchowi.

Jeśli chcesz gotować dżem zamiast dżemu, możesz zrobić to przy użyciu tego samego przepisu, tuż przed zmieszaniem z cukrem, posiekać oczyszczoną wiśnię w blenderze.

Ważne jest, aby czereśnia z kamieniami podczas gotowania nie pękała i nie traciła kształtu, doświadczone gospodynie domowe przekłuwają ją wykałaczkami w kilku miejscach.

Pięciominutowy przepis na wiśniowy dżem

Pięciominutowy przepis na wiśniowy dżem

Pięciominutowy dżem jest popularny z tego powodu, że po 5 minutach gotowania w jagodach pozostaje większość składników odżywczych tak ważnych dla organizmu w zimie.

Składniki:

 • Czereśnia - 500 g;
 • Cukier - 500 g

Gotowanie:

 1. Wiśniowe jagody są myte w wodzie, łodygi i liście są zbierane. Kości nie muszą.
 2. Słodkie czereśnie wlewa się do miski i przykrywa cukrem.
 3. Teraz gotuje się na ogniu. Aby jagody miały czas na uzyskanie cukru i nie rozpadły się, dżem jest gotowany na małym ogniu. Gdy pojawi się piana, musisz ją zdjąć.
 4. Gdy dżem wrze, gotuje się dokładnie przez 5 minut, a następnie wyłącza ogień.
 5. Banki pod dżemem są sterylizowane i dopóki nie są zimne, wlej do nich gorący dżem. Po zamknięciu puszek sterylnymi kapslami są one zawijane i pozostawione do ostygnięcia.

Ponieważ pięciominutowy dżem wiśniowy nie jest gotowany przez długi czas, nie należy go przechowywać w temperaturze pokojowej. Najlepiej jest umieścić puszki w lodówce lub w chłodnej piwnicy. W takim przypadku zacięcie potrwa dłużej i nie wybuchnie.

Białe konfitury z dżemem wiśniowym

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Karmienie kóz po owce
 • Kwiat begonii
 • Nożyce do owiec
 • Wietnamska świnia visrubry

Białe konfitury z dżemem wiśniowym

Ten dżem nazywany jest również „carskim”. Często robi się go z dodatkiem pigwy, ale ponieważ nie wszystkim się to podoba, można robić z wiśniami i orzechami.

Składniki:

 • Biała czereśnia - 1 kg;
 • Cukier - 1,2 kg;
 • Orzechy włoskie (oczyszczone) - 250 g;
 • Cytryna - 1 szt.

Gotowanie:

 1. Orzechy są oczyszczane z membran i miażdżone, tworząc małe kawałki (ale nie trzeba ich mielić na miękisz).
 2. Czereśnia jest myta, oczyszczana z nasion. Ważne jest, aby jagody nie były robakami. Teraz, zamiast kamieni, należy umieścić kawałek orzecha włoskiego w każdej jagodzie. To żmudna czynność, ale nie tylko deser dał nazwę „carski” dżem!
 3. W rondlu ugotowany syrop z cukru i szklankę wody. Powinien być przezroczysty i gruby. Po przygotowaniu wlewa się jagody.
 4. Na małym ogniu dżem gotuje się przez 15 minut. Pojawia się piana stale usuwana. Następnie dżem usuwa się z ognia i pozostawia do zaparzenia na 30 minut. Ten proces powtarza się jeszcze raz.
 5. Podczas 3 wrzenia do dżemu dodaje się sok z jednej cytryny i gdy deser się zagotuje, wyłącza się go i pakuje w sterylne słoiki. Pojemniki należy zwinąć sterylnymi nakrętkami (gotowanymi we wrzącej wodzie).
Ciekawe! Aby łatwiej wyciskać sok z cytryny, możesz umieścić go na kilka sekund w kuchence mikrofalowej. Ciepła cytryna jest nie tylko łatwiejsza do kurczenia, ale także daje więcej soku.

Przygotowany dżem po schłodzeniu można usunąć do końca konserwacji.

Przepis dżemu z żółtej czereśni z pomarańczą

Przepis dżemu z żółtej czereśni z pomarańczą

Konfitura wiśniowa z pomarańczą najlepiej jest zrobić z żółtych jagód lub różu. Powodem jest nie tyle smak, co wygląd deseru. Ten dżem nie jest zbyt gruby i podawany z naleśnikami, sernikami.

Składniki:

 • Wiśnia żółta - 1 kg:
 • Cukier - 1 kg;
 • Pomarańczowy - 1 szt.
Ważne! Do przygotowania dżemu używa się tylko dojrzałych, ale nie przejrzałych wiśni. Jeśli weźmiesz zielone jagody, będą kwaśne, a jeśli przejrzałe - w słoiku się rozpadną.

Gotowanie:

 1. Jagody są myte pod bieżącą wodą i oczyszczane z nasion. Aby to zrobić, możesz użyć specjalnych maszyn, szpilki, jak w dawnych czasach lub pincety - tak wygodnie.
 2. Obrane jagody wlewa się do pojemnika na deser i przykrywa cukrem.
 3. Pomarańcza jest myta i krojona w plastry (nie ma potrzeby obierania skórki). Każdy kawałek jest cięty na 3 części, aby zrobić małe kawałki. Teraz pomarańczowy jest wysyłany do czereśni.
 4. Pojemność ze składnikami jest ustawiona na mały ogień. Cukier powinien zacząć się topić, stając się lepkim syropem. Gdy się nagrzewa, na powierzchni pojawi się piana, którą należy usunąć.
 5. Gotowanie trwa około 45 minut. W tym czasie jagody i kawałki pomarańczy są karmione syropem. Gdy dżem jest zagotowany, musisz zrobić banki. Są myte, sterylizowane, wieczka gotowane przez 5 minut we wrzącej wodzie.

Gotowy dżem jest zwinięty i przykryty dywanem. Po ochłodzeniu możesz usunąć go w spiżarni.

Słodki dżem wiśniowy z cytryną

Słodki dżem wiśniowy z cytryną

Osobliwością tego dżemu jest to, że cukier w recepturze jest mniejszy niż jagody. Z tego powodu jagody mają bardziej naturalny smak.

Składniki:

 • Czereśnia - 1 kg;
 • Cukier - 700 g;
 • Sok cytrynowy - 50 ml.
Ważne! Jeśli zacinasz się na wysokiej temperaturze, może zacząć się palić i nabierać karmelowego smaku.

Gotowanie:

 1. Jagody są wymywane i przenoszone. Potem muszą usunąć kości. Gdy doły zostaną usunięte, sok zostanie uwolniony. Najlepiej umieścić miskę pod jagodami, aby sok do niej wpływał. Następnie można go dodać do miednicy do gotowania dżemu.
 2. Gotowa czereśnia wlewa się do słoika na dżem i wylewa warstwami cukru. Teraz musisz zostawić jagody na 12 godzin, więc dali sok.
 3. Po 12 godzinach miednicę umieszcza się na średnim ogniu, mieszaninę doprowadza do wrzenia. Podczas gotowania dżem stale zakłóca i usuwa powstającą piankę. Zagotuj dżem po ugotowaniu potrzebuje 30 minut lub trochę dłużej. Pod koniec gotowania ogień jest przykręcany do minimum, ponieważ jagody mogą zacząć się palić na dnie naczynia. W tym czasie dodaje się sok cytrynowy. Po 2-3 minutach możesz wyłączyć zacięcie.
 4. Gotowy deser wlewa się do sterylnych pojemników i zwiniętych pokryw, gotowanych w wodzie.

Aby lepiej zachować dżem, po zwinięciu brzegów są one przykryte dywanem i pozostawione do ostygnięcia. Dopiero po 24 godzinach można zdjąć koc i zabrać pojemniki do spiżarni, do końca konserwacji.

Obejrzyj film: Czekoladowy Dżem Wiśniowy. Przepis na Dżem z Czekoladą (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send