Warzywo

Systemy hydroponiczne

Rośliny do normalnego wzrostu wymagają odżywiania. Niestety, gleba szybko się wyczerpuje, jeśli jest stale wykorzystywana do uprawy roślin. Uprawę gleby roślin w zubożałych regionach zastąpiono hydroponiką. Kilka lat temu niewiele osób interesowało się systemami hydroponicznymi, ale teraz są one bardzo poszukiwane. Są używane w dużych przedsiębiorstwach, na małych prywatnych terenach, a nawet w domu.

Czym jest system hydroponiczny

Hydroponika to metoda uprawy roślin bez gleby. W języku łacińskim słowo „hydroponika” jest tłumaczone jako „woda robocza”. W zależności od rodzaju wybranego systemu kultury są ulokowane w powietrzu, w wodzie lub w podłożu. Podłoże to różnorodne materiały (żwir, perlit, wermikulit, wełna mineralna, włókno kokosowe itp.). Z tych wypełniaczy sadzonki nie otrzymują pożywienia. Głównym zadaniem podłoża jest utrzymywanie korzeni sadzonek tak, aby nie spadały i nie zmywały się z roztworem przy użyciu aktywnego systemu.

Systemy hydroponiczne są sztucznie stworzonymi warunkami do uprawy zieleni, warzyw i jagód bez gleby w specjalnych pojemnikach, podłożach lub na pływających platformach.

System Wick

Ciekawe! Rośliny uprawiane metodą hydroponiczną rozwijają się szybciej i dają lepsze plony, jeśli zapewnisz im odpowiednią opiekę.

Istotne elementy, sadzonki uzyskuje się wyłącznie z wody, która jest wzbogacona nawozami, zanim zostanie wlana do systemu. Różne typy systemów stosowanych w hydroponice mają swoje własne cechy dostarczania roztworu roślinom i metody ich uprawy.

Rodzaje systemów hydroponicznych

Przeczytaj także te artykuły.
 • Wczesne odmiany melona
 • Kapusta na zimę w bankach
 • Opis i cechy inkubatora Kopciuszek
 • Ogórki Syberyjska girlanda F1

Systemy hydroponiczne to tylko 6 gatunków, ale na ich podstawie istnieje wiele modyfikacji. W zależności od wybranego systemu zależy od metody rozmieszczenia i pielęgnacji roślin.

 1. System Wick

Jest to pasywna wersja systemu hydroponicznego, który jest również uważany za najbardziej podstawowy. Sadzonki rosną na specjalnym podłożu. Dla takiego systemu, perlit, włókno kokosowe, najczęściej kupowane są Pro-Mix. Ciecz dostaje się do podłoża przez knot ze specjalnego zbiornika i zasila roślinę.

Głównym problemem tego systemu jest to, że duże, dorosłe kultury zbyt szybko zużywają składniki odżywcze. Ale jeśli kontrolujesz ten moment, możesz uniknąć niedoboru minerałów.

Kultura głębokiej wody (DWC) lub kultura wodna

 1. Kultura głębokiej wody (DWC) lub kultura wodna

Jest to prosty rodzaj aktywnego systemu hydroponicznego. Podstawą lokalizacji sadzonek jest pianka lub podobny materiał. Sadzonki są na niej umieszczane i unosi się na roztworze odżywczym na piance, żywiąc się wodą przez otwory w niej wykonane. Specjalny aerator dotlenia roztwór.

Ciekawe! Kultura wodna jest systemem najczęściej stosowanym w uprawie sałaty.

Taki system jest bardzo łatwy do wykonania w domu, na przykład za pomocą akwarium i kompresora. Jednak tylko niektóre uprawy mogą wytwarzać duże plony przy takiej uprawie. A rośliny, które rosną wysoko, w ogóle nie są uprawiane tą metodą.

 1. Okresowy system zalewania

System hydroponiczny okresowego zalewania jest zazwyczaj ustalany w szklarniach o różnych rozmiarach do uprawy praktycznie wszystkich rodzajów upraw. Jego istotą jest to, że okresowo pudełko, w którym hodowane są kultury, jest zalewane roztworem odżywczym, a następnie odprowadzane. Do tych manipulacji używana jest pompa zegarowa.

Okresowy system zalewania

Zegar jest ustawiony tak, że roztwór jest nalewany i opróżniany kilka razy dziennie. Do tego systemu nadają się różne rodzaje substratów (glina ekspandowana, żwir), ale najlepiej nie lekkie, jak perlit, w przeciwnym razie zostaną one wypłukane wodą.

Głównym problemem jest to, że system zależy od energii elektrycznej. Jeśli energia elektryczna zostanie wyłączona, sadzonki mogą pozostać bez wilgoci przez długi czas. W przypadku użycia żwiru perlit, który jest słabo zatrzymywany przez wodę, korzenie wysychają, a rośliny umierają.

 1. Systemy kroplowe

Ten rodzaj hydroponiki jest najbardziej popularny. System ma zegar sterujący pompą zanurzeniową. Po włączeniu wzbogacony w pierwiastki roztwór kapie do strefy korzeniowej wszystkich sadzonek.

Systemy kroplowe są dostępne w odwrotnej kolejności i nie odwrotnie. W systemie rewersji resztki życiodajnego roztworu, które nie są absorbowane przez kulturę, są zwracane do pojemnika w celu ponownego użycia. Ale jednocześnie musisz stale monitorować poziom pH, temperaturę wody, ponieważ pozostały płyn wpływa do wspólnego pojemnika z roztworem i może zmienić jego skład.

 1. Technika warstwy odżywczej (N.F.T.)

Ten typ systemu hydroponicznego działa poprzez stały przepływ roztworu hydroponicznego. Sadzonki są zazwyczaj uprawiane po prostu w wodzie, substraty są używane niezwykle rzadko. Są one umieszczane w specjalnych koszach lub w rurze, przez którą przepływa roztwór, ale system jest tak skonstruowany, że woda dotyka tylko korzeni, a nie części powierzchniowej. Woda płynie non-stop, wlewając się do rur i wpadając do wspólnego pojemnika.

Technika warstwy odżywczej (N.F.T

Ważne! Główna wada N.F.T. w tym czasie, gdy energia elektryczna jest wyłączona, woda przestaje krążyć, a korzenie zaczynają szybko wysychać.
 1. Aeroponica

Ten typ systemu jest uważany za najbardziej zaawansowany technicznie. Podłoże dla roślin to powietrze. Korzenie po prostu wiszą w powietrzu, a wilgoć uzyskuje się z pyłu z mgły wodnej wytworzonej z roztworu odżywczego. Humanizacja odbywa się z przerwą kilku minut. Pompa mgły jest sterowana przez zegar. Niestety, ten system jest również zależny od energii elektrycznej.

Systemy hydroponiczne do domu

Możliwe jest uprawianie roślin metodą hydroponiczną nawet w domu, a nie tylko w szklarniach. System domowy jest zazwyczaj niewielki, łatwy w utrzymaniu. Knot, systemy kroplowe, kultura wodna - są to typy systemów hydroponicznych, które są wygodne w użyciu w mieszkaniach.

Aby stworzyć system hydroponiczny w domu i używać go zgodnie z przeznaczeniem, możesz kupić wszystkie komponenty i po prostu je zmontować. Konieczne będzie jedynie umieszczenie roślin w tym systemie i hodowanie ich. Ale jeśli chcesz, możesz samodzielnie stworzyć domowe systemy hydroponiczne.

Hydroponiczne systemy ściekowe

Interesujące! Dbanie o rośliny w hydroponice jest dużo łatwiejsze niż w przypadku tych, które rosną w ziemi.

W dużej plastikowej umywalce znajduje się otwór na odpływ, w którym umieszcza się kran, aby można było spuścić wodę w razie potrzeby. Duże koło jest wycinane z piankowego tworzywa sztucznego o grubości do 5 cm, w rozmiarze miednicy, w którym wykonuje się otwory na miseczki z sadzonkami. W miseczkach wykonuje się wiele otworów, dzięki czemu woda może przepływać, a następnie wlewa się do nich podłoże (najlepiej lekki perlit lub coś podobnego). Potem możesz sadzić rośliny.

Roztwór składników odżywczych zmienia się w miarę potrzeb. Aby zrozumieć, kiedy to zrobić, poziom pH jest mierzony każdego dnia, wartość odżywcza wody jest sprawdzana za pomocą miernika UE.

Jak podnieść pH roztworu odżywczego

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak pokryć róże na zimę?
 • Różnorodność kapusty Blizzard
 • Kaczka Agidel
 • Pakiety pszczół i ich rodzaje

W hydroponice ważne jest monitorowanie nie tylko wzrostu roślin, ale także sposobu dostarczania składników odżywczych w ilościach, temperaturze wody, powietrza, a także kwasowości roztworu odżywczego. Jeśli pH nie jest odpowiednie dla danej kultury, nie będzie w stanie się w pełni rozwinąć. Dlatego wskaźnik ten jest mierzony codziennie i dostosowywany w razie potrzeby.

Aeroponica

Ciekawe! W hydroponice środki chemiczne są rzadko używane do zabijania szkodników, chorób, ponieważ sadzonki są izolowane z gleby, w której zamieszkują zarodniki grzybów i jaj szkodników.

Aby zmienić poziom pH, do roztworu wodnego dodaje się regulatory kwasowości (pH-down lub pH-up) - specjalne substancje, które odpowiednio zmniejszają lub zwiększają kwasowość wody. Są sprzedawane w sklepach ogrodniczych, gdzie jest nawóz do hydroponiki. Dodaj je zgodnie z instrukcjami, w odpowiedniej ilości. Najczęściej są sprzedawane jako biały proszek lub granulki i dobrze rozpuszczają się w wodzie.

Nawozy do systemów hydroponicznych

Nawozy do systemów hydroponicznych oraz gleby zawierają trzy główne minerały niezbędne do rozwoju roślin - azot, potas i fosfor. Ale poza tym nawozy do hydroponiki zawierają również wiele ważnych składników niezbędnych do uprawy. Ponieważ sadzonki hodowane w hydroponice nie otrzymują pierwiastków z gleby, muszą otrzymywać wraz z wodą cały kompleks ważnych substancji do wzrostu. Dlatego takie nawozy mają bogatszy i bardziej skoncentrowany skład.

Takie nawozy są mineralne lub organiczne. Są one dostępne w postaci płynnej i stałej, ale są stosowane wyłącznie do rozpuszczania w wodzie, która jest używana do nawadniania.

Systemy hydroponiczne umożliwiają uprawę zdrowych roślin uprawnych, które dają bogate i zdrowe zbiory. Ta metoda uprawy może być trudna lub prosta, w zależności od wybranego systemu. Aby jednak spełnić oczekiwania, konieczne jest zbadanie specyfiki pracy z hydroponikami, stosowanie odpowiednio przygotowanych roztworów odżywczych i kontrolowanie mikroklimatu w pomieszczeniu, w którym uprawiana jest uprawa.

Obejrzyj film: U Papy W Szafie - odcinek 4 Hydroponika DWC (Luty 2020).