Zwierzęta gospodarskie

Silos zwierzęcy

Nie tylko w ciepłym sezonie, ale także na zimnie, zwierzęta gospodarskie muszą otrzymywać różnorodne składniki odżywcze z jedzeniem. Latem otrzymują dużo witamin z zielenią, ale zimą nie ma soczystej trawy na zewnątrz. Silo jest alternatywą dla świeżej zielonej paszy zimą.

Co to jest Silo

Silos to soczysta pasza przygotowywana metodą konserwowania ziół z ograniczonym dostępem tlenu, proces zbioru nazywa się kiszonką. Zimą jest niezbędną częścią diety dla krów, koni i innych zwierząt gospodarskich, ponieważ kiszonka zawiera wiele składników odżywczych potrzebnych w zimnych porach roku. Aby zrozumieć, czym jest silos, warto dowiedzieć się, jak go zdobyć.

Silo to soczyste jedzenie przygotowywane przez konserwowanie ziół.

Ważne! Najważniejsze w kiszeniu jest stworzenie warunków do akumulacji kwasu mlekowego na początek!

Masa roślinna zbierana z pola, łąki wbijane w doły lub rowy. W pewnym czasie rozpoczyna się proces fermentacji, organiczne kwasy mlekowe (do 2%) gromadzą się w trawie, która konserwuje żywność, zapobiegając jej rozkładowi. Dostęp do powietrza jest ważny. Jeśli jest ich dużo, rośliny zaczną się rozgrzewać, znikną składniki odżywcze i pojawi się pleśń. Ilość dostępnego powietrza jest zminimalizowana!

Wilgotność zieleni kiszonki utrzymuje się w zakresie 65-75%. Jeśli jest wyższy, kwas mlekowy będzie się powoli gromadził, a jeśli wilgotność będzie mniejsza, pasza nie będzie w stanie zacisnąć się zbyt mocno, a wewnątrz będzie dużo powietrza. Aby osiągnąć wymaganą wilgotność, pasza, w razie potrzeby, jest zalewana zwykłą wodą lub słomą jest dodawana do plew.

Z czego jest zrobiony

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rasa gęsi Ural
 • Marynowana kapusta na zimę
 • Dlaczego liście zmieniają żółte ogórki?
 • Jak karmić truskawki jesienią

Kiszonka może się różnić w zależności od kultur, z których jest przygotowana.

 • Kiszonka z kukurydzy jest najpopularniejszym rodzajem paszy. Kukurydza wytwarza produkt wysokiej jakości o długim okresie trwałości. Kiszonkę z kukurydzy można wytwarzać tylko z wierzchu kukurydzy lub razem z kolbami. Zawsze należy je zbierać w okresie dojrzałości mleczno-woskowej lub woskowej.
 • Trawa łąkowa, zdrowe dzikie zioła, poród - kolejna dobra opcja do kiszonki. Produkt końcowy jest pożywny, wysokiej jakości.
 • Żyto, jęczmień, owies są z reguły wysiewane z roślinami strączkowymi do późniejszego kiszenia. Kiszą w okresie dojrzałości mlecznego wosku. W silosach są bardzo ciasno ułożone.

Kiszonka z kukurydzy jest najpopularniejszym rodzajem paszy

Ważne! Zwierzęta uwielbiają kiszonkę nie mniej niż siano lub świeżą trawę. Jest to bardzo przydatny suplement, który ma pozytywny wpływ na trawienie zwierząt.
 • Lucerna, rośliny strączkowe, pokrzywa i koniczyna są zawsze kiszone wraz z ziarnami (owies, żyto, jęczmień). Same w sobie są bardzo przydatne, lecznicze, ale mają niską wartość energetyczną. Rośliny strączkowe są zbierane w momencie pojawienia się młodej fasoli, a kwiat - podczas kwitnienia.
 • Turzyca, trzcina i trzcina do kiszenia są korzystne, ponieważ mogą być koszone 2-3 razy w ciągu sezonu. Produkt końcowy okazuje się całkiem dobry, biorąc pod uwagę jego rentowność. Są one zawsze zbierane przed pojawieniem się wiechy!

Ponadto kiszonkę można wytwarzać ze słonecznika, Sudanu, sorgo i Chumiz.

Zalety i wady kiszonki

Zbieranie karmy dla zwierząt na zimę może być różne. Ale to kiszonka, w tej chwili ma najwięcej zalet.

 • Podczas silosowania utrata składników odżywczych wynosi tylko 10%, a podczas suszenia rośliny tracą 25-40% użytecznych składników.
 • Nie tylko świeża trawa jest wykorzystywana do kiszonki, ale także uprawy takie jak pszenica, kukurydza, następstwa i odpady (wierzchołki) z roślin uprawnych. Kiszonkę można wytwarzać z najszybciej rosnących zielonych roślin.

Kiszonka ma w tej chwili najwięcej zalet

Ciekawe, ponieważ kiszenie może być stosowane jako specjalnie uprawiane rośliny, a te, które rosną na łąkach, polach w naturalny sposób.
 • Siloing pozwala uzyskać stosunkowo tanie soczyste jedzenie na zimę lub suchy okres lata.
 • Zbieranie zielonej masy do kiszenia można przeprowadzić w każdą pogodę.

Wśród wad warto zauważyć, że zbieranie kiszonki nie jest łatwe, a kupowanie nie jest tanie. Ponadto musisz mieć możliwość prawidłowego przechowywania tego produktu, w przeciwnym razie szybko się pogorszy.

Technika zbioru (Siloing)

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze czerwone odmiany jabłek z opisem i zdjęciem
 • Linda gęsi
 • Jak uprawiać sadzonki kapusty z nasion w domu
 • Odmiany jabłek na Uralu

Technologia zbioru kiszonki nazywa się kiszonką. Do produkcji kiszonki stosowano specjalne doły, rowy, wieże. Doły i rowy są zawsze wyrywane w gliniastej glebie i wyłożone cementem, aby wilgoć nie przechodziła przez ziemię. Przygotowanie silosu odbywa się w kilku etapach.

 1. Zielona masa jest zbierana z pola i umieszczana w miejscu przygotowania.
 2. Zboża, łąki, rośliny strączkowe rozdrabnia się do 3 cm, a kukurydzę i słonecznik do 5 cm.
 3. Uzyskana masa gruntowa jest zagęszczana w silosy, rowy lub wieże. Cały ten proces powinien zająć trochę czasu.

  Optymalne schronienie silosu

 4. Na zieloną masę wlewa się warstwę zwilżonej gliny o grubości 15-20 cm.
 5. Jeśli silos jest zbierany w chłodnym sezonie, na przykład jesienią, tak, że w studni nie zaczyna się zamarzać, słoma i ziemia są również umieszczane na glinie.
 6. Nad dołami lub okopami z zebraną kiszonką, schronami, namiotami, dachy są rozmieszczone tak, że śnieg i deszcz nie mogą dostać się do środka.
Ważne! Można używać tylko świeżej, wysokiej jakości kiszonki. Spleśniały produkt nie może być podawany zwierzętom, ponieważ może powodować ciężkie choroby żołądka, zwłaszcza u koni!
 1. Z kukurydzy, młodej trawy, słonecznika, trawy zbożowej kiszonka jest gotowa w ciągu 2-3 tygodni. Silos fasoli jest zbierany dłużej, może być użyty dopiero po 2-3 miesiącach. Dopiero po tym możesz zacząć sprawdzać i sprzedawać lub używać go do karmienia zwierząt.

Kontrola jakości

Po tym, jak silos spocznie przez niezbędny czas i powinien być już przygotowany, konieczne jest przeprowadzenie kontroli jakości. Bez tej ostatniej procedury nie odbywa się zbieranie kiszonki. Aby określić, jak dobry jest produkt, ocenia się go za pomocą kilku wskaźników.

Kolorowa kiszonka musi być od oliwkowej do zielonej

 1. Obecność pleśni i zgnilizny. Jeśli tak, pasza jest uważana za zepsutą i nie nadaje się do sprzedaży.
 2. Kwasowość i procent kwasu mlekowego i octowego. Odbywa się to za pomocą specjalnego wskaźnika lub zapachu. Jeśli zapach jabłka lub chleba, to wszystko jest w porządku. Jeśli występują nuty octowe, w silosie jest dużo kwasu octowego (ponad 30%). Zapach obornika wskazuje na obfitość kwasu masłowego. Dzieje się tak, gdy w surowcu do kiszonki znajdują się bakterie zarodnikowe. Ten produkt nie może być podawany zwierzętom.
 3. Kolorowa kiszonka powinna być od oliwkowej do zielonej. Im ciemniejszy kolor, tym niższa jakość.
Ciekawe! Bakterie kwasu mlekowego niezbędne do kiszenia rozwijają się w temperaturach od +5 do +55 stopni. Dlatego temperatura wewnątrz kiszonki jest rzadko kontrolowana.

Dobra kiszonka może być wystawiona na sprzedaż. W dużych produkcjach jest pakowany w hermetyczne torby, aw małych jest po prostu sprzedawany z dołu, gdzie został zebrany.

Ile kiszonki daje krów, świń i koni

Dla krów przydzielanych jest do 8 kg kiszonki na 100 kg masy ciała dziennie

Kiszonka jako pasza jest dość cennym substytutem świeżej trawy, ale może być również podawana tylko w ścisłej dawce. Dla krów przydzielanych jest do 8 kg kiszonki na 100 kg masy ciała dziennie. Młode zjadają kiszonkę dopiero od 2 miesiąca życia. Początkowo kiszonkę podaje się w małych ilościach, a do roku ilość wzrasta do 8-10 kg / dzień. Dorosłe świnie mogą jeść do 3-4 kg kiszonki dziennie, owce - 1-2 kg / dzień. Konie uwielbiają również kiszonkę, około 6-8 kg kiszonki wydaje się na głowę dziennie.

Jak przechowywać kiszonkę

W dużych i małych gospodarstwach zazwyczaj kupuje się kiszonkę. Aby zachować go dobrze, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków. Najlepszą opcją jest dół silosu, taki jak ten, w którym wykonany jest silos. Nie jest bardzo głęboka, ale jest tak duża, że ​​cała zakupiona masa wspięła się. Pożądane jest, aby podstawa i boki były betonowe, a przechowywanie silosu będzie znacznie łatwiejsze.

Ciekawe! Kiszonkę mrożoną można dodawać do zwierząt zacieru lub podawać osobno, ale tylko po rozmrożeniu!

Zakupiony silos jest natychmiast wlewany do takich jam i jest pokryty specjalną kiszonką, folią polimerową, dzięki czemu powietrze nie przepływa. Jeśli konieczne jest utrzymanie silosu przez całą zimę, siano i ziemia są nakładane na folię, dzięki czemu produkt nie zostanie zamrożony ani zepsuty. Nie wolno nam zapominać, że przy dostępie powietrza silos jest bardzo mało - do tygodnia lub nawet mniej, dlatego transport i uszczelnianie w nowym zbiorniku silosu do przechowywania należy przeprowadzić w krótkim czasie.

Obejrzyj film: Vlog #14 Krowa plus. Hit czy kit? (Grudzień 2019).