Zwierzęta gospodarskie

Karmienie kredą

Pin
Send
Share
Send
Send


Aby każde zwierzę hodowlane mogło się w pełni rozwinąć, być zdrowym i mieć wysoką wydajność, konieczne jest zapewnienie dobrego odżywiania. Kreda pastewna ma wielką wartość przede wszystkim ze względu na zawartość wapnia. Jest to cenne makro, niezbędne do rozwoju zwierząt, ptaków i ich reprodukcji. W artykule opisano korzyści płynące z kredy dla różnych zwierząt gospodarskich, ptaków, konsekwencje jej braku, a także zasady suplementacji w diecie.

Kreda dla zwierząt

Dla każdego rosnącego zwierzęcia lub ptaka wapń ma ogromne znaczenie. Wpływa na prawidłowy rozwój kości, bierze udział w tworzeniu chrząstki i normalnym funkcjonowaniu różnych układów organizmu, odporności. Ale dodatkowo, dla niektórych zwierząt i ptaków, jest to również ważne z innych powodów.

Wapń jest ważny dla kurcząt i drobiu, ponieważ bierze udział w rozwoju skorupek jaj.

 • Wapń jest ważny dla kurcząt i drobiu, ponieważ bierze udział w rozwoju skorupek jaj. Jeśli ptaki nie mają kredy w diecie, wapń nie wystarczy, jaja mogą w ogóle pojawić się bez muszli lub miękkiej skorupy. Ponadto kreda paszowa w diecie poprawia jakość piór.
 • W przypadku bydła i innych zwierząt gospodarskich wapń jest ważny podczas laktacji. Krowa, która tego nie otrzyma, nie będzie produkować dobrego mleka. Ale konieczne jest nie tylko na sprzedaż, ale także do karmienia młodych!
 • Podczas hodowli zwierząt na mięso, kredę pastewną, ważne jest, aby karmić je zgodnie ze ścisłą normalizacją, ponieważ ma to pozytywny wpływ na smak i jakość mięsa!
 • W przypadku owiec, kóz, królików wapń odgrywa szczególną rolę w rozwoju sierści.
Interesujące! Jeśli ptaki, zwierzęta spożywają wystarczającą ilość wapnia, zmniejsza się zużycie paszy na głowę, a wydajność wzrasta. Jeśli obserwuje się niedobór wapnia, zmniejsza się wydajność, a spożycie paszy na dzień znacznie wzrasta.

Ponadto wapń odgrywa ważną rolę w układzie rozrodczym ptaków i zwierząt. Jeśli wapń nie wystarczy w diecie, samica nie będzie w stanie wytrzymać zdrowego potomstwa, nawet przy dobrej jakości opieki. Tak więc, w okresie noszenia młodego stada, normy wprowadzania kredy paszowej dla samic są przestrzegane ze szczególną starannością!

Objawy niedoboru wapnia

Przeczytaj także te artykuły.
 • Szkodniki porzeczkowe
 • Odmiana Gruszki Just Maria
 • Kwitnące krzewy
 • Najlepsze wczesne winogrona

Krowa, która nie dostanie wystarczającej ilości kredy, nie wytworzy dobrego mleka

Jak wspomniano powyżej, dla zwierząt i ptaków ważne jest uzyskanie wystarczającej ilości wapnia w postaci kredy paszowej. Jeśli kreda paszowa nie jest podawana zwierzętom, niedobór wapnia występuje w organizmie, a to z kolei prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji.

 1. Dla normalnego funkcjonowania organizm „pobiera” wapń z tkanki kostnej. Prowadzi to do rozwoju krzywicy, zahamowania wzrostu, skrzywienia kręgosłupa, żeber i kości rurkowych.
 2. Kości stają się kruche, możliwe są częste złamania, zwłaszcza że jest to niebezpieczne dla bydła (samice w czasie ciąży) i innych zwierząt o dużej masie ciała.
 3. W przypadku kurcząt i innych zwierząt hodowlanych, które osiągnęły już dorosłość, niedobór wapnia objawia się wyczerpaniem metabolicznym, wyczerpaniem, chociaż zwierzę zaczyna jeść więcej.
 4. Produktywność gwałtownie spada, a produkty, które nadal pochodzą od ptaków, zwierząt, mają bardzo niską jakość.
Ważne jest, aby najłatwiej było rozdrobnioną, sproszkowaną kredę, ale dla ptaków odpowiednia jest również kreda pastewna w postaci granulek lub kawałków.

Jak widać, istnieje wiele powodów, dla których można podawać rolnicze pasze na żywo Nie możemy jednak zapominać, że nadmiar produktu jest również szkodliwy. Jeśli w organizmie jest dużo wapnia, apetyt zacznie tracić, wydajność spadnie. Więc wszystko powinno być normalne.

Skład kredy paszowej

Skład kredy paszowej

Zwierzęta z wapniem i ptaki otrzymują kredę pastewną. W rzeczywistości jest to prosta kreda naturalna. Czasami zawiera dodatki, ale może być po prostu czysty. Jest dostępny w handlu w postaci stałej (kawałek), granulatu i w postaci proszku. Jest to wygodne dla zwierząt, aby podawać dokładnie proszek przez zmieszanie z ziarnami lub zacieru, ponieważ nie będą jeść grudkowatej kredy. Ptaki są w tym mniej wybredne i mogą dziobać granulki, a nawet zbrylać kredę, ale dla wygody zazwyczaj jest to trochę miażdżone.

Kreda pastewna sama w sobie jest bezwonna, z reguły nie ma smaku, jeśli nie zawiera dodatków. Nie rozpuszcza się w wodzie.

Skład kredy paszowej:

 • wapń - około 38%;
 • krzem - 5%;
 • potas - 0,5%;
 • sód - 0,3%
 • fosfor - 0,18%.

W niewielkiej ilości znajdują się również inne przydatne substancje.

Odmiany kredy paszowej

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Różnorodność melona Gulyabi
 • Hodowla krów
 • Najlepsze wczesne winogrona
 • Zasiać maszynę do porodu

Przybliżone normy kredy w diecie zwierząt (w gramach na głowę dziennie)

Kreda paszowa jest dwojakiego rodzaju.

 1. Surowa ziemia - zalecana jako dodatek do mieszanek paszowych dla bydła i innych zwierząt, ptaków. Jest to reprezentowane przez mieszaninę małych grudek.
 2. Sucha ziemia kreda paszowa najczęściej trafia do granulowania. Może być również stosowany jako dodatek do paszy, na przykład dla ptaków lub świń.

GOST 17498-72 dzieli kredę na kilka odmian, oznaczając ich specjalne oznakowanie. Aby zrozumieć, jaki rodzaj kredy jest dostępny w handlu, do czego jest przeznaczony, czy nadaje się do karmienia zwierząt lub dodatku do paszy, należy zrozumieć, co oznaczają litery w nazwie.

 • MK - karma kredowa;
 • MM - kreda mielona;
 • PI - wapnowanie gleby;
 • --П - zwierzęta i ptaki;
 • PC - produkcja pasz dla zwierząt;
 • С - rozdzielone;
 • SG - oddzielony hydrofobizowany;
 • O - wzbogacony;
 • XO wytrąca się chemicznie.

Normy kredy paszowej w diecie

W zakupionych paszach, a nawet w wysokiej jakości paszy, wapń nie jest wystarczający dla zwierząt i ptaków. Z tego powodu konieczne jest wprowadzenie kredy paszowej w diecie ożywienia rolniczego, w której wapń wynosi do 38%. Kreda paszowa jest dodawana do diety dla kurcząt, innych ptaków, zwierząt codziennie, w określonych ilościach.

Ciekawe! Ryby stawowe również potrzebują wapnia. Z dziennej diety paszy kreda paszowa powinna wynosić co najmniej 1%!
Kurczęta, kury nioski (na 1 głowę)
Wiek (tygodnie)1-1717-2525-50Ponad 50 lat
Prędkość posuwu, g3589-10
Dzienne zużycie kredy na głowie, g
MłodzieżDorośli
Przepiórka2,5-3 (do 6 tygodni)6-7
Kaczki3-3,5 (do 6 miesięcy)6,5-7,5
Gęsi3-3,5 (do 6 miesięcy)4,5-5
Indyki4-4,5 (do 4 miesięcy)6-7
Perliczka2,5-3 (do 4 miesięcy)6-7
Dzienne normy kredy paszowej na głowie, g
Krowy15-50 (do roku)

50-100 (do 1,5 roku)

80-250
Konie10-30 (do 2 lat)40-75
Owce, kozy3-7 (do roku)10-15
Świnie10-40 (do 6 miesięcy)50-70

Kreda paszowa dla zwierząt, takich jak świnie, bydło, jest często podawana razem ze zbożem lub zacierem. Jest po prostu dodawany w odpowiedniej ilości i zakłócany w ogólnej rynnie. Zwierzęta będą również spożywać kredę podczas karmienia. W przypadku drobiu metoda karmienia może być inna. Najczęściej kredę wlewa się do osobnej rynny z muszlą i żwirem. Zgodnie z wymaganiami ptaki będą go dziobać.

Zwierzęta rolnicze są karmione wyłącznie oczyszczoną kredą pastewną. Naturalny analog może zawierać wiele kamieni, zanieczyszczeń, brudu, które mogą poważnie zaszkodzić zdrowiu ptaków i zwierząt. Kreda paszowa jest dostępna w sprzedaży hurtowej i detalicznej. Można go kupić w sklepach, w Internecie, najważniejsze jest, aby móc go karmić zwierzętami i przestrzegać normy.

Obejrzyj film: Vlog 3# Pasze treściwe w żywieniu bydła opasowego! Premiksy, kwaśny węglan, kreda. . po co? Koszty. (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send