Warzywo

Jaka gleba jest lepsza dla sadzonek

Pin
Send
Share
Send
Send


Wiele roślin uprawnych hoduje sadzonki. Już w lutym większość ogrodników myśli o tym, gdzie uzyskać wysokiej jakości ziemię do sadzenia roślin na sadzonki. Gleby do sadzonek można kupić na rynku, w sklepie lub po prostu w domu własnymi rękami. Ale co to takiego, jakie istnieją i jak mieszać ziemię dla młodych sadzonek w domu? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w tym artykule.

Jaka powinna być gleba dla sadzonek

Podczas rozwoju kultury zużywają użyteczne elementy z ziemi. Dlatego jakość gleby, w której sadzonki są wytwarzane, ma duże znaczenie. W glebie z działki nie zawsze jest wystarczająca ilość składników odżywczych, dlatego rzadko uprawia się sadzonki, z wyjątkiem podstawy lub dodatkowego składnika.

Jaka powinna być ziemia do sadzenia sadzonek:

 1. Luźne. Gleba nie powinna być jedną, ciasną bryłą. Sadzonki mają delikatne korzenie, więc potrzebują lekkiego, przewiewnego podłoża.
 2. Jeśli nie ma użytecznych mikroelementów na ziemi, nie będzie ich używać dla roślin. Będziemy musieli regularnie karmić. Dlatego ważne jest, aby upewnić się, że kompozycja zawiera składniki mineralne substancji odżywczych, w tym celu dodaje się różne nawozy mineralne lub organiczne.

Gotowa gleba „Bogatyr” do sadzonek

Ciekawe! Aby sprawdzić pH gleby, musisz umieścić kawałek ziemi w szklanym pojemniku i zalać 9% octu. Jeśli piana się nie pojawi, ziemia jest kwaśna. Jeśli piana jest mała, ziemia ma obojętną kwasowość, a jeśli jest dużo piany, to jest zasadowa.
 1. Ziemia nie powinna być chora. Innymi słowy, nie powinno być spornych grzybów, niebezpiecznych bakterii, jaj owadów, które mogłyby zaszkodzić roślinom. Najlepsza gleba z klasy wyspecjalizowanej, nie ma takich problemów. A jednak każda ziemia przed użyciem jest lepiej dezynfekować.
 2. Kwasowość gleby dla rosnących sadzonek powinna być bliższa neutralnemu, to znaczy o pH 6,5-6,7. Jeśli ziemia jest zasadowa lub kwaśna, młode rośliny po prostu nie mogą normalnie rosnąć.
 3. W mieszance gleby dla młodych roślin nie powinny znajdować się niebezpieczne składniki, sole metali ciężkich i inne negatywne składniki.

Jeśli podążysz za tymi 5 punktami, otrzymasz ziemię, gdzie sadzonki szybko i prawidłowo rozwijają się w krótkie linie.

Gotowa gleba do sadzonek

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kwiat Peperomia
 • Opis odmian ogórka Adam F1
 • Winogrona Isabella
 • Najsłodsze odmiany marchwi

W wielu sklepach rolniczych lub kwiatowych można znaleźć tak zwaną - specjalną glebę do sadzonek. Może być oznaczony „na pieprz”, „na uprawy melona” itp. Oznacza to, że zaleca się stosowanie gleby do sadzonek tych roślin, a nie innych. Wielu ogrodników boi się go wziąć, myśląc, że jest to tylko chwyt marketingowy, aby przyciągnąć klientów. Ale w praktyce taka ziemia jest najlepszym rozwiązaniem dla młodych drzewek. Rzeczywiście, w różnych przypadkach ma optymalny skład dla niektórych upraw ogrodowych.

Ważne! W przypadku sadzonek zaleca się zakup specjalistycznego rodzaju gruntu. Uniwersalny odpowiednik może nie zawierać wszystkich niezbędnych składników i musi zostać uzupełniony lub rozcieńczony innymi składnikami.

Najważniejszą rzeczą przy wyborze gotowej gleby pod sadzonki jest znalezienie dobrej marki, ponieważ nie wszyscy producenci starają się produkować towary wysokiej jakości. Poniżej znajdują się odmiany, które według ogrodników najlepiej nadają się do sadzonek.

Gotowa ziemia „Mikroparnik” do sadzonek

 • Ziemia Bogatyr wyprodukowany przez „Lama Peat”. Składniki: dwa rodzaje torfu, wapna, piasku, minerałów. W zależności od podgatunku tego nawozu ilość minerałów może się zmieniać: azot - 150-300 mg / l; potas - 250-400 mg / l; fosfor - 250-400 mg / l. pH - 5,5-6,5.
 • Mikro-kocioł - rodzaj ziemi jest uniwersalny. Na rynku jest znany od ponad roku. Ogrodnicy i ogrodnicy często kupują go do sadzenia młodych sadzonek. Jest ceniony za raczej niską cenę w wysokiej jakości. Składniki: nawozy (od 200 mg / l azotu, 200 mg / l fosforu i 300 mg / l potasu), piasek, torf. pH - 5,5.
 • Żywa ziemia - gleba wytworzona przy użyciu torfu jako głównego składnika. Zalecany do sadzonek różnych upraw ogrodowych i kwiatowych. Kompozycja zawiera: torf wysoki, minerały (od 150 mg / l azotu, 300 mg / l potasu i 270 mg / l fosforu), biohumus i agloperit. pH około 6,5.
Ważne! Zaleca się odkażenie każdego rodzaju gruntu, nawet zakupionego, przed wysiewem nasion. W tym celu 3 g nadmanganianu potasu rozcieńcza się w 10 litrach wody i podlewa się mieszanką konewki.
 • Ziemia ogrodowa - Kolejna dobra opcja do siewu nasion. Składniki: piasek rzeczny, minerały, torf wysoki. Azot w składzie około 300 mg / l, potas - 400 mg / l, fosfor - 300 mg / l. pH 5,5-6,0.
 • Gumimax zalecany do stosowania na sadzonki roślin warzywnych i ozdobnych. Nadaje się do przesadzania do gleby chronionej i niezabezpieczonej. Składniki: torf, piasek, składniki odżywcze. Obejmuje on także azot - około 750 mg / kg, fosfor - 800 mg / kg i potas - 800 mg / kg. pH wynosi od 6,0 ​​do 7,5.
 • Bioud Gleba - wysokiej jakości podłoże przyspieszające rozwój roślin i poprawiające smak owoców. Dostępne w różnych wersjach: dla szerokiej gamy roślin. Zalecany przede wszystkim do kiełkowania melonów i psiankowatych. Składniki: piasek, proszek gromadzący, kompost, torf, wermikulit, mika. W składzie ponad 0,1% składników odżywczych z całkowitej masy ziemi.

Gotowa ziemia „Ziemia ogrodowa” do sadzonek

Którą glebę wybrać

Jeśli w momencie wyboru na rynku trudno jest określić rodzaj gruntu dla sadzonek, można zastosować się do pewnych zaleceń.

 • Na początek warto określić, który teren jest lepiej dopasowany - uniwersalny lub wyspecjalizowany. W drugim przypadku nie są wymagane żadne dodatki, ale należy starannie wybrać rodzaj, na przykład dla sadzonek pomidorów, bakłażana lub arbuzów. Uniwersalna gleba jest zalecana dla młodych letnich mieszkańców, jeśli wybór w sklepie jest słaby.
 • Każda gleba wysokiej jakości do sadzonek jest zawsze pakowana w opakowania. Opakowanie musi zawierać informacje o składzie, kwasowości, konkretnych zastosowaniach, dla których roślin jest zalecane itp. Jeśli nie ma takich informacji, lepiej jest nie kupować gleby, ponieważ nie wiadomo, do czego służy i dlaczego.
Ważne! Jeśli ziemia jest pobierana w jednym kawałku, należy ją rozcieńczyć torfem, piaskiem lub zwykłymi trocinami. Poprawi to jego właściwości mechaniczne.

Gotowa ziemia „Gumimaks” do sadzonek

 • Skład chemiczny gleby na sadzonki warto sprawdzić nawet w sklepie. Skład musi składać się z co najmniej 4 składników. A ponieważ ziemia jest nabywana na sadzonki, jednym ze składników powinien być torf lub piasek - jest to znak, że ziemia ma luźną strukturę. Minerały - kolejny ważny składnik każdej zakupionej ziemi, bez nich jakość będzie bardzo niska.
 • Jeśli musisz kupić dużo ziemi, najpierw, dla próbki, warto wziąć małą paczkę, ocenić jej luźność, jak dobrze przenosi wodę, jej strukturę. Jeśli ziemia jest dobra, możesz kupić dużą partię.
 • Jeśli możesz, możesz ocenić jakość gleby, przenosząc ją do laboratorium. Zwykle robi się to jednak tylko w skrajnych przypadkach lub jeśli potrzebujesz pewnego rodzaju gleby dla roślin szklarniowych, które trafiają do sprzedaży.

Jak zrobić ziemię na sadzonki własnymi rękami

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany czosnku
 • Zimowa kurnik
 • Odmiany ogórka F1
 • Zawartość pszczół w wielopiętrowych ulach

Zakup gleby nie zawsze spełnia wymagania. Aby być pewnym, możesz zrobić najlepszy podkład własnymi rękami. A ponieważ wiadomo, że dla różnych gatunków roślin konieczne są pewne warunki, aby mogły się one w pełni rozwinąć, mieszanki są przygotowywane osobno dla każdego rodzaju uprawy.

 • Ziemia do siewu nasion ogórka może być zróżnicowana. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest połączenie torfu, darni, próchnicy i zgniłych trocin w równych częściach. Możesz także stworzyć dobrą glebę z części darni i części próchnicy. Do 10 litrów tej mieszaniny dodaje się szklankę popiołu drzewnego, łyżkę siarczanu potasu i dwie łyżki superfosfatu.

  Gotowa gleba „Bioud Soil” do sadzonek

 • Ziemia na sadzonki pomidorów musi mieć kruchość i być bardzo pożywna, aby minerały były zwykle z nią mieszane. Wymieszaj 3 kubki torfu, 1 kubek trocin i ½ kubka humusu. Przy 10 litrach substratu zrób 3 litry piasku rzecznego, łyżkę azotanu amonu, taką samą ilość chlorku potasu i 2 razy więcej superfosfatu. Druga opcja składa się z jednakowych części darni, trocin, kompostu i torfu. Na 10 litrów tej ziemi musisz zrobić 1,5 szklanki popiołu, 3 łyżki. litr superfosfatu, 1 łyżka. l siarczan potasu i 1 łyżeczka. mocznik.
 • Wytwarzanie pieprzu nie jest trudne. Wystarczy wymieszać równe części kompostu i torfu i gotowe. Jeśli nie ma torfu, możesz wziąć 2 części humusu i 1 część darni. A jeśli nie ma humusu, wymieszaj 2 części torfu i 1 część darni.
 • Ziemia pod kapustę i wiele innych krucyfiksów, z ziemi próchniczej, torfowej i darniowej. Każdy komponent jest pobierany w tej samej ilości. Następnie przeszkadzają, dezynfekują i stosują do sadzenia. Druga opcja - 20 części darni, 5 części popiołu i 1 część wapna i piasku.
 • Bakłażany uwielbiają żyzne i lekkie podłoże. Wykonywana jest dla nich kompozycja 2 kubków, 1 kubków torfu i ½ kubków zgniłych trocin. Drugą opcją jest wiadro gleby warzywnej, ½ szklanki popiołu drzewnego, 10 g superfosfatu, 5 g siarczanu potasu.

Jeśli wytworzysz glebę pod sadzonki zgodnie z tymi zaleceniami, rośliny będą aktywnie rosły i rozwijały się prawidłowo. W miarę wzrostu możesz potrzebować trochę nawożenia, chociaż zależy to od stanu roślin. Jeśli nie ma opóźnienia wzrostu, wówczas nawozy mogą zaszkodzić, sprowokować rozciąganie części ziemi lub gnicie korzeni. Dlatego ważne jest po prostu monitorowanie stanu upraw i dbanie o nie. Jeśli coś przegapią, pojawią się oczywiste znaki.

Obejrzyj film: Jak przygotować podłoże pod sadzonki? (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send