Ogrodnictwo

Jak suszyć jabłka

Pin
Send
Share
Send
Send


Suszone jabłka można stosować jako przekąski, kompotować je, wytwarzać zdrową herbatę owocową lub nawet desery. Spraw, aby taka uczta była w domu, nie zajmuje dużo czasu. W tym artykule opisano, które jabłka nadają się do suszenia, cechy ich przygotowania i sposób suszenia jabłek w domu.

Jakie jabłka wysuszyć na zimę

Aby suszone jabłka na zimę były smaczne i zdrowe, a podczas gotowania nie rozpadały się, należy wybrać odpowiednią odmianę. Jabłka o kwaśnych i słodko-kwaśnych odmianach są uważane za najbardziej odpowiednie. Pożądane jest, aby były jesienią, ale to nie jest najważniejsze. Najważniejsze, aby wziąć te odmiany, które różnią się gęstą pulpą. Wśród takich wyróżniają się „Antonovka”, „Grushovka Moscow”, „Titovka”, „Aport”, „Anis” i tym podobne.

Suszące się jabłko musi mieć zwartą miąższ.

Zasady suszenia jabłek

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze odmiany malin naprawczych
 • Najlepsze rasy mleczne krów
 • Kwiaty Żonkile
 • Jakie są witaminy w kapuście

Do suszenia można wziąć nie tylko dobre, ale lekko zepsute jabłka. Jednak przed suszeniem należy wykonać pewne czynności.

 1. Jabłka są dokładnie myte i suszone, aby były suche.
Interesujące! Zaleca się usunięcie rdzenia i przecięcie jabłek do suszenia za pomocą noża ze stali nierdzewnej lub ceramicznego.
 1. Rdzeń, ogony, a także wszystkie zgniłe, uszkodzone miejsca są usuwane nożem.
 2. Skórka może zostać usunięta lub pozostawiona, jak chcesz. Po wyschnięciu nie twardnieje zbytnio, a zawartość składników odżywczych w niej jest znacznie wyższa niż w miąższu, więc najczęściej pozostaje.
 3. Teraz musisz zrobić plasterki. Jabłka można suszyć różnymi metodami. Niektórzy wolą plasterki - cienkie plasterki przypominające chipsy. Inni wolą proste plasterki. Jest to więc przedsięwzięcie fantastyczne, możliwe jest suszenie jabłek na zimę w postaci gwiazdek, jeśli czas pozwala na ich pocięcie. Ale musimy pamiętać, że grubość plastrów powinna wynosić 0,8-1 cm!
 4. Aby plasterki jabłka nie ściemniały podczas suszenia, zaleca się zanurzenie w roztworze soli na 2-3 minuty. Potrzebny jest tylko 10 g soli na litr wody, a następnie kawałki są osuszane i suszone, aby szkło było nadmiar wilgoci. Inną opcją jest roztwór kwasu cytrynowego. Na litr wody pobiera się 3 g kwasu cytrynowego. Po rozpuszczeniu kryształów plasterki jabłek zanurza się w roztworze i utrzymuje przez 25 minut. Następnie musisz je zdobyć i wysuszyć.

Po tych wszystkich procedurach przygotowawczych można przystąpić do natychmiastowego suszenia jabłek.

Jabłka są dokładnie myte i suszone, aby były suche.

Jak suszyć jabłka w domu

Przez długi czas jabłka były suszone naturalnie, tylko w powietrzu. Dzisiaj ta metoda jest również popularna, ale aby jabłka nie gniły i nie było w nich błędów, należy przestrzegać zasad.

Aby wysuszyć jabłka na słońcu, są one rozłożone na blasze do pieczenia w jednym rzędzie. Jeśli zostaną pocięte na okrągłe plastry, można je po prostu przeciągnąć na sznurku. Teraz musisz znaleźć dobre miejsce na jabłka. Muszą stać lub wisieć na słońcu i należy uważać, aby zwierzęta, ptaki lub owady nie miały do ​​nich dostępu. Aby to zrobić, możesz owinąć linę plasterkami lub przykryć blachą do pieczenia złożoną 2-3 razy gazą.

Ważne! Aby jabłka wyschły równomiernie, muszą być ułożone w jednej warstwie, aby plasterki nie dotykały się i nie nakładały na siebie.

Obracaj jabłka codziennie. Tylko wtedy dobrze wyschną. A ile suchych jabłek na słońcu? Proces trwa od 2 do 5 dni, w zależności od pogody. W miarę wysychania zaleca się upewnić się, że blacha do pieczenia jest sucha i że kawałki nie stykają się ze sobą. Kiedy jabłka są suche, są usuwane do przechowywania.

Grubość segmentów powinna wynosić 0,8-1 cm

Jak suszyć jabłka w piekarniku

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Najlepsze odmiany dużych śliwek
 • Odmiana pomidorowa Miód
 • Utrzymywanie kaczek w domu
 • Róże Floribunda

Druga najpopularniejsza metoda suszenia jabłek znajduje się w piekarniku. Ten proces jest bardzo prosty i nie zajmuje dużo czasu. Ale musisz wiedzieć, w jakiej temperaturze suszone są jabłka, w przeciwnym razie mogą się palić lub wysuszyć przez bardzo długi czas. Uważa się, że im niższa temperatura, tym lepiej okazuje się produkt, więc piekarnik należy ogrzać do 75-80 stopni.

Jak suszyć jabłka w piecu gazowym? Nie ma nic trudnego. Na początek owoce, pokroić w cienkie kawałki, ułożyć na blasze i umieścić w piekarniku, podgrzanym do powyższej temperatury. Okresowo muszą być sprawdzane i przewracane. Czas potrzebny do wyschnięcia zależy od rodzaju jabłek, plastrów oraz samego piekarnika. Ale średnio może to zająć 2 godziny.

Ciekawe! Jeśli nie ma piekarnika, jabłka można wysuszyć na kuchence. Aby to zrobić, są one rozmieszczone na siatce, która jest następnie umieszczana na blasze do pieczenia. Ten ostatni jest umieszczony na palniku. Suszenie tą metodą trwa do 15 godzin.

Wiele hostess nabywa elektryczne urządzenia kuchenne. Ale jak suszyć jabłka w piekarniku elektrycznym? Proces jest taki sam, ale może zająć trochę więcej czasu lub na odwrót, mniej czasu.

Zrozum, że jabłka można suszyć na kremowym kolorze. Będą miękkie w dotyku, elastyczne, ale nie twarde - nie pękają w dłoniach. Około 10 kg suszonych owoców produkuje się z 10 kg świeżych owoców.

Pokrojone jabłka ułożone na blasze i włożone do piekarnika

Czy można suszyć jabłka w wolnej kuchence

Wiele współczesnych hostess zastanawia się - jak suszyć jabłka w wolnej kuchence? W takim urządzeniu kuchennym można również suszyć jabłka, ale w niewielkiej ilości. Odbywa się to prosto i bez wysiłku, ale w dużych ilościach nie można uzyskać suszenia jednocześnie.

Przede wszystkim konieczne jest rozłożenie plasterków jabłek w jednej warstwie na dnie miski multicookera. Następnie multicooker włączy tryb „Pieczenia”. Zegar jest ustawiony na 40 minut lub 1 godzinę, w zależności od mocy. Pokrywa musi być zamknięta. Godzinę później jabłka są sprawdzane pod kątem gotowości. Powinny być już prawie suche, ale dla niezawodności są odwracane i ustawiane na kolejne 10 minut w tym samym trybie. Pod koniec możesz dostać jabłka i ostudzić.

Jak suszyć jabłka w kuchence mikrofalowej

Możesz również zrobić pyszne suszone jabłka w kuchence mikrofalowej. Ta metoda jest bardzo szybka, jednak jabłka mogą się palić, więc warto zacząć od małej imprezy, na trening.

Jabłka już krojone muszą być ułożone na naczyniu, które można umieścić w kuchence mikrofalowej w jednym rzędzie. Przy mocy 270 W czas gotowania wynosi 35 sekund. Po upływie czasu jabłka sięgają, odwracają się na drugą stronę i ponownie wkładają kuchenkę mikrofalową na kolejne 3,5 minuty. Po upływie czasu jabłka są usuwane i sprawdzane pod kątem gotowości. Jeśli są wilgotne, musisz je odwrócić i odłożyć na kolejne 30 sekund.

Ostatnim etapem suszenia w kuchence mikrofalowej jest umożliwienie jabłkom ostygnięcia i zidentyfikowanie ich do przechowywania w woreczku z tkaniny, słoiku lub podobnym pojemniku.

Piekarnik należy ogrzać do 75-80 stopni

Suszenie jabłek za pomocą pieca konwekcyjnego

Piec konwekcyjny jest często używany do suszenia jabłek. Proces potrwa około 1-1,5 godziny, podczas gdy jabłka są smaczne, nie palą się i nie zatrzymują witamin.

To ważne, aby jabłka nie były dłużej wilgotne. Obecność soku w plastrach prowadzi do rozwoju pleśni podczas przechowywania.

Aby wysuszyć jabłka w piecu konwekcyjnym, należy je pociąć lub pocierać o grubości do 3 mm i rozłożyć je na ruszcie piekarnika na 1 warstwę. Jeśli temperatura wewnątrz urządzenia osiągnie 110 stopni, jabłka będą gotowe za około godzinę. Nie trzeba ich odwracać. Po ugotowaniu należy sprawdzić ich gotowość. Aby to zrobić, kawałek jest pobierany i ściskany, jeśli sok nie zostanie uwolniony, suszenie się skończy.

Jak suszyć jabłka w suszarce elektrycznej

Suszarka elektryczna - najłatwiejsza i najskuteczniejsza metoda suszenia na zimę

Elektrodrążarka - najłatwiejsza i najbardziej skuteczna metoda uzyskiwania wysokiej jakości suszenia na zimę. Jabłka suszone w tym urządzeniu zatrzymują przydatne substancje, mają odpowiednią konsystencję, nie psują się przez wiele miesięcy lub nawet lat. Nie ma potrzeby pilnowania procesu suszenia, ponieważ urządzenie działa automatycznie i jest zaprojektowane specjalnie do suszenia, więc niemożliwe jest spalanie jabłek, np. W piekarniku.

Przede wszystkim konieczne jest zmontowanie suszarki elektrycznej, umieszczenie jabłek w jednej warstwie na tacy i włączenie urządzenia. Czas schnięcia w tym urządzeniu wynosi około 5,5-6,5 godziny. A w jakiej temperaturze suszą się jabłka w suszarce elektrycznej? Pierwsze 3 godziny są suszone w temperaturze 80 stopni, a następnie w temperaturze 50 stopni. Jednak nie wszystkie suszarki elektryczne umożliwiają ustawienie czasu i temperatury, więc jest to konwencja w przypadku bardziej profesjonalnych maszyn.

Zaletą suszarek elektrycznych jest to, że działa bez nadzoru. Możesz po prostu załadować jabłka i zrelaksować się, a kiedy będą gotowe, zostaną wyjęte i ułożone w puszkach lub workach.

Jak przechowywać suszone jabłka

Możesz przechowywać na przykład w szklanych słoikach w suchym miejscu.

Bezpieczeństwo suszonych jabłek zależy nie tylko od procesu suszenia, ale także od sposobu ich przechowywania. Po wysuszeniu ważne jest, aby uporządkować wszystkie plasterki, sprawdzając je. Jeśli niektóre plasterki nie są ukończone, są ponownie wysyłane do suszenia.

Ciekawe! Trwałość suszonych jabłek wynosi około 3 lat. Ale gdy są przechowywane, są regularnie sortowane, usuwając uszkodzone kawałki.

Gotowe suszenie jest przesuwane do worka z tkaniny z dobrym rysunkiem. Jeśli w pomieszczeniu nie ma wilgoci lub jest ona zbyt wysoka, powinny być przechowywane w puszkach, które mogą być szczelnie zamknięte. Ta metoda pozwala uniknąć pojawienia się ćmy spożywczej w jabłkach. Można również przechowywać suszenie w papierowych torebkach lub pudełkach, ale mogą one tłumić. Jest to odpowiednie tylko dla pomieszczeń o niskiej wilgotności.

Jeśli podczas przechowywania w suszarniach owady zostaną nawinięte, ząbki są sortowane, jaja są niszczone, a pozostałe są umieszczane w piecu do wyschnięcia w temperaturze 65 stopni lub więcej. Czas schnięcia - pół godziny. Następnie są chłodzone i ponownie układane w bankach w celu przechowywania.

Jabłka - smaczne, zdrowe owoce. Ale nie zawsze są dostępne świeże. Przygotowania na zimę umożliwiają ucztowanie na jabłkach przez cały rok. Jak suszyć jabłka, każda gospodyni wybiera siebie. Metoda suszenia zależy od dostępnego sprzętu i osobistych preferencji. Gotowe suszenie można rozłożyć na szklane słoiki, torebki lub nawet zawiesić w kuchni. Jest doskonale przechowywany i może być używany do przygotowywania różnorodnych potraw.

Obejrzyj film: Chipsy jabłkowe! Zdrowa przekąska czyli chipsy z jabłek! Jak zrobić suszone jabłka (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send