Warzywo

Kiedy sadzić pieprz w sadzonkach w 2019 roku

Pin
Send
Share
Send
Send


Pieprz jest kulturą termofilną, pochodzącą z ciepłej Ameryki Środkowej. Aby uzyskać maksymalną wydajność słodkiej lub gorzkiej papryki w mniej ciepłym klimacie, konieczne jest uprawianie tych roślin poprzez sadzonki. Wykonanie wysokiej jakości sadzonek pieprzu nie jest trudne, najważniejsze jest zasiewanie na czas. Kiedy sadzić pieprz na sadzonki w 2019 r. Zgodnie z kalendarzem księżycowym i jak dokładnie to zrobić, zostaną opisane w tym artykule.

Jaki pieprz posadzić na sadzonkach w 2019 roku

Jakość nasion bezpośrednio wpływa na wydajność, jaką przynoszą. Jeśli nasiona są złe, nie mogą w ogóle wznieść się, więc wybór należy podejść ostrożnie. Nasiona kupowane na rynku są zazwyczaj tańsze, ale nie ma dokładnych gwarancji, że jest to dokładnie taka odmiana, jaka jest potrzebna. W sklepie nasiona są droższe, ale jest więcej gwarancji.

Ważne! Możesz zdobyć nasiona pieprzu, które uprawiano w ubiegłym roku. Jednak tylko gatunki odmian są odpowiednie do tego. Jeśli zbierzesz nasiona z hybrydy, nie dadzą plonów, bez względu na to, jak dobrze będą się opiekować.

Nasiona bułgarskiego i gorzkiego pieprzu istnieją dość często. Wybierając, musisz dokładnie wiedzieć, jaką uprawę i do jakich celów musisz uzyskać. Dla młodych ogrodników, którzy wcześniej nie uprawiali tej rośliny, poniżej znajduje się lista najlepszych odmian zalecanych w 2019 roku.

Nowe odmiany papryki słodkiej na rok 2019

 • Odmiany papryki słodkiej na niezabezpieczoną glebę: „Golden Key”, „Yellow Chanterelle”, „Solntsedar”, „Von Baron Red”.
 • Odmiany bułgarskiej papryki na zamkniętym gruncie: „Bison red”, „Bison yellow”, „Admiral Kolchak”, „California miracle”, „Belogor”, „Admiral Ushakov”, „Be healthy”.
 • Odmiany papryki słodkiej dla regionu moskiewskiego: „Agapovsky”, „Zaznayka”, „Darina”, „Peresvet F1”, „Wiosna”.
Ciekawe! Jeśli masz wątpliwości co do czasu siewu nasion pieprzu, możesz zwrócić uwagę na zalecenia, które są zazwyczaj podane na odwrocie opakowania. Tam jest wskazane, kiedy robić sadzonki, sadzonki nurkowe, a nawet, do którego miesiąca czekać na zbiory.
 • Odmiany papryki dla Uralu i Syberii: Yantar, Kubuś Puchatek, Zjednoczony, Montero, Vityaz, Dobrynya Nikitich.
 • Najlepsze odmiany pieprzu gorzkiego: „Gorgon”, „Superchili”, „Lightning Red”, „Dla teściowej”, „Chinese Fire”.
 • Nowe odmiany papryki słodkiej na rok 2019: „Czerwony kot”, „Fantasy F1”, „Szkło”, „Złoto bohatera”, „Greta F1”.

Kiedy sadzić pieprz w 2019 roku według kalendarza księżycowego

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rasa Barbezie
 • Wczesne odmiany śliwek
 • Ketchup Pomidorowy
 • Wylęgarnia kurczaka

Doświadczeni ogrodnicy zazwyczaj koncentrują się na cyklach księżycowych podczas wykonywania różnych prac ogrodowych i sadzenia określonych roślin, aby szybko się rozwijały i dawały wczesne zbiory. Więc kiedy sadzić pieprz i gorzki pieprz na sadzonkach w kalendarzu księżycowym.

Kalendarz księżycowy ogrodnika i ogrodnika na 2019 rok

 • Luty - 6, 11, 12, 17;
 • Marzec - 7, 12, 15;
 • Kwiecień - 7, 12, 18;
 • Maj - 8, 15, 17;
 • Czerwiec - 5, 12, 14, 16.

Jednocześnie są dni, w których nie powinieneś robić nic w ogrodzie lub sadzonkach. Mianowicie:

 • Luty - 5, 19 numerów;
 • Marzec - 6, 21;
 • Kwiecień - 5, 19;
 • Maj - 5, 19;
 • Czerwiec - 3, 17.

Kiedy sadzić pieprz na sadzonkach na otwartym terenie

Odmiany papryki słodkiej na niezabezpieczoną glebę

W otwartym polu nie jest łatwo uprawiać bułgarską paprykę, ale jest to możliwe, ale gorzki, nawet bez ochrony, może wyprodukować dobrej jakości plon, jeśli jest zapewniony z odpowiednią opieką. Ale terminowe zbiory można zbierać tylko wtedy, gdy rośliny zostaną zasadzone na czas, i dlatego ważne jest, aby wiedzieć, kiedy rozpocząć siew siewek.

Ważne! Nasiona słodkiego i gorzkiego pieprzu kiełkują przez długi czas. Aby przyspieszyć ten proces, warto wstępnie przygotować je za pomocą stymulatora wzrostu i kiełkować w bawełnianej szmatce zanurzonej w wodzie.

Według doświadczonych ogrodników, pieprz w niezabezpieczonej glebie należy sadzić dopiero po pojawieniu się pierwszego kwiatu. Można to zaobserwować w przybliżeniu po 2–2,5 miesiąca po pojawieniu się kiełków. Może się wydawać, że jest bardzo późno, ale pieprz pod gołym niebem rozwija się przez bardzo długi czas, a aby skrócić ten czas, po prostu przesadza się go późno na otwarty teren. Do tego czasu na zewnątrz będzie ciepło, a rośliny nie zamarzną.

W ten sposób można zacząć siać nasiona w 2019 r. Od 20 lutego do 5 marca. Przez 2 tygodnie kiełkują maksymalne kiełki i będą miały wystarczająco dużo czasu, aby normalnie się rozwijać. A od 10 maja mogą już zostać przeniesione na stałe miejsce.

Odmiany bułgarskiej papryki na zamkniętym gruncie

Kiedy sadzić pieprz na sadzonkach w szklarni

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Pumpkin Jam Recipes
 • Orchidea Phalaenopsis
 • Podajniki bunkrów dla kurcząt
 • Mączka rybna dla kurcząt i zwierząt

Wewnątrz taka kultura jak pieprz, słodki lub ostry, rozwija się najlepiej. Ale nawet w chronionej glebie nie można uzyskać pożądanej wydajności, jeśli nie sadzisz sadzonek na czas. Kiedy sadzić pieprz na sadzonki do szklarni? Ważne jest, jaka odmiana jest wybrana i jaki klimat. A jednak istnieją ogólne wskazówki dotyczące zbierania sadzonek, które zostaną przeniesione do szklarni.

Ważne! W ostatnim miesiącu zimy, kiedy sadzonki pieprzu są produkowane w szklarniach, dzień świetlny jest bardzo krótki. Aby pieprz się wykluł i zaczął się rozwijać, układają oświetlenie za pomocą prostej lampy.

Aby kultury miały czas na rozwój, by stać się silniejsze, zostały zasiane od 15 lutego lub nieco później. Jeśli szklarnia jest ogrzana, nagrzewa się wcześnie, wtedy można wysiać wcześniej. Dzięki temu możliwe będzie sadzenie młodych kiełków na zamkniętym terenie przed końcem kwietnia, a pieprz będzie miał wystarczająco dużo czasu na rozwój.

Odmiany papryki słodkiej dla regionu Moskwy

Kiedy sadzić pieprz na sadzonki w rejonie Moskwy

W regionie moskiewskim i w całym regionie centralnym nasiona pieprzu są uprawiane w szklarni lub w niezabezpieczonej glebie. Każdy ogrodnik ma swoje preferencje. Przybliżony czas zbioru sadzonek w tym regionie zależy od okresu dojrzewania.

Tak więc, dla wczesnych gatunków, siew siewek przeprowadza się od 15 marca, nie wcześniej. Jeśli przygotowujesz sadzonki wcześniej, może to być bardzo długie w czasie przeszczepiania. Późniejsze rodzaje słodkiego i gorzkiego pieprzu można wysiewać od 15 lutego.

Kiedy sadzić papryki na sadzonki na Uralu i Syberii

W zimnych obszarach, takich jak Ural, Syberia, sadzenie nasion na sadzonki wcześnie jest bezcelowe. Zima na takich obszarach jest zwykle długa, ciepło się spóźnia. Wczesne gatunki pieprzu można sadzić na sadzonkach z ostatnich dni marca lub na początku kwietnia. Jeśli pieprz jest spóźniony, został zasiany od 1 marca, aby mógł się rozwijać.

Ważne! Sadzonki pieprzu boją się przeciągów i silnych wahań temperatury, dlatego podczas wietrzenia pomieszczenia konieczne jest pokrycie go folią.

Odmiany papryki dla Uralu i Syberii

Przygotowanie nasion i pieprz siewny

Siew gorącej lub słodkiej papryki na sadzonki odbywa się na wspólnej tacy lub pojedynczych filiżankach. Druga opcja upraszcza przyszłą opiekę, ponieważ sadzonki nie przebijają się w oddzielnych pojemnikach, ale początkowo będzie więcej pracy.

Aby nasiona kiełkowały szybciej, zanurza się je w ciepłej wodzie na 15 minut, a następnie umieszcza w lodówce na 24 godziny. Możesz także moczyć je w stymulatorach wzrostu, takich jak „Cyrkon”, „Epin”, „Energen” lub podobne. Czas przetwarzania w danym narzędziu jest wskazany na opakowaniu. Kiedy nasiona są gotowe, możesz siać.

Naczynia do siewu pieprzu wypełnionego ziemią do sadzonek. Aby nie był suchy, jest zwilżany wodą z butelki z rozpylaczem. Jeśli pojemnik na nasiona jest jeden, należy rozłożyć nasiona na podłożu z odległości 2 cm, między rzędami powstaje szczelina 3-5 cm, teraz trzeba posypać nasiona 1 cm ziemi i nie więcej kondensacji. Pojemność z sadzonkami pokrytymi folią i umieszczona na ciepłym parapecie do kiełkowania.

Najlepsze odmiany pieprzu gorzkiego

Jak uprawiać sadzonki pieprzu

Gdy pieprz strzela z ziemi, możesz usunąć film. Od teraz sadzonki potrzebują dużo światła i ciepła. Zaleca się umieszczenie go w oknie południowym, ale jeśli dni są krótkie, zorganizuj podświetlenie.

Podlewanie odbywa się co 2 dni. Ale jeśli zauważalne jest, że ziemia nie ma czasu wyschnąć, można ją podlać nieco mniej. Do nawadniania używa się oddzielonej wody o temperaturze pokojowej. Jeśli ziemia zostanie zabrana w gęstą skorupę, może być lekko zaorana cienkim ołówkiem, widelcem lub czymś podobnym. Robi się to ostrożnie, aby nie skrzywdzić roślin.

Ważne! Zimna woda dla młodych pędów to duży stres. Dzięki nawadnianiu taką wodą rośliny mogą przestać rosnąć lub nawet umrzeć!

Pick na poszczególnych pojemnikach odbywa się po pojawieniu się 4 prawdziwych arkuszy. Średnica doniczek dla takich roślin powinna wynosić od 7 cm, podczas gdy sadzonki nie pogłębiają się zbytnio, w przeciwnym razie korzeń i łodyga gniją.

Opatrunek dla młodych sadzonek bułgarskiej lub gorącej papryki przeprowadza się 2 razy przed przesadzeniem na stałe miejsce. Po raz pierwszy jest to konieczne, gdy na siewkach pojawiają się dwa pełne liście. Ponowne karmienie odbywa się 10 dni po zebraniu sadzonek w oddzielnych kubkach. A jeśli początkowo dorastali pojedynczo, możesz powtórzyć procedurę w ciągu 1,5-2 tygodni po pierwszej. Zaleca się kupowanie nawozów specjalnych, sadzonek i stosowanie zgodnie z instrukcjami. Pieprz to delikatna kultura, więc nietestowany opatrunek może go uszkodzić.

Obejrzyj film: Rzodkiewka wysiew - uprawa i termin siewu rzodkiewki (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send