Warzywo

Ciepłe łóżka

Pin
Send
Share
Send
Send


Nieprzewidywalna wiosenna pogoda może znacznie opóźnić sadzenie dużych upraw ogrodowych. W rezultacie rośliny dojrzewają później. Doświadczeni ogrodnicy, wiedząc o tym, używają ciepłych łóżek do uprawy wielu roślin ogrodowych. Pomimo tego, że ciepłe łóżka wymagają odpowiedniej aranżacji, pewnych sił w zakresie opieki, płacą za pracę ogrodnika, pozwalając uzyskać wspaniałe, wczesne plony nawet w chłodnych regionach klimatycznych.

Czym są ciepłe łóżka

W ogrodach prędzej czy później ziemia staje się biedniejsza. Aby wydajność nie zmniejszyła się, stosuje się różne metody wzbogacania. Ciepłe łóżka są jedną z nowoczesnych metod stosowanych we wszystkich regionach, w których można uprawiać rośliny uprawne. Metoda ciepłych łóżek wymyślona przez Igora Ładywa. Wziął też pomysł od amerykańskiego Jacoba Mittlidera, nieco go ulepszając. W przeciwieństwie do amerykańskiego typu uprawy warzyw według metody Jacoba Mittlidera, łóżka Igora Lyadowa są karmione nie nawozami mineralnymi, ale materią organiczną włączoną do jego podłoża.

W szklarni na ciepłym łóżku można uprawiać rośliny nawet w mroźną zimę.

Ciepłe łóżko wyróżnia się tym, że pod nim znajduje się organiczne wypełnienie, które zapewnia mu ciepło i użyteczne substancje w miarę jego rozkładu. Chociaż, jeśli pozwalają na to fundusze, możesz zrobić ciepłe łóżko, układając przewody grzejne lub rury (często robi się to w szklarniach). Nie będą dawać pożywienia, ale na takich ziemiach można uprawiać nawet w mroźną zimę.

To łóżko ma kilka warstw. Na samym dole stosu gałęzi, a następnie odpady roślinne i na wierzchu żyznej gleby. Materia organiczna, gdy się rozpada, wytwarza ciepło, więc ziemia się nad nią ogrzewa. Rośliny rosną tam szybciej, nasiona kiełkują wcześniej.

Jak zrobić wysokie łóżko

Przeczytaj także te artykuły.
 • Wosk pszczeli
 • Azalia - odmiany, pielęgnacja, hodowla
 • Kury rasy Brahma - utrzymanie i opieka
 • Stanley Plum Sort (Stanley)

Ciepłe łóżka są łatwe do zrobienia własnymi rękami, mogą być wysokie, w formie wzgórza lub wpuszczone. Wysokie łóżko wyróżnia się tym, że poziom gruntu jest podwyższony ponad główny poziom ziemi średnio o 20-50 cm. Takie łóżka mają boki, tak że ziemia nie kruszy się po bokach.

To ważne! Zimą ciepłe łóżka pokryte są czarną agrofibrą lub folią, aby chwasty nie rosły na nich.

Jak zrobić wysokie łóżko

Aby zrobić takie łóżko, musisz najpierw określić rozmiar i miejsce, w którym będzie się znajdować łóżko. Zaraz na stronie, przechodząc do pola przyszłego projektu. Jeśli pudełko jest drewniane, można je osłonić od wewnątrz folią, aby drewno pozostało dłużej. Ponadto pokrycie to pozwoli na utrzymanie większej wilgotności w ziemi.

W dolnej części ramy znajduje się metalowa siatka lub prosta konstrukcja. Będzie mogła chronić uprawy przed niektórymi owadami i gryzoniami. Teraz musisz wypełnić pole. Aby to zrobić, materia organiczna i ziemia ogrodowa są układane w warstwy, wszystko jest dobrze nawodnione na wierzchu. Kiedy ziemia jest zagęszczona, można ją napełnić do pożądanego poziomu.

Jak zrobić wzgórze na łóżku własnymi rękami

Łóżka ogrodowe są prawie na poziomie gruntu na miejscu. Jest to nieuformowany rodzaj łóżka, bez boków, chociaż może on być wykonany tak, aby wyznaczyć granice.

Przede wszystkim wykopuje się w miejscu rów o wymaganej szerokości i długości. Przybliżone wymiary 300x180 cm, ale można je dowolnie regulować. Głębokość rowu wynosi średnio 30 cm. Na samym dole konstrukcji siatkowej ułożono małe komórki.

Jak zrobić wzgórze na łóżku własnymi rękami

Aby łóżko było ciepłe, duże, na siatce kładzie się małe gałązki i organiczne, rozkładające się materiały, które wytwarzają ciepło, gdy gniją. Oznacza to, że najpierw wykonuje się jamę, umieszcza się w niej grzałkę i wylewa się materię organiczną, a następnie studzienkę wypełnia się zwykłą ziemią ogrodową. Można go zabrać ze strony lub nalać zakup. Ziemia jest pokryta małym pagórkiem. Pośrodku wzgórza jest zawsze wyżej, a na krawędziach opada.

Cechy zagłębionego łóżka

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana winogronowa Amur
 • Inkubator jaj przepiórczych
 • Różnorodność śliwki Angelina
 • Odmiana ziemniaczana Sineglazka

Wgłębione łóżko znajduje się zwykle tuż poniżej poziomu gruntu na działce. Aby to zrobić, wykop otwór o wymaganym rozmiarze. Forma może być dowolna, ale najwygodniejsza - kwadratowa lub prostokątna. Natychmiast oznaczone zderzaki. W zagłębionym łóżku nie możemy obejść się bez boków, inaczej ziemia się rozpadnie. Po bokach można użyć łupków, specjalnych płyt plastikowych, desek i tak dalej.

Jeśli ziemia jest gliną, konieczne jest ułożenie warstwy drenażu kilka centymetrów na dnie. A jeśli ziemia jest torfowa lub piaszczysta, a wilgoć szybko znika, na dnie umieszcza się warstwę trocin, naturalnej tkaniny lub czegoś podobnego, aby utrzymać wodę.

Cechy zagłębionego łóżka

Na samym dole znajdują się pierwsze drewniane kłody, a następnie małe gałęzie. Następnie możesz wypełnić warstwę organiczną. Teraz wszystko jest trochę ubite, podlewane i wylewane na żyzną glebę. Grubość ostatniej warstwy nie powinna być mniejsza niż 15 cm. Jeśli kultury, które zostaną tu posadzone, mają głęboki system korzeniowy, wówczas warstwa jest znacznie większa.

Ciepłe łóżka w szklarni

W szklarniach ciepłe łóżka często osiadają. Można to zrobić poprzez ogrzewanie elektryczne, ogrzewanie wody lub ogrzewanie biologiczne. Ogrzewanie biologiczne jest najbardziej opłacalne. Jest nie tylko tani, ale także pozwala usunąć chwasty z terenu, opadłe liście, korzystając z nich. W miarę rozkładu składniki organiczne odżywiają ziemię i ogrzewają ją.

Ważne! Jako biopaliwo można stosować obornik, ale nie świeży, ponieważ może on znacznie podnieść temperaturę ziemi i po prostu spalić korzenie roślin.

Ciepłe łóżka w szklarni

Robią ciepłe łóżka w szklarni, a także na ulicy. Aby to zrobić, ułóż ramę, umieść na spodzie dużych, a następnie małych gałęzi. Na wierzchu gałęzi posypać organiczną. Mogą to być liście, chwasty, wierzchołki upraw, odpady takie jak zwalone jabłka lub resztki warzyw. Możesz także wziąć humus, koński obornik. Górna materia organiczna jest pokryta ziemią. Wszystko, łóżko jest gotowe i może być wykorzystane do uprawy roślin kulturalnych.

Zalety i wady ciepłych łóżek

Ciepłe łóżka mają pozytywne i negatywne cechy. Aby zrozumieć, co będzie najbardziej korzystne w pewnych warunkach, należy wcześniej zapoznać się z ich właściwościami i problemami. Na początek warto zdecydować się na pozytywne strony.

 • Na ciepłych łóżkach uprawy zawsze dojrzewają czasami szybciej niż na normalnych, jeśli odpowiednio zorganizujesz opiekę.
 • To przyjemność dbać o ciepłe, a przede wszystkim wysokie łóżka. Zawsze wyglądają schludnie, ze zdefiniowanymi, wyraźnymi granicami. Ziemia jest lekko podniesiona, znacznie łatwiej jest usunąć chwasty, mulczować ziemię lub dbać o same rośliny.
 • Na stronie problem z utworami znika. A jeśli położysz czarną agrofibrę lub folię i położysz żwir na wierzchu, w ogóle nie będziesz musiał dbać o tory.
 • Na wysokich łóżkach wystarczy przymocować łuk do kolejnego filmu ochronnego. Takie małe szklarnie dają jeszcze wcześniejszy zbiór. Aby się nimi zająć, po prostu podnieś mały film i opuść go ponownie.
 • Po prostu zmieniaj kultury, obserwuj płodozmian.
 • Na wysokim łóżku możesz wykonać każdy rodzaj gleby, który jest wymagany. Nawet jeśli na działce z litego piasku, dobra, żyzna gleba może być doprowadzona do ogrzanego łóżka ogrodowego i zabezpieczona bokami, aby ziemia nie została wypłukana!
 • W przypadku ciepłych łóżek potrzeba znacznie mniej nawozu, ponieważ są one podawane z niższej warstwy organicznej.

W drugim roku można sadzić pomidory, kapustę, ogórki, cukinię

A teraz o niedociągnięciach.

 • Aby skorzystało z ciepłego łóżka, musi ono zostać właściwie wykonane. Ale materiały kosztują pieniądze, a czas, wysiłek, to zajmie dużo. To zatrzymuje wielu młodych ogrodników.
 • Wysokie łóżka mogą się przegrzewać latem i wysychać. W przypadku roślin jest to niepożądane, ponieważ gorąca ziemia, podobnie jak sucha, może powodować wysychanie plonów lub po prostu parzenie w ziemi. Trzeba więc mieć na to oko cały czas, podlewać je na czas, zaciemnić ziemię przed palącym słońcem.
Ciekawe! Aby ziemia szybko wyschła, możesz przeprowadzić mulczowanie prostym sianem lub innym podobnym materiałem.
 • To łóżko wymaga również opieki, a także prostego ogrodu warzywnego. Jeśli go porzucisz, będzie w nim dużo chwastów, mało będzie pożytku, a żniwo nie będzie zadowolone z jego obfitości.
 • Woda może być spożywana bardzo dużo. Jeśli zrobisz wysokie łóżko w południowych, ciepłych regionach, zużyjesz dużo wody. W tym przypadku gleba szybko wysycha, szczególnie w rogach i na krawędziach, górna warstwa szybko schnie, więc może to być prawdziwy problem.

Co sadzić na ciepłym łóżku ogrodowym

Maksymalna korzyść, bez nawozu organicznego, ciepłe łóżko daje pierwsze 4 lata. Następnie musisz zrobić nowy organiczny produkt, który zapewni żywność i ciepło roślinom. Czasami cała warstwa gleby jest również całkowicie wymieniana. Ale jakie rośliny można uprawiać na takich ziemiach.

W pierwszym roku aranżacji rośliny sadzone są w ciepłym ogrodzie, wymagającym dużo ciepła i odżywiania. Mogą to być uprawy dyni, cukinia. Dla ogórków taka ziemia jest również odpowiednia.

Ważne! W ciągu pierwszych 2 lat po ułożeniu ciepłego łóżka nie jest konieczne sadzenie w nim sałaty, rzodkiewek, buraków, ponieważ gromadzą one dużo azotanów.

W drugim roku wystarczy odżywianie ogrodu dla ogórków, cukinii. Można również sadzić pomidory i kapustę w takich krajach.

W trzecim roku na ciepłym łóżku można zdefiniować fasolę, słodką paprykę, pikantne, pomidory, kapustę. Również marchew, sałata, ziemniaki i buraki będą dobrze rosły w tym roku.

W czwartym roku ziemia jest już znacznie uboższa, więc niemożliwe jest zarządzanie nią bez dodatkowych opatrunków. Aby uzyskać dobre zbiory, konieczne jest sadzenie mało wymagających roślin, takich jak groszek, zieleń i tym podobne.

Ciepłe łóżka mogą znacznie ułatwić proces uprawy roślin ogrodowych. Na takich łóżkach można sadzić różne rośliny, od truskawek po ziemniaki, a także dają dobre plony. Ale nawet taka pożywka nie anuluje zasad dbania o rośliny. Przetwarzanie ze szkodników, chorób, ściółkowania, odchwaszczania, podlewania i wielu innych procedur powinno być przeprowadzane na czas, aby uzyskać obfite zbiory.

Pin
Send
Share
Send
Send