Ogrodnictwo

Ranunculus kwiaty

Ranunkulus lub Asian Buttercup to kultura z rodziny jaskierów. Jego ojczyzną jest Azja Mniejsza. W języku łacińskim słowo „ranunkulus” tłumaczone jest jako „żaba”. Został podany roślinie, ponieważ kwiat rośnie w bagnistych regionach o wysokiej wilgotności. W Anglii został sprowadzony z Turcji w XVI wieku, a następnie rozpowszechniony na całym świecie. Dzisiaj kwiaty Ranunkulyus są bardzo poszukiwane, są uprawiane na rabatach i jako roślina doniczkowa.

Opis instalacji

W kwietnikach i mieszkaniach uprawia się tylko 2 rodzaje ranunculi. Pierwsza to korona perska, której kwiaty przypominają różę, a druga, afrykański Ranunculus, z kwiatami przypominającymi piwonię.

Nasiona kwiatów Ranunculus

Ranunkulyus kwiaty uprawiane w ogrodzie lub w pomieszczeniach. Kwiat rośnie w odległości 20-80 cm, liście mają głęboką sekcję, łodygi są gęste, mocne, wytrzymują duże główki kwiatów. Korzenie są reprezentowane przez bulwy. Prawie wszystkie części tej rośliny są trochę jak dalie.

Ciekawe! Ranunkulyus często wykorzystywał do komponowania kompozycji na wesela, w tym bukiet ślubny. Najpopularniejsze kolory to biały, brzoskwiniowy i jasnoróżowy.

Kwitnienie obserwuje się od maja do sierpnia. Kwiaty są podwójne, półpełne lub podwójne podwójne. Kolor można zmieniać, z wyjątkiem koloru niebieskiego i niebieskiego. Średnica każdego pąka może wzrosnąć do 5-10 cm. Podczas otwierania pąków są one bujne jak róże, ale po kwitnieniu wyglądają bardziej jak maki.

Sadzenie Ranunkulyusa na otwartym terenie

Przeczytaj także te artykuły.
 • Truskawkowy Miód
 • Najlepsze odmiany pomidorów dla regionu Moskwy
 • Grape Press
 • Jak sadzić rzodkiewki w szklarni i na otwartym terenie

Przygotowanie i sadzenie bulw Ranunkulyusa

Rozmnażanie azjatyckiego jaskieru można zrobić z bulwami i nasionami. Lądowanie na łóżkach stanowiło kwiecień lub pierwszy maj. Jeśli wysiejesz nasiona na sadzonki, możesz zacząć to robić już na początku marca. Miejsce do lądowania to wybór słonecznego lub półcieniowego. Ziemia powinna być neutralna kwasowością, zapłodniona, lekka.

Przed posadzeniem Jaskier na otwartym terenie konieczne jest wykopanie gleby do sadzenia, nałożenie nawozu i spryskanie podłoża roztworem Fundazolu, aby go zdezynfekować. Możesz hodować tę roślinę z nasionami lub bulwami.

Interesujący! Sok z kwiatu Jaskier jest trujący, dlatego ważne jest używanie rękawic przy wychodzeniu, przesadzaniu, cięciu kwiatów.

Sadzenie bulw Ranunculus na otwartym terenie

Rozmnażanie tego kwiatu z nasionami jest trudne do przeprowadzenia. Wysiewanie ich bezpośrednio na otwartą ziemię jest prawie bez znaczenia, więc sadzonki powstają. Nasiona kiełkują słabo, powoli się rozwijają. Ale czasami ta metoda jest nadal używana. Nasiona wysiewa się w ziemi i przykrywa ziemią do 2 cm, z góry rośliny pokrywa się folią i utrzymuje w dobrym świetle i temperaturze + 15 ... +17 stopni. Po 2-3 tygodniach zaczną pojawiać się kiełki, a kiedy dorosną, nurkują w oddzielnych kubkach. Po ustaleniu ciepłej pogody sadzonki można przesadzić do gleby, ale kwitnienie można zaobserwować tylko w przyszłym roku.

Drugą, szybszą i skuteczniejszą metodą hodowli kwiatu Ranunculus są bulwy. Przed sadzeniem bulwy umieszcza się na 3-12 godzin w mokrym mchu lub trocinach, a następnie podlewa się je słabym ekstraktem nadmanganianu potasu, jest to możliwe za pomocą środka pobudzającego. Bulwy sadzi się w studniach o głębokości 5–8 cm, między kulturami obserwuje się odległość 10–15 cm, a jeśli sadzenie przeprowadzono wczesną wiosną i istnieje ryzyko zimnych zatrzasków, sadzenie pokrywa się folią, słomą lub białą agrofiber. Po 2-3 miesiącach pojawią się łodygi kwiatów, a następnie pierwsze kwiaty.

Kolor może być różny, z wyjątkiem niebieskiego i niebieskiego.

Uprawa w ogrodzie

Aby ranunculus mógł się rozwijać i dawać piękne kwiaty, konieczne jest zapewnienie mu pełnej opieki. W ogrodzie opiekuje się nim przez cały ciepły sezon, a potem roślina zachwyci się pięknymi kwiatami.

 • Podlewanie kwiatów Jaskier wymaga regularnego, ale nie obfitego. Woda rozlewa się tak bardzo, że ziemia jest dobrze nasiąknięta na 10-20 cm. Konieczne jest zapewnienie, że nie ma nasiąkania wodą, w przeciwnym razie gnicie może zacząć się rozwijać.
 • Nawożenie odbywa się wyłącznie podczas pojawiania się kwiatów. Odbywa się to co 14 dni z minerałami potażu. Ranunculus potrzebuje najwięcej potasu, więc powinno być go dużo, ale możesz wziąć nawozy typu NPK, które zawierają nie tylko potas, ale także fosfor z azotem.
To ważne! Aby nie spalić korzeni tej delikatnej rośliny, warto kupować nawozy, w tym biohumus.

Aby nie spalić korzeni tej delikatnej rośliny, warto kupować nawozy, w tym biohumus

 • Wśród szkodników dla jaskieru szczególnie niebezpieczne są azjatyckie, pająki, nicienie, motyle. Aby pozbyć się szkodników, należy użyć środków owadobójczych. Ale nie zawsze pomagają w późniejszych etapach, więc 3 razy w sezonie warto przeprowadzić leczenie profilaktyczne lekami masowego działania.
 • Choroby charakterystyczne dla tego kwiatu: mączniak prawdziwy, szary, zgnilizna korzeni. Możesz z nimi walczyć przez fungicydy. Jeśli jednak mączniak prawdziwy może pomóc w regularnym rozpylaniu, gnicie nie zawsze mija. W tym przypadku transplantacja i dalsza odpowiednia opieka będą bardziej skuteczne!

W zimie ranunculus musi być wydobyty, ponieważ boi się mrozu. Odbywa się to do połowy października, kiedy liście zaczynają opadać. Przechowuj bulwy w papierowej torebce w temperaturze + 4 ... + 5 stopni Celsjusza. Ważne jest, aby powietrze krążyło w pomieszczeniu, w którym są przechowywane, w przeciwnym razie zaczną nucić.

Opieka domowa

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kiedy sadzić pieprz w sadzonkach w 2019 roku
 • Clematis Multi Blue
 • Jak i dlaczego konie są hodowane, jak robić z tego interesy
 • Dlaczego krowa daje ci trochę mleka i co robić

Ulubione kwiaty hodowców odmian Ranunkulyus

Kwiat Jaskier może być uprawiany nie tylko na rabatach kwiatowych, pod gołym niebem, ale także wewnątrz. Możesz sadzić jeden lub więcej różnych kwiatów w jednym dużym naczyniu. Posadzone Jaskier w ziemi na bazie torfu. Główne wymagania dla gleby - lekkość i odżywianie. Przez 24 godziny bulwy są moczone w wodzie. Na dnie zbiornika znajduje się drenaż, a następnie warstwa ziemi, bulwy i wszystko to jest dobrze pokryte resztkami ziemi. Bulwy są wypełnione tak, że widać tylko wierzchołek żarówki. Po posadzeniu kwiat jest podlewany i utrzymywany w temperaturze +12 stopni, nawilżając glebę w razie potrzeby.

 • Gdy pojawią się kiełki o wysokości 2 cm, możesz przenieść kulturę do pokoju i trzymać ją w + 20 ... +22 stopni.
 • Kwiat Ranunkulyus - potrzebujesz światła, więc połóż go na oświetlonym stole lub oknie.
 • W ciepłym sezonie można zrobić kwiat na ulicy lub na balkonie.
Ważne! Ranunculus nie lubi przeszczepów, dlatego zaleca się wykonywanie ich tylko w razie potrzeby.
 • Konieczne jest regularne, umiarkowane podlewanie.
 • W okresie pączkowania minerały są dodawane do wody dla roślin domowych.
 • Podczas kultury kwitnienia lepiej jest usunąć w cieniu i zmniejszyć tempo podlewania, aby przedłużyć kwitnienie.
 • Gdy kwiaty więdną, kwiatostany są odcinane, aby nie wyciągały składników odżywczych z ziemi, a pod koniec kwitnienia łodyga jest cięta na ziemię.

Ranunkulyus to bardzo piękny kwiat. Uprawia się go w klombach i warunkach pokojowych. Kwitnie ciekawie, daje duże, piękne pąki, pachnie dobrze. Chora roślina nie jest często, a pod opieką jest wybredna, więc uprawa nie jest trudna.

Obejrzyj film: sadzimy jaskier kwiaty (Grudzień 2019).