Zwierzęta gospodarskie

Pulpa buraczana (miąższ buraczany)

W produkcji cukru z buraków cukrowych należy uzyskać wiele produktów ubocznych, które są wykorzystywane do karmienia zwierząt gospodarskich. Pulpa buraczana jest jednym z tych produktów ubocznych. W rolnictwie jest wysoko ceniony ze względu na wartość odżywczą, wysoką zawartość przydatnych substancji i stosunkowo niski koszt.

Czym jest wysłodki buraczane

Pulpa buraczana jest produktem ubocznym przetwarzania buraków cukrowych. Ale aby dowiedzieć się, co to jest, musisz dokładnie zrozumieć, jak to jest odbierane. Po tym, jak burak cukrowy trafia do produkcji, jest mywany, mielony i rozprowadzany w celu umycia cukru. Sok z rozpuszczonym cukrem jest oddzielany od pokruszonego buraka (pulpy). Jest to główny produkt przetwarzania buraków cukrowych, ale nie jedyny.

Po oddzieleniu ciecz cukrowa jest czyszczona i odparowywana do stanu syropu. Cukier następnie krystalizuje z syropu. Pozostałość syropu to melasa, kolejny produkt uboczny produkcji, który jest bardzo cenny.

Ciekawe Podczas przetwarzania około 35 kg cukru, 540 g surowej pulpy i 40 kg melasy otrzymuje się z tony buraka cukrowego.

Pulpa buraczana i melasa są dostarczane do innych gałęzi przemysłu, gdzie są przetwarzane na paszę dla zwierząt gospodarskich. Taka pasza może być produkowana w trzech głównych rodzajach - surowym, suchym i granulowanym (melasa).

Odmiany pulpy buraczanej

Przeczytaj także te artykuły.
 • Przydatne właściwości mleka koziego
 • Przepisy adjika śliwek
 • Rasa świń Landras
 • Grzybobójcze środki grzybobójcze

Zgodnie z GOST R 52304-2005 istnieją tylko trzy główne rodzaje pulpy buraczanej: surowa pulpa, sucha i melasa.

Skład wysłodków buraczanych

 • Wysłodki buraczane surowe - to chipsy buraczane, z których cukier został już wyekstrahowany i część wody. Sucha masa w takiej paszy wynosi 20-30%. Stosuje się go świeżo lub w kiszeniu do karmienia świń i bydła. Świeże chipsy z pulpy buraczanej są używane przez 1-3 dni, a następnie psują się. Aby utrzymać surowiec dłużej, jest zakiszany - napełnij zbiornik na kiszenie, naciśnij, korek, aby nie dostało się do niego powietrze.
Ważne! Pulpa buraczana zawiera mało białka. Włókno surowe jest reprezentowane w tym produkcie w postaci pektyny i celulozy, które normalizują pracę blizny. Dlatego taka pasza jest cenna dla krów mlecznych.
 • Suche wysłodki buraczane - To te same chipsy buraczane, oczyszczone z cukru. Aby jednak to osiągnąć, surowa miazga jest poddawana obróbce w celu niemal całkowitego usunięcia wilgoci. Sucha masa w tej paszy wynosi około 90%. Jest łatwy w transporcie, wygodny w użyciu, może być przechowywany przez długi czas.
 • Miąższ melasy - To granulowana wysłodki buraczane. Aby zrobić to w fabrykach melasy zmieszanej z surową pulpą i wysuszonej. Powstała masa jest prasowana w duże granulki (zwykle do 12 mm) i wprowadzana do sprzedaży. Ten produkt zawiera znacznie więcej energii niż świeża lub sucha miazga. Jest dobrze wchłaniany przez zwierzęta, ale należy zauważyć, że taka pasza zawiera od 13 do 28% cukru, w zależności od ilości wprowadzonej melasy. Granulowana wysłodki buraczane mogą być sprzedawane w dużych lub małych granulkach.

Granulowana wysłodki buraczane

Granulowana pulpa buraczana jest naturalnym pożywieniem, często stosowanym w gospodarstwach specjalizujących się w hodowli zwierząt gospodarskich. Skład masy włóknistej obejmuje takie użyteczne składniki jak celuloza, substancje pektynowe, Himcelluloza, białko, pierwiastki śladowe. Granulowana pulpa buraczana zawiera trochę cukru. Suszone wysłodki buraczane są zazwyczaj bezpośrednio produkowane w fabrykach w celu produkcji cukru.

Głównym zastosowaniem tego rodzaju pulpy jest żywność w gospodarstwach hodowlanych. Czasami gospodarstwa hodowlane kupują granulowaną wysłodkę buraczaną w czystej postaci. Jednak większość tego produktu jest nadal dostarczana do przedsiębiorstw zajmujących się produkcją pasz dla zwierząt. Wartość masy celulozowej jako dodatku paszowego wykorzystywanego do produkcji bydła leży przede wszystkim w jego wartości odżywczej i zdolności do wzmocnienia organizmu zwierząt do pewnego stopnia. W końcu, oprócz białek, ten produkt zawiera dużą ilość witamin i korzystnych pierwiastków śladowych. Pod względem wartości odżywczej wysłodki buraczane zajmują środkową pozycję między owsem a sianem łąkowym.

Granulowana wysłodki buraczane są więc jeszcze bardziej odżywcze niż siano. Sto kilogramów tej paszy odpowiada 85 jednostkom paszowym. Na rynku bardzo często spotyka się nie tylko zwykłą granulowaną suszoną pulpę, ale także wzbogaconą amidominerałami. 100 kg tego produktu zawiera 71-76 jednostek podawania. Jednocześnie w miąższu takiej odmiany jest więcej białek.

Zalety i wady produktu

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak karmić pieprz?
 • Lepsza brzoskwinia paszowa
 • Sadzenie winogron w sadzonkach wiosennych
 • Królik angorski

Pulpa buraczana ma wiele pozytywnych cech, które są cenione przez rolników.

 • Jest pożywny, bogaty w witaminy, pierwiastki śladowe.
 • Dobrze strawione przez zwierzęta.
 • Ma przyjemny smak - zwierzęta rolnicze jedzą z wielkim apetytem.
 • Suche mieszanki są łatwe do przechowywania.
 • Wykorzystanie tej paszy całkowicie się opłaca.

Skład pulpy melasy

Ciekawe! Granulowana pulpa buraczana jest dobrym sorbentem. 1 kg suchej masy wiąże do 3 litrów płynu. Dlatego często jest zakiszany, aby sok z trawy nie odparował. Podczas kiszonki trawa jest pokryta warstwami miąższu melasy. Rezultatem jest bardzo cenna, pożywna żywność.

Ten produkt ma niewiele wad, ale może powodować pewne niedogodności.

 • Jeśli dawka jest nieprawidłowa, smak może się zmienić, jakość produkowanego mleka może powodować biegunkę u młodych, dlatego dawkowanie należy sprawdzać wagowo!
 • Świeża miazga może być przechowywana nie dłużej niż 3 dni, psuje się bardzo szybko.
 • Granulowaną wysłodkę buraczaną należy namoczyć przed podaniem, a to wymaga czasu.

Zastosowanie miazgi

Pulpa buraczana jest użytecznym pożywieniem dla zwierząt gospodarskich. Jest nie tylko cenny energetycznie, ale także zawiera wiele witamin, minerałów. W przeciwieństwie do analogów, ten rodzaj żywności jest łatwo i szybko wchłaniany przez młode i dorosłe osoby. Produkt jest bardzo korzystny w żywieniu drobiu rolniczego, zwłaszcza, że ​​jego cena nie jest wysoka.

Miąższ może być używany do karmienia świń, krów, kóz, owiec, koni. Króliki mogą również je jeść, ale otrzymują taki dodatek jak witaminy - 2-3 razy w miesiącu. W przypadku częstszego podawania mogą wystąpić problemy z pracą przewodu pokarmowego.

 • Dla krów bardzo ważne jest, aby spożywać dużo roślin okopowych. Pulpa buraczana jest tańsza niż świeże buraki, ale nie mniej odżywcza, dlatego często podaje się ją zamiast warzyw korzeniowych. Bydło szybko się rozwija i zyskuje masę mięśniową, przy regularnym stosowaniu suplementów buraczanych. Kobiety zaczynają produkować więcej mleka. Nawet smak mięsa i mleka uzyskanego od tych zwierząt będzie lepszy, jeśli w ich diecie wysłodki buraczane będą regularnym dodatkiem.
Ważne! Granulowana wysłodki buraczane są wykorzystywane do produkcji pasz dla krów mlecznych.
 • W przypadku świń, prosiąt podobny dodatek do dziennej dawki pozwala na stabilizację mikroflory w tkankach bliznowatych. To z kolei zapobieganie kwasicy, obżarstwo, a dodatkowo aktywuje eliminację toksyn z organizmu.
 • Dla koni ta pasza jest doskonałym dodatkiem. Zmniejsza kwasowość żołądka. Pektyna tworzy film ochronny. Ciało zaczyna działać prawidłowo, jelito jest chronione przed szkodliwymi bakteriami, środowisko dla rozwoju pożytecznych mikroorganizmów jest normalizowane.
 • Kozy, owce mogą jeść miazgę dowolnego rodzaju w zimie, kiedy nie ma wystarczającej ilości pożywnych pokarmów, takich jak świeża trawa. Ten dodatek poprawia jakość wełny, zwiększa wydajność mleka.

Ile daje miazgi

Maksymalna pulpa buraczana w diecie bydła mlecznego

Miąższ buraka jest suplementem diety, a nie główną paszą dla zwierząt. Dlatego musisz wiedzieć, ile dawać swoim zwierzętom każdego dnia.

W przypadku, gdy produkowana jest świeża miazga, dawki są następujące:

 • stawka dzienna dla bydła - 50-60 kg;
 • dla krów mlecznych - 30-40 kg;
 • świnie, owce, kozy zużywają około 6,5-8 kg miazgi.
Ciekawe! Wartość odżywcza wysłodków buraczanych jest równa łodygom kukurydzy i owsa.

Miąższ granulowany:

 • bydło - 5-6 kg;
 • krowy mleczne, cielęta - 3-4 kg;
 • świnie, kozy, owce - 650-800 g / dzień.

Ale są pewne niuanse.

 1. Jeśli w diecie znajdują się ziemniaki, ilość pulpy nie powinna przekraczać 20%. Jeśli ziemniak nie zostanie dodany do diety, ilość dodatku wzrasta do 25%.
 2. Jeśli zwierzę ma złą reakcję na dodatek, jest natychmiast wykluczone. Ze względu na to, że ogólnie jest to możliwe, konieczne jest wprowadzenie pulpy buraczanej oddzielnie, w małych ilościach.
Ważne! Wraz z wysłodkami buraczanymi zwierzęta są karmione obowiązkowym jedzeniem roślinnym i gruboziarnistym!
 1. Gdy pulpa buraczana jest podawana za dużo, mleko zwierząt zaczyna się znacznie szybciej pogarszać, zakwaszać, krzepnąć i zmieniać gęstość. Dlatego w tym przypadku lepiej jest dać mniej niż więcej.
 2. Jeśli karmiąca kobieta spożywa dużo wysłodków buraczanych, młodzi mogą cierpieć na niestrawność.

Skład procentowy suszonej masy włóknistej w zależności od metody suszenia według P.V. Golovin

Jeśli miazga jest dostarczana prawidłowo, średni przyrost masy mięśniowej u dorosłych wyniesie 890 g, a u młodych - 500-600 g. Jednak chipsy buraczane są karmione tylko przez określony czas, jeśli są podawane jako dodatek do tuczu. Dla młodzieży w wieku 1,5-2 lat podaje się ją 4 miesiące, dla osób 2-4 lat - przez 3,5 miesiąca, dla zwierząt starszych niż 4 lata - 2,5-3 miesięcy.

Jak przechowywać wysłodki buraczane

Właściwe przechowywanie pozwala na wykorzystanie miazgi buraczanej przez dłuższy czas. Jeśli nie przestrzegasz zasad, produkt szybko się pogorszy i będzie nieodpowiedni do spożycia przez zwierzęta.

 1. Suchą lub granulowaną masę celulozową można przechowywać w pomieszczeniach o wilgotności do 60%. Przy wyższej wilgotności rozwija się pleśń, patogeny, grzyby, pasze zwilżają i pogarszają się.
 2. Temperatura powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić 0 ... + 25 stopni. Jeśli jest wyższa, nawet sucha karma może zacząć się zakwaszać, a jeśli temperatura jest niższa, żywność po prostu zamarza.
Ważne: sucha pulpa buraczana jest niebezpieczna dla ognia, dlatego powinna być umieszczona z dala od łatwopalnych przedmiotów.
 1. Przechowywane suche i granulowane wysłodki buraczane w prostych workach. Gryzonie mogą zacząć jeść tylko wtedy, gdy są bardzo głodne i nie ma alternatywy, ponieważ nie lubią smaku.
 2. Worki z miazgą są zwykle umieszczane na wzgórzu siana, drewnianych desek, a nie na podłodze, ponieważ mogą być brudne, wilgotne lub po prostu bardzo zimne.

Jeśli chcesz przechowywać świeżą miazgę, użyj chłodni lub lodówek. Ale nawet w nich produkt nie ulega pogorszeniu w ciągu zaledwie 3 dni.

Pulpa buraczana jest suplementem diety stosowanym w hodowli zwierząt. Jest naturalny, nie zawiera niebezpiecznych środków konserwujących i płaci za jego koszt przyrostem masy ciała i zwiększoną wydajnością mleka u bydła i świń.

Obejrzyj film: Recyklingowe kotlety z resztek po sokowaniu : (Luty 2020).