Pszczelarstwo

Rasy gęsi Legart

Pin
Send
Share
Send
Send


Gęsi Legart znany jest również jako duński Legart, popularna rasa za granicą. Ptaki te są korzystne w hodowli z ekonomicznego punktu widzenia, bardzo produktywne i mają przyjemny wygląd. W treści są bezpretensjonalne, chociaż potrzebują opieki, jak wszystkie inne ptaki rolnicze. W tym artykule opis gatunku i jego produktywności, a także zalecenia dotyczące konserwacji i karmienia.

Opis rasy Duński Legard

Wyhodowali rasę Legarta w Danii, stąd wyjechała druga nazwa gatunku - duński Legart. Stworzyli nowy gatunek oparty na kilku rasach, aby uzyskać duży, płodny drób o wysokim wskaźniku mięsa i jednocześnie korzystny w opiece.

Ciekawe! Gęsi często wybierają partnera na całe życie. Jeśli jeden z partnerów umrze, drugi może być smutny przez kilka lat.

Legard ma czerwono-pomarańczowy dziób, białą plamkę na końcu dzioba. Niebieskie oczy

Choć na zewnątrz gęsi Legarta wyglądają prosto, ale w rzeczywistości łatwo je odróżnić po rozmiarze. Masa Gander często osiąga 8 kg, a kobiety - 5-7 kg. Ciało mężczyzny jest bardziej kwadratowe, a u samic wydłużone. Na brzuchu jest mała, gruba fałda. Szyja jest pełna wdzięku, łabędzia, nie gruba. Dziób i łapy są czerwono-pomarańczowe, ale na końcu dzioba znajduje się biała plama jak kropla. Oczy są niebieskie.

Puszcza ptaków jest śnieżnobiała, bardzo miękka. Upierzenie jest również białe. Ogólnie rzecz biorąc, ptak wygląda bardzo pięknie na dziedzińcu, zwłaszcza że ma interesujący spacer. Gęsi rasy duńskiej Legarta powoli poruszają się, bardzo wdzięcznie, łapy jednocześnie są lekko wygięte.

Wydajność rasy

Przeczytaj także te artykuły.
 • Papryka chili
 • Chiński kurczak jedwabny - cechy rasy
 • Najlepsze odmiany słodkich pomidorów
 • Maskowanie pomidorów w szklarni

Pisklęta gęsie rzadko chorują i umierają

Wydajność gęsi Legard to cechy, za które hodowcy cenią lub nie lubią rasy. W tym przypadku istnieją zdecydowanie więcej zalet niż wad.

 • Rasa rasy jest delikatna, te gęsi nie są tak tłuste, jak w zwykłych rasach, dlatego często używa się ich do gotowania.
 • Wątroba osiąga wagę 800 g, jest bardzo smaczna i nadaje się do przygotowywania przysmaków.
 • Gęsi rasy duńskiej Legart szybko rosną, zyskując masę mięśniową.
 • W okresie dojrzewania kobiety potrzebują 250 dni, a mężczyźni 270 dni.
 • Pisklęta gęsie rzadko chorują i umierają, podobnie jak dorośli.
 • Produkcja jaj rocznie 25-40 sztuk.
 • 65% jaj tych gęsi jest zapłodnionych.

Duński Legart ma spokojny charakter. Ptak w większości milczy, nie walczy, nie powoduje dyskomfortu w biegu.

Hodowla gęsi

Do gęsi można włożyć do 12 jaj.

Legowe gęsi hodowlane Legart są dość mobilne. Samice układają jajka bliżej początku kwietnia. W tym celu potrzebują dobrego gniazda w cichym miejscu. Do gęsi można włożyć do 12 jaj, należy jednak pamiętać, że duńskie samice Legart mają słaby instynkt macierzyński, dlatego mogą wrzucać jaja w dowolnym momencie. Aby tego uniknąć, powinieneś po prostu użyć inkubatora inkubacyjnego.

Jajka wykluwają się za 28 dni. Zwykle nie ma problemów z kreskowaniem, ale jeśli gosling nie może zresetować samej powłoki, należy jej pomóc. Dorastanie młodych jest lepsze od pierwszych dni w lęgu (matki rzadko się nimi opiekują). Wylęgarnia musi być czysta, czyszczenie odbywa się codziennie, aby młodzi nie zostali zarażeni przez odchody, brudną wodę lub stare pożywienie. Szczepienie jest pożądane od najmłodszych lat, aby ptaki nie zachorowały. W miesiącu pisklęta gęsie rasy Legard mogą zostać przeniesione do kurnika dla dorosłych. Przy odpowiednim karmieniu, w ciągu 2 miesięcy młode osiągną wagę 5-6 kg!

Rasa treści Duński Legart

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Truskawka odmiany Lord
 • Porzeczka odmiany Selechenskaya
 • Rocznica odmiany winogron Novocherkassk
 • Opis odmian melona Etiopka

Dla udanego utrzymania gęsi rasa Legart musi mieć dobry pokój i chodzić.

 • Palenie jest ciepłe (można po prostu zaizolować), bez pęknięć. Podłoga powinna być podniesiona, aby ptaki nie zamarzały łapami w zimie. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo ważne jest, aby wnętrze było ciepłe, suche i wygodne, w przeciwnym razie mogą pojawić się problemy.
 • Wielkość gęsi zależy od liczby osobników. Jeden metr kwadratowy przeznaczony jest na jedną gęś!
 • Ściółka może być wykonana z trocin, siana, torfu. Przykrywają ją warstwą 5-8 cm i zmieniają się, gdy się brudzą.
 • Okna są pożądane, ponieważ naturalne światło ma pozytywny wpływ na składanie jaj i ogólny stan ptaków. Ale poza tym naturalne oświetlenie się uspokaja.

  Zamknięte gęsi Legart nie mogą żyć

 • Gniazda sprawiają, że gęsi są przestronne. Jedno gniazdo jest odpowiednie dla dwóch samic - i policz liczbę. Powinny być umieszczone w ciemnym, spokojnym miejscu, gdzie nikt nie będzie przeszkadzał kobietom.
 • Karmniki powinny być duże, aby wygodnie jeść całe stado. W sumie istnieją 3 rodzaje podajników - na zboża, mokre fasole zacieru i dodatki mineralne (kreda, łupina itp.).
 • Pijący stawiają długie lub po prostu duże. Możesz zrobić cały system z automatycznym uzupełnianiem lub po prostu położyć koryto.
 • Od czasu do czasu konieczne jest zbadanie gęsi Legarta w celu zidentyfikowania dolegliwości. Kiedy jakieś podejrzenia powodują lekarza weterynarii, ponieważ wiele chorób u ptaków w ciągu kilku dni może spowodować prawdziwą epidemię.

Gęsi Legart nie można zamknąć, więc mają dla nich także obszerne podwórze. Pożądane jest, aby istniało schronienie przed letnim upałem i deszczem, dużo trawy, użyteczne zboża, które zawsze można wysiewać. Obudź zasięg prostym ogrodzeniem.

Potrzebny jest również staw dla gęsi duńskiej rasy Legart. Jeśli nie jest możliwe doprowadzenie ich do teraźniejszości, możesz stworzyć sztuczny staw na zasięgu. Do tego pasuje prosta stara wanna, wanna. Często stawy są po prostu wciągane w ziemię. Dla gęsi staw jest prawdziwą radością. Stają się mobilni, aktywni, chorzy mniej, mogą również zwiększyć wydajność!

Co karmić gęsi Legart

Latem gęsi jedzą głównie na zewnątrz.

Karmienie gęsi rasy Legarta zależy bezpośrednio od ich wieku. Na początek warto opisać, jak nakarmić młodych.

 • Aby karmić pisklęta gęsie, Legart jest niezbędny od pierwszego dnia z jajami (gotowanymi), mielonym ziarnem, kukurydzą startą z zielenią. Menu powinno być w 50% zielone, w przeciwnym razie ptaki nie będą się prawidłowo rozwijać. Karmią pisklęta początkowo 8 razy dziennie.
Ważne jest, aby karmić młodzież do 2 tygodni wyłącznie wodą przegotowaną. Zmień to często, aby nie zanieczyszczać.
 • Od 3 dni karmienie zmniejsza się do 6 razy dziennie (od 2 tygodni 4-5 razy), a porcje zwiększają się o 30%. W skład diety wchodzą skręcony groszek, mączka kostna, olej rybny, witaminy i pasza dla młodych zwierząt.
 • Po 3 tygodniach w diecie dodaj gotowane buraki, marchew, ziemniaki, świeży twaróg. Żywność zaczyna być dzielona na suche mieszanki i mokre składniki. Jedz gęsi Legart 3-4 razy dziennie.
 • Od drugiego miesiąca młodzi mogą jeść z dorosłymi ptakami.

Główną paszą dla gęsi duńskiej rasy Legart jest świeża trawa. Uwielbiają także gotowane warzywa (dynia, ziemniaki, liście kapusty, buraki). Ziarno musi być w diecie. Około 50 g zbóż podaje się na jednego ptaka dziennie. Latem ptaki karmią się głównie na zewnątrz. Wieczorem w domu zwykle podaje się tylko płatki i ewentualnie warzywa. Ale na zimę warto przygotować więcej siana, warzyw i premiksów, aby ptaki nie miały niedoboru jedzenia lub pewnych witamin.

Ważne! Jeśli warzywa są podawane na surowo, należy je wcześniej rozdrobnić na tarce.

Ogólnie rzecz biorąc, warto zauważyć, że gęsi Legart zużywają około 20% mniej paszy niż inne rasy, więc są korzystne w hodowli. A jeśli zbudujesz również spacer wysokiej jakości, możesz zaoszczędzić dużo na jedzeniu przez cały ciepły sezon.

Obejrzyj film: Noah Movie HD Official Full Version (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send