Warzywo

Kiedy robić obornik

Pin
Send
Share
Send
Send


Nawozy mineralne są przeznaczone dla rocznych roślin nawozowych w okresie wegetacji. A w celu poprawy żyzności gleby stosuje się zwykle nawóz organiczny. Obornik - najsłynniejszy i najczęstszy nawóz organiczny, który jest używany do nawożenia ziemi na uprawy ogrodowe i ogrodnicze. Ale aby miało to znaczący wpływ, musisz wiedzieć, kiedy stosować obornik - jesienią lub wiosną i jak to zrobić prawidłowo.

Obornik jako nawóz

Obornik może być różnych gatunków, w zależności od zwierząt, z których jest odbierany.

 • Obornik wieprzowy. Jest rzadko stosowany, ponieważ jest w nim dużo pasożytów, co negatywnie wpływa zarówno na rozwój roślin, jak i na samą uprawę. Tak, a osoba taka nie jest bezpieczna w przypadku takiego produktu!
 • Obornik koński Najskuteczniejszy, ale jest drogi i nie zawsze można go zdobyć. Ma bogaty skład chemiczny i nadaje się do stosowania zarówno na otwartej przestrzeni, jak iw szklarniach.
 • Ptasi gatunek jest najbardziej skoncentrowany i ma szybkie działanie. Dlatego zawsze jest przyjmowany w bardzo małych ilościach. Służy nie tylko do wzbogacania gleby, ale także do nawożenia roślin w okresie wegetacji.
 • Łajno krowy Jest to najpopularniejszy typ. Jest rozpowszechniony, niedrogi i świetny dla zwiększenia żyzności gleby.
Ważne! Na glebie lekkiej, piaszczystej, efekt rozrzucania obornika trwa do 3 lat, a na glebie ciężkiej - do 6 lat!

Przygotowanie obornika do ogrodu

 • Obornik ma bogaty skład, ale jeszcze trudniej go uzyskać niż obornik koński! Głównym problemem jest obfitość azotu w kompozycji, dlatego jest on wprowadzany do ziemi w niskich stężeniach. Często stosowana jako biologiczna metoda ogrzewania szklarni.
 • Obornik królika ma dużo amoniaku i metanu. Jest stosowany w małych ilościach. W takim produkcie mogą występować szkodniki.

Stężenie niektórych substancji w różnych rodzajach obornika jest różne. Poniżej znajduje się przybliżona ilość azotu, fosforu i potasu w różnych rodzajach tego nawozu.

Rodzaj obornikaPotas g / kgFosfor g / kgAzot g / kg
Wieprzowina4,57,98,1
Królik46,06
Ptasia813,016
Owce6,62,38
Krowa1,43,03,5
Koń23,84,7

Czy możliwe jest zastosowanie obornika do gleby

Przeczytaj także te artykuły.
 • Raspberry Grade Golden Domes
 • Jak radzić sobie ze zgnilizną pierścieniową ziemniaków
 • Najlepsze wczesne odmiany wiśni z opisem i zdjęciem
 • Premiksy dla świń

Obornik to silny, skoncentrowany nawóz, który jest niebezpieczny dla roślin, gdy jest świeży, ale co z ziemią? Czy mogę zastosować świeży obornik do gleby? Nie tylko możliwe, ale konieczne! Ale zwykle odbywa się to przed sadzeniem (kilka tygodni lub nawet miesiąc) lub jesienią, kiedy zbiory są zbierane i ziemia jest wolna od upraw ogrodowych.

W przypadku gruntów i upraw świeży nawóz jako nawóz ma kilka zalet w stosunku do wielu innych pasz.

 • Ma długi okres działania.
 • Nie zawiera sztucznych ani szkodliwych składników chemicznych.
 • Ma bogatą, wieloskładnikową kompozycję.
 • Poprawia strukturę ziemi.
 • Może być stosowany jesienią lub wiosną, ponieważ jest wygodnym ogrodnikiem.
 • Odżywia system korzeniowy upraw dwutlenkiem węgla.
 • Jest to dość niedrogi nawóz (w każdym razie niektóre z jego typów).
 • W zastosowaniu uniwersalnym.

Należy jednak zauważyć, że istnieje szereg niedociągnięć, z powodu których wielu ogrodników obawia się korzystania z nich w swoich domkach letniskowych.

 • Jeśli dodasz za dużo obornika, nawóz spali system korzeniowy rośliny.
Ważne! Jeśli uprawy są nawożone tylko nawozami organicznymi, będą źle przechowywane.

Zastosowanie nawozu na łóżka

 • Regularne stosowanie obornika może zmienić kwasowość gleby.
 • Wysokiej jakości nawóz z obornika nie powinien być świeży, ale gnijący i zajmuje dużo czasu.
 • Nasiona chwastów często występują w świeżym oborniku. Tak więc, po użyciu, działka często musi być oczyszczona z chwastów przez długi czas.

Jednak pomimo tych wszystkich niedociągnięć obornik był i pozostaje jednym z najpopularniejszych rodzajów nawozów organicznych w ogrodzie i ogrodzie. Służy do żywienia szerokiej gamy rodzajów roślin i, oczywiście, do zwiększenia żyzności gleby.

Kiedy najlepiej jest nawozić jesienią lub wiosną

Obornik jest bardzo przydatnym nawozem odżywczym dla gleby, ale musi być stosowany prawidłowo! Faktem jest, że obfitość składników odżywczych może prowadzić do śmierci roślin uprawnych. Nic więc dziwnego, że ogrodnicy zastanawiają się, kiedy robić nawóz jesienią lub wiosną?

Eksperci zauważają, że jeśli teren na tym obszarze jest piaszczysty lub piaszczysty, lepiej jest dodać do gleby obornik na wiosnę. Powodem jest to, że z lekkiej gleby użyteczne substancje są bardzo szybko wymywane przez deszcze, nawadnianie, iw tym przypadku napowietrzanie gleby jest znacznie bardziej znaczące niż w przypadku ciężkiej ziemi. Nie jest więc konieczne, aby jesienią nawozić gnojowicę w lekką glebę - wiosną większość składników odżywczych zostanie zmyta stopionym śniegiem.

Ważne! Elementy organiczne w składzie obornika są ważnym składnikiem tworzenia humusu, o którym wiadomo, że jest bardzo przydatny.

W ciężkiej glebie obornik zawsze robi to jesienią! Zimą udaje mu się zepsuć, nasycić ziemię i jednocześnie nie jest niebezpieczny dla upraw. W takiej krainie można bezpiecznie sadzić wszelkie uprawy i wysiewać nasiona, będą szybko rosnąć. Ponadto uważa się, że w celu poprawy żyzności gleby w nadchodzących latach konieczne jest sprowadzenie obornika do ziemi jesienią!

Zastosowanie gnojowicy na pola

Jak zrobić świeży nawóz na ziemię

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana winorośli Kuban
 • Mąka, jej gatunki i odmiany
 • Czarna porzeczka Exotica - opis odmiany
 • White Swan Peach

Obornik nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Aby nie zaszkodzić roślinom lub ziemi, musisz przestrzegać pewnych zasad.

 1. Świeży obornik można nanosić na glebę dopiero jesienią, ponieważ podczas jego początkowego rozkładu wydziela się dużo ciepła i gazów, co może być szkodliwe dla systemu korzeniowego upraw. Wiosną i latem można robić tylko rozcieńczoną gnojowicę, próchnicę, napary przygotowane na bazie obornika.
 2. W zależności od rodzaju obornika, jego stężenie w glebie lub pod roślinami może się znacznie różnić!
To ważne! Jeśli w oborniku jest słoma lub inne dodatkowe substancje, gnicie zawsze zwalnia!
 1. Jako pasza dla roślin uprawnych zawsze stosuje się gnijący obornik. W nim chemikalia są w prostej formie i dlatego są szybciej wchłaniane.
 2. Podczas wprowadzania obornika do ziemi należy upewnić się, że nie spadnie on na liście, łodygi, pędy roślin, ponieważ doprowadzi to do ich śmierci.
 3. Obornik jest zawsze robiony tylko przez kopanie. Jako paszę można stosować infuzję, humus i inne roztwory, ale nie świeży obornik. Substancja ta ma w większym stopniu poprawić jakość gleby, jej płodność, dlatego konieczne jest jej oddzielne, przed zasadzeniem upraw lub po ich zebraniu.
 4. Głębokość siewu zależy od rodzaju gleby. Na piaszczystym podłożu kopanie odbywa się na całym bagnecie łopatkowym (20 cm), a na ciężkim - około 12 cm.

Kiedy lepiej umieścić obornik pod drzewami

Można nawozić drzewa obornikiem zarówno wiosną, jak i jesienią. Wiosną drzewa potrzebują dużej ilości azotu, dlatego wykonuje się infuzję. Świeży nawóz wlewa się wodą w stosunku 1: 3, następnie mieszaninę podaje się przez około 14 dni. Od czasu do czasu infuzję należy mieszać. Aby uzyskać roboczą kompozycję, należy rozcieńczyć otrzymaną infuzję wodą w stosunku 1:10. Jeśli nie jest to krowa, ale używa się odchodów ptaków, konieczne jest rozmnażanie 1:15.

Jesienią obornik jest wprowadzany do ziemi świeżo. Wokół drzewa wykopuje się rów, nawozi się i zakopuje. Taki nawóz organiczny będzie karmił drzewo przez 2-3 lata!

Obornik na krzewy i kwiaty

Obornik na krzewy i kwiaty

Krzewy jagodowe bez opatrunków dają słabe plony. Wiosną mogą być karmione minerałami, ale jesienią wytwarzają obornik i inne substancje organiczne. Pożądane jest jednak, aby naprzemiennie nawozić mineralne i organiczne lata, ponieważ nie zaleca się ich składania pod krzewy.

Obornik sprowadza się nie pod sam krzew, ale w rowek wykopany na obwodzie krzewu. Możliwe jest również wykonanie rowów między rzędami, jeśli krzewy nie są samotne. Po wytworzeniu obornika rowy są zakopywane lub ziemia jest po prostu wykopywana wraz z obornikiem. Pod każdym krzewem owocowym przygotuj od 1 do 3 wiader z obornikiem. Stężenie zależy od wieku rośliny i rodzaju gleby.

Ważne! Piwonie i dalie zalecane są do karmienia obornika jesienią. Kilogram nawozu dla konia lub krowy pobiera się na 10 litrów wody. Dzień później wlew rozcieńcza się 1: 2 wodą i stosuje do podlewania.

Czy można nawozić kwiaty? Kwiaty, krzewy kwiatowe również wymagają nawożenia obornikiem! W tym przypadku jest to zwykle wybrany nawóz typu koń lub krowa. Obornik może być używany jako ściółka lub płynne karmienie wiosna-lato. Dziewanna jest zwykle rozcieńczana 1: 4 wodą i nalegana przez 4 dni, a następnie 1:15 jest ponownie rozcieńczana wodą.

Jak widać obornik w ogrodzie jest niezbędnym narzędziem, ale trzeba go używać, aby nie zaszkodzić ziemi i uprawom. Rozumiejąc typy tego nawozu, ich cechy mogą być zapewnione rodzinie w nadchodzących latach. W końcu ma długotrwały efekt, a obornik może być stosowany praktycznie przez cały rok, aczkolwiek w różnych formach.

Obejrzyj film: Ogród bez tajemnic ,, Jak i kiedy stosować obornik, wapno i nawozy zielone w warzywniku? (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send