Zwierzęta gospodarskie

Rasa krów Charolais

Wśród trzech największych rodzajów wędlin mięsnych znajduje się rasa krów Charolais. Są to wyjątkowe zwierzęta o doskonałych właściwościach. Utrzymanie ich nie jest łatwe, ale są warte więcej niż wydane na nie pieniądze i wysiłek. Poniższy artykuł zawiera ogólny opis gatunków, cech i cech zawartości tych wspaniałych zwierząt.

Jak pojawiła się rasa Charolais

Sama nazwa rasy mówi o francuskich korzeniach zwierzęcia. Charolais został wyhodowany w 1773 roku w regionie Charolais (Francja), który graniczy ze Szwajcarią. Gatunek uzyskano podczas krzyżowania rasy górskiej z Simmentalem. W XIX wieku, aby poprawić tempo przedwczesności, jednostki Sharolese z tamtych czasów zostały skrzyżowane z rasą Shorthorn, w wyniku czego uzyskano nowoczesny wygląd.

Wygląd krów Charolais

Ciekawe, byki hodowlane Charolais, podobnie jak krowy, są wysoko cenione i poddawane rygorystycznej selekcji z powodów naturalnych. We Francji ich uprawa jest ściśle regulowana przez państwo.

Pod koniec XIX wieku rasa została ulepszona wyłącznie dzięki selekcji rasowej. Hodowcy starali się w jak największym stopniu zaspokoić zapotrzebowanie na chude mięso, więc te zwierzęta nie mają prawie żadnych warstw tłuszczu w mięsie. Ze względu na niski udział tłuszczu w organizmie hodowane są głównie w warunkach szklarniowych (ciepły lub gorący klimat, dobrze wyposażone stragany, karma witaminowa).

Jako odrębna rasa Charolais została zarejestrowana w 1855 r., A księga plemienna powstała w 1864 r. Obecnie rasa krów Charolais jest hodowana głównie w Europie, Ameryce Północnej i Południowej oraz w niektórych regionach Azji. Tylko we Francji jest ponad 2 miliony osobników tej rasy! Na Ukrainie są używane do poprawy jakości innych ras. Często można je znaleźć w dużych gospodarstwach. W Rosji rasa ta pojawiła się w XX wieku i ma około 1000 głów.

Opis rasy krów Charolais

Przeczytaj także te artykuły.
 • Otręby pszenne
 • Autoklaw Białoruś Lux
 • Przepiórki
 • Choroby świń

Przedstawiciele rasy Charolais różnią się przede wszystkim danymi zewnętrznymi.

 • Byki mają imponujące ciało. Średnia waga wynosi 1000-1600 kg, maksymalna to 2000 kg. Wysokość w kłębie do 165 cm, ciało jest prostokątne, wydłużone (220 cm długości). Skrzynia jest szeroka. Mięśnie wyrażane są bardzo dobrze, zwłaszcza w biodrach i klatce piersiowej. Głowa jest mała, są rogi. Warstwa tłuszczowa jest cienka.

  Byki mają imponujące ciało. Średnia waga - 1000-1600 kg, maksymalna - 2000 kg

 • Krowy ważą średnio 700-800 kg. Mają szeroki grzbiet, zad jest wydłużony, ale nieco mniejszy niż byka. Miseczka w kształcie wymion. Głowa jest mała z małymi rogami. Tył jest równy, ale miękki, z rozwidlonymi łopatkami. Mięśnie są również dobrze odróżnione, ale w porównaniu z bykami, kobiety są mniej umięśnione.
 • Cielęta ważą 30–65 kg po urodzeniu, osiągają 280–350 kg po 8 miesiącach i 450–650 g po 1,5 roku, w zależności od płci zwierzęcia. Małe osobniki przypominają cielęta innych ras. Nadal mają słabe mięśnie, ale warstwa tłuszczu jest mała, pomimo szybkiego wzrostu. Powodem niskiej zawartości tłuszczu jest to, że cała energia z pożywienia trafia do zestawu masy mięśniowej.

Skóra tych zwierząt jest elastyczna, zebrana wokół szyi. Kolor jest mleczny, podczas gdy samice są zwykle lżejsze niż samce. U cieląt wełna jest zawsze falista, gruba i bardzo lekka, jednolita.

Charakterystyka krów Charolais

Rasa krów Charolais należy do przemysłu mięsnego. To dla dobra mięsa hodowcy hodują na całym świecie. Poniżej przedstawiono główne cechy gatunku, jego charakterystyczne cechy.

 • Mięso tej rasy jest bardzo delikatne, smaczne, chude.
 • Produkcja mięsa rzeźnego 60-70%.
Ważne! Główną zaletą, dla której rasa Charolais jest ceniona, jest brak oznak starzenia się mięsa, niezależnie od czasu uboju zwierzęcia!
 • Zawartość mleka w krowie wynosi 1700–1900 kg. Rekordowe wskaźniki - 2500 kg.
 • Zawartość tłuszczu mlecznego do 4,1%.
 • Zwierzęta odporne, rozwijają się prawidłowo. Intensywny wzrost cieląt trwa do 2 lat, a następnie tempo rozwoju maleje.
 • Cielenie jest negatywną stroną rasy. Podczas porodu krowy potrzebują profesjonalnej pomocy.
 • Nowonarodzone cielęta mogą mieć choroby dziedziczne, takie jak niewydolność serca.
 • Produktywność zwierząt utrzymuje się przez 15 lat.

Po urodzeniu cielęta zostają z mamą na 8-9 miesięcy.

Charakter rasy krów Charolais może być agresywny, zwłaszcza u samic opiekujących się cielętami. W niektórych przypadkach te masywne zwierzęta mogą być niebezpieczne dla ludzi, więc musisz być w stanie się z nimi zachowywać.

Hodowla krów Charolais od podstaw

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Malina Polana - opis odmiany
 • Odmiany ogórków na Uralu
 • Karłowate odmiany pomidorów
 • Nipple Drinkers dla królików

Krowy rasy Charolais mają dobrą dziedziczność. Z tego powodu problemy hodowlane i hodowlane zwykle nie pojawiają się. Wszystko, czego potrzebuje początkujący hodowca, to kupienie czystej krwi krowy i byka, z którego przyjdzie nowe pokolenie. Nieletni otrzymują od rodziców wszystkie cechy związane z rasą i będą mogli w przyszłości przekazać je potomstwu.

Ważne! Bezpieczeństwo cieląt przy urodzeniu wynosi nie więcej niż 92% i nie więcej niż 90% na żywo do 6 miesięcy.

Jednak główną wadą rasy jest hodowla tych zwierząt, a mianowicie wycielenie. Krowa jest w stanie nosić dziecko, zwłaszcza jeśli ma zapewnione pełnowartościowe karmienie i ciepło, ale w hotelu wszystko nie jest tak stronnicze. Cielęta rodzą się dość duże i mogą osiągnąć wagę 65 kg, więc sama kobieta jest trudna w obsłudze. Tylko przy profesjonalnej pomocy porodu weterynarza mijają bez większych problemów. W przeciwnym razie może cierpieć samica lub cielę.

Po urodzeniu cielęta zostają z mamą na 8-9 miesięcy. Że powinna ich nakarmić. W przeciwieństwie do wielu innych gatunków, rasa ta nie powinna być przenoszona do sztucznego karmienia, ponieważ cielęta mogą zacząć boleć. Dopłata jest dozwolona tylko wtedy, gdy kobieta ma mało mleka lub z innych powodów.

Wypas Charolais

Zasady konserwacji i opieki

Krowy Charolais są bardzo odporne. Mają szybką aklimatyzację, ale z powodu cienkiej warstwy tłuszczowej są trudne do rozmnażania w zimnych regionach. Szybkie zmiany temperatury i silne mrozy mogą być szkodliwe dla rasy.

 • Stoisko dla Charolais osiada ciepłe i przestronne. Zwierzęta nie są małe, więc potrzebują dużo miejsca. Dla ciężarnych samic i młodych zwierząt potrzebne są oddzielne przedziały, w których będą ciche, wygodne, spokojne.
 • Charolais potrzebuje stad. Jest to konieczne do szybkiego zwiększenia masy ciała. Poprzez spożywanie trawy na pastwisku aktywnie rosną i rzadko chorują. Ale w zimnej porze roku można je przenieść do karmienia. W zimie podstawą diety - koncentraty i siano.
 • Sól jest bardzo ważna dla krów, dają ją osobno, instalując lizawkę w straganie.
 • Woda powinna być zawsze pijąca. Charolais może być zmęczony lub spragniony ciepła, a jeśli nie ma nic do picia, zwierzę staje się niespokojne - jest to dość niebezpieczne.
 • W celu utrzymania normalnego zdrowia wymagane są terminowe szczepienia i przeprowadzane są badania weterynaryjne. Dotyczy to zwłaszcza młodych zwierząt i krów. Tak, a zewnętrznie warto regularnie kontrolować zwierzęta na czas, aby zauważyć wszelkie nieprawidłowości skóry, mięśni, oczu, zębów lub kopyt.
 • Czyste dla Charolais jest ważne. Stoisko jest sprzątane codziennie lub nawet kilka razy dziennie. Ściółka powinna być czysta, wilgoć jest całkowicie wykluczona, jeśli konieczne jest ogrzewanie i wentylacja.

Eksperci zalecają również, aby Charolais nie krzyżowała się z innymi gatunkami, ponieważ może zepsuć cechy następnego pokolenia.

Recenzje rasy krów Charolais

Hodowcy są niejednoznaczni co do rasy krów Charolais. Powodem tego jest obecność pozytywnych i negatywnych cech, które często nakładają się na siebie.

 • Michaił Lewczenko: „W porównaniu z prostymi krowami Charolais są one królewskim zwierzęciem. Są duże, mają charakter. 5 lat temu kupiłem kilka okazów za granicą. Szybko rosły, ich wydajność jest naprawdę wyższa niż w przypadku prostych ras mięsnych, ale koszt utrzymania jest duży - jest to konieczne bądź gotowy.
 • Elena Svetlavskaya: „Kilka lat temu pojechałem do Francji, aby odwiedzić krewnych, hodują różne zwierzęta, w tym krowy. Stamtąd przyniosłem dwa cielęta (chłopca i dziewczynkę). Muszę powiedzieć, że dużo jedzą, ale latem nie jest to tak zauważalne, ponieważ jest ich wiele pasą się, mają w zasadzie dość tego, ale zimą nie ma wystarczających rezerw! W pierwszym roku tego nie oczekiwałem, ponieważ nie miałem doświadczenia z „elitą” i to naprawdę trafiło w sedno, teraz oszczędzam na wszystko, co mogę, a wynikiem jest Wszystko, co można powiedzieć o rasie - płaci za siebie i daje b większe zyski, jeśli wiesz, jak go rozwijać!”.
 • Alexey Voronov: „Piękne zwierzęta, mimo ich wielkości. Chciałem zacząć od dłuższego czasu, ale nie było to możliwe, ale szczegółowo je przestudiowałem. Dzisiaj na mojej farmie jest 5 byków i 6 krów Charolais. Wymagają opieki i karmienia i mogą być agresywne, ale to jest duma mojej farmy „I chociaż młodzi ludzie nie byli tani, jestem przekonany, że zysk będzie znacznie większy”.

Rasa krów Charolais jest dobrym rozwiązaniem do hodowli w średnich i dużych gospodarstwach. Jednak, aby uzyskać mięso wysokiej jakości, musisz być w stanie o nie dbać. Umyślny charakter i duży rozmiar zwierząt może być problemem dla początkującego rolnika, więc na początek warto rozważyć wady i zalety. Ale generalnie rasa jest korzystna w hodowli iw pełni płaci za jej zawartość.