Ogrodnictwo

Kwiat Astilbe

Wśród bezpretensjonalnych roślin ozdobnych ogrodnicy wyróżniają Astilbe (Astilbe). Jest po prostu uprawiana, bezpretensjonalna w opiece i daje najpiękniejsze kwiatostany. Ze względu na różnorodność odmian i rodzajów dla każdej działki dekoracyjnej, klombów, można wybrać odpowiedni rodzaj. W tym artykule opisano cechy rośliny, jej odmiany, a także opisano szczegółowo, jak Astilba jest uprawiana na otwartym terenie i jakiego rodzaju opieki potrzebuje.

Opis rośliny Astilba

Zdjęcie Astilba

Astilbe należy do rodziny Kamenelomkovy. Jego historyczna ojczyzna jest uważana za terytoria Azji Wschodniej i Ameryki. Nazwa rośliny Astilbe - można przetłumaczyć jako „bardzo błyskotliwą”. Podarowano go kwiatowi ze względu na błyszczące liście. Kultura w kształcie buszu rośnie na wysokości od 20 cm do 2 m. Kwitnie od czerwca do września.

Ciekawe, Astilba łączy się z wieloma innymi roślinami. Dobrze wygląda z liliami, krokusami, skalnicą, tulipanami, rododendronami itp.

Kwiatostany są duże i małe - w zależności od gatunku. Ich wysokość waha się od 8 do 60 cm, a kolor pąków jest najbardziej zróżnicowany: fioletowy, różowy, biały, czerwony, o dowolnym odcieniu. Nasiona są ułożone w małym pudełku. Są dość proste do zebrania, rzadko są używane do sadzenia.

Rodzaje i stopnie Astilby

Przeczytaj także te artykuły.
 • Króliki hodowlane
 • Kostroma rasa krów
 • Jak zawiązać winogrona
 • Otręby pszenne

Zdjęcia koreańskiej Astilbe

Odmiany astilby bardzo często. Najczęściej stosowana klasyfikacja według rodzaju kwiatostanu. Astilbe jest piramidalny, rombowy, panikulujący, opadający. Ponadto można odróżnić tę roślinę od okresu kwitnienia (wczesny, średni, późny). Często kultura jest klasyfikowana według wysokości:

 • wysoki - od 90 cm;
 • sredneroslye - 60-90 cm;
 • niewymiarowe - 30-60 cm;
 • karzeł - do 30 cm.

Poniżej znajdują się najpopularniejsze odmiany astilbe.

 • „Astilba Prostolistnaya” kwitnie od lipca do sierpnia. Ma nierozdzielone liście o prostej formie. Płyta jest zielona, ​​błyszcząca. Kwiaty białe, połączone w stertę piramidalnych kwiatostanów. Stopnie: „Bronz Elegance”, „Straussenfeder”, „Preacox Alba”.
 • „Korean Astilbe” dorasta do 60 cm, liście są pomarszczone, nie ciemne, są brązowe włosy. Kwiatostan 25 cm, kupa, z kremowym kolorem kwiatów. Kwitnie w lipcu.
 • „Astilba naga” rośnie w małym buszu. Kwiaty różowe, pojawiają się na początku lub w połowie lata. Liście są zielone, ale odlane w kolorze brązu.

  Zdjęcie Astilba naga

 • „Chińska astilba” - wieloletnia kultura, wzrastająca do metra. Ma złożone, maswerkowe ulotki składające się z piór. Liście są błyszczące z widocznymi żyłami i pomarańczowym stosem wzdłuż krawędzi. Pąki mogą być liliowe, białe lub różowe. Są małe, umieszczone na długich kwiatostanach (30 cm). Kwitnie od końca czerwca do początku sierpnia. Stopnie: „Pumila”, „Vision's Red”, „Vision's White”, „Superba”.
 • „David Astilba” wysokie gatunki dorastające do 150 cm Liście złożonego typu, pomarszczone, jasnozielone z ciemnymi żyłami. Pąki są różowe lub liliowe, pogrupowane w piramidalne kwiatostany do 40 cm. Ujawnienie kwiatów ma miejsce w lipcu-sierpniu.
 • „Japońska astilba” - bylina o długości do 80 cm Liście są ciemnozielone, pierzaste, błyszczące, ułożone na czerwonych ogonkach. Kwiaty są białe lub różowe, raczej małe, zebrane w gęste kwiatostany typu rombowego o długości 30 cm Kwitnienie występuje w lipcu. Odmiany: „Gladstone”, „Plume”, „Peach Blossom”.
 • „Astilba Thunberg” dorasta do 80 cm, wyróżnia się brązowym korzeniem drzewnym. Owalne ulotki, błyszczące, z nacięciami wzdłuż krawędzi. Kwiaty są białe, zebrane w wierzchołkowe kwiatostany typu wierzchołkowego. Kwitnie od lipca do sierpnia. Oceny: „Profesor van der Vilen”, „Strausnfeder”.

Uprawa astilby na otwartym terenie

Zaleca się uprawę astilby na otwartym terenie w cieniu lub w półcieniu. Intensywne, ciągłe kwitnienie jest zwykle obserwowane, gdy rośliny są wyposażone w rozproszony cień. Słońce dla odmian o ciemnych kwiatach jest przeciwwskazane, ale gatunki z białymi lub jasnoróżowymi pąkami mogą je tolerować, ale tylko kilka godzin dziennie.

Ważne! Jest to możliwe, a nawet zalecane, aby sadzić tę roślinę tam, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych.

Astilbe sadzi się pojedynczo lub w grupach. Może również rosnąć w pojemnikach, ale zwykle nadal jest sadzony bezpośrednio na otwartym terenie. Granice, zjeżdżalnie alpejskie, obszary między drzewami i krzewami, w pobliżu stawów ozdobnych - ta roślina może ozdobić niemal każdy obszar na terenie.

Sadzenie i hodowla

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Cukinia Cavili F1 - opis odmian, uprawa i pielęgnacja
 • Jak suszyć jabłka
 • Choroby cielęce i leczenie
 • Kiedy odebrać kapustę

Zdjęcie chińskiego astilbe

Astilbe może rosnąć w jednym miejscu tylko 5 lat. To jest życie jednego krzewu. Następnie należy go przeszczepić lub wymienić. Astilba jest zazwyczaj propagowana trzema głównymi metodami:

 1. Odnowienie nerek - sukces, ale nie najszybsza metoda. Wiosną ostrożnie pokroić pagony kawałkiem kłącza z rośliny, posypać kawałkami popiołu i umieścić je pod folią mieszanki żwiru i torfu. Około rok później roślina ta będzie wystarczająco silna, aby przeszczepić ją na stałe. Jest po prostu wykopany i umieszczony w przygotowanym otworze.
 2. Dzielący się krzew - prosta i szybka opcja hodowlana. Bush musi być całkowicie wykopany, wyciąć liście i podzielić. Podzielone tak, aby poszczególne delenki miały co najmniej 3-5 nerek. Wycinany jest stary, martwy kłącze, miejsca cięć pokryte są popiołem. Teraz możesz sadzić delenki w osobnych studniach. Jeśli sadzisz je regularnie na wiosnę i wodę, to do jesieni możesz poczekać na pierwsze kwitnienie.
 3. Rozmnażanie nasion - żmudna, długa i trudna metoda, której używają wyłącznie hodowcy. Pierwszym krokiem jest rozwarstwienie nasion, a następnie wysianie ich w wilgotną mieszankę, a dopiero wiosną, kiedy pojawiają się sadzonki, można je przesadzić do łóżek. Głównym problemem metody jest to, że jest mało nasion!

Teraz trochę o tym, jak i kiedy astilba jest sadzona na otwartym terenie. Najbardziej korzystny czas na procedurę to koniec marca do początku maja. Jesienią uprawę można również sadzić, ale na długo przed pierwszymi przymrozkami, na przykład we wrześniu, w przeciwnym razie roślina nie będzie miała czasu zakorzenić się i umrze zimą.

Głębokość dołów dla roślin wynosi 30 cm, a odległość między sadzonkami zależy od rodzaju uprawy. Wysoki gatunek sadzi się w odległości 50 cm, a niewymiarowe i 30 cm między krzakami. W dole do sadzenia wlewa się do dużej garści próchnicy, miesza z ziemią i podlewa. Kiedy woda jest wchłaniana, krzak jest umieszczany w tej mieszaninie błota i korzenie są zaszczepiane. Zawsze mulczują nad lądowaniem, tak że wilgoć paruje wolniej, a ziemia nie przegrzewa się.

Rozwój astilbe jest w dużej mierze zależny od temperatury i wilgotności ziemi, powietrza, więc od momentu ukończenia sadzenia korzeń może natychmiast przyjąć lub długo czekać. W niektórych przypadkach, jeśli jest dla niego mało wody, astilba może nawet zniknąć.

Kultura opieki

Stock Foto Japoński astilbe

Właściwa pielęgnacja tej rośliny ozdobnej pozwala cieszyć się bujnym kolorem w okresie kwitnienia. Ale jaka opieka wymaga astilba?

 • Jedną z podstawowych zasad opieki jest stałe podlewanie. Astilba nie rośnie normalnie, jeśli ziemia jest sucha. Ona potrzebuje ciągłego nawodnienia! Jeśli jest mało wody, liście uschną, a kwiaty i kwiatostany staną się płytkie.
Ważne: Astilbe rośnie w swoim naturalnym środowisku w cienistych lasach, w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie zapewnia stałą wysoką wilgotność gleby. To właśnie powoduje zapotrzebowanie na podlewanie.
 • Najlepsze opatrunki przynoszą corocznie obfite kwitnienie i utrzymanie wytrzymałości kultury. Kompost lub torf sprowadza się na suchy ląd, a złożone nawozy mineralne umieszcza się w mokrej ziemi. A kiedy astilba ottsvetet, karmi się substancjami fosforowo-potasowymi.
 • Ziemia pod tą rośliną powinna być zawsze mokra. Ale z powodu obfitej wilgotności, chorób grzybowych, gnicie może zacząć się rozwijać. Aby tego uniknąć, warto regularnie (kilka razy w tygodniu) rozluźniać glebę.
 • Zaleca się, aby chwasty nie rosły wraz z rośliną. Hamują wzrost astilbe, wysysają składniki odżywcze i wilgoć z ziemi, a także mogą przenosić szkodniki i choroby. Tak więc ten moment powinien być dokładnie monitorowany i wyciągany ze wszystkich chwastów, jak się pojawiają.
 • Roślina przycinająca nie jest potrzebna. Sam krzak tworzy całkowicie normalną koronę. Czasami jednak warto wyciąć suche liście lub łodygi kwiatów.

Szkodniki i choroby

Zdjęcie Astilba Thunberg

Astilba rzadko choruje, niezależnie od rodzaju gleby. Nawet owady rzadko się na niej osiedlają. Ale hodowcy kwiatów mają wiele problemów.

 • Nicienie - pasożytuje w kulturze, wyciągając je z soku. Objawia się w postaci ogonków pogrubiających, deformacji pędów, liści. Liście zwijają się, na ich powierzchni pojawiają się brązowe plamy. Nie da się traktować kultury tego szkodnika. Metoda walki jest tylko jedna - kopać i palić. Aby zapobiec pojawieniu się szkodnika w innych kolorach, musisz użyć silnych środków owadobójczych.
Ważne! Silne, zdrowe rośliny łatwiej tolerują kaprysy pogody, dlatego należy upewnić się, że astilba nie jest chora i zapewnić jej odpowiednią opiekę!
 • Pennitsa - cykady, które składają jaja na roślinie. Spowalnia to wzrost krzewów i rozwój kwiatostanów. Ponadto cykady przenoszą choroby, więc warto się ich pozbyć. Głównym problemem jest to, że ten szkodnik nie boi się większości chemikaliów, więc musi być zbierany ręcznie.
 • Gnicie korzeni występuje, gdy ziemia jest bagienna. Pomimo faktu, że astilba lubi wilgoć, ciągła stagnacja wody może prowadzić do rozkładu korzeni. W profilaktyce warto po prostu leczyć kulturę przed kwitnieniem antyseptykami i płynami Bordeaux, a także upewnić się, że podłoże jest zawsze luźne.
 • Ślimaki i zmarszczki mogą pojawiać się od czasu do czasu. Dla nich możesz ustawić pułapkę lub po prostu zbierać ręcznie.

Przygotowania do zimy

Jesienią, gdy nadchodzi zimno, trzeba uważać, aby krzak przetrwał zimno. Przygotowanie do zimy jest bardzo proste i odbywa się w jeden dzień. Przed pierwszymi mrozami wystarczy przyciąć wszystkie pagony. Przycinanie powinno być zmaksymalizowane, to znaczy albo u nasady, albo w taki sposób, aby pozostały tylko małe pnie.

Pokrywa astilba nie jest konieczna, ponieważ jest to roślina odporna na mróz. Ma wystarczającą ilość śniegu jako materiał pokrywający. Ale jeśli istnieją obawy, możesz pokryć ziemię torfem, opadłymi liśćmi, świerkowymi gałęziami, trawą, słomą lub innym rodzajem ściółki.

Obejrzyj film: Tawułka Arendsa (Grudzień 2019).