Pszczelarstwo

Kurczak (Kvochka)

Pin
Send
Share
Send
Send


Dzięki inkubatorom można hodować kurczaki w dużych ilościach. Chociaż w małych gospodarstwach, w małych gospodarstwach hodowcy próbują hodować ptaki w naturalny sposób, poprzez kury kur. Ale aby kura (Quad) wykluła jaja i dała zdrowe potomstwo, musi być odpowiednio pielęgnowana i zaopatrzona w dobre odżywianie. W tym artykule opisano, jak wybrać dobrą kurę, które rasy są uważane za najlepsze do tej pracy, a także opisują pielęgnację i odżywianie potrzebne do jajek kołczanowych inkubujących jaja.

Drżenie jaj w kołczanie

Nie wszystkie kurczaki nadają się do jaj wylęgowych. Aby pisklęta mogły się wykluć, musisz mieć możliwość wyboru kury na tę trudną pracę. Jak zatem manifestuje się instynkt macierzyński kury?

Kurczak Kurny

 1. Pikowanie, częste i długotrwałe, sugeruje, że samica jest gotowa do wylęgu jaj.

 2. Taki ptak będzie długo w gnieździe.

 3. Usta w okresie gotowości do macierzyństwa prawie całkowicie przestają być noszone.

Ostatnią i najważniejszą rzeczą jest to, że kurczak zerwie pióra na brzuchu i umieści je w gnieździe, aby było bardziej miękkie. Jeśli zauważysz, że kobieta zachowuje się w ten sposób, możesz bezpiecznie umieścić ją na sprzęgle. Ale zanim warto sprawdzić, czy jest zdrowy, jako chory ptak nie nadaje się do tego.

Ważne! W okresie wiosennym kurczaki często wykazują instynkt macierzyński.

Jeśli kurczaki nie wykazują chęci siedzenia na jajach, możesz spróbować stymulować ich instynkt inkubacji. Na początek wybierany jest kurczak, który ma doświadczenie wylęgowe. Przygotowuje się do tego przytulne gniazdo i wkłada się do niego fikcyjne jaja. Samica jest zasadzona i czeka na swoją reakcję. Jeśli nie wzrośnie w ciągu kilku godzin, możesz stopniowo zastępować manekiny prawdziwymi jajkami.

Przygotowanie gniazda

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kwiat Lilia Azjatycka
 • Sadzenie sadzonek pomidorów w szklarni
 • Sterylizacja puszek w piekarniku
 • Najlepsze odmiany czosnku

Kurczak siedzi na jajach tylko wtedy, gdy zostaną stworzone odpowiednie warunki.

Domowy kurczak kurny z kurczętami

 • Gniazdo znajduje się w najcichszym miejscu w kurniku. Możesz wybrać ciepły kąt, w którym nikt nie będzie przeszkadzał przyszłej mamie.

 • Gniazda pokryte są słomą i puchem, dzięki czemu są nie tylko przytulne i ciepłe, ale także miękkie. Jeśli to nie sprawi, że jajka zostaną pobite.

 • Jeśli kilka jaj zostanie zasadzonych na jajach jednocześnie, wówczas gniazda umieszcza się w dużej odległości od siebie, aby samice nie straszyły sąsiadów i na pewno nie kłócą się (a to jest całkiem możliwe).

 • Dla większego komfortu i ochrony przed zgiełkiem kurnika gniazdo można wyposażyć w zasłonę. Wtedy kobieta będzie w całkowitej samotności i nikt jej nie będzie przeszkadzał.

Ile dni kurczaki inkubują jaja?

Kurczak musi usiąść na jajach kurze w ciągu 21 dni. W tym momencie warto przyjrzeć się bliżej gniazdu i jajom, chociaż pierwszych piskląt można się spodziewać już w 19 dniu. Więc wszystko jest względne. Ostatnie ptaki rodzą się w dniach 23-24. Jest to całkiem normalne i rozwijające się w przyszłości, a także te narodzone na czas.

Kiedy kura kurna wyjdzie z kładzenia, konieczne jest pokrycie jaj ciepłym materiałem.

Kiedy pisklęta zaczynają się wykluwać, istnieje ryzyko, że kura opuści miejsce, by zająć się młodymi. Ale jeśli nie wszystkie kurczaki wykluły się od razu, pozostałe mogą umrzeć. Aby temu zapobiec, dzieci są brane jak tylko się wyklują. I tylko wtedy, gdy rodzi się ostatnie dziecko, konieczne jest zwrócenie piskląt matki, aby się o nich troszczyła.

Pielęgnacja kurczaka z kury

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Fortune Potatoes
 • Tytuł - Flower Gardenia
 • Różnorodność cebuli Slizun
 • Odmiana kapusty Kolobok F1

Aby kura mogła czuć się dobrze podczas wylęgu jaj, a nie zachorować (nadal wydaje dużo energii na ten proces), należy się tym zająć.

Na zdjęciu kura z kurczaka

 • Przed odłożeniem kurczaka dezynfekują gniazdo. Nie tylko choroby, ale także owady mogą powodować szkody. Więc miejsce powinno być całkowicie bezpieczne.

 • Miskę piasku umieszcza się obok gniazda, aby kurczak mógł stać, ugniatać i czyścić skrzydła i pióra.

 • Konieczne jest zminimalizowanie czynników stresowych (hałas, nietypowe dźwięki, goście, jak koty i psy w kurniku). Pisklę kury jest znacznie bardziej wrażliwe niż normalny kurczak, więc łatwo się boi. A jeśli się bardzo przestraszy, może nawet rzucić sprzęgło i nigdy nie wrócić.

Ważne! Nie można wylewać ziarna w gnieździe z jajkami, które siedzą na kurczaku. Może to uniemożliwić jej wyklucie. Lepiej jest nosić kobietę do miski. To trochę bezpieczniejsze!

 • Gdy kura kurna wyjdzie z kładzenia, konieczne jest przykrycie jajek ciepłym materiałem lub przynajmniej ręcznikiem, aby ostygły wolniej. A jeśli ona nie chce wrócić, zostaje odnaleziona i siedzi z powrotem. W niektórych przypadkach kurczaki są specjalnie zakryte na koszach, aby nie mogły wstać. Z pewnością nie jest to całkiem humanitarne (aby zmusić ptaka), ale pozwala uratować całe potomstwo, a fizycznie kurczak nie będzie gorzej. Nie zaleca się nieobecności przez ponad 20 minut - jajka ostygną, a embriony umrą.

 • W kurniku i gniazdach podczas inkubacji jaj powinno być możliwie jak najczystsze, ponieważ w taki czy inny sposób nie można wykluczyć kontaktu kur z innymi samicami, które mogą zachorować lub po prostu być brudne.

 • Pokój powinien być cały czas ciepły, nawet w nocy (nie poniżej + 15 stopni). Wilgotność jest utrzymywana na średnim poziomie.

 • Tak długo, jak kurczak jest nieobecny, możesz zmienić się i słomę w gnieździe, jeśli widzisz, że się zabrudziły.

 • Jajka od czasu do czasu można oglądać lub słuchać. Zepsute jądra są zwykle zbierane, chociaż wiele ras samych kur wykrywa takie jaja i wyrzuca je z gniazda.

Jedzenie kurczaka z kury

W przeciwieństwie do kurczaków, które swobodnie poruszają się po kurniku, chodzą i nie są zajęte opieką nad młodymi, kura kur traci wiele składników odżywczych na co dzień i dlatego powinna je uzupełniać. Ponieważ ruch jest ograniczony, konieczne jest zapewnienie pełnej dawki w podajniku.

Karma dla kurczaków

 1. Produkty podczas inkubacji jaj otrzymują tylko jakość, nie są zepsute. Powinno być więcej zbóż zawierających dużo tłuszczu i białka.

 2. Karmić samicę nie mniej niż 2 razy dziennie. Chociaż w pierwszych 2 dniach nie zaleca się jej dotykać. Jeśli nie chce jeść i nie podnosi się ze ściany, pozwól mu usiąść, w przeciwnym razie może nawet odejść.

 3. Woda, podobnie jak jedzenie, musi być zawsze świeża. Zmienia się co najmniej 2 razy dziennie.

Ważne! Ilość karmy podawanej kury powinna pokrywać jej potrzeby. Jeśli kobieta nie jest pełna, dodaje się jedzenie!

 1. W diecie wstrzykiwano więcej witamin i minerałów. W oddzielnej misce musisz pokroić zielenie, które kochają kurczaki, i możesz dać owady.

Jeśli w ciągu 2 dni kurczak nie wstanie ze sprzęgła, aby je zjeść, jest ostrożnie usuwany i umieszczany w misce z jedzeniem, a następnie doprowadzany do wody. W sumie może być nieobecna na jajkach nie dłużej niż 20 minut, tak że po zjedzeniu zostaje umieszczona na miejscu. Jeśli w następnych dniach kobieta nie wstanie cały czas, konieczne jest kontynuowanie strzelania do niej, karmienia, nawadniania i sadzenia, w przeciwnym razie po prostu umrze z głodu!

Najlepsze rasy piskląt

Współczesne rasy i krzyże kurcząt mogą się bardzo różnić od ich starych przodków. Kobiety dalekie od każdej rasy zachowały instynkt macierzyński. Jeśli więc chcesz użyć w gospodarstwie domowym naturalnej metody hodowli kurcząt, musisz najpierw dowiedzieć się, jakie rasy są do tego zdolne. Poniżej znajdują się najlepsze rasy kur, które nie tylko potrafią, ale także uwielbiają wykluwać jaja i hodować młode zwierzęta.

Układanie kur w gospodarstwie

 • Brama - rasa kierunku mięsa. Są to wielkie, piękne ptaki z wyraźnym instynktem macierzyńskim. Samice mogą również wykluwać jaja innych ras. Jednak ze względu na wagę samic, często jaja dławią się przy niezdarnym ruchu.

 • Rocznica Kuchinskiego - Dobrze znana rasa, która jest najczęściej wybierana do celów hodowli krajowej. Jest to produktywny, podobny do mięsa gatunek, który bez problemu wytrzymuje mroźne zimy. Sam ptak jest bardzo piękny. Do 200 jaj na samicę rocznie. Wskaźnik przeżycia piskląt 95%.

 • Welzumer zdarza się być karłem lub zwykłym. Ich główna jakość, dzięki której zdobyli szeroką popularność na całym świecie - instynkt macierzyński. Nawet jeśli nie są specjalnie sadzone na jajkach, mogą się tam położyć w jajach narożnych i wylęgowych. A potem hodowca jest zaskoczony pojawieniem się potomstwa. Oprócz wylęgu są również szczęśliwi, że troszczą się o swoje potomstwo, tak więc, jak matki, te ptaki są najlepsze.

 • Kolkhin - bardzo piękne mięso z kurczaka. Jeśli potrzebujesz zdrowego młodego mięsa w kierunku mięsa, to jest idealne. Taki ptak jest nie tylko produktywny, ale z łatwością zdobi nawet niepozorny dziedziniec. Samice mają silny instynkt macierzyński. Gorliwie chronią gniazdo, ich potomstwo i wiedzą, jak wychowywać młode. Ich główną wadą jest to, że jaja często nie są zapłodnione.

Ale to tylko najlepsza rasa. Istnieje również wiele innych gatunków, które mogą siedzieć na jajach i opiekować się kurczętami. Należą do nich Połtawa, Czarne Brodate Kurczaki, ukraińskie nauszniki, Wyandot itd. Tak więc wybór jest dość duży. A po wybraniu rasy do konserwacji konieczne jest dostarczenie samicom w kurach najlepszych warunków, a na pewno nie będzie żadnych problemów z hodowlą.

Obejrzyj film: inkubator z automatycznym sterowaniem wilgotności oraz półautomatycznym obracaniem jaj (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send