Pszczelarstwo

Gniazdo dla kurcząt

Pin
Send
Share
Send
Send


Hodowla kurczaków pozwala uzyskać pyszne, domowe jajka dla całej rodziny. Ale aby kurczaki latały w określonym miejscu, a hodowca nie przeszukiwał wszystkich zakątków kurnika w poszukiwaniu cennego produktu, konieczne jest zorganizowanie gniazd dla kur w kurniku. W tym artykule opisano rodzaje gniazd i sposób ich samodzielnego wykonania.

Wymiary gniazdują dla kur niosek

Bardzo często kurczaki odmawiają gniazdowania w gniazdach i używają różnych zakamarków w kurniku i na wzgórzu do składania jaj. Przyczyną tego zachowania może być niewygodny układ gniazd, brak ciszy, komfortu itp. Tak więc, budując i instalując gniazdo warstwowe, należy wziąć pod uwagę niektóre niuanse.

Układanie gniazd kur

 1. Pożądane parametry gniazda to 30x30x30 cm, taki dom nie będzie ani duży, ani mały, wygodny i przytulny, co jest bardzo ważne!

 2. Mieć kurnik na wysokości 30-50 cm od podłogi i może być wyższy. Bardzo ważne jest, aby kurczaki mogły dostać się do gniazda. Na przykład drabinę można przymocować do górnych poziomów.

 3. Jedno gniazdo wystarcza na około 5 warstw. Na tej podstawie konieczne jest stworzenie pewnej liczby miejsc.

 4. Słoma lub podobny materiał (trociny, siano) jest układany na wewnętrznej stronie gniazda. Taka miękka poduszka zapewni kury komfort i ochroni jaja (aby nie pobić).

 5. Projekt jest pożądany, aby dach był okrągły lub nachylony (nachylenie 45 stopni lub więcej). W przeciwnym razie kurczaki mogą zbudować gniazdo na górze, a nie wewnątrz gniazda.

Nie zapominaj, że lokalizacja gniazd powinna być tak cicha, ciepła, wygodna i sucha. Jeśli kurczę się to nie podoba, będziesz musiał przenieść gniazda, więc lepiej jest od razu myśleć.

Rodzaje gniazd dla kurcząt

Przeczytaj także te artykuły.
 • Przepiórki
 • Ogórki Herman F1 - opis odmiany i uprawy
 • Marchewka Kanada F1 - opis i cechy odmiany
 • Najlepsze odmiany wiśni kolumnowych

Gniazda dla kur niosek są trzech typów.

Rodzaje gniazd dla warstw

 • Skrzynki są jak małe domy. Są to zasadniczo proste pudełka połączone i ustawione w rzędach na kilku poziomach. Projekt może być bardzo zróżnicowany, ale takie gniazda zawsze mają trzy ściany, podłogę, dach i wygodne, przestronne wejście. Bardzo często hodowcy wytwarzają je z długich skrzynek z wieloma wejściami. W jednym z takich wydłużonych domów 3-5 kwot może zmieścić się na raz.

 • Gniazda z kolektorami jaj mogą mieć różne kształty. Ich główna cecha na spadzistym dnie. Jaja, spadające na podłogę, zwijają się w specjalny selektor jaj, skąd wygodnie jest podnieść hodowcę.

 • Gniazda z drugim dnem są odmianą poprzedniej wersji. Jaja również się toczą, ale nie do kolektora jaj, ale na drugie dno, gdzie pozostają, dopóki nie zostaną zebrane.

Ciekawe! Gniazda dla kur niosek mogą być wykonane z dowolnego dostępnego lub zakupionego materiału. Najczęściej do tych celów używają drewna, opon, starych plastikowych wiader, metalu i winorośli.

 • Ze złomu często otrzymuje się bardzo dobre, przytulne gniazdo dla kurcząt. Ten typ konstrukcji jest zwykle łatwy do wykonania i wygląda nietypowo i atrakcyjnie w kurniku. Zwykle używane są stare opony, wiadra, kosze, umywalki i inne uszkodzone lub uszkodzone przedmioty.

Jak zrobić gniazdo dla kur niosek własnymi rękami?

W wyspecjalizowanych sklepach iw Internecie wiele ofert sprzedaży gniazd dla kurcząt. Ale po co płacić za to, co możesz zrobić własnymi rękami. Projekt wykonany przez ciebie będzie znacznie bezpieczniejszy i lepszy. Poniżej znajduje się kilka opcji gniazd dla kur niosek.

Konfiguracja skrzynki gniazdowej

 1. Skrzynka z gniazdami.

Jeśli farma ma kilka gotowych małych pudełek, możesz użyć ich jako bazy. Pudełka te są czyszczone, sprawdzane pod kątem niebezpiecznych części (przyklejanie gwoździ, rozdrobnione drewno), jeśli to konieczne, naprawiane. Następnie musisz połączyć te pudełka razem. Aby zapiąć gniazdo, można mieć zarówno wysokość, jak i długość.

Miejsce wprowadzenia w każdym polu jest sprawdzane pod kątem niezawodności. Z przodu przymocowany jest długi pasek lub okoń, co ułatwia dostęp do gniazd. Pozostaje tylko przymocować konstrukcję do ściany w kurniku i zrobić drabinę, aby kurczaki mogły wygodnie dotrzeć do wyższych poziomów.

 1. Gniazdo w formie pudełka.

Taka konstrukcja jest łatwa do wykonania z drewna, płyty wiórowej lub płyty OSB. Na początek powstają ściany. Zaleca się wykonywanie takich gniazd na kilku warstwach naraz, to znaczy długość podłogi i tyłu, ściana przednia powinna wynosić 90-120 cm (30 cm na kurę). Ściany boczne mają długość 30 cm, podłoga jest wycięta o 10-20 cm szersza niż dach, tak że przed gniazdami znajduje się próg. Wysokość konstrukcji wynosi 30 cm, a na przedniej ścianie znajduje się kilka otworów do wejścia. Wykonane są w taki sposób, że nawet duża kura może bez problemu wejść do środka.

Takie gniazdo może być wykonane niemal z każdej długości, najważniejsze jest to, że jedno wyjście ma co najmniej 30 cm wolnej przestrzeni. Ważne jest również, aby budować ściany działowe, aby pióra nie kolidowały ze sobą. Ponadto można wykonać kilka poziomów, dołączając do nich wygodny pas startowy lub drabinę, aby wygodnie było dostać się z podłogi. Nie zaszkodzi również przymocować platformę do startu warstw. Wykonuje się go w odległości 15 cm od wejścia do gniazda. Ale jeśli istnieje próg, platforma nie jest wymagana.

Ważne! W gnieździe nie powinno być żadnych ostrych lub niebezpiecznych części, które mogłyby zostać zranione. Materiały są zawsze wybierane bezpiecznie, a projekt jest przemyślany w najmniejszym szczególe.

 1. Gniazdo opon.

Stare gumowe opony mogą być świetnym gniazdem do układania. Dwie stare opony są pobierane i łączone ze sobą, tak że uzyskuje się podwójne koło (szerokie). To jest przyszłe gniazdo. Aby kurczak siedział w nim wygodnie, konieczne jest zrobienie płaskiego dna. W miejscu, gdzie będzie podłoga (pościel), należy odciąć gumę, która znajduje się w środku (połączenie 2 kół).

Teraz musisz zawiesić koło lub umieścić je w ustronnym narożniku, położyć grubą warstwę słomy na dno opony i przymocować wygodną klatkę schodową z progiem (w razie potrzeby), aby łatwo było wsiąść do koła. Aby koło się nie toczyło (jeśli jest na podłodze), jest podparte cegłami lub po prostu przykręcone do ściany.

 1. Gniazdo wiadra

Jeśli położysz stare plastikowe wiadro w kurniku, kury chętnie podniosą je pod gniazdo. Wielu hodowców używa tego i tworzy gniazda ze starych wiader, trochę je modyfikując.

Najpierw musisz zrobić puste miejsce na ścianie. Jeden drewniany drążek jest przymocowany do ściany poziomo, pod nim wykonana jest rama z 2 drewnianych desek. Jedna deska powinna być ustawiona tak, aby trzymać podstawę wiadra (tam, gdzie będzie wejście dla kur), a druga jest 15–20 cm od niej - platforma do zabrania ptaków. Wiadra są przykręcone do deski na ścianie (na dole), tak aby pojemnik był równoległy do ​​podłogi, na boki. Pozostaje tylko przykręcić część plastikowej pokrywy do otwartej części wiadra (aby siano i jaja nie wypadły).

Ważne! Zaleca się, gdy budujesz gniazdo, aby sprawdzić, czy będzie ono wygodne w utrzymaniu (usuń jajka i zmień śmieci). Wewnątrz od czasu do czasu należy czyścić ściany, podłogę i dezynfekować, dlatego konstrukcja powinna być co najmniej niezbyt mała, z dostępem do podłogi, ścian, dachu wewnątrz i na zewnątrz.

Zamiast wiader można wziąć proste plastikowe pudełka, które są przykręcone do ściany na różnych wysokościach. Aby ułatwić kurczętom dostanie się do gniazda, można wykonać drewnianą platformę na poziomie skrzynek.

Gniazdo dla kur niosek z tacami na jajka

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Opis Moskwa czarna rasa kurcząt
 • Co karmić jagnięta?
 • Rasy świń Karmaly
 • Brzoskwinia Redhaven

Główną zaletą gniazda z pudełkiem na jajka jest to, że kura kontaktuje się z jajkiem przez minimalny okres czasu. Nie ma czasu na dziobanie lub przypadkowe rozpowszechnianie. Jaja pozyskane w takim gnieździe są zazwyczaj czyste, piękne, bez ściółki i innych zanieczyszczeń. Ale aby zrobić gniazdo z pudełkiem na jajka dla kur niosek własnymi rękami, musisz majstrować.

Gniazdo dla kur niosek własnymi rękami

Ważne! Zanim zaczniesz robić gniazda dla kurcząt, musisz zastanowić się, gdzie będą stać. Pozwoli to dokładnie zmierzyć wymiary i stworzyć najwygodniejszą konstrukcję, która z łatwością mieści się w zarezerwowanej dla niej przestrzeni.

Do tego projektu potrzebny będzie:

 • DSP;

 • narzędzie, gwoździe;

 • rękawiczki;

 • klatka jajeczna (może być wykonana z cienkiej, trwałej siatki)

Najpierw musisz zbudować mocne pudełko - gniazdo dla kurczaka. Do tego służy płyta wiórowa, gwoździe, młotek. Rozmiar pudełka na jedną warstwę wynosi 30x30x30 cm, jednak spód jest wykonany ze spadkiem 8-10 stopni. Nachylenie jest przenoszone na tył gniazda. Przednie wejście jest cięte, gdzie pójdą kurczaki.

Od dołu wycięty jest otwór (od ściany do ściany, szerokość około 8 cm). W dół do tego szczelinowego otworu przymocuj kolekcję jajek, osłoniętych szmatką lub po prostu nie głębokich, aby jaja nie biły, gdy się do niej wtoczą. Umieszczają takie konstrukcje w taki sposób, że łatwo było dostać się na tylną ścianę, gdzie toczą się jaja.

Możesz również wykonać podwójny jack dolny. W tym przypadku koparka do jaj nie jest potrzebna. Pod podłogą gniazda jest przymocowana inna, spadzista podłoga. Dopiero teraz nastawienie jest dokonywane w kierunku wejścia, a nie tylnej ściany, a pasek z przodu jest przymocowany do przodu, tak że jaja nie wypadają. W ten sposób jajo, staczając się, spada na drugie dno i toczy się w kierunku wejścia. Drugie dno może być wykonane z drewna lub z drobnej siatki. Najważniejsze jest tylko to, aby gęsto przykryć ją trocinami, aby jaja nie biły.

Obejrzyj film: gniazda kurnik regał dla kur (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send