Ogrodnictwo

Szczepienie jabłoni

Pin
Send
Share
Send
Send


Wielu ogrodników marzy o uprawie wielu rodzajów jabłoni i innych upraw ogrodowych na swojej ziemi, ale ziemia nie zawsze pozwala, a nie każdy gatunek może zakorzenić się w jednym lub innym klimacie. Szczepienia mogą rozwiązać te trudności. To nie jest łatwa praca, ale przystępna dla każdego ogrodnika. W jaki sposób jabłoń jest szczepiona i kiedy należy to zrobić opisano poniżej w artykule.

Po co sadzić jabłoń?

Nie wszyscy ogrodnicy rozumieją zalety szczepienia drzew, dopóki nie wypróbują tej metody. Początkowo procedura może nie wydawać się łatwa, ale praca zawsze się opłaca, zwłaszcza jeśli drzewa, które już rosną na miejscu, nie przynoszą obfitości zbiorów, jak w poprzednich latach. Jaka jest korzyść ze szczepienia?

Drzewa do szczepienia zdjęć

 • Wydajność szczepionego drewna jest wysoka.
 • Z jednego drzewa zbiera się 2, 3 i więcej rodzajów jabłek, w zależności od liczby szczepionych gatunków.
Ważne! Około 10-15 dni po zaszczepieniu rośliny należy to sprawdzić. W tym czasie będzie jasne, że bierze korzeń lub nie.
 • Szczepione jabłonie można odzyskać do innych odmian.
 • Szczepienie jabłoni ratuje ziemię w ogrodzie. Na każdym drzewie możesz mieć więcej niż jedną odmianę, która wytworzy regularny plon.
 • Szczep może uratować bardzo uszkodzone drzewo. Zazwyczaj taka kultura jest silnie przycinana, a następnie na nią wszczepiana jest zdrowa łodyga innej odmiany.
 • Odmiany ciepłolubne, niestabilne na zimno, spokojnie wytrzymują mróz na wysokiej jakości, odpornej na mróz beli.

Kiedy jest najlepszy czas na szczepienie?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Malinowa odmiana Glen Fine
 • Co karmić cielęta od pierwszych dni życia
 • Opis chorób ziemniaka i ich leczenia
 • Różnorodność czosnku Gulliver

Posadzone drzewa przez cały rok, ale w zależności od tego, kiedy praca zostanie wykonana, ma pewne cechy.

Przeszczepienie zdjęcia jabłoni

 1. Szczepienie jabłoni na wiosnę

Wiosna na szczepienie to właściwy czas. Wraz z początkiem ruchu soków, wszystkie przeszczepy szybko się zakorzeniają, a rany drzewa goją się. Możliwe jest rozpoczęcie tej procedury już w pierwszych miesiącach, gdy zimno ustąpi, jeśli użyje się sadzonek, aw przypadku pąków (pączkowanie), praca zostanie odłożona na pierwsze liczby maja.

 1. Jabłko szczepione latem

Kiedy szczep nie przyłapał się wiosną lub po prostu musiał odroczyć zabieg, można go trzymać w miesiącach letnich. Pod koniec lipca możesz ponownie rozpocząć pracę w ogrodzie. Szczepienie jabłka w sierpniu pozwala uzyskać zdrową, silną roślinę w krótkim czasie.

Inokulacja jabłoni latem odbywa się w ciepłych strefach klimatycznych. Najlepszą metodą jest uznanie nerki „śpiącej”.

Interesujące! Bandaż na wierzchu zrazu powinien zostać usunięty na czas. Jeśli praca została wykonana wiosną lub latem, bandaż jest usuwany po 60-90 dniach, a jeśli jesienią, to jest pozostawiony na całą zimę.

 1. Szczepienie jabłoni jesienią

Jesień nie jest najlepszym sezonem na szczepienie jabłoni, ale temperatura na zewnątrz jest wysoka i nie ma ostrych mrozów w najbliższej przyszłości, jest to całkiem możliwe. Procedura jest zwykle przeprowadzana przez pączkowanie lub rozłupywanie. Czas pierwszych 30-45 dni jesieni. Wskazane jest, aby zakończyć pracę 14-21 dni, zanim średnia temperatura na ulicy spadnie poniżej +15 stopni.

Ciekawe, że najlepsza szczepionka jesienią zakorzenia się w młodych drzewach. Dojrzałe drzewo może nawet zaszkodzić jesiennej procedurze.

 1. Szczepienie jabłoni zimą

Niewielu ogrodników wie, ale można sadzić drzewa zimą. Metoda ta nazywana jest inokulacją na pulpicie, ponieważ jest zawsze przeprowadzana w zamkniętej przestrzeni. W tym przypadku sadzone są sadzonki, które zostaną posadzone na wiosnę na otwartym terenie. Procedura jest przeprowadzana od stycznia do marca, a ostatnie prace muszą być zakończone co najmniej 15-20 dni przed przesadzeniem sadzonki na stałe miejsce.

Sadzonki do szczepienia jabłoni zimowych przygotowuje się, gdy temperatura zaczyna spadać do -8 stopni Celsjusza. Ale sadzonki są przygotowane nawet przed mrozem, gdy ziemia nie jest zamarznięta.

Sadzonki i sadzonki przechowywane w ciemnym miejscu w temperaturze 0 stopni. 7-14 dni przed rozpoczęciem pracy zapasy są przenoszone do pomieszczenia o temperaturze + 15 ... + 18 stopni, a sadzonki mogą być doprowadzane do ciepła tylko w ciągu 2-3 dni.

Jaka szczepiona jabłoń?

Zaleca się sadzenie jabłoni na jabłoni. Szczepienie sadzonek jabłek lub oczu w tym przypadku nie powoduje problemów i komplikacji. Kultura szybko się regeneruje i rośnie. Nadaje się do tego jako dorosłe drzewo i sadzonki uprawianych gatunków lub dzikiej przyrody.

Istnieje wiele różnych metod szczepień.

Ważne! Przeszczep drzewa można porównać z zabiegiem chirurgicznym. Dlatego należy go wykonywać wyłącznie czystymi rękami, zdezynfekowanymi narzędziami i ostrożnie!

Możesz także posadzić jabłonię na gruszy, jarzębinie, kalinie, pigwie, głogu i aronii. Ale wybierając te akcje, należy wziąć pod uwagę pewne niuanse.

 1. Gruszka na jabłoni rośnie normalnie, ale jednocześnie jest słabym zapasem dla jabłoni, jak pigwa. Są używane wyłącznie w beznadziejnym wariancie lub do eksperymentów.
 2. Taka roślina będzie krótkotrwała i szybciej się starzeje.
 3. Podkładka z jarzębiny, a także kalina i pigwa mogą prowadzić do tego, że jabłka będą małe, chociaż szczepiona odmiana może wytrzymać nawet ostre mrozy!

Metody szczepienia jabłoni

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Zimowe mrozoodporne odmiany brzoskwiń
 • Odmiana ziemniaków Rodrigo
 • Karłowate jabłonie
 • Czuła wiśnia

Istnieje wiele różnych metod szczepienia roślin. W przypadku jabłoni zwykle stosuje się:

 • pączkowanie (szczepienie oczu);
 • kopulacja;
 • rozszczepienie przeszczepu.

W niektórych przypadkach odpowiednie metody, takie jak szczepienia:

Szczepienie drzew owocowych

 • w półpodział;
 • w prześwicie bocznym;
 • za korą;
 • aproksymacja (ablacja);
 • przy moście

Wszystkie powyższe metody w przypadku jabłek mogą być stosowane, ale wiele z nich jest dość trudnych, zwłaszcza dla początkujących. Eksperci stosują je w niektórych przypadkach. Na przykład szczepienie mostem jest odpowiednie dla roślin z uszkodzoną korą.

Kopulacja jabłoni

Inokulacja jabłoni nie jest tak łatwa, jak mogłoby się wydawać. Natychmiast okazuje się, że nie zawsze, ale z czasem pojawia się umiejętność. Kopulacja jest możliwa, gdy szczep i materiał są takie same. Dopuszczalna średnica pagonów i cięcia wynosi 2,5-5 cm, a procedura jest przeprowadzana wiosną, latem i zimą, kiedy konieczne jest sadzenie sadzonek.

Ważne! Najczęściej kopulacja jest używana dla młodych sadzonek, około 1-2 lat.

Kopulacja polega na połączeniu graftu z podkładką, tak jakby była to pojedyncza gałąź - z boku powinna wyglądać tak. Tusza jabłkowa jest cięta na skos, a łodyga jest cięta w ten sam sposób. Następnie musisz połączyć cięcia, aby uzyskać prostą gałąź i związać je mocniej, aby się nie rozpadły. Ale konieczne jest, aby być gorliwym z umiarem, aby nie zepsuć kory na szczepie lub stadzie.

Sukces czeka na ogrodnika, jeśli zbiega się kambium dwóch gałęzi. Wtedy wagony szybko rosną razem. Ale jest to trudne do osiągnięcia, więc możesz użyć ulepszonej metody kopulacji. W tym przypadku cięcie odbywa się na obu gałęziach zygzakowatych. Zapewni to lepszy chwyt.

Inokulacja pąka jabłoni

Szczepienie jabłoni przez sadzonki nie zawsze jest możliwe, a następnie stosuje się metodę oka lub pączkowania. Jest korzystny ekonomicznie i może być wykonywany kilka razy w roku, na przykład, jeśli nerka nie zapuści korzeni.

Ważne! Pączkowanie z kiełkującą nerką przeprowadza się tylko w ciepłych miejscach, aw zimnych pąkach przeprowadza się ją „śpiącą” nerką.

Jeśli mówimy o kiełkującym oku (nerce), to ta procedura jest przeprowadzana wczesną wiosną - pod koniec marca lub pierwszego kwietnia. Czas powinien być w momencie, gdy pierwsze liście zaczynają kwitnąć. Szczepienie „śpiące” nerki odbywa się od połowy lipca do końca pierwszej dekady sierpnia.

Procedura nie jest trudna. Od jednorocznego zrazu, ocellus jest cięty przylegającymi tkankami. Na magazynie jest nacięcie kory w kształcie litery T na pniu. Kora jest złożona do tyłu i włożona jest klapa z nerką, a następnie kora kładzie się na klapie, aby nerka wyglądała. Aby kora nie była złożona, a nerka nie wypada, musisz owinąć ją od góry ściereczką lub plastikową folią, aby nie dotknąć samej nerki.

Szczepienie jabłoni

Czasami szczepionka nie działa za pierwszym razem, a następnie wielu ogrodników stosuje procedurę podziału przeszczepu. W tym przypadku odpowiednia jest gałązka o obwodzie około 2-5 cm, która jest przeprowadzana wiosną od początku do połowy wiosny, kiedy już minęło zimno. Ale w zasadzie można odłożyć tę pracę do ostatnich dni lata. A w ciepłym klimacie czasami eksperymentują wczesną jesienią.

Zdjęcie szczepienia jabłoni

Ważne! Ta metoda jest stosowana na 3-6 letnich drzewach.

Procedura nie jest trudna, ale należy zachować ostrożność.

 • Cięcie jest wykonywane na uchwycie tak, że gałąź łatwo staje się w szczelinie innego pagonu. Cięcie jest wykonane literą V.
 • Na podkładce spędzamy rozłupywanie gałązek. Wskazane jest, aby robić to ściśle w centrum - w ten sposób przeszczep będzie szybki.
 • Teraz musisz ustawić przeszczep w magazynie i owinąć go szmatką lub folią, aby się nie rozpadły. Podparty ciasno pod wiatr, deszcz nie wyparł cięcia.

Ta metoda pozwala na użycie więcej niż jednego cięcia, jeśli zapas ma dużą średnicę.

Dbanie o szczepioną jabłoń

Po prawidłowym szczepieniu drzewo szybko się rozwija, rozwija się. Ale to jabłko było łatwiejsze, warto wykonać pewną opiekę.

Zdjęcie pielęgnacji jabłoni

 • Jeśli szczepienie zostało przeprowadzone jesienią, konieczne jest wykopanie ziemi na długo przed mrozem w kręgu w pobliżu trzonu, podlewanie drzewa, wykonanie znacznej warstwy ściółki pod pniem.
 • Jeśli jest bardzo silne ciepło i temperatura nie spada przez długi czas, konieczne jest zacienienie miejsca szczepienia dowolną dostępną metodą.
 • Pędy rosnące pod miejscem szczepienia są zawsze usuwane. Odbywa się to tak, aby nie ograniczały żywienia cięcia. Zawsze są usuwane ostrym sekatorem, a nie łamane, ponieważ mogą uszkodzić korę!
 • Podlewanie szczepionego drzewa wymaga obfitości, a nie rzadkości. Ważne jest, aby wilgoć była wystarczająca, aby oprócz podlewania wskazane było wykonywanie regularnych opatrunków, ale niezbyt skoncentrowanych, aby wspierać rozwój jabłoni i jej siłę, a nie powodować dodatkowego stresu!
 • Jeśli po wysianiu na rozcięciu naraz pojawiło się kilka pędów, należy usunąć wszystko oprócz jednego - najsilniejsze i lepsze, jeśli ma wyjście z górnego oczka.
 • Młode pędy, które wyłoniły się z łodygi, gdy dorastają do 20 cm związane, a następnie ponownie, gdy osiągają 45 cm.

Szczepienie jabłoni zwiększa wydajność uprawy, pozwala uzyskać jedną lub więcej odmian na działce bez utraty cennej przestrzeni. A jeśli wszystkie procedury zostaną przeprowadzone prawidłowo, w krótkim czasie będzie można skosztować świeżych owoców z unikalnego drzewa.

Obejrzyj film: SZCZEPIENIE JABŁONI METODĄ KOŻUCHÓWKI - krok po kroku grafting fruit trees (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send