Ogrodnictwo

Szczepienie gruszkowe

Pin
Send
Share
Send
Send


Gruszka to piękne drzewo ogrodowe, ale niestety nie rośnie wszędzie. Na obszarach o niestabilnej pogodzie, gdzie zimno jest zastąpione deszczem, a ciepło jest zaledwie kilka miesięcy w roku, niewielu ludziom udaje się hodować słodkie, słodkie owoce. Ale nic nie jest niemożliwe! Szczepienie gruszki umożliwia uprawę absolutnie wszelkich odmian w dowolnych strefach klimatycznych, w których mogą rosnąć rośliny uprawne.

Po co sadzić gruszkę?

Szczepienie gruszki może zająć nieokreślony czas, a jeśli nie ma doświadczenia w tej sprawie, przeprowadzenie procedury może nie być możliwe za pierwszym razem. Ale jeśli wszystko jest takie trudne, to po co w ogóle trudzić się gruszką? Faktem jest, że ta procedura ma wiele zalet w porównaniu z oddzielną uprawą drzew w ogrodzie.

Na zdjęciu gruszka szczepiona

 1. Szczepienie pozwala na hodowanie odmian gruszy w północnych i środkowych regionach, które są przeznaczone do ciepłego klimatu. Często nie tolerują mrozów i szybko zamarzają, jeśli są sadzone osobno w ogrodzie, ale kiedy są szczepione na innych, odpornych na zimno uprawach, mogą nawet wytrzymać temperatury -35 stopni lub więcej!
 2. Wydajność szczepionych drzew nie jest niższa niż plonów tych roślin, które rosną oddzielnie.
 3. Szczepienie pozwala na wyhodowanie kilku odmian jednocześnie na jednym drzewie. Oszczędza to miejsce na stronie. Ogrodnik otrzymuje kilka rodzajów upraw na raz - to rozszerza możliwości.
 4. Szczepienie gruszki, jak każda inna uprawa owoców, może uratować odmianę, pod warunkiem, że drzewo jest bardzo obolałe.

Kiedy jest najlepszy czas na szczepienie?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Króliki Połtawa srebro
 • Kompot z winogron
 • Jak przygotować pszczoły na zimę
 • Malinowa odmiana Glen Coe

Szczepienie jest odpowiedzialną procedurą. Możesz to wykonać tylko w określonym czasie, w przeciwnym razie szansa na sukces może się czasami zmniejszyć.

Kwitnące liście gruszki

 • Szczepienie gruszek na wiosnę jest najlepszą i najbardziej popularną metodą. Najlepszą porą jest wczesna wiosna przed przerwą pączkową. Możesz to zrobić później, ale tylko przed pojawieniem się kwiatów. Prawie 100% sukcesu osiągnięto dzięki szczepieniom od marca do połowy kwietnia.
Ważne! Szczepienie można rozpocząć dopiero po przejściu ostatnich mrozów, w przeciwnym razie miejsce szczepienia zamarznie w nocy.
 • Szczepienie gruszek latem nie jest częste, ale stwierdzenie, że w ogóle jest niemożliwe. Szczepienie gruszki w sierpniu daje najlepsze wyniki. Zrobienie tego w czerwcu to zły pomysł, aw lipcu może być za gorąco. Jednocześnie, na początku sierpnia, ruch soków w drzewach jest ponownie aktywowany - sadzonki mogą szybko osiąść bez problemów.
 • Szczepienie gruszki jesienią zazwyczaj nie daje dobrego rezultatu. Gruszka pozostawia plony na długi czas, szczepienie jest dla niej wielkim stresem, więc jesienna procedura może doprowadzić do tego, że drzewo nie będzie gotowe na mrozy i nie przetrwa zimy.

Jaka szczepiona gruszka?

Aby zaszczepiona gruszka szybko się zakorzeniła, konieczne jest znalezienie odpowiedniego zapasu. W przypadku gruszki może to być jabłoń, jarzębina, pigwa, jagoda, aronia i oczywiście inna gruszka. Gruszka powinna mieć silną odporność, być zdrowa, silna. Garnitur narybku lub odmiany takie jak „Svetlyanka”, „Severyanka”, „Tonkovetka”, gruszka Ussuri.

Procedura wykonywania prostego kopiowania podczas szczepienia gruszki na jabłoni

Podczas szczepienia gruszek irgu, jarzębina lub aronii zawsze otrzymują karłowatą roślinę. Jest to wygodne pod względem opieki, ale nie będziesz musiał czekać na duże zbiory. Zbiory są zawsze standaryzowane, tak aby drzewo nie pękało, a pod taką rośliną tworzy się dobre podparcie. Szczepienie na pigwie jest skuteczne, ale gruszka nie będzie odporna na mróz. Ale na jabłoni czasami można uzyskać dobrze rozwiniętą gruszkę, ale takie szczepienia zakorzeniają się tylko w 50% przypadków.

Szczepienia sadzonek gruszy

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jak pić kurczaki w celu zapobiegania
 • Najlepsze rasy mięs byków
 • Gęsiory gubernatora
 • Jak karmić czosnek wiosną?

Możesz posadzić gruszkę różnymi metodami. Tutaj czas szczepienia i doświadczenie odgrywają dużą rolę. Sadzonki szczepione są używane znacznie częściej niż przeszczep nerki. Inokulują gruszkę na różne sposoby, ale wszystkie metody nie są zbyt proste i wymagają praktyki.

Drzewa przeszczepowe są najczęściej propagowane przez szczepienie.

 • Jeśli do szczepienia wybrano cienką szypułkę i młode drzewko, warto przeprowadzić prostą lub ulepszoną kopulację. Na pagonie z drzewa i na rękojeści wykonuje się ukośne cięcie, dzięki czemu można je połączyć w jedną gałązkę. Gdy plasterek jest wykonany i łodyga jest nakładana na pagon, konieczne jest ich dobre związanie folią, liną lub szmatką, tak aby łodyga nie przesuwała się nawet przy silnym wietrze. Ulepszona kopulacja wymaga, aby cięcie na pagonie i uchwycie były zygzakowane - zapewnia to lepszą przyczepność.
 • Jeśli stado jest kilka razy grubsze niż trzonek, możesz użyć metody szczepienia kory. Konieczne jest wykonanie nacięcia w korze do 5 cm i po prostu wstawienie tam ostro zakończonego cięcia, a następnie dobrze je nawiń, aby się nie poruszyło.
 • Drugi wariant szczepienia, gdy cięcie ma mniejszą średnicę niż w rozszczepie. W tym celu konieczne jest wycięcie pnia drzewa na wysokości 20 cm, a teraz w bagażniku wykonywany jest podział na głębokość do 6 cm, z jednej strony wycinane w kształcie klina i wkładane do podziału. W jednym bagażniku można wstawić nie więcej niż 2 sadzonki. Wynik jest ustalany za pomocą szmatki lub plastiku.

Szczepienie nerki gruszkowej

Szczepienie lub szczepienie pączków to jedna z najbardziej znanych metod szczepienia. Prowadzą pączkowanie od około połowy lipca do początku sierpnia. Możesz także wypróbować procedurę wczesną wiosną. W magazynie zawsze weź młode drzewko.

Rodzaje i metody szczepienia drzew owocowych

 1. Najpierw musisz oczyścić łodygę stada, aby można było zobaczyć kołnierz korzeniowy. Na wysokości 10 cm usunięto wszystkie gałęzie. Tę część tułowia wyciera się wilgotną ściereczką, a następnie nacięcie w kształcie litery T do długości 3 cm.
 2. Łodyga gruszki jest brana w ręce i nożem nożycowym, lub najprostszym, ale bardzo ostrym, z oczkiem obciętym przylegającymi tkankami. Okazuje się tak zwana tarcza. Długość powinna być taka sama jak długość cięcia w kształcie litery T na drzewie.
Ciekawe! Szczepienia znajdujące się po północnej stronie drzewa najlepiej się zakorzeniają.
 1. Nacięcie w kształcie litery T delikatnie rozsuwa się. Możesz to zrobić nożem, ale tylko ostrożnie i instrument musi zostać zdezynfekowany. Klapa z nerką jest włożona do nacięcia i jest mocno dociśnięta. Powinien dobrze pasować do cięcia.
 2. Teraz konieczne jest związanie miejsca inokulacji polietylenem, aby można było zobaczyć nerkę, a cała tarcza pokryta jest korą wyciętego drzewa. Powinien dobrze przylegać do tarczy, aby szczepionka się przyłączyła!

Opieka po szczepieniu

Aby zaszczepiona gruszka rozwijała się szybko, musi zapewnić pełną opiekę.

Zdjęcie podlewania gruszki

 1. 14-21 dni po szczepieniu należy sprawdzić cięcie lub pączek. Jeśli nie są suche, mają normalny kolor, to szczep przejął korzeń i nie możesz się już tym martwić. Jeśli cięcie lub pączek są suche, należy je usunąć i powtórzyć procedurę.
 2. Opatrunki ze szczepieniami można usunąć po wzroście pąka lub łodygi, ale eksperci zalecają, aby w przypadku gruszki pozostawić ją do jesieni, jeśli szczepienie przeprowadzono wiosną lub do wiosny, jeśli zrobiono to w sierpniu.
 3. Ważne jest monitorowanie stanu zapasów. Jeśli drzewo jest chore, wtedy będzie mało zamieszania związanego ze szczepieniem. Tak więc w pierwszym roku szczepienia spędź wszystkie niezbędne opryski z chorób i szkodników.
 4. Podlewanie odbywa się regularnie, aby ziemia była sucha. Drzewo w tym okresie potrzebuje dużo wilgoci.
 5. Pagony, które pojawiają się na gałęzi poniżej szczepienia, należy przeciąć za pomocą sekatora, aby nie wyciągały soku z gałęzi.
 6. Wskazane jest, aby nie skąpić na opatrunku górnym w roku szczepienia. Wiosną, latem i jesienią drzewo jest zapłodnione, ale z umiarem, tylko po to, by utrzymać swoją siłę.

Szczepienie gruszki pozwala uzyskać bogate zbiory różnych odmian. Jest to dość trudna procedura, ale z czasem pojawia się umiejętność, zwłaszcza, że ​​można ćwiczyć z wyprzedzeniem na suchych kijach i kłody. A kiedy zaczyna się okazywać, przeprowadzają wysokiej jakości szczepienie gruszki za pomocą jednej lub różnych metod.

Obejrzyj film: Pigwa zamiast gruszki? (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send