Ogrodnictwo

Anemonowy kwiat

Pin
Send
Share
Send
Send


Anemone to wieloletni rodzaj roślin z rodziny jaskier. Druga nazwa kwiatu to anemon. Obszar dystrybucji jest ekstratopijną częścią półkuli północnej, w tym Arktyki. Od greckiego nazwa kultury (Anemone) oznacza „wiatr”. Nazwa ta wynika z faktu, że kwiat jest raczej delikatny, delikatny - jego liście, płatki drżą nawet z lekkim wiatrem.

Rodzaje zawilców

Istnieje ponad 170 rodzajów kwiatów Anemone. Ale tylko niektóre z nich są rozpowszechnione. Istnieją gatunki ozdobne i dzikie, które rosną wyłącznie w warunkach naturalnych. Jeśli mówimy o klasyfikacji odmian, jest ich kilka.

Istnieje wiele rodzajów zawilców (około 120)

Kwiaty Zawilce wyróżniają się rodzajem systemu korzeniowego:

 • bulwiasty;
 • z długimi segmentowanymi kłączami;
 • z krótkimi i pogrubionymi korzeniami;
 • ukwiały, których korzenie tworzą potomstwo.
Ciekawe! W różnych językach kwiat anemonu, w taki czy inny sposób, jest związany z wiatrem. Tak więc z greckiego słowa „anemos” tłumaczy się wiatr, a angielska nazwa rośliny „windflower” oznacza „kwiat wiatru”.

Według typu kwiatu:

 • prosty;
 • półpełne;
 • frotte.

Według wysokości rośliny:

 • niewymiarowe (10-50 cm);
 • średnia długość (50-100 cm)
 • wysoki (ponad metr).

Najczęściej anemony dzielą się w okresie kwitnienia - wiosną i jesienią. W tym przypadku jesienne zawilce są często nazywane letnimi, ponieważ ich kwitnienie zwykle występuje pod koniec lata i trwa do początku jesieni.

Wiosenne zawilce

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze różowe winogrona z opisem i zdjęciem
 • Kwiat barwinka
 • Jak pić kurczaki w celu zapobiegania
 • Flower Spathiphyllum (kobiece szczęście)

Specyfika wiosennych odmian anemonu w ich delikatnych, eleganckich kwiatach. Kolor płatków jest zawsze pastelowy, na przykład niebieski, jasny liliowy, różowy, biały, kremowy i tak dalej. Ich ziemska część rozwija się dość szybko, ale nie na długo, ponieważ należą do tzw. Ephemeroidów. Pędy pojawiają się w kwietniu, w maju kwitną, aw lipcu rozpoczynają okres odpoczynku.

Na zdjęciu wiosenne zawilce (anemon)

 • Anemone tender lub blanta - rośnie niska roślina, do 10 cm wysokości. Najczęstsze odmiany „Czarodziejki” z różowymi kwiatami, „Niebieskie cienie” z niebieskimi, „Pomp” z białymi pąkami, a także „Różowa gwiazda”.
 • Zawilec Jaskier - jeden z najbardziej bezpretensjonalnych gatunków. Jego główną cechą jest możliwość uprawy na każdym typie gleby. Kwiaty są zawsze żółte, niezbyt duże, ale jasne.
 • Anemonowy dąb rośnie średnio do 30 cm. To kolejny bezpretensjonalny wygląd. Kwiaty nie są duże. Kolor pąków jest najczęściej biały, ale są też gatunki niebieskie, czerwone i liliowe. Odmiany: „Vestal” - białe kwiaty, „Alenia” - niebieskie pąki z różowym odcieniem „, Robinsonian” - kolor liliowy.

Zawilec japoński i inne jesienne gatunki

Jesienią są to ukwiały letnie, w większości są wieloletnie. Mają rozwinięty system korzeniowy, kwitnienie trwa od ostatnich tygodni lata do połowy jesieni. Mocne szypułki mogą mieć więcej niż metr. Kwiaty są możliwe dowolnego typu.

Jesienne gatunki mają smukłe i silne łodygi kwiatowe.

 • Japoński anemon rośnie bukiety i to jest jego główna cecha. Na jednej łodydze może powstać do 15 pąków. Pamina produkuje duże, ciemnoróżowe kwiaty frotte. „Książę Heinrich” - półpełne kwiaty w różowym kolorze. „Hadspen Ebandens” - wysoka odmiana z pączkami śmietany.
 • Zawilec kwitnie 2 razy w roku. Pierwszy raz jest na początku lata, a drugi raz jesienią, ale tylko w sprzyjających warunkach. Wśród popularnych odmian wyróżniono „De Caen” z pojedynczymi, prostymi kolorami o różnych kolorach i „Mr. Fokker” z niebieskimi pąkami.

Na zdjęciu Anemone De Caen i Mr. Fokker

 • Zawilec Terry zawiera wiele odmian. Na przykład „Lord Jim„ ma niebieskie kwiaty ”,„ Don Juan ”daje czerwone kwiaty, kwiaty, jak sama nazwa wskazuje, zawsze typu frotte.
 • Zawilec hybrydowy - roślina dorastająca do 0,5 m. Kwiaty, które najczęściej są proste, ale mogą być półpełne. Popularne odmiany: Honorain Jobert produkuje białe pąki z różowym odcieniem u podstawy. Profusion ma półpełne kwiaty o ciemnofioletowym kolorze. „Queen Charlotte” - półpełne, różowe pąki.

Sadzenie zawilców na otwartym terenie

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Festiwal Truskawek
 • Najlepsze odmiany pomidorów na otwartym terenie
 • Rosnące sadzonki pieprzu
 • Kapusta pekińska

Zawilce można uprawiać na zewnątrz, a nawet w domu w doniczkach. Ale eksperci zalecają, abyś zdecydował z góry, gdzie sadzić roślinę i nie przesadzać jej, z wyjątkiem reprodukcji lub zimowania. Faktem jest, że zawilec jest bardzo delikatną kulturą. Każdy przeszczep jest dla niej dużym stresem, a jeśli młody kwiat może sobie z tym poradzić, to dorosłe kultury zazwyczaj nie tolerują takich testów.

Sadzenie bulw anemonu jest stosunkowo łatwe

Miejsce do lądowania do wyboru, na podstawie kilku kryteriów.

 • Ziemia nie może być kwaśna! Przed sadzeniem należy dodać trochę mąki dolomitowej lub popiołu drzewnego. Ta druga opcja jest jeszcze lepsza, ponieważ dodatkowo odżywia glebę.
 • Gleba jest wybierana luźno, odżywka o porowatej strukturze.
 • Lądowanie najlepiej wykonać w półcieniu. W jasnym świetle okres kwitnienia jest skrócony.

Jeśli roślina jest uprawiana w warunkach wewnętrznych, należy wybrać dobrą, pożywną i osuszoną glebę i znaleźć oświetlone miejsce na doniczkę, gdzie nie będzie bezpośredniego światła słonecznego. Może to być okno zachodnie lub stolik nocny umieszczony w środku jasnego pokoju.

Anemon hodowlany i sadzący

Właściwa reprodukcja ukwiałów pozwala uzyskać zdrowe rośliny w krótkim czasie.

 • Odmiany o dużym systemie korzeniowym są bardzo łatwe do rozmnażania. Roślina macierzysta jest zwykle wykopywana i po prostu odcina część korzenia za pomocą punktu odrastania. Teraz pozostaje tylko zasadzić proces oddzielnie.
Ważne! Nasiona do rozmnażania anemonu mogą być, ale warto pamiętać, że kiełkowanie nasion jest zazwyczaj niskie, nie więcej niż 25%.
 • Zawilec bulwiasty może rozmnażać się, dzieląc bulwy. Przeprowadź procedurę wczesną wiosną. W tym czasie ruch soków jest spowolniony, a zatem uszkodzenie anemonu będzie trudne do wywołania. Na początek bulwa jest umieszczana w wodzie, aby pęczniała. Jest cięty tak, że każdy oddzielny kawałek ma kilka odnowień nerek. Pozostaje tylko do siewu bulw. Są zakopane o 3-7 cm.
 • Rozmnażanie przez nasiona. Nasiona do sadzenia są wybierane świeże - im dłużej leżą, tym mniejsze szanse na uzyskanie sadzonek. Nasiona wysiewa się w ziemi wczesną wiosną, można nawet bezpośrednio w otwartym terenie. Zimno jest dla nich dobre chłodzenie, a dzięki roztopionemu śniegowi nie będzie problemów z wilgotnością gleby. Głębokość osadzenia jest bardzo mała. Sadzonki są wyjątkowo delikatne i mogą po prostu nie być w stanie wykluć się, jeśli zostaną głęboko zakopane podczas sadzenia. Pierwsze pędy można zobaczyć za miesiąc. Jeśli nasiona zostaną zasiane jesienią, ześlizgną się na wiosnę.

Jak dbać o anemona?

Delikatne kwiaty zawilec nie mogą zadowolić oka. Są bardzo piękne, jasne, wyróżniają się w każdym kwietniku. Ale aby kwiaty pojawiały się regularnie, a roślina w pełni się rozwijała, warto zadbać o właściwą opiekę nad kulturą.

Opieka to obfite podlewanie w upalne dni.

 • Po posadzeniu rośliny zawsze mulczują. Odżywcza poduszka z torfu lub liści drzew liściastych może spowolnić wzrost chwastów, poprawić wartość odżywczą gleby i zatrzymać wilgoć w ziemi, aby nie odparowała szybko.
 • Chwasty są usuwane, gdy się pojawiają, tak że ziemia nie jest zatkana. Ważne jest, aby upewnić się, że ziemia nie zostanie ujęta w ciasną bryłę - od czasu do czasu jest rozluźniana, zwłaszcza jeśli nie ma ściółki. Jeśli tak, rozluźnienie jest przeprowadzane po wymianie ściółki.
Interesujące! Niektóre rodzaje zawilca, takie jak Anemone Dubravaya i Anemone luteutica, były stosowane w medycynie od dawna.
 • Zawilce wodne kochają i najlepiej rosną na umiarkowanie wilgotnej ziemi, ale ziemia musi być osuszona! Stagnacja wilgoci może niekorzystnie wpływać na system korzeniowy.
 • Zalecany najlepszy strój, ale niezbyt często. Podobnie jak każda inna roślina, anemon może zostać wyczerpany w okresie kwitnienia, więc jest karmiony o tej porze. Jak tylko pojawiły się pierwsze pąki, złożone nawozy mineralne są nakładane na glebę zgodnie z instrukcją w postaci płynnej i dopiero po lub przed podlewaniem.
 • W bardzo rzadkich przypadkach zawilec może zachorować. A nawet szkodnik nie jest często dotknięty. Ale nicienie liściowe kochają tę kulturę. Nie ma sensu z tym walczyć, zwłaszcza w zaawansowanych przypadkach, zarażona roślina jest wykopywana i spalana, a reszta jest poddawana działaniu silnych środków owadobójczych. Choroby wykorzystują również fungicydy kwiatowe.
 • Jeśli roślina jest uprawiana na otwartym terenie środkowego pasma, można ją bezpiecznie zostawić na zimę. Małe przymrozki niosą zawilec bez problemów, ale pożądane jest zwiększenie warstwy mulczu na zimę do około 30-35 cm, aby wiosną roślina rosła szybciej. W regionach północnych wskazane jest wykopanie korzeni na zimę, zwłaszcza jeśli jest to gatunek bulwiasty. Po wykopaniu część ziemi jest usuwana, a bulwy zanurzane w piasku lub torfie i usuwane w chłodnym miejscu do wiosny.

Zawilec - interesująca roślina, którą można uprawiać w domu lub na otwartym terenie. Jest bardzo poszukiwana wśród hodowców kwiatów za delikatność i piękno. A jeśli zasadzisz je prawidłowo, a następnie zachowasz ostrożność, możesz uzyskać silną kulturę z obfitym, rocznym kwitnieniem.

Obejrzyj film: Dalie - rozmnażanie i uprawa. Wykopywanie i przechowywanie dalii - rośliny na balkon (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send