Ogrodnictwo

Kwiat Kalanchoe

Pin
Send
Share
Send
Send


Kalanchoe odnosi się do sukulentów. Roślina ma zielone, raczej grube liście, mięsiste łodygi. Kwiaty u gatunków kwitnących mogą być żółte, karmazynowe, białe, różowe lub nawet niebieskie. Wymaga minimalnej konserwacji, może zająć dużo czasu, aby nie podlewać ani nie karmić - kwiat Kalanchoe rośnie bez problemów. To była bezpretensjonalność, która uczyniła go ulubioną rośliną dla młodych, niedoświadczonych hodowców kwiatów.

Rodzaje Kalanchoe

Istnieje ponad 200 rodzajów Kalanchoe. Każdy gatunek ma swoje cechy zewnętrzne, więc kwiat może wyglądać zupełnie inaczej. Niektóre gatunki są dekoracyjne, inne - właściwości lecznicze. Poniżej znajdują się najpopularniejsze rodzaje kwiatów Kalanchoe, które najczęściej uprawia się w domu.

Zdjęcia kwiatów doniczkowych Kalanchoe

 • Kalanchoe Degremona - roślina lecznicza. Ma mięsiste liście i nie kwitnie. Jest to żywa roślina, reprodukowana przez dzieci, które pojawiają się na nim wzdłuż krawędzi liści. Lecznicze właściwości soku Dergemona, który wyciska się z liści. Może dezynfekować i leczyć rany, a także pomaga w przeziębieniu.
 • Cirrus Kalanchoe dotyczy również gatunków terapeutycznych. Jej ulotki są owalne z widocznymi żyłami, dlatego przypominają pióra (stąd nazwa). On także dzieci dojrzewa na krawędziach liści.
 • Tubiflora lub trąbka-kwiat Kalanchoe różni się wąskimi liśćmi średniej długości, wklęsłymi do wewnątrz i obfitością dzieci na krawędziach.
 • Kalanchoe Mangina lub Mangini - dekoracyjny wygląd, dający długie pędy. Rośnie z ampelowym krzakiem. Od czasu do czasu kwitnie czerwonymi pąkami w postaci dzwonów.
 • Kalanchoe rozcięto lub „jelenie rogi” - to bardzo ciekawy, dekoracyjny wygląd. Roślina wytwarza długie pędy z rozciętymi, wąskimi liśćmi, które z boku bardzo przypominają poroże jelenia. Kolor całej rośliny jest nasycony na zielono i z daleka trudno jest odróżnić, gdzie są liście i gdzie są pagony.
 • Kalanchoe Blossfeld - kolejny dekoracyjny wygląd. Rośnie krzew, zwarty. Pagony nie są zbyt duże. Liście są bardziej okrągłe niż wydłużone. Kwiaty są zbierane w kwiatostanach parasolowych.

Istnieje również wiele innych gatunków, ale te są najczęściej spotykane w mieszkaniach i domach. Aby Kalanchoe mógł się dobrze rozwijać, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich warunków.

Jak dbać o Kalanchoe w domu?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rasa świń Landras
 • Sterylizacja puszek w piekarniku
 • Najlepsze gatunki grubościennej papryki słodkiej
 • Jakie ziarno karmić kury nioski

Natychmiast po zakupie kwiatu Kalanchoe, musisz znaleźć odpowiednie miejsce do jego wzrostu i zapewnić odpowiednią opiekę w domu.

Podlewanie zdjęć Kalanchoe

 • To roślina swiatlolubna. Można go umieścić w półcieniu, ale wtedy łodygi będą mocno rozciągnięte i nie zawsze wyglądają pięknie. Po słonecznej stronie można go położyć, ale trzeba pamiętać, że przy obfitości słonecznego koloru liście mogą stać się trochę czerwone. Nie jest niebezpieczny dla kwiatu, a nawet dla wielu hodowców kwiatów.
Ważne! Kwitnące rodzaje Kalanchoe w półcieniu lub cieniu nigdy nie kwitną.
 • Dopuszczalna temperatura latem wynosi +23 ... + 25 stopni, zimą wystarczy kwiat + 11 ... +16 stopni. Jednocześnie musisz wiedzieć, że wyższe lub niższe temperatury w rozsądnych granicach nie doprowadzą do śmierci kwiatu. Na przykład, zimą, obniżenie temperatury do +8 stopni jest dozwolone przez krótki okres czasu, jak również podniesienie temperatury do +30 stopni w lecie.
 • Nie ma potrzeby obfitego i częstego podlewania. Ze względu na fakt, że liście są mięsiste, roślina może być długa bez wody. Obfitość wody może prowadzić do gnicia, więc zazwyczaj ten kwiat jest podlewany, gdy ziemia wysycha. Latem podlewanie wzrasta, ze względu na szybkie parowanie wilgoci, a zimą jest zmniejszone. Nie można więc dokładnie określić, ile wody potrzeba na kwiat, a przede wszystkim nie pozwolić na silne wysuszenie gleby.
 • Możesz nawozić podczas pojawienia się kwiatów lub po przeszczepie, dzięki czemu plon szybciej się zapuści. Ale ogólnie Kalanchoe rośnie dobrze bez karmienia. Tylko w tych przypadkach, w których zauważalny jest brak pożywienia (żółknięcie liści, brak kwiatów, bezpowrotne opadanie liści), konieczne jest stosowanie złożonych nawozów mineralnych do nawożenia wierzchniego.
Ciekawe! Latem Kalanchoe można wyprowadzić na ulicę lub nawet przesadzić do ogrodu. Będzie świetnie czuć się w dużym lub małym kwietniku, a zimą zostanie ponownie umieszczony w doniczce i przeniesiony do domu.
 • Kalanchoe można silnie wyciągnąć, więc po zakupie pożądane jest uformowanie go, aby roślina mogła rosnąć w buszu. Cięcie odbywa się po kwitnieniu, wiosną lub latem. Szypułki są cięte, a łodygi są po prostu skracane. W miejscu cięć, zwykle po krótkim czasie, pojawiają się nowe pędy, w razie potrzeby można je przyciąć, aby pojawiło się więcej bocznych zwitków.

Jak przeszczepić Kalanchoe?

Co najważniejsze, Kalanchoe rośnie w glebie neutralnej lub lekko kwaśnej, która dobrze przepływa przez wodę (osuszona). Taki teren można kupić w sklepie („na sukulenty”) lub po prostu zmieszać uniwersalną glebę z piaskiem w stosunku 1: 1.

Warto przesadzać młode kiełki co roku wiosną. Nowa doniczka ma o 2-3 cm większą średnicę niż poprzednia, dzięki czemu system korzeniowy ma dużo miejsca do rozwoju. Dorośli Kalanchoe przeszczepiani co 2-3 lata. Garnek jest wybierany na podstawie wielkości rośliny, tak aby nie był on ciasny po transplantacji.

Kalanchoe Transplant

Kilka godzin przed przeszczepem Kalanchoe jest podlewane, aby stary garnek się poprawił. Na dnie nowego garnka należy umieścić warstwę drenażu, aby uniknąć zastoju wody. Następnie roślina jest usuwana z poprzedniego pojemnika, a stara ziemia zostaje obrabowana, ale bardzo ostrożnie, aby korzenie nie zostały uszkodzone.

Ważne! Ziemia do sadzenia Kalanchoe powinna być podobna pod względem składu do tej, w której pierwotnie rosła roślina, w przeciwnym razie może wystąpić negatywna reakcja rośliny.

Oprócz drenażu ziemia jest wlewana do nowego garnka, a następnie roślina jest delikatnie zanurzana. Ziemia jest delikatnie nalewana z każdej strony, aż garnek zostanie całkowicie wypełniony. Możesz lekko przycisnąć ziemię palcami, a następnie wlać ją na górę. Po około 1-2 tygodniach roślina powinna całkowicie się zakorzenić.

Jak propagować Kalanchoe?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Autoklaw Białoruś Lux
 • Miód kątowy i jego właściwości
 • Najlepsze duże odmiany czosnku
 • Odmiana gruszki piwnej

Kwiaty Kalanchoe rozmnażają się kilkoma metodami: liście, sadzonki, dzieci, nasiona.

Kalanchoe: opieka domowa

 • Dzieci. To najłatwiejszy sposób. Gatunki, w których dzieci rosną na krawędzi liści, wlewać je bezpośrednio na ziemię. Po uderzeniu w ziemię dziecko zaczyna szybko zapuszczać korzenie, a następnie przechodzi do wzrostu. Wszystko, co trzeba zrobić, to poczekać na okres, w którym dzieci dojrzewają i rozprowadzają je bezpośrednio nad ziemią w nowym garnku, a następnie wlewają. Po osiągnięciu wzrostu zostaną posadzeni.
 • Sadzonki liści mogą rozmnażać każdy rodzaj Kalanchoe. Liść należy przyciąć i zakopać w ziemi. Zacznie się korzenie dość szybko, a wtedy pojawią się nowe procesy.
 • Najlepsze sadzonki rozmnażają się także u każdego gatunku. Aby to zrobić, odetnij wierzchołkową łodygę dorosłej rośliny i wysusz ją przez kilka dni. Następnie kultura zostaje zakopana w wilgotnej ziemi i upewnij się, że ziemia nie wysycha. Po pewnym czasie roślina zacznie rosnąć.
Ważne! Dzieci odtwarzają te typy Kalanchoe, w których rosną na krawędziach liści.
 • W rzadkich przypadkach nasiona są wykorzystywane do rozmnażania. Z reguły metoda ta jest wykorzystywana przez hodowców do uzyskania nowej odmiany. Nasiona są po prostu zasiane w ziemi, zwilżone i pokryte szkłem. Po chwili, w ciepłym pokoju, zaczną kiełkować. A kiedy kiełki się rozrosną, będzie można je posadzić.

Dlaczego nie rozkwita Kalanchoe?

Na wyspie Madagaskar - miejscu narodzin Kalanchoe, roślina kwitnie pod koniec lata, kiedy upadają słoneczne dni. Tak więc kwiat kładzie pąki kwiatowe w krótkim świetle dziennym. Kwitnie w Europie i Azji w grudniu i maju. Ale jeśli skrócisz czas godzin dziennych do 8-10 godzin dziennie, może zacząć podawać kwiaty o każdej porze roku.

Pielęgnacja kwiatów Kalanchoe

Ciekawe! Kalanchoe Blossfelda, w odpowiednich warunkach, może kwitnąć przez cały rok.

Przez 4 tygodnie, kiedy utrzymuje się krótki dzień, roślina kładzie pąki kwiatowe na roślinie. Roślina do tego może być po prostu pokryta pudełkiem gęstego, ciemnego materiału przez 14-16 godzin, a przez pozostałe 8-10 godzin pudełko jest usuwane, aby roślina była zasilana światłem słonecznym.

Ponadto, aby uzyskać kwiaty rośliny, zaleca się również mniej wody i upewnij się, że jest chłodna. Po 4 tygodniach roślina zacznie kwitnąć. Kwitnienie może trwać 3-4 miesiące. Wszystkie wyblakłe łodygi kwiatów są usuwane, aby kwiat nie marnował na nie siły i nie wypuszczał nowych strzał.

Jak dbać o kwitnienie?

Po ostatnich zanikach kwiatów Kalanchoe musisz trochę zmienić opiekę w domu. Jest to czas odpoczynku dla rośliny, która odpoczywa i przygotowuje się do nowego kwitnienia. Kwiaciarnia ma obowiązek:

 1. usunąć wszystkie wyblakłe łodygi kwiatów;
 2. skrócić łodygi;
 3. umieść roślinę w chłodnym miejscu (+ 11 ... +16 stopni), jest to możliwe dzięki przyciemnieniu.

Podlewanie w tym czasie wymaga trochę, należy unikać bezpośredniego światła słonecznego. Za około miesiąc roślina wróci do zdrowia i za 2,5-3 miesięcy będzie gotowa do ponownego zakwitnięcia.

Lecznicze właściwości Kalanchoe

Wśród różnych roślin domowych Kalanchoe (niektóre z jego gatunków) mogą poszczycić się właściwościami leczniczymi. Ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne. Najczęściej stosuje się go zewnętrznie do leczenia ran, skaleczeń, ropnych stanów zapalnych, które są słabo zaciśnięte.

W ludziach nazywa się to „chirurg bez noża”. Ta nazwa jest podana roślinie bez powodu. Może usuwać nekrotyczne masy i zabijać Staphylococcus aureus, jak również paciorkowce hemolityczne i niehemolizujące. Jest również w stanie pomóc we wczesnym stadium SARS, zwiększa odporność i pozwala organizmowi szybciej się regenerować po ciężkim wysiłku.

Jest często stosowany jako lek na zapalenie zatok, zapalenie migdałków, zapalenie ucha. Ponadto użycie zwykle nie jest zewnętrzne, jak w przypadku ran, ale wewnętrzne. Z Kalanchoe możesz robić nalewki, wywary i często ingerować w inne zioła lecznicze, aby wzmocnić właściwości lecznicze.

Kalanchoe od zimna do dzieci

Jak używać Kalanchoe z zimna u dzieci? Aby to zrobić, musisz oderwać kilka liści i zmiażdżyć je nożem lub rozerwać je na małe kawałki, wycisnąć sok przez gazę lub bandaż, a następnie kapać pipetą. Jeśli liście Kalanchoe są dość mięsiste, możesz popchnąć je palcami i wycisnąć sok do nosa.

Nie zapominaj, że rośliny są uważane za bardziej skuteczne, wiek od 3 lat, młode pędy i liście mają mniejszy wpływ. Dla tych, którzy nie chcą mieszać z rośliną lub nie ufają tradycyjnej medycynie, można kupić narzędzie w aptece na bazie soku z aloesu i kalanchoe.

Leczenie nieżytu nosa za pomocą Kalanchoe absolutnie nie jest odpowiednie dla wszystkich dzieci. Jak w przypadku każdego innego leczenia ważne jest indywidualne podejście. Kalanchoe może być stosowany przez dzieci do roku, ale należy kierować się reakcją dziecka (w końcu reakcje alergiczne u niemowląt są dość powszechne). Lepiej jest, aby dzieci zakopywały bulion kalanchoe z zimnego, do jednorocznego dziecka - sok oddzielony od wody, podczas gdy starsze dzieci (od 2 lat) otrzymają nierozcieńczone krople. Bardzo małe dzieci wycierają nozdrza bawełnianym wacikiem lub wacikiem zanurzonym w bulionie, chowają starszych. Powinno się to robić 3-4 razy dziennie. Przed zabiegiem lepiej skonsultować się z pediatrą.

Recenzje Kalanchoe

Kalanchoe to bardzo znana roślina na całym świecie. Ma wielu fanów w kręgu hodowców kwiatów.

 • Stepan Kulikov: „Kalanchoe jest zarówno pięknem, jak i lekarzem w domu. Wygląda w doniczkach, może rosnąć w kwietniku. Zawsze sadzimy nasze kwiaty na lato w ogrodzie, aby miały więcej powietrza, a także słońce. Zimą oczywiście weźmiemy to do domu. przeszczepy szybko się zapuszczają i znów rosną. ”
 • Julia Zimina: „W naszym domu Kalanchoe rośnie tak, jak pamiętam. Już jako dziecko moja babcia nałożyła na kolana lecznicze liście rośliny leczniczej - pomogło to w ciągu kilku dni. Roślina usuwa i dezynfekuje ból, a rany goją się szybko! Moja babcia i matka uprawiały Kalanchoe na parapecie i używały go do celów leczniczych. ”
 • Nina Guryeva: „Kalanchoe jest bardzo piękną rośliną. Uwielbiam wszystkie kwitnące gatunki. Bardzo łatwo się nimi opiekować i nigdy nie było żadnych problemów z rozmnażaniem. Sprzedawałem młode rośliny różnych odmian przez 3 lata. Dzieci szybko rosną i nigdy ich nie karmię. silna kultura może przetrwać w każdych warunkach, jak pokazuje moje doświadczenie! ”

Obejrzyj film: Jak rozmnożyć kalanchoe (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send