Warzywo

Jak zbierać nasiona pomidorów

Pin
Send
Share
Send
Send


Nie wszystkie odmiany pomidorów spełniają oczekiwania ogrodników. Sprawdzone gatunki zwykle dają stabilny plon, ale niestety wysokiej jakości nasiona nie zawsze są spotykane, nawet jeśli kupujesz specjalistyczne, w opakowaniach. Dlatego wielu ogrodników zaleca zbieranie nasion we własnym zakresie ze sprawdzonych, ulubionych odmian uprawianych na miejscu, zamiast kupować nasiona corocznie z ryzykiem uprawy. Jak zebrać nasiona pomidorów w domu, zostaną opisane w tym artykule.

Kiedy zbierane są nasiona pomidorów?

Zanim wybierzesz nasiona pomidorów, musisz zwrócić uwagę na pewne punkty.

 • Owoce muszą być odmianowe, a nie hybrydowe. Jeśli na opakowaniach nasion zakupionych w celu uprawy rośliny nie było znaku F1, to jest to roślina odmianowa, a jeśli tak, to była hybryda.
Ważne jest, że od roślin hybrydowych do zbierania nasion nie ma sensu, nie dadzą zbiorów.

Zdjęcie pokazuje, jak zdobyć nasiona pomidora.

 • Zaleca się zbieranie nasion z pomidorów strefowych. Faktem jest, że nasiona owoców uprawianych za granicą mogą się długo zaaklimatyzować do nowych warunków i dać później zły wynik.
 • W przypadku zakupionych pomidorów nie zawsze uzyskuje się dobre nasiona. Na początek trudno jest zidentyfikować różnorodność na rynku, a to, co jest napisane na metce, nie zawsze jest prawdziwe. Dlatego najlepiej jest zbierać nasiona z tych pomidorów, które były uprawiane na ich własnym terenie.

Z jakich owoców można zbierać nasiona?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Właściwa pielęgnacja ogórków w szklarni
 • Najlepsze rasy mleczne krów
 • Jak rosnąć por
 • Dzikie pszczoły

Wielu ogrodników zbiera nasiona z pomidorów, ale tylko z niektórych produkują duże zbiory. Dlaczego tak Aby zebrane nasiona w przyszłości wyprodukowały duże plony, musisz wiedzieć z jakich owoców warto je zbierać. Jest kilka sztuczek.

 1. Pomidory można zbierać tylko z rozwiniętych, silnych roślin. Bardzo ważne jest, aby nie było na nich chorób i aby nie były one dotknięte przez szkodniki!
 2. Owoce na nasionach są odrywane tylko od dołu, pierwszej gałęzi krzewu.
 3. Pomidory muszą być dojrzałe, ale nie przejrzałe. Przecież gdy przejrzały zapada ochronna osłona nasion.

Zdjęcie nasion pomidora

Największy pomidor został wyhodowany przez American Golden Graeme w 1986 roku. Jego waga wynosiła 3,5 kg!
 1. Wybrany do pobierania materiału do sadzenia jest zazwyczaj najpiękniejszy, duży (ale nie nienormalnie duży) owoc, można powiedzieć - próbka odmiany.

Jeśli w podobny sposób wybierzesz kandydatów do zbierania nasion, w przyszłości przyniosą one duże, wysokiej jakości zbiory.

Co jest potrzebne do zbierania nasion w domu?

Zdjęcie pomidora w kawałku

Aby zebrać nasiona pomidorów w domu, nie potrzebujesz żadnych specjalnych narzędzi, ale wciąż coś będzie potrzebne. Mianowicie:

 • ostry nóż do cięcia;
 • talerz;
 • łyżka (stół lub herbata);
 • kawałek gazy złożony 2-3 razy;
 • serwetka;
 • pomidory
Ważne! Podczas zbierania nasion kilku odmian pomidorów, należy zachować ostrożność i wykonywać wszystkie prace oddzielnie, aby nasiona nie były mieszane.

Jak widać, materiały do ​​zbierania nasion można znaleźć w każdym domu. Pozostaje tylko wybrać sposób zbierania nasion pomidorów, ponieważ istnieją dwie skuteczne metody.

Jak prawidłowo zbierać nasiona pomidorów do sadzonek?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Porzeczka odmiany Selechenskaya
 • Uprawa brukselki
 • Łóżka ocynkowane
 • Najlepsze odmiany marynat do wytrawiania

Prosta i, jak mówią, ogrodnicy, właściwą metodą zbierania nasion jest wspomaganie fermentacji (fermentacji). Najpierw musisz pociąć owoce na połówki lub ćwiartki - jak wygodnie jest mieć dostęp do komór nasiennych. Następnie musisz usunąć płyn z pomidora w przygotowanej płytce lub słoiku. Odbywa się to za pomocą prostej łyżki. Materiał naczynia może być dowolny (metal, plastik, emalia), o ile pojemnik jest czysty i wolny od uszkodzeń.

Zebrane nasiona pomidora do sadzonek

Podczas zbierania nasion ważne jest, aby w słoiku znajdowały się nie tylko nasiona, ale także sok, w przeciwnym razie następny etap nie będzie możliwy. Do fermentacji przykryj pojemnik nasionami i sokiem, ale tak, aby nie był napięty. W zależności od temperatury w pomieszczeniu proces fermentacji może trwać 24-48 godzin.

Ważne! Jeśli przesadzisz nasiona w słoiku, mogą kiełkować i nie nadawać się do sadzenia w przyszłym roku.

Gdy na powierzchni pojawi się film, a pęcherzyki powietrza rozjaśniają się, a nasiona w większości opadają na dno puszki, proces można uznać za zakończony. Aby umyć, należy wylać nasiona na drobne sito i dokładnie umyć pod bieżącą wodą z kranu.

Zalecane jest umycie nasion na ręczniku papierowym lub serwetce i pozostawienie na krótki czas, aby nadmiar płynu był szklany. Aby wysuszyć je ułożone na płaskiej powierzchni, aby dobrze wyschły. Lepiej jest użyć małego talerza lub talerza, łatwiej będzie zebrać z nich nasiona po całkowitym wyschnięciu. Wystarczy tydzień, aby wysuszyć nasiona. Następnie są ułożone w papierowe koperty i podpisane nazwą odmiany.

Jak szybko zebrać nasiona?

Jak zebrać nasiona pomidorów, jeśli nie wystarczająco dużo czasu na metodę z fermentacją? W tym przypadku możesz użyć bardziej uproszczonej wersji. Musisz wziąć dobre pomidory, nóż i serwetkę. Najpierw owoc jest cięty, a następnie usuwany z nasionami i rozprowadzany na serwetce. Serwetka jest umieszczana na płaskiej powierzchni, a nasiona są suszone przez tydzień.

Ważne jest, aby wysuszyć nasiona w otwartym słońcu nie jest zalecane. Słońce może je spalić lub promować kiełkowanie, gdy nasiona są jeszcze mokre.

Gdy nasiona są suche, są starannie oddzielone i przechowywane. Należy natychmiast zauważyć, że takie nasiona są nieco gorszej jakości niż te uzyskane podczas fermentacji, ale dają również dobre kiełkowanie i wydajność.

Jak przechowywać nasiona pomidorów?

Po zebraniu nasion pomidorów i ich wyschnięciu, należy je rozłożyć na papierowe torby i oznaczyć nazwą odmiany, aby się nie pomylić. Zamiast toreb papierowych można wziąć materiał, jeśli istnieje. Ale plastikowe torby nie zawsze są odpowiednie. W nich nasiona mogą się kojarzyć. Z tego samego powodu pojemniki szklane są rzadko używane do przechowywania.

Po sortowaniu należy umieścić worki w pojemniku, w którym przechowywane są wszystkie nasiona, i umieścić je w ciemnym miejscu, w którym nie jest ono bardzo gorące, ale nie zimne. Podczas przechowywania bardzo ważne jest, aby nie było nagłych zmian temperatury - jest to bardzo szkodliwe! Wiosną uzyskuje się nasiona, sprawdza ich stan i wykorzystuje do siewu. Warto również zauważyć, że nasiona pomidorów nie powinny być przechowywane dłużej niż 4 lata, co roku pogarszają się i mogą w ogóle nie kiełkować.

Pin
Send
Share
Send
Send