Ogrodnictwo

Dlaczego liście orchidei żółkną?

Pin
Send
Share
Send
Send


Orchid - jedno z najpopularniejszych domowych kwiatów. I choć wygląda na delikatną i bardzo delikatną, w rzeczywistości jest odporną rośliną, zwłaszcza nowymi gatunkami. A jednak z niewłaściwą opieką iw niektórych innych przypadkach mogą pojawić się różne problemy. Najczęściej plantatorzy narzekają na żółknięcie liści z pozornie niezrozumiałych powodów. Dlaczego orchidee zmieniają żółte liście i co z tym zrobić opisano w tym artykule.

Przyczyny żółknięcia liści

Storczyki domowe są roślinami epifitycznymi z otwartymi korzeniami. Współczesne gatunki, które można uprawiać w domu to: Dendrobium, Epidendrum, Tselogin, Brasiya, Miltonia, Cattleya, Phalaenopsis - jedna z najpopularniejszych roślin i kilka innych.

Niewystarczające podlewanie jako jeden z głównych błędów w pielęgnacji storczyków

Powody, dla których liście bardzo żółkną w storczykach. Tutaj należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Poniżej wymienione są czynniki, które mogą powodować ten objaw.

 • Starzejące się ulotki.
 • Brak światła.
 • Bezpośrednie światło słoneczne.
 • Brak wilgoci lub jej nadmiaru.
 • Częste nawożenie.
 • Szkodniki lub choroby.

Ponadto stresujące warunki mogą również powodować żółknięcie. W tym przypadku dotyczy to nie tylko ulotek. Ogonek szybko zanika, liście żółkną, pokrywają się plamkami i całkowicie odpadają.

Ale co kwiat może stać się bardzo stresujący? Może to obejmować wszelkie drastyczne zmiany, które w taki czy inny sposób odnoszą się do zakładu. Nawet nowy kwiat, który został niedawno umieszczony w pobliżu, może być przyczyną takiej reakcji! To samo dotyczy urazów systemu korzeniowego, liści, pagonów.

Dlaczego storczyki zmieniają żółte dolne liście?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Najlepsze przepisy na dżem morelowy
 • Pokusa odmiany truskawek
 • Top dressing truskawkowy kwas borowy
 • Alpejskie kozy

Starzenie się jest jednym z najczęstszych powodów, dla których liście orchidei żółkną. Fakt ten rzadko jest uważany za początkującego kwiaciarnię, natychmiast zaczynają podejrzewać chorobę, niewłaściwą opiekę, niewłaściwe warunki wzrostu. A jednak storczyk, choć jest odporną kulturą, może się również zestarzeć. Liście żółkną i spadają z czasem, tak że nowe, młode rosną. Jest to całkowicie naturalny proces, któremu nie można zapobiec ani go powstrzymać.

Żółci Storczykowi Liście

Ciekawe, sezonowe żółknięcie i pełny opad liści można zaobserwować wyłącznie w orchidei Dendrobium.

Ustalenie, że liście po prostu się starzeją, jest bardzo proste - dolne liście będą żółte, a nie górne - tylko niższy poziom! Proces trwa długo, w ciągu 2-3 miesięcy. Więc jeśli dolne liście stały się żółte, ale wszystkie inne mają naturalny kolor, to powód się starzeje. Taki proces jest szczególny przede wszystkim dla gatunku Pafiopedilum i Phalaenopsis.

Dlaczego liście orchidei Phalaenopsis żółkną?

Dlaczego liście orchidei żółkną? To pytanie dotyczy wielu hodowców kwiatów, zwłaszcza tych, którzy sadzą storczyki Phalaenopsis. Ta kultura jest bardzo wrażliwa na troskę i dlatego, jeśli pojawił się taki problem, należy zwrócić uwagę na opiekę.

Zdjęcie Orchidei Phalaenopsis

 • Brak wody. Jeśli woda jest niska, liście żółkną, zmarszczą się i odpadną, ponieważ nie będą miały nic do jedzenia. W tym przypadku stan rośliny jest zazwyczaj zadowalający, we wczesnych stadiach system korzeniowy powinien być również w porządku - zielonkawy z perłowym połyskiem. Żadnych innych objawów, należy obserwować problemy.
 • Jeśli roślina jest rzadka, ale obficie podlewana. W przypadku storczyków podłoże nie powinno być suche ani wypełnione wodą. Jeśli dużo liści wilgoci zacznie żółknąć, blaknąć, ale dodatkowo blacha staje się mniej gęsta, mokra (znak gnicia). Na liściach tworzą się ciemne plamy, korzenie stają się ciemne, możliwe są również czarne plamy. Łodyga nabiera patyny i może również ciemnieć.
 • Orchid uwielbia światło, ale z umiarem. Bezpośrednie światło słoneczne przez długi czas może spowodować oparzenia. Dzieje się tak, gdy roślina jest długa w oknie południowym lub zachodnim i nie jest przyciemniona.
Ważne! W przypadku oparzenia słonecznego płytka storczyka nie wyzdrowieje, nawet jeśli przeniesiesz kwiat w inne miejsce. Liść i tak uschnie. Jest to jednak minimalne uszkodzenie, a instalacja szybko się zregeneruje, jeśli oświetlenie zostanie dostosowane.
 • Przy braku światła orchidea w domu może żyć przez 1-2 lata, a następnie zanika, liście żółkną, a kwiat całkowicie umiera. Jeśli kwiaciarnia nie chce tak krótkiego życia dla rośliny, musisz znaleźć dla niego bardziej oświetlone miejsce.
 • Aby roślina mogła aktywniej kwitnąć, szybciej odmładzać, hodowcy kwiatów często używają opatrunków mineralnych. Jednak przy uprawie szklarniowej dla storczyków tak wiele minerałów jest dużym obciążeniem. Pomagają przez krótki czas, stymulują kwitnienie, ale po roku kultura zaczyna zanikać. Liście żółkną, szypułka ginie, a następnie cała roślina jako całość. Zatem karmienie powinno odbywać się z umiarem i tylko wtedy, gdy jest to konieczne.

Przyczyny żółtych liści w orchideach

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Apricot Variety Academic
 • Pumpkin Jam Recipes
 • Kwiat Astilbe
 • Charakterystyka i zawartość świń Rasa mangowa

Szkodniki, choroby grzybowe i zakaźne są często przyczyną żółknięcia liści orchidei, ale w tym przypadku zwykle odnotowuje się inne objawy.

Choroby storczyków zdjęcie

Zmiana koloru systemu korzeniowego jest główną przyczyną zgnilizny, grzybów lub infekcji w doniczce. Jednocześnie liście również żółkną i giną. Jeśli czas nie odpowiada, roślina może umrzeć. Więc jakie choroby mogą wpływać na orchideę w domu?

 • Antracnoza, fusarium, szara pleśń, rdza są powodowane przez grzyby. Liście stają się żółte, miękną i gniją zarodnikami. Nie zawsze jest możliwe uratowanie orchidei.
 • Phytophthora lub czarna zgnilizna - dla storczyków jest nie tylko niebezpieczna, ale także bardzo zaraźliwa. Szybko przenosi się do zdrowych roślin, przez kilka dni rozprzestrzenia się w kwiat, więc trudno jest wyleczyć ten atak nawet doświadczonej kwiaciarni.
 • Gnicie korzeni wpływa najpierw na system korzeniowy, a następnie na pagon z liśćmi. Objaw choroby: grube, czarne plamy.
 • Brown rot uderza w młode kwiaty. W tym przypadku musisz zidentyfikować problem na czas, ponieważ jeśli infekcja dojdzie do punktu wzrostu lub łodygi, kultura umrze. Głównym objawem są brązowe, wodniste plamy na liściach.
 • Z wirusów dla orchidei są niebezpieczne: mozaika Cattleya, mozaika Cymbidium, wirus pierścieniowy.

Oprócz chorób, szkodniki są również niebezpieczne, co może być również powodem, dla którego liście orchidei żółkną.

 • Mszyca - nie tylko zmienia kolor liści, ale także je deformuje. Może powodować choroby.
 • Wciornastki - dotyczą prawie całego kwiatu, z wyjątkiem korzenia. Można je zobaczyć na żółtych (brązowych) paskach na powierzchni.
 • Shchitovka zauważalne wzrosty i kopce na liściach.
 • Pająk atakuje pagony i ulotki kultury.
 • Nicienie wpływają na liście i łodygi storczyków. Trudno to zrobić.
 • Wiciowce infekują pagony i liście młodych kultur. Na zewnątrz wyglądają jak małe kawałki waty.
 • Pióra wyróżniają się umiejętnością skoków. Zazwyczaj interesuje ich tylko korzeń rośliny.

Co zrobić, jeśli liście żółkną?

Istnieje wiele powodów, dla których ulotki domowych orchidei mogą żółknąć. Po tym, jak stało się jasne, dlaczego tak się dzieje, konieczne jest podjęcie odpowiednich środków, aby uratować roślinę.

 • Jeśli przyczyną nie jest starzenie się czy stres, może to być kwestia mikroklimatu, który zmienił się dramatycznie. Musisz dostosować temperaturę, wilgotność i oświetlenie, a następnie problem zniknie.
 • Jeśli jest to uszkodzenie kwiatów, konieczne jest oczyszczenie miejsca obrażeń. Pomocne będą tu także stymulatory wzrostu, dzięki czemu roślina będzie szybciej się regenerować. Warunki są wspierane oszczędzając, aby uniknąć niepotrzebnego stresu.
 • W przypadku, gdy przyczyną jest niewłaściwe podlewanie, należy je wyregulować. Jeśli woda jest niska, kwiat jest podlewany i po tygodniu można zauważyć poprawę stanu. Jeśli jest dużo wody, kwiat jest przeszczepiany na nowe podłoże i reguluje szybkość nawadniania. W tym przypadku poprawa będzie widoczna po 7-14 dniach.
 • W przypadku nieprawidłowego oświetlenia wystarczy zmienić miejsce uprawy. Możesz umieścić go w innym oknie lub na środku pokoju (jeśli jest jasne), o ile nie ma bezpośredniego światła słonecznego lub stałego zmierzchu.
 • Dzięki sztucznie przyspieszającemu wzrostowi storczyków domowych z opatrunkiem, kwiat może więdnąć w ciągu roku. Nawet jeśli zostanie przeszczepiony lub przeniesiony w inne miejsce, może nie przetrwać. Ale jest rozwiązanie. Konieczne jest przeniesienie go do ciepłego, oświetlonego miejsca i karmienie co 2 tygodnie nie więcej! Pierwszy opatrunek wierzchni to nawóz do storczyków (ale stężenie zmniejsza się do 50%), a późniejsze nawożenie jest substancją azotową, dzięki czemu liście zaczynają rosnąć.

Żółci Storczykowi Liście

Ważne! System korzeniowy orchidei jest bardzo wrażliwy na nawozy, gdzie jest dużo fosforu lub potasu. Substancje te mogą powodować oparzenia korzeni i roślina zacznie zanikać. Więc jeśli przypadkowo zrobiłeś za dużo nawozu, musisz natychmiast umyć korzenie, a następne karmienie należy przeprowadzić nie wcześniej niż 1,5 miesiąca.
 • Kiedy storczyki są dotknięte chorobami, istnieje tylko jedno wyjście - użyj fungicydów („Fundazol” 0,2%, „Topsin-M” 0,2%) na rośliny doniczkowe. Działają szybko i nie są szkodliwe dla rośliny. Natryskiwanie odbywa się w ciągu 10 dni. A dla zapobiegania, leczenie powtarza się po miesiącu. W niektórych przypadkach roślina musi zostać przeszczepiona, dostosować nawadnianie, wilgotność.
 • W przypadku szkodników możesz najpierw spróbować mechanicznej metody hodowli. Aby to zrobić, odetnij wszystkie uszkodzone części rośliny. Ale naturalnie, w przypadku storczyków, im bardziej osłabione przez szkodniki, jest wiele stresu. Lepiej więc stosować środki owadobójcze. W tym przypadku skuteczne będą „Neoron”, „Aktellik”, „Fitoverm”, „Tiofos”. Dwa razy w ciągu 14 dni są spryskiwane orchideami. Jeśli w ciągu następnego miesiąca nie wykryto żadnych szkodników, leczenie zakończyło się powodzeniem. A jeśli pojawią się ponownie, leczenie należy powtórzyć.

Żółknięcie liści orchidei może nastąpić z zupełnie innych powodów, zarówno niebezpiecznych, jak i całkowicie naturalnych. Ale jeśli czas na ustalenie, skąd pochodzi problem, możesz uratować fabrykę, nie dopuszczając do pogorszenia sytuacji.

Pin
Send
Share
Send
Send