Warzywo

Kiedy odebrać kapustę

Kapusta jest zdrowym, pożywnym produktem. W zależności od rodzaju tego warzywa, smak, wygląd, sposób uprawy, a także okres i metoda zbioru mogą się różnić. Kiedy należy wybrać taką czy inną kapustę, a także jak to zrobić, zostaną opisane poniżej w artykule.

Kiedy odebrać kapustę z ogrodu na zimę

Kiedy odebrać kapustę z ogrodu na zimę

Biała kapusta w uprawie warzyw jest niezwykle popularna. Istnieje wiele przepisów, w których jest kluczowym składnikiem. W kosmetologii i medycynie tradycyjnej często stosuje się ten produkt. Uprawa kapusty tego typu nie jest zbyt trudna, jeśli zrobisz wszystko zgodnie z zasadami, ale z powodu niewłaściwego zbioru cała uprawa może szybko się pogorszyć. Kiedy więc wyczyścić białą kapustę do przechowywania na zimę?

Czyszczenie zależy od okresu dojrzewania głowy. Na wczesnej kapuście zostaną omówione poniżej. Jeśli chodzi o sezon środkowy i późny, musisz śledzić wygląd głów i cechy odmianowe. Odmiany średnio dojrzewające dojrzewają około 100-135 dni, a później 140-180 dni od momentu wschodu.

Gotowe głowy kapusty są twarde, nie miękkie, jak młoda kapusta. Widelec nabiera typowego kształtu dla tej odmiany, dolne listki mogą zacząć wysychać z naturalnych powodów. Dojrzała kapusta ma bogaty kolor i ściśle przylegające ulotki.

Kiedy odebrać wczesną kapustę

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rasy świń Karmaly
 • Rasa kurczaków Hisex Brown
 • Materiał pokrywający łóżka
 • Czarno-biała rasa krów

Kiedy odebrać wczesną kapustę

Wczesna biała kapusta ma delikatne liście, przyjemny, świeży smak, wysoką zawartość soku. Głowy wczesnej kapusty mają luźną teksturę, nie są gęste, miękkie, w kolorze jasnozielonym. Kikut jest zawsze mały. Kiedy go odebrać?

Ważne! Zbiór odbywa się ostrym nożem. Zaleca się mycie go po każdym cięciu lub wytrzeć czystą szmatką, aby nie przenosić infekcji do ciętych głów. Jeśli cięcie jest czyste i nie ma infekcji lub zarodników grzyba przed suszeniem, kapusta będzie przechowywana dłużej.

Wczesna kapusta pojawia się na rynkach od początku wiosny, ale jeśli mówimy o uprawie na wolnym powietrzu, a nie w szklarniach, nie zawsze uzyskuje się bardzo wczesne zbiory. Pierwsze głowy kapusty są odcinane 100 dni po wysianiu nasion - jest to optymalny czas dla większości wczesnych odmian.

Kiedy usunąć liście z kapusty

Zdjęcie białej kapusty

Ważnym punktem przy uprawie białej kapusty jest czyszczenie dolnych liści. Wielu ogrodników uważa, że ​​głowa musi dojrzewać szybciej i mieć bardziej soczysty, bogatszy smak. Przecież kapusta nie będzie już wydawać siły na niższe liście i umieści wszystkie zasoby na dojrzewającej głowie.

Inni ogrodnicy uważają, że kapusta nie potrzebuje tej procedury. W przypadku kapusty może to być poważny stres, zwłaszcza gdy roślina jest młoda i dopiero zaczyna się rozwijać. Więc jeśli usuniesz dolne liście, gdy kapusta jest jeszcze mała i dopiero zaczyna tworzyć głowę, może to opóźnić rozwój i pełne dojrzewanie rośliny.

Jak widać, w tej kwestii ogrodnicy mają dwie opinie, ale która z nich jest właściwa? Eksperci uważają, że cięcie liści nie jest konieczne. Ale jeśli i to zrobić, to według wszystkich zasad, przestrzegając metodologii i czasu.

 • Podczas zbierania liści z kapusty zależy dojrzewanie jednej lub drugiej odmiany, ale w każdym razie w tym momencie głowa powinna być prawie całkowicie dojrzała!
 • Cięcie dolnych liści jest konieczne tylko przy użyciu zdezynfekowanego noża lub bardzo ostrożnego ich łamania.
 • Można sproszkować wycięte obszary popiołem drzewnym lub po prostu upewnić się, że nie zacznie się rozwijać zgnilizna.
 • Zwykle zgniłe, suche, uszkodzone liście są czyszczone, przez co kapusta może zachorować. Ale świeżych, zielonych, całych liści nie należy ciąć.

Kiedy usunąć kapustę savoy

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Korzyści i szkoda jaj perliczek
 • Kwiat Peperomia
 • Porzeczka Yadrenaya
 • Zasiać maszynę do porodu

Zdjęcie Savoy Kapusta

Kapusta włoska jest podobna do białej kapusty, ale różni się kędzierzawymi liśćmi. Jest mniej prawdopodobne, że zostanie zaatakowany przez szkodniki i boli znacznie mniej niż inne rodzaje kapusty, mimo że skład witamin i składników mineralnych tego gatunku jest bardzo bogaty.

Ciekawe! We Włoszech, Hiszpanii, Francji i Portugalii kapusta włoska nazywa się Milanese, aw Bułgarii Curly.

Zbieranie kapusty włoskiej zależy od okresu dojrzewania. Wczesne odmiany należy niezwłocznie oczyścić po dojrzewaniu. Wynika to z faktu, że wczesne odmiany pękają silnie podczas nadpisywania i negatywnie wpływają na jakość handlową. Czas zbioru zwykle występuje w ciągu 2-2,5 miesiąca po posadzeniu rośliny.

Późne odmiany muszą stać na łóżku, aby poprawić smak. Zazwyczaj dojrzewają przez 3,5–4 miesiące, dopóki główki kapusty nie staną się gęste, a kiedy nadejdzie czas na oczyszczenie kapusty, nadchodzi zimna jesień. Ale nie martw się, że głowy zamarzną. Z łatwością przenoszą przymrozki do -7 stopni.

Jak i kiedy czyścić brukselkę

Zdjęcia brukselki

Dojrzewanie brukselki wymaga dużo czasu. Pierwsze zbiory są zbierane od października. Ostatnie owoce dojrzewają pod koniec jesieni (początek lub koniec listopada - w zależności od klimatu). Zbiór jest selektywny, ponieważ pędy mogą nadal rosnąć po zebraniu głównego plonu i mogą nadal dojrzewać gryzonie.

Jeśli chcesz przechowywać brukselkę, Kochanchik nie jest usuwany z pędów. Ogrodnicy po prostu odrywają górne liście, pączek wierzchołkowy i odcinają pęd na kołnierzu korzeniowym. Takie główki kapusty na łodygach są składane w plastikowe torby i przechowywane przez 2-3 miesiące.

Kiedy wybrać kalafior

Zdjęcie kalafiora

Kalafior ma białą głowę, choć istnieje kilka odmian z głową żółtą, zieloną, a nawet purpurową. Głowa kapusty jest bardzo gęsta, złożona z kilku kwiatostanów. Służy do przygotowania pierwszego i drugiego dania, przystawek.

Przy odpowiedniej pogodzie i opiece w ciepłym sezonie zbiory odbywają się o określonej godzinie. Kiedy zbierać kapustę tego typu zależy od okresu dojrzewania.

 • Wczesne odmiany dojrzewają w 60-90 dni po pierwszych pędach. Dlatego zbiory przy sadzeniu sadzonek na początku i pod koniec kwietnia przypadają na ostatnie dni czerwca lub pierwsze dni lipca.
 • W połowie sezonu kapusta dojrzewa w 100-130 dni. Zbiór zbierany odpowiednio pod koniec lipca lub w połowie sierpnia.
 • Późne gatunki dojrzewają około 150 dni, a plony pod koniec sierpnia lub w październiku. Ten rodzaj kapusty jest przechowywany najdłużej.

Kalafior dojrzewający ma średnicę głowy w zakresie 11 cm, jest dość gęsty, normalny dla różnych kolorów. Zbierz kalafior, odcinając go ostrym nożem. Ale trzeba przeciąć głowę kilkoma dolnymi liśćmi, aby była przechowywana dłużej.

Kiedy zbiera się brokuły

Zdjęcie kapusty brokułów

Brokuły są jednym z najbardziej użytecznych warzyw, które zaleca się stosować nawet podczas surowych diet. Kapusta ta zawiera mnóstwo przydatnych substancji, nie powoduje wzdęć i jest łatwo przyswajana przez organizm. Ale aby uzyskać naprawdę użyteczne rośliny, musisz wiedzieć, kiedy odebrać brokuły i jak to zrobić kompetentnie.

Ważne! 100 g gotowanych brokułów zawiera 180 mg wapnia i dzienną dawkę witaminy C!

Uformowane główki brokułów mają bogaty zielony kolor, chociaż istnieją odmiany z szarawymi głowami. Nie są tak gęste, jak w przypadku kalafiora, aw niektórych odmianach kwiatostany tworzące głowę są na ogół luźne. Jednak gotowa kapusta powinna mieć średnicę 10-25 cm i odkrywać pąki w kwiatostanach. Łatwo to określić, po prostu patrząc na kwiatostany z większą dokładnością.

Główka po prostu przecięła, jeśli dojrzewał. Ale nie spiesz się i nie wyciągaj podstawy rośliny z korzenia. Jeśli opuścisz gniazdo dalej, kolejne, małe główki brokułów zaczną pojawiać się z zatok. Są mniejsze niż główka główna, ale są również przydatne, jeśli zbierzesz je przed kwitnieniem kwiatostanów.

Kiedy odebrać kapustę

Zdjęcia pekińskiej kapusty

Pekińska kapusta jest sadzona pod filmem w połowie kwietnia. Nie ma żadnych problemów z zimnem, więc nie należy ciągnąć za lądowanie. Potrzebuje trochę czasu na dojrzewanie. Już po 45 dniach od pojawienia się pierwszych kiełków można zebrać pierwszą kapustę z ogrodu.

Ciekawe! Zaletą kapusty pekińskiej nad innymi gatunkami jest to, że jest łatwa w uprawie.

Aby rozpocząć, usuń najbardziej bujną kapustę, chociaż jest opcjonalna. Wiele potraw wymaga małych gniazdek, więc wszystko zależy od potrzeb ogrodnika. Najważniejsze, aby upewnić się, że nie jest przejrzały. Im dłużej peking jest na fabule, tym dłużej dojrzewa, tym trudniej mogą być liście.

Zbiór Kale

Zdjęcia Kale

Gdy na placu nie ma dużo miejsca, uprawa białej kapusty nie jest opłacalna. Zajmuje dużo miejsca. Ale kapusta jest idealną alternatywą, ponieważ rośnie mały krzew i nie ma dużej głowy. Taka kapusta nadaje się do zup, barszczu, bułeczek, świeżych sałatek, przekąsek itp.

Pierwsze zbiory jarmużu można ciąć już w czerwcu. Kapusta nie jest wykorzeniana, ale zbierana inną metodą. Z krzaków wystarczy wyciąć odpowiednią ilość liści, pozostawiając roślinę do dojrzewania i dalszego rozwoju. Zwykle pierwsze liście są odcinane od niższych liści, a następnie te, które są bliżej rdzenia. Jarmuż rośnie do późnej jesieni. Jeśli jest taka chęć, możesz przesadzić krzewy do dużego garnka jesienią i trzymać go w domu, na parapecie, przez całą zimę. Kapusta będzie nadal rosła i da świeże liście kapusty przez całą zimę.

Zbiór kapusty z kalarepy

Zdjęcie kapusty kalarepy

Kalarepa dojrzewa bardzo szybko, więc łatwo ją uprawiać w ogrodzie. Już w 2–2,5 miesiąca po wysianiu nasion daje pełnoprawny plon, który można całkowicie zebrać i posadzić inne uprawy w pustej przestrzeni.

Ważne! Stara kapusta kalarepa smakuje sucho, może zawierać puste przestrzenie wewnątrz, a jej skóra jest bardzo twarda i trudna do cięcia. Dlatego lepiej nie pozwolić jej się przegrzać i usunąć z ogrodu na czas.

Zbiory kalarepy są zawsze zbierane w kilku etapach, ponieważ rzadko dojrzewa w harmonii. A jednak za 2-3 razy możesz całkowicie zwolnić stronę. Zwykle zbiera się młodą kapustę, gdy stebleplods są nadal delikatne, miękkie i zawierają dużo soku. Jest po prostu usuwany z korzenia, odcinany z łodygi i umieszczany w magazynie lub wykorzystywany do przygotowania różnych potraw.

Obejrzyj film: Jak przygotować kapustę na gołąbki (Luty 2020).