Pszczelarstwo

Rodzina pszczół

Pin
Send
Share
Send
Send


Rodzina pszczół - najbardziej złożony system. Ma pewną strukturę, różnego rodzaju pszczoły, które wykonują pewne zadania. Z pozoru może się wydawać, że rodzina pszczół żyje chaotycznie, losowo, ale w rzeczywistości jest to ściśle określony mechanizm, a każda pszczoła odgrywa w tym nieocenioną rolę.

Czym jest kolonia pszczół

Kolonia pszczół to wszystkie pszczoły, które żyją w tym samym ulu. Pszczoły wyglądają podobnie. Osoba, która nie praktykuje pszczelarstwa, może mylić różne gatunki, drony, pszczoły królewskie i pszczoły robotnicze. Ale w rzeczywistości pszczoły są bardzo różne.

Osoba, która nie praktykuje pszczelarstwa, może mylić różne rodzaje pszczół.

Urządzenie kolonii pszczół podlega ścisłej hierarchii, która jest głównym prawem dla pszczół. Rodzina składa się z aktywnego roju (królowa, trutnie, pszczoły robotnicze) i pasywnego (potomstwa). Średnio w rodzinie jest około 70 tysięcy pszczół, ale może to być mniej więcej, nie jest to wartość ścisła. Rój pszczół jest ceniony i ceniony, dla nich jest jak osobny członek rodziny. Dbają o to, aby w razie potrzeby można było zwiększyć liczbę osób.

Ważne! Przy złej pogodzie nie powinieneś spotykać się z pszczołami, a tym bardziej wspinać się do ula. Są bardzo wrażliwe na pogodę i łatwo się denerwują w tym czasie.

Skład rodziny pszczół

Przeczytaj także te artykuły.
 • Rasa kaczek Cherry Valley
 • Szkodniki porzeczkowe
 • Gruszka w kształcie gruszki Saphira
 • Co robić z kapustą

Rodzina pszczół składa się z kilku gatunków pszczół. Każdy z nich ma określone zadanie, na którym pracuje przez całe życie.

 • Macica - królowa ula. Jest jedyną osobą w rodzinie i daje zapłodnione jaja. Żyje średnio 5 lat. Średnia waga - 300 mg - jest największym osobnikiem w kolonii pszczół, więc łatwo jest odróżnić ją co najmniej pod względem wielkości.
 • Drony - mężczyźni, których jedynym zadaniem jest zapłodnienie macicy. Masa jednej takiej osoby wynosi średnio 250 g.
 • Pszczoły robotnicze - podstawa ula. To właśnie te pszczoły w „domu” najbardziej. Waga pszczoły pracującej wynosi około 100 mg. Są małe, aktywne, ciągle latają i pracują, stąd ich nazwa.

Skład rodziny pszczół

Ciekawe! Pracujące pszczoły to samice z niezagospodarowanymi genitaliami. Nie dają jaj, ale nie mniej ważne dla normalnego funkcjonowania rodziny niż macicy.

Macica i jej praca

Rodzina pszczół bez macicy nie może funkcjonować. Jest to jedyny osobnik z całego ula, zdolny do składania zapłodnionych jaj. W ciągu dnia jedna macica może wyprodukować kilka tysięcy jaj, aw sezonie około 200 tysięcy. Proces składania jaj trwa od końca zimy do początku jesiennych przymrozków. Większość jaj w macicy daje w ciągu pierwszych 2 lat życia. Następnie składa mniej jaj, wiele z nich jest nie zapłodnionych, więc pszczelarze od czasu do czasu zastępują królową.

Ciekawe! Jeśli w ulu jest dużo pszczół, możesz podzielić rodzinę (tworząc suwak). Zwykle odbywa się to po ostatniej łapówce. Ważne jest, aby dbać o to, aby każda z dwóch wykształconych rodzin miała własną macicę.

Obok macicy znajdują się pszczoły pielęgniarki, które karmią ją mlekiem pszczelim (szczególny przysmak). Już pod koniec pierwszego tygodnia po urodzeniu macica jest gotowa do krycia. Aby przyciągnąć drony, ma specjalne gruczoły z enzymem, którym się gromadzą. Ale jeśli parowanie nie miało miejsca z tego czy innego powodu, staje się jałowe, a rodzina może umrzeć.

Ciekawe, że wewnątrz ula znalezienie macicy nie jest łatwe. Dla niej zbudowano specjalne miejsce, w którym może żyć. Obok niej pszczoły pielęgniarki zawsze latają wokół swojego pierścienia. Zawsze odwracają głowy w stronę macicy, aby zaspokoić swoje potrzeby, w razie potrzeby.

Obok macicy są pszczoły pielęgniarki, które karmią ją mlekiem pszczelim.

W przypadku krycia macica może wylecieć z ula, co nie ma miejsca w przypadku krzyżowania. Kiedy macica wylatuje z ula, pielęgniarka leci z nią. Kojarzy się z kilkoma dronami, nasiona drona są zbierane w specjalnej kolekcji, skąd są stopniowo konsumowane. Około kilku dni po kryciu samica składa jaja. I żeby inne pszczoły nie rozmnażały się w ulu, macica wydziela feromon, który wpływa na układ hormonalny wszystkich owadów, blokując możliwość ich rozmnażania i wszczepia ten sam zapach w ulu.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z macicą, za kilka minut pszczoły dowiedzą się o tym i zaczną się bardzo denerwować. Jeśli w ulu jest komórka królowa, szybko się uspokajają, ponieważ inne łono może zastąpić jedno łono. Jeśli nie ma komórki królowej, pilnie zaczynają tuczyć nową „królową”.

Ważne! Pszczelarz powinien regularnie sprawdzać stan macicy, ponieważ bez niej rodzina pszczół może umrzeć w ciągu 2-3 tygodni!

Pszczoły robotnicze

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kompot ze śliwek
 • Jak sadzić i dbać o koperek
 • Dżem śliwkowy bez kamieni na zimę
 • Ćma woskowa (pszczoła Ognevka)

Wszystkie pszczoły robotnicze w ulu są samicami. W ulu podczas zbierania miodu jest ich około 90 tysięcy, a od końca jesieni do początku wiosny około 40 tysięcy. Ich genitalia są słabo rozwinięte z powodu feromonu wydzielającego macicę, więc nie mogą składać jaj. Jakie są ich funkcje? Pszczoły robotnicze robią wiele ważnych rzeczy, a mianowicie:

Wszystkie pszczoły robotnicze w ulu są samicami.

 • szukam kultury miodu;
 • zbierać pyłek;
 • dbać o larwy;
 • monitorować stan ula (czyste, dziurki itp.);
 • utrzymać normalną wilgotność w ulu;
 • robić plastry miodu;
 • rozgrzej i chroń ul.

W zależności od wieku, pszczoły mają różne zawody. Na przykład stare pszczoły pracują cały czas poza ulem, a młode pracują na dwie zmiany w gnieździe. Jedna grupa pracuje w nocy, druga w ciągu dnia. Dobrze wykonują swoją pracę domową i chronią „dom”.

Ciekawe! Pszczoły są bardzo irytującym zapachem zwierząt, potem, alkoholem, wodą kolońską.

Drony i ich rola w rodzinie pszczół

Drony to męskie pszczoły. Mają szereg charakterystycznych cech, które ułatwiają ich rozpoznanie:

 • nie żądło;
 • brak urządzeń do zbierania pyłków.
 • brak gruczołów woskowych;
 • pod względem wielkości są większe niż pszczoły pracujące, ale mniejsze niż macica.

Zdjęcie jednodniowej larwy drona

Zadaniem dronów jest krycie z macicą. To jest ich główna i jedyna rola w ulu. Nie budują plastrów miodu i nie nadają się fizycznie do zbierania pyłku. Jednocześnie trutnie nie mogą się wyżywić ani chronić, aby przeżyć, potrzebują opieki pszczół robotniczych. Otrzymują tę opiekę podczas aktywnej hodowli, ale jesienią, kiedy kończy się sezon lęgowy, przestają karmić trutnie i wypędzają je z ula.

Interesujące! Ponieważ drony nie mogą wyżywić się poza ulem, jesienią, kiedy zostaną wydalone, szybko umierają. Mogą przetrwać tylko wtedy, gdy w ulu nie ma macicy. Następnie nie są wydalani, pozwalając im pozostać przez całą zimę i następny sezon, aby zwiększyć rodzinę.

Powstawanie czerwia pszczelego

Rozwój rodziny pszczół następuje poprzez potomstwo. A jak się tworzy? Ten proces jest kontrolowany przez całą rodzinę. Macica działa, aby upewnić się, że plastry miodu nie są puste i są wypełnione jajami. Widząc pustą komórkę, kładzie w niej jajko. Jeśli tego nie zrobi, zostawia wiele pustych komórek, uważa się ją za chorą, słabą i zastąpioną. Zadaniem pszczół robotniczych jest rozkładanie jedzenia obok larw, aby mogły jeść.

Larwy rosną, a gdy w komórce jest za mało miejsca, komórka jest zapieczętowana i tworzy się poczwarka. Uszczelnienie jest konieczne, aby uformować wszystkie ważne organy pszczoły (nogi, skrzydła, oczy, usta, gruczoły). W tym czasie powstaje biała pszczoła, z czasem zaczyna zmieniać kolor, ciemnieje i pojawiają się charakterystyczne pasma.

Powstawanie czerwia pszczelego

Interesujące! W jednym łonie rodzina działa harmonijnie, spokojnie, jako pojedynczy mechanizm. Jeśli macica zostanie wymieniona, pszczoły mogą zachowywać się nieprzewidywalnie. W tym czasie pszczelarz powinien uważnie obserwować ula i pszczoły.

Aby rozwój larw przebiegał normalnie, zajmują się nimi pszczoły robotnicze. W ciągu dnia odwiedzają je około 1000 razy. Na koniec, kiedy larwa jest gotowa do wylęgnięcia się z kokonu, obok niej jest pielęgniarka, która najpierw opiekuje się młodą pszczołą, aby była pełna.

Jeśli rozwój rodziny jest szybki, możliwe jest od czasu do czasu nakładanie warstw pszczół (podział rodziny) w celu rozszerzenia pasieki. Ponadto procedura ta pozwala kontrolować wielkość kolonii pszczół, co jest ważne. Podczas organizowania zrywek pszczół należy zadbać o to, aby w uformowanej kolonii pszczół była królowa, drony i wystarczająca liczba pszczół robotniczych, w przeciwnym razie młoda rodzina nie będzie w stanie przeżyć.

Rodzina pszczół jest jak jeden duży, złożony organizm. Od momentu pojawienia się jaja do dorosłego osobnika, przechodzą interesującą ścieżkę rozwoju. I już będąc dorosłymi, pracują dla dobra całego ula każdego dnia, niestrudzenie, a nawet w okresie zimowym. Dzięki odpowiedniej organizacji pasieki i przestrzeganiu zasad pszczelarz może tworzyć wiele rodzin pszczelich i regularnie otrzymywać od nich bardzo smaczny, wartościowy miód.

Pin
Send
Share
Send
Send