Warzywo

Kapusta odmiana Nadezhda

Istnieje wiele rodzajów kapusty, ale kapusta jest uważana za tradycyjną i uprawiana jest przez ogrodników na całym świecie. Kapusta Hope jest znana od dawna. Ma wysoką wydajność, daje ciężkie głowy kapusty. Opis odmiany i metody jej uprawy zostaną opisane poniżej w artykule.

Opis odmiany kapusty Nadezhda

Kształt kapusty zaokrąglony lekko spłaszczony z góry

Odmiana kapusty została wyhodowana w drugiej połowie XX wieku. Uzyskano go przez krzyżowanie kapusty „Dense” i „Slava Enkgoysena”. Uprawia się go głównie w środkowych i północnych regionach Rosji i Ukrainy. Często ta kapusta jest uprawiana w Mołdawii i na Białorusi. Jest to odmiana średnio sezonowa, dojrzewająca średnio przez 110-130 dni. Nadaje się do uprawy na prywatnych, małych terenach i na skalę przemysłową.

Gniazdo ma średnicę 65 cm, głowice są gęste, ciężkie, choć zazwyczaj małe. Masa głowy 3-3,5 kg średnio. Kształt kapusty jest zaokrąglony nieco od góry. Kolor górnych liści jest ciemnozielony z powłoką na powierzchni. W kroju - biały. Łodyga w środku jest krótka.

Charakterystyka Nadziei z Kapusty

Przeczytaj także te artykuły.
 • Samopylne odmiany ogórka
 • Króliki Rex
 • Goździk turecki
 • Jak radzić sobie z zarazą na pomidorach?

Odmiany kapusty Nadzieja rośnie z reguły na otwartym polu. Szklarnie tego typu nie są najlepszym rozwiązaniem - jest mało słońca i światła.

 • Wydajność jest wysoka, stabilna. Zwykle z kwadratu sadzenia zbiera się do 15 kg plonów.
 • Istnieje odporność na wiele chorób kapusty.
 • Jakość handlowa jest dobra. Czyste kształty główek, ładny kolor.
 • Transport jest doskonały. Uprawę można transportować na długich i krótkich dystansach bez szkody dla głów.
 • Po zbiorze plon może być przechowywany przez długi czas bez utraty wyglądu lub smaku.
Ciekawe! W ciepłym klimacie kapusta jest mniej słodka, z dużą ilością światła i ciepła, koncentruje więcej witaminy C. Ale w temperaturach powyżej + 25 stopni w kapuście, proces akumulacji azotanów wzrasta.
 • Jest to bardzo smaczna odmiana z dużą ilością przydatnych substancji. Kapusta jest bogata w minerały, witaminy i błonnik.
 • Nie ma tendencji do pękania.
 • Nie boisz się zimna do -5 stopni, a mimo to optymalna temperatura to + 15 ... +20 stopni Celsjusza.

Miejsce i ląd do lądowania

Ziemia do sadzenia powinna być odżywcza i luźna

Uprawa odmiany kapusty Nadzieja jest możliwa tylko na dobrze oświetlonym, otwartym terenie. Jeśli słońce nie wystarczy, wtedy sezon wegetacyjny zostanie rozciągnięty. Ponadto, gdy rozwija się w cieniu kapusty, gromadzi się więcej szkodliwych substancji, rozwidlają się, nie gęste, a jakość utrzymania spada. Dobrymi przodkami są Solanaceae i melony.

Ważne: w uprawie na kwaśnej ziemi kapusta często ma kil.

Ziemia do sadzenia powinna być odżywcza i luźna. Od jesieni jest nawożona próchnicą, a wiosną wytwarzają potas, wapń i azot. Nawozy mineralne mogą być poddawane kopaniu wiosennemu lub po prostu włożyć trochę do studni podczas sadzenia. Ponadto przed posadzeniem należy sprawdzić kwasowość gleby. Musi być neutralny.

Sadzenie kapusty

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Choroby cielęce i leczenie
 • Lepsza brzoskwinia paszowa
 • Afrykański pomór świń
 • Jak przechowywać gruszki

Nadzieję na kapustę można uprawiać metodą nasion i przeszczepów. Jednak najczęściej stosowana jest metoda rassadny. Ze względu na chłodną wiosnę w większości regionów środkowych i północnych, nie jest możliwe wczesne sadzenie nasion, a sadzonki cicho rosną w cieple, czekając na właściwy czas na przesadzanie, gdy będzie ciepło na zewnątrz. Więc to jest naprawdę wygodne.

Zdjęcie sadzenia kapusty Nadzieja

Sadzonka zaczyna być zbierana od połowy kwietnia. Najpierw musisz znaleźć pojemnik na sadzonki i zrobić ziemię. Pojemnik może być dowolny - pojemnik, pojedyncze kubki (preferowane), tabletki torfowe i tak dalej - co znajduje się w domu. Ziemia jest wykonana z mieszanki piasku, gleby ogrodowej i próchnicy liści w równych proporcjach. Po dokładnym wyrabianiu wylewa się go na słaby roztwór nadmanganianu potasu (w celu zniszczenia szkodników i chorób). Nasiona przed sadzeniem są również marynowane w słabym roztworze nadmanganianu potasu przez 20-30 minut, a następnie myte i suszone.

Ważne! Aby nasiona mogły szybciej kiełkować, mogą być przetwarzane po umyciu aktywatorami wzrostu, takimi jak Agat-25, Zircon lub Albit.

Wysiewa się nasiona na 0,5 cm, posypuje ziemią i podlewa (z butelki z rozpylaczem). Kiełkują w temperaturze + 20 ... +22 stopni. Następnie sadzonki są przenoszone do pomieszczenia, w którym temperatura nie wzrasta powyżej + 15 stopni.

1,5-2 tygodnie przed sadzeniem w otwartej kapuście ziemnej Nadezhda stwardniała na świeżym powietrzu. Początkowo „spacery” są organizowane przez 15-30 minut i stopniowo zwiększane do 5-6 godzin dziennie. Sadzenie w otwartym terenie jest możliwe, gdy roślina utworzy 4 liście i będzie miała około 14-18 cm wysokości - mniej więcej w maju.

Możesz sadzić w płytkich rowkach lub dołach, aby między rzędami były grzbiety. Głębokie kiełki nie są konieczne. Są sadzone tak, że kulka ziemi z kubka jest równo z miejscem. Ziemia podczas sadzenia jest dobrze zagęszczona, a następnie podlewana.

Pielęgnacja sadzenia

Aby uzyskać niezmiennie wysokie plony, kapusta Nadzieja musi być właściwie utrzymana.

Od szkodników i chorób można użyć „Fitoverm”, „Iskra D”

 • Woda jest zawsze pobierana do podlewania ciepłego, osadzonego na słońcu. Woda pod korzeniem, aby nie spaść na liście. Konieczne jest wykonanie tej procedury, aby ziemia była cały czas mokra.
 • Po podlaniu następuje rozluźnienie po wchłonięciu wody. Ziemia zawsze powinna być trochę tryskająca, a nie stała!
 • W okresie rozwoju kapusta jest podawana około 3-4 razy. Pierwsze karmienie odbywa się 3 tygodnie po posadzeniu w stałym miejscu. Drugi - 12 dni po pierwszym, a trzeci po 2 tygodniach. Kiedy gromadzi się zielona masa w kapuście, trzeba karmić azotem, a później, gdy tworzy się głowa, pobiera się potas i fosfor.
Ważne! Jeśli w kapuście jest dużo wody, liście zaczną spadać.
 • Hilling jest przeprowadzany kilka razy w sezonie, dzięki czemu roślina buduje masę korzeniową i staje się silniejsza. Jeśli kapusta nie jest spud, duże, rozwinięte głowy nie mogą się doczekać. Ta procedura jest potrzebna do momentu, gdy wierzchołki kapusty zaczną zakrywać przejścia.
 • Odmiana Nadezhda często cierpi na bakteriozę, więc rozpylanie z tej choroby nie będzie przeszkadzać. Możesz sprawić, aby były profilaktyczne, tak aby nie dotarły do ​​punktu leczenia. Zwykle używany do rozpylania specjalistycznych narzędzi. Suchy popiół drzewny może być również rozproszony wokół roślin.
 • Od szkodników i chorób można stosować leki takie jak „Fitoverm”, „Iskra D”. Gąsienice są zbierane ręcznie lub przy użyciu ludowych przepisów.

Zbieranie

Najlepszy ze wszystkich Nadzieja odpowiednia na zakwas i solenie

Nadzieja, że ​​główki kapusty są zbierane, kiedy stają się gęste, dolne liście opadną, głowa się uformuje, nie będzie już czuć się pusta w dotyku. Możesz natychmiast podnieść rośliny z korzenia, a następnie odciąć głowy lub odciąć głowy, a następnie usunąć pozostałości kultury. Po sortowaniu kapusta Hope jest usuwana do przechowywania.

Użyj odmian żniw Nadzieję można wykorzystać do gotowania zup, przystawek. Najlepsze na starter i wytrawianie. Po przetworzeniu liście stają się bardziej miękkie (chrupiące w marynowaniu), o przyjemnym aromacie i delikatnej teksturze.

Recenzje kapusty odmiany Nadezhda

Nadzieja z kapusty ma wiele zalet w stosunku do innych odmian. Nic więc dziwnego, że rośnie wszędzie.

 • Lyubov Gracheva: „Nadezhda uprawia kapustę od ponad 5 lat. Ta odmiana jest droga naszej rodzinie. Jest bezpretensjonalna, daje duże zbiory, ale nie potrzebujemy więcej. Ma przyjemny, słodki smak, ponieważ fermentacja jest tym, czego potrzebujesz. Opieka bez trudności - wszystkie procedury są znane ”.
 • Inna Rodionova: „Kapusta jest dobra. Wielkość, która jest potrzebna, jest wygodna do przechowywania, krojenia i doskonałego smaku. Do gotowania, smażenia, duszenia, nawet w cieście, które zrobiły liście - bardzo smaczne! Ale oczywiście znaczna część upraw idzie do fermentacji.”
 • Victor Nesterov: „Uprawiam kapustę na sprzedaż od wielu lat. W ostatnich latach przeszedłem na odmianę Nadieżda. Tak, to nie daje wielkich głów, ale dla kupujących jest to konieczne - małe, ale piękne. Popyt jest stale wysoki, są nawet stali klienci, zwłaszcza w sezonie kapusta kiszona. ”

Obejrzyj film: Odmiany kapusty na świeży rynek, do przechowywania i do przetwórstwa (Luty 2020).