Ogrodnictwo

Dlaczego nie kwitną fiołki

Pin
Send
Share
Send
Send


Fiołki doniczkowe to piękne, bezpretensjonalne rośliny. Ale zdarza się, że z jakiegoś powodu przestają kwitnąć. Może się wydawać, że kwiat jest całkowicie zdrowy. Dlaczego nie kwitną fiołki i co robić w tym przypadku? Szczegóły dotyczące przyczyn i rozwiązania problemu można znaleźć w tym artykule.

Fioletowy pokój

Rozkwit dorosłego, zdrowego fiołka może trwać prawie przez cały rok (9-10 miesięcy). Nawet w zimie roślina ta może zadowolić się pięknymi kwiatami uprawianymi w południowych regionach, odpoczywając od kwitnienia latem, podczas upalnego upału. W północnych i centralnych regionach rośliny kwitną zazwyczaj występują w dni wiosenne i letnie, a kwiat spoczywa w zimie, gdy na zewnątrz jest pochmurno i zimno.

Kwitnienie dorosłych zdrowych fiołków może trwać 9-10 miesięcy

Fiolet na rok produkuje wiele łodyg kwiatowych, podczas gdy kwiaty są letnie, zima może różnić się rozmiarem i kolorem (pąki letnie są zawsze większe i jaśniejsze). A jednak zdarza się, że fiolet przestaje kwitnąć. Jeśli przez cały rok roślina nigdy nie wypuściła kolca kwiatowego, konieczne jest zrozumienie przyczyny.

Ważne! Jasny i bujny fiolet zakwitnie tylko wtedy, gdy będzie zapewniony wysokiej jakości opieka przez cały rok.

Określ przyczynę liści

Przeczytaj także te artykuły.
 • Brzoskwinia Redhaven
 • Pszenica Durum
 • Jak radzić sobie ze zgnilizną pierścieniową ziemniaków
 • Jak przechowywać marchewki w piwnicy zimą: 5 najlepszych sposobów

W niedoświadczonych i profesjonalnych hodowcach fiołki kwitną inaczej. W przypadku profesjonalnej opieki, roślina otrzymuje całą uwagę, której potrzebuje, odżywianie, terminowy odpoczynek, więc kolor jest wspaniały. Jeśli pielęgnacja ma jakiekolwiek wady, kwitnienie będzie rzadkie. Ale jedną rzeczą jest to, że przez cały rok fiolet daje niewiele kwiatów, a inny, gdy nie ma na nim kwiatów. Aby ustalić, dlaczego fiołki nie kwitną, najłatwiej jest na liściach.

Jeśli liście są duże, piękne, jasnozielone, to powodem braku kwiatów jest to, że fiołek był przepełniony nawozami.

 • Jeśli liście są duże, piękne, jasnozielone, w razie potrzeby, najprawdopodobniej przyczyną braku kwiatów jest nadmierne spożycie nawozów. Zwykle dzieje się tak, gdy leki są kupowane z dużą ilością azotu i wytwarzają je bardzo często. W tym przypadku roślina wytwarza dużo mięsistych liści o idealnym kształcie, ale wcale nie kwitnie.
 • Kiedy liście w ogóle przestają rosnąć, a kwiat nie uwalnia pąków, powodem jest niska wilgotność. Najczęściej obserwuje się to zimą lub latem, podczas suszy. Jednocześnie kultura nie umiera i nie rośnie, jak gdyby całkowicie się zatrzymała.
 • Brak kwitnienia i małe liście wskazują na brak odżywiania. Przyczyną może być wyczerpana ziemia.

  Żółte liście wskazują na niedobory żywieniowe.

 • Żółte liście wskazują również na niedobory żywieniowe. Roślina po prostu nie ma nawozu, więc wyciąga siłę z liści i wcale nie kwitnie.
 • Jeśli liście są podciągnięte, ale kwiaty nie były przez ponad rok, roślina po prostu nie ma wystarczającej ilości światła.
Ważne! Jeśli fiołek kwitł przez całe lato, a zimą ponownie dawał łodygi kwiatowe, można je ciąć lub wybierać. Pozwoli to roślinie odpocząć w zimnym okresie, a wiosną lub przyszłym latem znów się zakwitnie.

Ustalenie przyczyny braku kwitnienia w domu jest bardzo łatwe. A potem musisz zacząć odpowiadać. Jeśli tak się nie stanie, roślina może już nie kwitnąć, a nawet umrzeć.

Co zrobić, jeśli fiolet nie kwitnie

Gdy stało się jasne, dlaczego fiołki nie kwitną, możesz zacząć rozwiązywać problem.

Przy niskiej wilgotności latem należy zainstalować miskę wody obok rośliny

 • Jeśli powodem jest to, że roślina jest przepełniona azotem, konieczne jest zaprzestanie nawożenia na 1-2 miesiące. Potem zaczynają karmić uprawy, ale specjalnymi nawozami dla roślin kwitnących. W takich opatrunkach zwykle dużo potasu i fosforu, które przyczyniają się do wyglądu pąków.
 • Przy niskiej wilgotności latem należy zainstalować miskę z wodą obok rośliny, aby prowadzić regularne podlewanie. Zimą można naprawić sytuację, wkładając mokry ręcznik na akumulator. Woda z niego wyparuje, zwiększając wilgotność w pomieszczeniu. Ale nie zaleca się rozpylania fiołków w celu zwiększenia wilgotności, ponieważ mogą one zacząć gnić.
 • Jeśli pomieszczenie ma więcej niż +27 stopni, fiolet nie zakwitnie, ponieważ popada w stagnację. W tej chwili poświęca dużo wysiłku, aby przeżyć i wcale nie kwitnąć. Jeśli temperatura spadnie do +20 ... +23, roślina może wkrótce dać pąki.
 • Jeśli fiołki nie mają wystarczającej ilości pożywienia (małe lub żółte liście), konieczne jest przeszczepienie ich do nowej gleby i nawożenie ich w odpowiednim czasie. Transplantacja odbywa się raz w roku, ponieważ roślina ta bardzo wyczerpuje glebę.

  W przypadku braku światła należy zmienić fiolet na jaśniejsze okno.

 • W przypadku braku światła konieczne jest przestawienie fioletu na jaśniejsze okno lub wyposażenie go w więcej światła (na przykład zimą). Zalecany do fioletowych 12-godzinnych godzin dziennych.
Ważne! Nawozy do fiołków są produkowane tylko po obfitym podlewaniu rośliny.

Dbaj o obfite kwitnienie fiołków

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana marchwi Imperator
 • Jak ciąć maliny jesienią
 • Odmiana ziemniaków Rodrigo
 • Fittonia kwiat

Aby nie zastanawiać się, dlaczego fiołki nie kwitną, konieczne jest zapewnienie im odpowiednich warunków rozwoju. Ale nawet jeśli przy dobrej pielęgnacji rośliny nie chcą kwitnąć, możesz spróbować stymulować pączkowanie.

 • Najłatwiejszą opcją używaną w domu jest zwiększenie ilości światła.
 • Często hodowcy karmią roślinę przed kwitnieniem nawozami obfitymi w potas i fosfor.

  Środki pobudzające, takie jak Appin i Zircon, aktywują obfity fiolet.

 • Środki pobudzające, takie jak Appin i Zircon, stosowane zgodnie z instrukcją, aktywują wzrost fioletu i zaczynają kwitnąć.
 • Przeszczep wiosenny może stymulować kwitnienie.
 • Metoda awaryjna polega na wlaniu gorącej wody (60 stopni) na patelnię. Można to zrobić tylko wtedy, gdy korzenie nie wychodzą z garnka. Dopóki woda zostanie wchłonięta przez ziemię przez paletę, będzie chłodzić średnio do 35 stopni i nie będzie niebezpieczna dla korzeni.
Ważne! Zimą fiolet nie może kwitnąć. Jest to całkiem normalne, ponieważ czasami roślina potrzebuje odpoczynku.

Fiolet, który nie rozkwitł przez długi czas, można stymulować do pączkowania, przecinając całą górną część. Ale gdy łodyga rośliny jest krótka, zaleca się usunięcie tylko dolnego rzędu liści. Na krzaku nie powinno być więcej niż 10 liści. Po 1-2 miesiącach fiołek po raz kolejny rozkoszuje się kwitnieniem.

Funkcje Violet Transplant

W przypadku niewłaściwego przeszczepienia w domu, fiołek może długo żyć i odzyskać zdrowie, w wyniku czego kwitnienie zwalnia lub wcale nie występuje. Oto typowe błędy w kulturze przeszczepów.

 • Zła ziemia. W przypadku fiołków warto kupić wyspecjalizowaną glebę, a następnie szybko się zakorzenią. Jeśli ziemia jest pobierana z ogrodu, należy ją dodać słabym roztworem nadmanganianu potasu i dodać torf w stosunku 1: 1 przed użyciem.
 • Mały lub duży garnek. Garnek na fiołek jest średniej wielkości, tak aby nie miał więcej niż 9 cm średnicy. Nie trzeba go zmieniać corocznie, ale podczas przeszczepu należy go dobrze oczyścić.
 • Uszkodzenia korzeni. W procesie przesadzania nie można uszkodzić korzenia. Procedura jest przeprowadzana powoli, ostrożnie, aby korzenie nie pękały, nie zginały się ani nie łamały.

Jeśli fiołki są prawidłowe, przesadzone w czasie i zapewniają im odpowiednią opiekę, uwolnią pierwsze pąki w ciągu miesiąca. Jednocześnie powinno być dużo pąków. Chociaż należy również pamiętać, że liczba, wielkość kwiatów, a nawet nasycenie kolorów, zależą od rodzaju fioletu i okresu roku.

Obejrzyj film: Fiołki afrykańskie, czyli sępolie fiołkowe. Jak uprawiać fiołki? Na co warto zwrócić uwagę? (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send