Zwierzęta gospodarskie

Mleko w proszku dla prosiąt

W wielu różnych przypadkach hodowca musi niezależnie karmić nowo narodzone świnie. Najczęściej stosuje się do tego mleko w proszku dla świń. Jak dokładnie korzystać z tego produktu, a jeśli to konieczne, zostaną opisane poniżej w artykule.

Skład mleka w proszku

Mleko w proszku dla prosiąt można znaleźć w każdym sklepie zoologicznym, w Internecie lub na targach dla rolników. Jest produkowany przez różnych producentów i od tego, kto wytwarza ten produkt, zależy jego skład.

Ważne! Im więcej naturalnych składników w składzie mleka w proszku, tym bardziej jest on przydatny dla świni!

Zwykle wszystkie składniki produktu są wskazane na opakowaniu. Jednocześnie różni producenci mogą wykorzystywać do produkcji zupełnie różne komponenty, ale są też te elementy, których nie można porzucić, jeśli mówimy o prawdziwym mleku w proszku, a nie o tanich analogach, substytutach. Więc co powinno być w suchym mleku dla świń?

 • Serwatka w postaci suszonej jest wykonywana ze specjalną obróbką w celu zachowania jej korzystnych właściwości.
 • Laktoza lub cukier mleczny są dodawane w celu utrzymania siły prosiąt hodowanych na sztucznym karmieniu.
 • Pierwiastki śladowe (żelazo, wapń, selen) - ważny składnik poprawiający strawność składników odżywczych z mleka w proszku.
 • Witaminy (A, D, E, K, C, B1, B2, B6, B12) są niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju zwierzęcia.
Ciekawe! Żelazo, selen i wapń w składzie mleka w proszku zmniejszają ryzyko takich chorób jak krzywica, niedokrwistość i dystrofia mięśniowa.
 • Aminokwasy - białka roślinne (tryptofan, lizyna i metionina).
 • Probiotyki.
 • Lipidy.
 • Immunoglobuliny.
 • Wypełniacze takie jak gluten, białko ziemniaczane.

Liczba niektórych składników, ich jakość, a także dodatki zależą od producenta i jego celów (poprawa jakości produktu, promowanie nowego produktu, stworzenie produktu ekologicznego, taniej itd.).

Karmienie świni mlekiem w proszku

Kiedy prosięta dostają mleko w proszku?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Malinowe herakle
 • Różnorodność gruszek Northerner
 • Dlaczego nie kwitną geranium
 • Sterylizacja puszek w piekarniku

Wielu rolników uważa, że ​​nie ma nic lepszego dla świń niż prawdziwe mleko matki i mają absolutną rację. Ale jest wiele przypadków, w których świnia nie może dostać mleka swojej mamy w takiej ilości, jakiej potrzebuje lub jest całkowicie niedostępna, a następnie mleko w proszku trafia na ratunek. Więc kiedy mleko w proszku jest przydatne dla prosiąt?

 1. Mleko w proszku jest często używane, jeśli samica ma dużo prosiąt. Z reguły macica nie może nakarmić wielu szczeniąt jednocześnie z wielu powodów. Jest to niedobór mleka i elementarny brak miejsca w brodawkach sutkowych - silny wypycha słabych iw rezultacie kilka osób otrzymuje coraz mniej mleka matki za każdym razem. W takim przypadku używany jest zamiennik. Jest hodowany w odpowiedniej proporcji i karmi te niedożywione świnie.
 2. Gdy prosięta zostały zabrane matce z tego lub innego powodu (jej choroba, śmierć, agresywne zachowanie itp.), Naturalne mleko jest zastępowane sztucznym, suchym mlekiem. Jednak w tym przypadku musisz być bardziej ostrożny przy wyborze mieszanki, ponieważ prosięta, które w ogóle nie otrzymują mleka matki, potrzebują więcej składników odżywczych i zdrowych substancji!

Wpływ mleka w proszku na prosięta

O korzyściach i szkodach mleka w proszku dla świń są gorliwe spory. Jednak większość ekspertów zgadza się z opinią, że dobry produkt nie będzie szkodliwy.

 • Serwatka poprawia metabolizm młodej świni, przyczynia się do aktywnej pracy przewodu pokarmowego.
 • Mleko w proszku dla prosiąt odżywia ciało energią, dzięki czemu zwierzę rośnie szybciej i czuje się lepiej.
 • Witaminy i minerały umożliwiają lepszą przyswajalność przydatnych substancji i nasycają każdy poszczególny narząd, wywołując jego normalne działanie.
Ważne! Jeśli wybierzesz odpowiedni mix prosiąt i użyjesz go zgodnie z instrukcjami, będzie to miało pozytywny wpływ.
 • Cukier mleczny przyczynia się do tego, że w przyszłości świnia będzie łatwiej przechodzić na normalną dietę.
 • Mleko w proszku dla świń wzmacnia układ odpornościowy dzięki tym samym pierwiastkom śladowym i niektórym witaminom, a także zmniejsza ryzyko choroby. Aktywowane są funkcje ochronne. Kości rosną prawidłowo.
 • Probiotyki przyczyniają się do normalnego funkcjonowania jelit, co jest bardzo ważne dla młodych prosiąt. Regulują poziom korzystnej i szkodliwej mikroflory.
 • Ponadto, jako dodatek do mleka matki, umożliwia lepsze trawienie substancji, które prosięta otrzymują od matki.
 • Lipidy przyczyniają się do szybkiego wzrostu zwierzęcia, budując mięśnie.

Suma mleka w proszku ma pozytywny wpływ na świnkę, ale mleko matki, oczywiście, będzie lepsze dla świń, więc eksperci nie zalecają zastępowania siebie nawzajem, jeśli można pozwolić matce karmić swoje dziecko.

Negatywne strony suchego mleka odnotowuje się w przypadku tanich analogów o składzie syntetycznym, bez produktów naturalnych lub z ich brakiem. W tak tanich suchych mieszankach jest naprawdę bardzo mało zdrowych, a poza szybkim wzrostem młodych nie mają już nic więcej.

Najlepszym sposobem nakarmienia prosiąt jest czytanie tutaj, a my pisaliśmy o tym, jakie premiksy dla świń są tutaj.

Zdjęcie cotygodniowych prosiąt

Jak rozpuścić mleko w proszku dla prosiąt?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Zawartość kaczki piżmowej
 • Karmienie sadzonek pieprzem
 • Najlepsze odmiany czosnku
 • Różnorodność pomidorów Różowy słoń

W zależności od producenta mleka w proszku dla prosiąt metoda hodowli może być inna, dlatego ważne jest, aby dokładnie przeczytać instrukcje. Koncentrat zależy od wielu czynników, w tym od wieku świni, czy ma stałą matkę karmiącą i inne niuanse. Na przykład, w przypadku ssania prosiąt potrzebujesz mleka niezbyt skoncentrowanego, ponieważ niektóre składniki odżywcze otrzymywane z siary matki. Ale dla świnek na sztucznym karmieniu stwórz skoncentrowany produkt.

Ważne! Aby zaoszczędzić na zakupie mleka w proszku, lepiej jest wziąć hurt na 1-2 miesiące wcześniej.

Teraz o zasadach hodowli mleka w proszku.

 1. Rozcieńczyć tylko przegotowaną wodą!
 2. Temperatura wody powinna wynosić + 45 ... +55 stopni.
 3. Proszek wlewa się w cienkim strumieniu do połowy całkowitej ilości wody i jest stale mieszany, aby zapobiec tworzeniu się grudek.
 4. Po nalaniu mleka, wymieszaniu, można dodać resztę wody i dobrze wstrząsnąć.
 5. Po rozpuszczeniu mleka schładza się go do + 37 ... + 40 stopni i tylko wtedy karmi się zwierzęta.
 6. Rozcieńczona ciecz jest całkowicie odparowana. Resztki są nalewane - nie da się ich zatrzymać

Proporcje mleka w proszku

Proporcje rozcieńczenia suchego mleka z wodą zależą od wieku świń. Dlatego w różnych przypadkach się zmieniają. Zwykle świnie mleczne są karmione mieszanką przez pierwsze 2 miesiące, aż do całkowitego przejścia na normalną paszę.

Tabela proporcji do rozcieńczania mleka w proszku do karmienia prosiąt od pierwszych dni życia:

WiekStawka mleka w proszku na dzień (w gramach)Proporcje suchego mleka z wodąWprowadzenie koncentratu / zielonego paszy (gramy)
1-4 dni300 g / 6 razy dziennie1:7Nie dodawaj
5-10 dni700 g / 5 razy dziennie1:8Nie dodawaj
11-20 dni1200 g / 5 razy dziennie1:825-90 g / zieleni nie wchodzi
21-30 dni2500 g / 4 razy dziennie1:8100-200 g / 20-50 g
31-40 dni3000 g / 4 razy dziennie1:10200-400 g / 50-100 g
41-50 dni3700 g / 3 razy dziennie1:10400-600 g / 100-200 g
51-60 dni3000 g / 3 razy dziennie1:10600-800 g / 200-500 g

Ta tabela pozwoli ci zrozumieć, jak karmić świnię przez pierwsze 2 miesiące życia. Jednak, aby szybko rosnąć i nie chorować, należy zapewnić mu pierwsze 2 godziny życia - siarę, a następnie użyć suszonego mleka, które ma najbardziej zrównoważony i naturalny skład. Chociaż takie mieszaniny są drogie, całkowicie się opłacają.

Obejrzyj film: Maciora + prosięta (Luty 2020).