Zwierzęta gospodarskie

Co można podać królikom?

Dla udanych królików hodowlanych ważne jest, aby móc prawidłowo sformułować swoją dietę. Jeśli zwierzętom brakuje tego lub tamtego pokarmu, mogą zacząć boleć, waga spadnie, wełna się zepsuje i pojawi się wiele innych problemów. Dlatego ważne jest, aby wiedzieć, co można dać królikom, a co nie.

Rough Rabbit Foods

Surowe jedzenie to pokarm, który powinien być stale w klatce królika, przynajmniej niektóre z jego gatunków. Suchy pokarm, bogaty w błonnik, jest uważany za gruboziarnisty pokarm.

 • Siano podaje się codziennie i bez ograniczeń. Musi być cały czas w klatce!
Ważne! Przed karmieniem siana należy upewnić się, że nie ma na nim pleśni. Z kurzu i kurzu pożądane jest potrząsanie nim, aby króliki nie wdychały małych cząstek - jest to bardzo szkodliwe.
 • Mąka z trawy lub siana jest niezbędnym dodatkiem zimowym do diety.
 • Gałęzie drzew i krzewów.

Szorstkie jedzenie zapewnia królikowi normalną funkcję żołądka, pokarm jest w pełni strawiony, wszystkie składniki odżywcze są wchłaniane - organizm działa jak zegar.

Siano jest głównym pokarmem dla królików

Czy można dać królikom liście i gałęzie?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Wierzchnie wiśnie opatrunkowe na wiosnę
 • Najlepsze odmiany żółtej papryki
 • Witriol żelaza
 • Zebrane odmiany pieprzu

Krzewy i pagony drzew także należą do surowych pasz, więc jest to konieczne i użyteczne, aby je dać. Uwielbiają gałązki krzewów, drzew (zwłaszcza owoców), małe zwierzęta z uszami. Zaleca się nadanie gałęzi królikom: malin, akacji, jarzębina, osiki, wierzby, klonu, lipy, wierzby, topoli, orzecha laskowego, jabłka, dębu, olchy.

Oprócz pożytecznych gałęzi dla królików, zabronione są również. Dlatego, zanim podasz królikowi gałązkę drzewa lub krzaka, musisz dowiedzieć się, co można dać królikom, a co nie. Rozważ więc najbardziej niebezpieczne gałęzie:

 • morela (i wszelkie drzewa kamienne);
 • wolfberry;
 • czeremcha zwyczajna;
 • bzu czarnego;
 • dziki rozmaryn;
 • kruszyna.

Wraz z gałązkami liście, które były na pagonie, są zazwyczaj karmione, ale liście zazwyczaj nie są tak łatwe do karmienia. Liście można podawać tylko kilka razy w tygodniu, nie częściej.

Skoncentrowana pasza

Skoncentrowana pasza ma wysoką wartość odżywczą z niewielką ilością wody i błonnika. Jest dobrze wchłaniany przez króliki i jest dla nich dosłownie niezbędny do normalnego życia, wzrostu i rozwoju. Aby zbilansować jedzenie, warto zastanowić się, co można dać królikom ze skoncentrowanego pokarmu.

Do paszy skoncentrowanej należą:

 • karmione - zgodnie z instrukcjami;
 • rośliny strączkowe (groch, soczewica, fasola, soja) - podawane są tylko w postaci mielonej lub spłaszczonej;
 • zboża (owies, kukurydza) przed podaniem muszą również zostać zmielone lub użyte spłaszczone;
 • marnowanie tych. kultury (prasa, ciasto, otręby, mączka) - podawane na parze, kruszone;
 • pasza dla zwierząt (kość, ryby, mączka z krwi).

Pokarm ten powinien stanowić 30-40% diety zwierzęcia. Ta pasza jest karmiona średnio 2 razy dziennie. Zwierzęta powinny być nimi nasycone, ponieważ jest to dla nich najlepsze źródło energii. Jak zrobić paszę dla królików w domu, czytaj - tutaj.

Karma dla królików

Czy chleb z królika?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Agrest odmiany Ural szmaragd
 • Malinowe herakle
 • Najlepsze rasy gęsi
 • Jak wybrać maszynę do strzyżenia owiec

Biorąc pod uwagę, że chleb jest wytwarzany ze zbóż, które są użyteczne dla królika, wielu ludzi myśli, czy możliwe jest podanie królikom chleba lub zastąpienie go skoncentrowanym pokarmem. Nie! Chleb i wszelkie produkty piekarnicze nie niosą królika żadnej wartości odżywczej jako osoby. Dlatego w żadnym wypadku nie należy go dawać, a zwłaszcza zastępować koncentratami!

Ważne! Pieczenie zwykle zawiera cukier. To jest wróg każdego gryzonia, więc jest zabroniony dla królików.

Oprócz tego, że chleb nie przynosi korzyści uszom, szkodzi im także. Zwierzę może zacząć się poprawiać, może mieć zęby lub po prostu się zepsuć i może zacząć odrzucać inne jedzenie. Wszystko to doprowadzi do zakłócenia pracy organów i układów oraz wielu innych konsekwencji.

Czy mogę podawać królikom warzywa i owoce?

Warzywa i owoce są produktami pochodzenia roślinnego, które można podawać królikom w ograniczonych ilościach. Zawierają 65-90% wody, białka, błonnika i tłuszczów. Mają dużo witamin i dobrze trawią. Ale i tutaj mamy swoje zakazane produkty, więc przed podaniem potrawy należy wyjaśnić, co można podać królikom, a co nie.

 • Marchew, dynia, cukinia, buraki pastewne, papryka i rzodkiewka to warzywa i korzenie, które są użyteczne dla królików w surowej postaci i można je karmić z umiarem.
 • Kapusta, jabłka prowadzą do powstawania gazów w jelitach, dlatego są one bardzo rzadko podawane, chociaż wielu hodowców na ogół wyklucza ich z diety.
Ciekawe! Aby jabłka nie powodowały problemów z żołądkiem lub jelitami, powinny być karmione, zanim zostaną obrane.
 • Melon i arbuzy, persimmon i inne owoce i jagody zamorskie podaje się tylko wtedy, gdy są naturalne iw małych ilościach (sezonowo). Podaje się je trochę i stopniowo wprowadza do diety, aby zrozumieć reakcję zwierzęcia na nie.

Czy można dać królikom surowe ziemniaki?

Jak wspomniano powyżej, warzywa są bardzo ważne dla królików. Ziemniaki są dobrym warzywem korzeniowym, ale czy możesz dać im surowe? To pytanie jest zadawane przez wielu hodowców, ale nie zawsze otrzymują jasną odpowiedź.

Surowe ziemniaki mogą być szkodliwe dla królików, zwłaszcza jeśli są podawane regularnie w dużych ilościach. Daj mu nie więcej niż 2 razy w tygodniu - w bardzo małych kawałkach! Raz w tygodniu lub dwa możesz karmić króliki i obierać ziemniaki. Ale muszą być czyste i wysuszone.

Ważne! Nie możesz dać królikowi gotowanych ziemniaków, które przygotowano dla ludzi, ponieważ zazwyczaj są to solone, pieprzowe i puree ziemniaczane z mlekiem i masłem. Jest szkodliwy dla gryzoni. Puree dla nich wykonane z prostych ziemniaków bez dodatków, a nawet bez soli!

Ale gotowane ziemniaki dla królików nie są szkodliwe. Można podawać trochę, częściej w postaci kawałków lub puree ziemniaczanego, jeśli mówimy o małych królikach. Więc kiedy jest czas i możliwości, lepiej gotować warzywa korzeniowe - dzięki czemu przyniesie to więcej korzyści.

Czy królik może otrzymać trawę?

Zielona żywność to inny rodzaj żywności, który można podawać królikom. Obejmuje to trawy uprawne, trawę, fasolę, zboża, liście roślin okopowych i bulw. Od połowy wiosny do połowy jesieni jest to podstawa pożywienia każdego królika i jego obowiązkowego składnika. Od zielonej paszy po króliki możesz:

 • Vic;
 • trawa trawnikowa;
 • pasze buraczane;
 • rzepy;
 • koniczyna paszowa;
 • lucerna;
 • słodki łubin;
 • zielony owies, żyto, jęczmień (młody);
 • zielona pasza kukurydziana.
Ważne: karmić króliki tylko czystą trawą, która nie jest spryskiwana chemikaliami. Daj tylko suszoną trawę. Nadanie królikom świeżo skoszonej trawy z rasą jest surowo zabronione.

Hodowle ziołowe są bardzo ważne dla królików, ale powinny być podawane z ostrożnością. Obfitość takich pokarmów może prowadzić do wzdęć, ale to nie wszystko. Nie zaleca się karmienia królika zwykłą trawą rosnącą przy drodze lub w polu. Po pierwsze, trująca trawa może również dostać się do wiązki, a poza tym, na drodze, trawa jest zatruta przez spaliny.

Karmienie zieloną żywnością jest bardzo proste. Konieczne jest jego zebranie, rozłożenie na płaskiej powierzchni, tak aby zagoiło się ono nieco ponad 4-5 dni, a dopiero potem dać zwierzętom.

Czy mogę dać mlecze królikom?

Mniszek lekarski to nie tylko smaczna roślina dla królików, ale także bardziej delikatna, którą można podawać z umiarem. Zazwyczaj wszystkie rodzaje królików uwielbiają mlecze i jedzą je z wielkim apetytem. Możesz karmić zarówno zielone liście, jak i łodygi, na których spoczywa kwiat, ale lepiej jest usunąć sam kwiat.

Przed podaniem należy dokładnie umyć kulturę i lekko osuszyć. Tak smaczne włączenie do diety sprawi, że każdy królik będzie szczęśliwy!

Dandelions to uczta dla królików.

Czy mogę dać pokrzywy królikom?

Pokrzywa dla królików jest bardzo przydatna, ale musisz ją poprawnie podać. Już od 3 tygodni królik może otrzymać pokrzywę. Szybko się wchłania i nasyca zwierzę. Ten suplement jest również bardzo przydatny dla ciężarnych samic.

Ważne! Pokrzywa ma między innymi silne właściwości antybakteryjne, więc jest przydatna dla królików, nawet gdy są chore.

Ale jak dokładnie karmić ten przydatny produkt. Na początek warto zauważyć, że większość składników odżywczych znajdujących się w tej roślinie przed kwitnieniem. Po zebraniu dokładnie umyć i oblać wrzącą wodą, aby usunąć skąpstwo. Następnie połóż na płaskiej powierzchni, aby podlać szklankę, a następnie możesz ją podać królikom oddzielnie lub jako część innej paszy.

Co nie powinno być podawane królikom?

Istnieje wiele szkodliwych produktów, które mogą prowadzić do różnych chorób królików, a nawet śmierci, jeśli są karmione w dużych ilościach. Dlatego każdy hodowca musi wiedzieć, że nie możesz dać robotom.

 • Czekolada i wszelkie słodycze.
 • Żywność z ludzkiego stołu (jest aromatyzowana, tłuszczowa itp.).
 • Trujące rośliny.
 • Rośliny domowe.
 • Woda gazowana, napoje, alkohol, soki.
 • Mięso, ryby.
Ważne! Aby króliki zawsze czuły się dobrze, muszą zapewnić stały dostęp do świeżej wody.

Bardzo często hodowcy zadają sobie pytanie, czy produkty mleczne są dozwolone dla królików. Odpowiedź jest jednoznaczna - nie. Mleko jest produktem pochodzenia zwierzęcego. Dla królików przydatny jest dopiero po urodzeniu, a następnie - wyłącznie matczyne, królicze mleko. Po przejściu na normalną dietę mleko musi być całkowicie porzucone, podobnie jak produkty mleczne. Takie suplementy mogą powodować wzdęcia, biegunkę i inne problemy.

Jeśli przestrzegasz tych prostych zasad karmienia królików, możesz wyhodować zdrowego, dużego i silnego gryzonia o pięknym płaszczu i dobrodusznym usposobieniu. Przeczytaj więcej o tym, czego nie możesz nakarmić królików - tutaj.