Warzywo

Szczypiorek

Pin
Send
Share
Send
Send


Szczypiorek należy do rodzaju cebuli. Drugą wspólną nazwą jest cebula skoroda. W Europie jest używany jako roślina lecznicza od XVI wieku, w Rosji jest poszukiwany w kuchni już w XV wieku. Dziś jest to bardzo znana uprawa ogrodowa na całym świecie. Szczypiorek jest ceniony za przyjemny smak i łatwość uprawy.

Co to jest szczypiorek?

Szczypiorek to wieloletnia roślina zielna, którą można uprawiać w ogrodzie warzywnym jako jednoroczny lub dwuletni plon. Z niemieckiej nazwy rośliny można tłumaczyć jako „cebula cięta”. Roślina jest odporna na mróz, dlatego często sadzi się ją w krajach o klimacie umiarkowanym i chłodnym, tuż pod otwartym niebem.

Ciekawe! Szczypiorek, zwany także szczypiorkiem, cebulą plemienną, skorodą, syberyjską lub buszu W Azji nazywany jest również soh, sogan lub hali.

Kwiaty szczypiorku mogą być od białych do fioletowych

Część korzeniowa to obfitość małych cebul w ilości do 20 sztuk. Ich kolor może być od białego do fioletowego. Wszystkie te cebule są przymocowane do wspólnego, krótkiego korzenia. Od drugiego roku każda żarówka tworzy długą strzałkę z szypułką u góry. Kwiatostany to bale parasolowe w kolorze białym, fioletowym lub nawet niebieskim.

Zmielona część szczypiorku jest reprezentowana przez fałszywy trzon i cienkie rurkowate liście o nasyconym zielonym kolorze. Pióra mogą być w zakresie 25-45 cm, w zależności od warunków wzrostu, wieku rośliny i odmiany. Mają około 5-8 mm szerokości. U podstawy piór zazwyczaj są pogrubione. Po około 3-4 latach szczypiorek tworzy bujny krzew o 40-100 łodygach i kilku pąkach.

Ulotki i szczypiorek mają przyjemny smak, bez goryczy. Są podobne do innych rodzajów cebuli, ale bardziej delikatne, o mocnym aromacie.

Korzyści i szkody szczypiorku

Przeczytaj także te artykuły.
 • Konserwy rybne w autoklawie
 • Odchody z kurczaka jako nawóz
 • Odmiana Gruszki Just Maria
 • Rasa Kaczka piżmowa (Indo-Hound)

Korzystne właściwości szczypiorku wynikają z jego składu. Ta cebula zawiera wiele witamin (A, B, C, E, K), minerałów. Ilość cukrów nie przekracza 3%. W ulotkach kultury znajduje się wiele aminokwasów (histydyna, tryptofan, lizyna, metionina, arginina). Ta kultura zawiera również dużo węglowodanów i białek.

Przy regularnym stosowaniu cebuli skorida zaobserwowała jej pozytywny wpływ na organizm ludzki.

 • Szczypiorek poprawia apetyt i funkcje wydzielnicze jelit.
 • Pozytywny wpływ na pracę pęcherzyka żółciowego, nerek, układu sercowo-naczyniowego.
 • Usuwa pasożyty z organizmu i działa przeciwbakteryjnie.

Przy regularnym stosowaniu szczypiorku następuje ogólna poprawa w organizmie.

Jest często stosowany w leczeniu miażdżycy, robaków, problemów z krzesłem, hemoroidów, nadciśnienia, chorób gardła, płuc. Tradycyjna medycyna to szczypiorek do leczenia chorób układu rozrodczego (mężczyzn, kobiet), żołądka.

Ciekawe! Naukowcy dobrze badają korzyści i szkody szczypiorku. Dzięki regularnemu stosowaniu następuje ogólna poprawa stanu ciała, poprawa odporności, a także poprawa wyglądu włosów i skóry.

Jest trochę szczypiorku i przeciwwskazania.

 • W przypadku nadwrażliwości może spowodować uszkodzenie ciała.
 • Gdy wrzód jelita, żołądka, zapalenia trzustki nie zjada szczypiorku, nie jest zalecany. Ponieważ może to zaszkodzić.
 • Przeciwwskazane jest stosowanie go w przypadku marskości wątroby lub zapalenia wątroby.
 • Przy regularnych tachykardiach, chorobach układu sercowo-naczyniowego, nie jest konieczne stosowanie shnitt, może to pogorszyć stan.
 • Regularne migreny są również powodem do zaprzestania spożywania cebuli.

W przypadku niewłaściwego użycia lub nadmiernego używania szumu, zgagi, bólu głowy, nudności, może wystąpić biegunka.

Rosnący Szczypiorek

Cebula jest sadzona w ogrodach, sadach, rabatach, ponieważ oprócz smaku jest ceniona za swój dekoracyjny wygląd. Najlepiej posadzić go w półcieniu, gdzie może uzyskać wystarczającą ilość podlewania i niewielką ilość światła słonecznego. Najlepszymi poprzednikami są pomidory, różne rodzaje zieleni, ziemniaki, rzodkiewki. Pomidory i marchew powinny być polecane jako sąsiedzi dla tej uprawy.

Ważne! Nie zaleca się sadzenia szczypiorku obok fasoli, grochu, kapusty i buraków.

Sadzą cebulę Schnitt w rzędach, umieszczając cebulę w odległości 25-30 cm

Rosnący szczypiorek można prowadzić w różnych rodzajach gleby. Ale jeśli ziemia jest bardzo ciężka, przed wysiewaniem cebuli warto dodać do każdego kwadratu działki wiadro humusu (kompost) i piasek. Wysiew cebuli odbywa się wiosną (mniej więcej na początku maja). Cebulę sadzi się w rzędach, umieszczając cebulę w odległości 25-30 cm, nawę boczną można wykonać 45-50 cm, jeśli nasiona są używane, a nie cebulę, są zakopywane w ziemi na głębokość 1 cm, bez obserwacji odległości między nasionami.

Pierwsze pędy można się spodziewać w ciągu 1-1,5 tygodnia. Po pojawieniu się 1 tego liścia można przerzedzić. Zwykle powstaje, gdy cebula jest wysiewana nasionami. Między roślinami podczas przerzedzania należy pozostawić co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni.

Opieka nad szczypiorkiem

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Kiedy kurczaki zaczną kłusować i ile jaj
 • Czarna marchewka
 • Jak ciąć porzeczki jesienią
 • Co karmić jagnięta?

Spośród wielu innych rodzajów cebuli szczypiorek wyróżnia się prostą pielęgnacją i wysokimi, stabilnymi plonami.

 • Podlewanie powinno być umiarkowane, ale obfite. Ta kultura bez wilgoci nie będzie rosła długo. Ważne jest, aby ziemia była zawsze trochę mokra, a nie sucha. Tak więc podczas suszy potrzeba znacznie więcej wody, aby sprowadzić ją na ląd. Jeśli nie ma wystarczającej ilości wody dla cebuli, zielenie stanie się twarde, a smak zepsuje.
 • Rozluźnienie ziemi jest najważniejszą częścią opieki nad chnitt w pierwszym roku wzrostu plonów. Konieczne jest przełamanie grubych grudek ziemi i górnej skorupy, aby młode kiełki mogły po prostu przedostać się do słońca.

  Rozluźnienie ziemi jest najważniejszą częścią opieki nad chitt w pierwszym roku

 • Usuwanie chwastów odbywa się podczas pielenia łóżek. Aby chwasty rosły mniej, po pojawieniu się cebuli możliwe jest mulczowanie łóżek.
 • Od drugiego roku wzrostu można regularnie nawozić szczypiorek. Pierwsze karmienie odbywa się po rozciągnięciu liści do 25 cm, najlepiej do tego celu użyć popiołu. Po prostu porozrzucane po ogrodzie lub roślinie. Możesz również przygotować roztwór ściółki (1:20 z wodą) lub humusu (1:15). Ale po zrobieniu konieczne jest podlewanie rośliny na wierzchu.
 • Bliżej jesieni trzeba wyciąć wszystkie suche części rośliny. Żeby nie zaczęły choroby, szkodniki.
Interesujące! Wiele szkodników, takich jak mszyce lub pchły krzyżowe, nie toleruje zapachu szczypiorku. Dlatego zaleca się wysiać w kilku miejscach na miejscu, aby zapobiec pojawieniu się dużych kolonii szkodników.

Zbiór i zbiór

W ciągu roku szczypiorek można ciąć 3-4 razy lub w razie potrzeby. Wskazane jest, aby to zrobić, gdy stajesz się zielony o 25 cm lub więcej. Pierwsze cięcie powinno nastąpić w połowie maja, a ostatnie pod koniec września. W ten sposób kultura może wyzdrowieć przed mrozem.

Szczypiorek, podobnie jak większość innych rodzajów cebuli, ma różne korzystne właściwości. Jest używany jako przyprawa lub składnik wielu potraw. Przynosi najwięcej korzyści, gdy jest używany świeży, ale nadaje się również do gotowania, smażenia, suszenia, a nawet zamrażania. Często wkłada się je do pierwszych, drugich potraw, dodawanych do sosów, dressingów, sosów i wypieków.

W ciągu roku szczypiorek można ciąć 3-4 razy lub w razie potrzeby

Ważne! Szczypiorek jest źle przechowywany, jak każda inna zieleń, więc nie warto go zbierać do wykorzystania w przyszłości. Aby nie psuł się już dłużej, zaleca się natychmiast po umieszczeniu go w lodówce lub podobnym pomieszczeniu chłodnym.

Często używa się szczypiorku w przygotowywaniu leków i kosmetyków. Pomaga nie tylko w chorobach różnych narządów, ale także w chorobach skóry. Przy pomocy skutecznych maści, kompresów i soku z tej cebuli możesz:

 • leczyć trądzik;
 • usuń piegi;
 • poprawić kondycję włosów;
 • pozbyć się łupieżu;
 • leczyć odciski;
 • pomaga przywrócić równowagę wodną suchej skóry;
 • leczyć grzyb.

Zastosuj cebulę w medycynie i kosmetologii oddzielnie lub w połączeniu z innymi składnikami. W zależności od efektu, jaki trzeba uzyskać, miesza się go z miodem, jajkami, sokiem z cytryny, cukrem lub innymi składnikami.

Popularne odmiany szczypiorku

Popularne odmiany szczypiorku

W sprzedaży można znaleźć wiele różnych odmian szczypiorku. Różnią się okresem dojrzewania, smaku i pewnych cech zewnętrznych. Do najpopularniejszych rodzajów szczypiorku w centralnej Rosji i bardziej północnych regionach należą Chemal, Praga i Elvi.

Odmiany „Bohemia” i „Medonos” są polecane do uprawy jako rośliny wieloletnie. Jeśli potrzebujesz odmiany do uprawy w wieku jednego lub dwóch lat, powinieneś zwrócić uwagę na „Chemal” lub „Praga”. W tym przypadku to „praski” szczypiorek daje wczesne soczyste zielenie. Jako pyszna shnitta o walorach dekoracyjnych możemy polecić odmianę Khibinsky. Daje wysoką strzałę z pięknymi, fioletowymi pąkami. Różnorodność „Forescate” i „Album” daje białe i jasne różowe kwiatostany. Od maja do późnej jesieni są bardzo piękne, dobrze ubrane, więc często sadzone są w grządkach, wzdłuż ogrodzeń, krawężników.

Szczypiorek jest użyteczną kulturą stosowaną w kuchni, medycynie i kosmetologii. Ma doskonały smak i bogaty aromat. Czasami jest również uprawiany jako dekoracyjny wygląd. I przy odpowiedniej dbałości będzie również dawać wspaniałe zbiory.

Obejrzyj film: Kabaret - Szczypiorek - HD DVD (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send