Zwierzęta gospodarskie

Co karmić jagnięta?

Pin
Send
Share
Send
Send


Zdrową owcę lub owcę można podnosić tylko wtedy, gdy owce są odpowiednio karmione. W miarę wzrostu młodzi ludzie powinni otrzymywać wszystkie mikroelementy niezbędne do rozwoju, witaminy i inne substancje. Artykuł przedstawi zalecenia dotyczące karmienia jagniąt w różnym wieku i tych, które rosną bez matki.

Co karmić jagnięta w domu?

Zdjęcie baranka z jagnięciną na pastwisku

Wiedząc, jak karmić jagnięta w domu, możesz opracować pełnowartościową dietę i przyczynić się do szybkiego rozwoju osobników, ich wzrostu, zwiększenia wydajności.

 • Początkowo mleko jest podstawą żywienia każdej jagnięciny. Bez tego zwierzę po prostu nie przeżyje. Jednocześnie możliwe jest zastąpienie mleka owczego, najważniejsze jest dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
 • Soczysta pasza zawiera trawę, kiszonkę, korzenie, melony.
 • Szorstka pasza (siano, słoma, siano).
Ciekawe! Bardzo ważne jest podawanie jagniom małych ilości suplementów mineralnych. Jeśli ich brakuje, składniki odżywcze w ich ciałach nie są uzupełniane koncentratami i warzywami, a zwierzę zaczyna boleć.
 • Skoncentrowana pasza (pasza i ziarno).
 • Minerały i witaminy (premiksy, sól, mączka kostna, kreda).

W diecie każdego baranka powinno być również mnóstwo czystej wody słodkiej, bez której żadne żywe stworzenie nie przeżyłoby. W razie potrzeby zmieniaj go 2 razy dziennie lub częściej. Najważniejsze jest to, że jest w temperaturze pokojowej.

Jak nakarmić nowonarodzoną jagnięcinę?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Wietnamska świnia visrubry
 • Jak przechowywać cebulę w zimie
 • Automatyczny inkubator jaj
 • Zawartość pszczół w wielopiętrowych ulach

Co 2-3 godziny nowonarodzona jagnię pije mleko matki

Około pół godziny po urodzeniu zdrowe jagnięta wstają i szukają matczynego wymion. Wymię tylko czyste, umyte.

Ważne! Jeśli jagnięcina nie ma mleka matki (może to być po prostu za mało), musisz ją karmić osobno, w przeciwnym razie będzie powoli rosnąć, zachorować, a nawet śmiertelny wynik jest możliwy.

Co 2-3 godziny nowonarodzona jagnię pije mleko matki, a potem śpi. Jeśli podaż jest niewystarczająca, można to zrozumieć poprzez zachowanie. Kiedy baranek niespokojnie ociera się o matkę, wymię ssie nieprzerwanie, młody wzrost jest karmiony.

Jak karmić jagnię?

Do karmienia używać mleka krowiego

Kiedy matka ma mało mleka, jagnię nie zjada, potrzebuje dodatkowego źródła energii. Do karmienia używać mleka krowiego. Ale nie jest to dokładnie to samo, co u owiec, więc musisz użyć suplementów, takich jak olej rybny i jaja kurze, które dodaje się po prostu do mleka krowiego. Powstały płyn do karmienia jest podgrzewany do 35-39 stopni i dopiero wtedy jest wlewany do butelki i podawany jagnięciny przez sutek.

W zależności od wieku młodego stada karmy różnią się.

 • Do 10 dni życia takie karmienie odbywa się 4-5 razy dziennie w ilości 100 g.
 • Od 10 do 20 dni trzeba podawać 200 g mleka 3 razy dziennie.
 • Od 20. dnia żywią się nie więcej niż 2 razy - 300-400 g.

Pasza powinna być wprowadzana stopniowo, obserwując reakcję młodych. I przez długi czas nie można ich podać, w przeciwnym razie jagnięcina będzie trudna do przejścia na normalne jedzenie.

Jak karmić jagnięta bez matki?

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Jabłko Kolonovidnye
 • Kozy nubijskie
 • Gruszka Talgar piękna
 • Odmiany pieprzu gorzkiego

Zdjęcie karmienia bezbarwnych jagniąt

Kiedy z jakiegoś powodu jagnię nie może pić mleka matki po urodzeniu (tam go nie ma, kobieta zmarła lub jest chora), musisz znaleźć odpowiednią alternatywę. Doświadczeni hodowcy zawsze trzymają inną samicę w sąsiednim straganie, która ma mleko, aby w razie potrzeby przenieść tam jagnię na czas.

Siara jest najważniejszym pożywieniem dla jagnięciny w ciągu 48 godzin po porodzie, jeśli nie otrzyma soku, prawdopodobnie umrze. To siara „obejmuje” odporność młodych zwierząt, jej mechanizmy ochronne i przyczynia się do aktywacji narządów i układów - ich normalnego działania.

Ważne! Jeśli kobieta jest zdrowa i żywa, ale nie chce dawać dziecięcej siarce, musisz delikatnie ją mleka i dać samemu jagnię!

Kiedy nie ma mleka od matki baranka, musisz brać substytuty i sztucznie karmić młode. Siarę potrzebną do jagnięciny można kupić w innym gospodarstwie - w ciągu pierwszych 2 dni życia zwierzęcia trzeba ją dać przynajmniej raz!

Gdy minie pierwsze ryzyko - jagnięcina przetrwała, w razie nagłej potrzeby należy zacząć ją karmić mlekiem, owcami, krowami lub kozłami. Dają mleko w butelce do karmienia z sutkiem, który jest sterylizowany za każdym razem, a sama ciecz jest podgrzewana do 35-40 stopni.

 • W pierwszym tygodniu jagnię karmi się co 2,5 godziny, tak aby całkowita ilość wynosiła 6 karm.
 • Od drugiego tygodnia liczba karmień zmniejsza się do 5 razy dziennie.
Ważne! Preferowane jest mleko owcze dla jagniąt. Możesz go kupić na innej farmie lub po prostu wziąć od innej kobiety, która niedawno urodziła dziecko.
 • Podczas 3-6 tygodni karmią się 4 razy dziennie.
 • Od siódmego tygodnia możesz przenieść jagnię na 3 posiłki dziennie.

Mleko przestaje dawać po około 2 miesiącach, jeśli matka tego nie robi. Od tego wieku jagnięcina może łatwo zrobić prosty posiłek, najważniejsze jest to, że była wysokiej jakości - zmniejszy to ryzyko choroby.

Funkcje karmienia od tygodnia

Od tygodnia jagnię musi zacząć produkować wysokiej jakości siano.

Od tygodnia życia, oprócz mleka matki i dodatkowych karmień mleka krowiego (jeśli to konieczne), jagnięcina musi zacząć produkować wysokiej jakości siano. Dają je w ilości, w której jagnię może jeść - to znaczy bez ograniczeń. To siano umożliwia prawidłowy rozwój żwacza w żołądku baranka.

Ważne! Siano musi być karmione wysokiej jakości, ponieważ nie jest bardzo szorstkie, użyteczne i szybko trawione.

Żywność mineralna nie koliduje z tygodniem lub maksimum z 10 dni życia. Należą do nich kreda, sól, mączka mięsno-kostna. Przyczyniają się do prawidłowego rozwoju szkieletu, budując masę mięśniową zwierzęcia.

Aby prawidłowo rozwinąć zęby, a żołądek działał bezawaryjnie (biegunka, zaparcia, częste problemy jagniąt), możliwe jest wprowadzenie od 10 dnia do diety małej gałązki wierzby, osiki, brzozy. Są miękkie, zdrowe, dobrze strawione, zawierają wiele składników odżywczych.

Posiłki od 2 tygodni

Pasza soczysta - przyjemna innowacja od 2 tygodni

Od 14 dnia życia dieta zwierzęcia jest bardzo zróżnicowana. Jak karmić jagnięta w wieku 2 tygodni? Soczyste jedzenie - przyjemna innowacja, którą należy podawać stopniowo i bardzo ostrożnie w diecie. Każdy nowy rodzaj trawy, warzywa podaje się w małych ilościach, a reakcja organizmu na nie jest śledzona oddzielnie. Pomaga to uniknąć chorób, nieprzyjemnych konsekwencji dla zwierzęcia.

Soczyste jedzenie jagnięce:

 • zielenie - w małych ilościach;
 • marchewki, buraki - rozdrobnione przed podaniem;
 • ziemniaki lepiej podawać gotowane, także posiekane;
 • suszone jabłka.
Ciekawe! Aby jagnięta nie miały biegunki, można najpierw dać im owies pusty, bez agonii.

Od 15 dni można stopniowo zacząć podawać koncentraty, takie jak płatki owsiane i otręby pszenne. Do miesiąca na osobę potrzeba 50 g takiego dodatku do diety. Od 2 miesięcy podaje się 100 g, od 3 do 200 g, a dla jagniąt starszych niż 4 miesiące - 300 g. Płatki owsiane podawane są w postaci płynnej owsianki.

Jak karmić miesięczne jagnięce?

W ciągu miesiąca jagnięta zazwyczaj zaczynają się karmić

W ciągu miesiąca jagnięta zazwyczaj zaczynają się karmić. Warzywa i rośliny okopowe są podawane codziennie i coraz częściej (o 9 g), a także zielenie - do tego czasu trzeba zacząć uczyć jagnięta jeść świeżą trawę. Ilość wyprodukowanego mleka powinna być mniejsza, aby odżywianie było zrównoważone, a zwierzęciu będzie łatwiej z czasem całkowicie oddzielić się od matki.

Pamiętaj, aby w tym czasie podawać suplementy mineralne. Jeśli zauważysz chorobę lub chorobę płuc, musisz skontaktować się z lekarzem weterynarii. Jeśli nie ma choroby, tylko słabość, może przepisać jakiś premiks mineralny lub witaminowy.

Dwumiesięczne jagnięta

Zwykle jagnię utrzymuje się z mamą do 4 miesięcy

Po 2 miesiącach jagnięta mają już rozwinięty i dobrze funkcjonujący żołądek, dzięki czemu można stopniowo przenosić je do normalnego, pełnowartościowego karmienia owiec. A jednak większość hodowców nadal utrzymuje ich blisko matki przez okres do 4 miesięcy, ponieważ im dłużej są z nią, tym lepiej i szybciej się rozwijają.

Po czterech miesiącach zaleca się całkowite oddzielenie jagniąt od macicy i trzymanie ich oddzielnie przez chwilę. Jagnięta można uwolnić na jednym pastwisku razem z macicą, dopiero po 3 tygodniach separacji. Od tego czasu karmienie młodych zwierząt nie różni się od diety dorosłych owiec i owiec.

Co nie może karmić jagniąt?

Jagnięta nie są dorosłymi owcami ani baranami, mają słaby żołądek, potrzebują stałej opieki i zdrowego mleka, więc każdy pokarm powinien być wprowadzany do jedzenia stopniowo i pod nadzorem. Ale poza tym istnieje wiele produktów, które są zabronione dla młodych zwierząt w każdym wieku, nawet gdy zaczynają przechodzić na pełne karmienie - w ciągu 2-4 miesięcy.

 • Oczeret, skrzyp, kwaśne zboża (pośpiech, turzyca) jako soczyste zielone jedzenie nie będą działać!
 • Trujące zioła są z natury niebezpieczne.
 • Burak cukrowy prowadzi do cukrzycy.
 • Chleb, ciasta dla owiec są zabronione.

Stosując prawidłową dietę dla jagniąt, można uzyskać zdrowe, młode potomstwo. Najważniejszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że do 2 miesięcy jagniąt potrzebuje mleka matki, a jeśli nie, to należy je wymienić. I tylko od jednego tygodnia można zacząć wprowadzać proste jedzenie dla owiec równolegle z mlekiem.

Obejrzyj film: Karmienie jagniąt (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send