Warzywo

Taśma ociekowa

Pin
Send
Share
Send
Send


W ogrodnictwie i ogrodnictwie często stosowana jest taśma kroplowa. Wśród nowoczesnych metod nawadniania terenu, dena lena jest najbardziej poszukiwana, ponieważ charakteryzuje się prostotą, wydajnością i długą żywotnością. To, co stanowi taśmę ociekową, jakie jej istnieją, opisano w tym artykule.

Co to jest taśma ociekowa

Taśma Drip to system służący do podlewania działki. Jest to prosta taśma z otworami, które można podłączyć do źródła wody. Po rozłożeniu taśmy otwórz zawór i przez otwory woda przedostanie się do ziemi. Może być stosowany w zamkniętym, otwartym terenie, do podlewania drzew, krzewów i upraw ogrodowych.

Taśma Drip to system służący do podlewania działki.

Taśma Drip szybko płaci za swój koszt, ponieważ jest łatwa w obsłudze, ekonomiczna i wydajna. W systemie nawadniania kroplowego zajmuje pozycję wiodącą. Produkowane przez różnych producentów, z pewnymi właściwościami, więc wybór polega na starannym zbadaniu jego jakości.

Rodzaje taśm kroplowych

Przeczytaj także te artykuły.
 • Pomidorowa odmiana nóg bananowych
 • Króliki rasy Flandr
 • Przepiórka Faraon
 • Wczesne odmiany brzoskwini

W sprzedaży można znaleźć trzy rodzaje taśm kroplowych. Mianowicie:

 • labirynt;
 • szczelina;
 • emiter drip tape.

Taśmy kroplowe różnią się średnicą, grubością i podziałką kroplomierza

Każdy gatunek ma swoje specyficzne cechy, dlatego warto je bardziej szczegółowo zrozumieć. Ponadto taśmy kroplowe różnią się średnicą, grubością i skokiem kroplomierzy.

Ważne! Przy wyborze taśmy ociekowej ważne jest, aby wziąć pod uwagę nie tylko jej wygląd, ale także średnicę, grubość i skok między otworami. A jeśli system zostanie zakupiony na dużym obszarze, warto zwrócić uwagę na zużycie wody.

Labirynt Taśmy Drip

Rodzaj labiryntowej taśmy ociekowej różni się tym, że kanał labiryntowy jest wykonany w materiale, który spowalnia przepływ wody, normalizuje jej ilość.

Wady:

 • Podczas rozwijania i podczas użytkowania łatwo jest uszkodzić labirynt wodny.
 • Aby taśmę obrobiono i nie zapchano, należy ją ułożyć tak, aby wylot wody był na górze. Ale to nie jest łatwe.
 • Woda nie jest równomiernie rozłożona.

Zdjęcie labiryntu taśmy drip

Labirynt dryfujący jest obecnie przestarzały. Jego główną zaletą jest taniość, ale wiele problemów może pojawić się podczas pracy. Wśród popularnych producentów należy wyróżnić Orient. Labirynt jest zwykle używany do nawadniania przez jeden sezon, ponieważ rok później taśma wysycha, pogarsza się, szybko zatyka.

Taśma ociekowa szczelinowa

Ten typ wyróżnia się tym, że rozgałęziony kanał jest zamontowany wewnątrz gumowej taśmy, spowalniając przepływ wody. Wyloty wody są zwykle wykonywane laserem. Taśma szczelinowa do nawadniania kroplowego dostarcza wodę bardziej równomiernie niż taśma labiryntowa. Łatwo się nawija i układa na miejscu, a zużycie wody jest znacznie mniejsze.

Wady:

 • W przypadku takiej taśmy konieczne jest użycie wody, która przeszła filtrację, ponieważ duże cząstki mogą w niej utknąć. Plus fakt, że filtracja wody może być zainstalowana bezpośrednio na tej taśmie.
 • Koszt taśmy szczelinowej zależy od wysokości kroplomierzy (odległość między nimi).

Zdjęcie taśmy ociekowej Unifer i taśmy T-tape

Ciekawe! W nowoczesnych taśmach szczelinowych znajdują się systemy samoczyszczące.

Znani producenci: Unifer, T-Tape, HIRRO, Neo Drip, Silver Drip, narzędzia ogrodowe, linia Garden.

Emiter Drip Tape

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Pine Jam
 • Odmiana winogron Giovanni
 • Odmiana kapusty Megaton F1
 • Kwiat hiacyntu

Taśma emitująca do nawadniania kroplowego jest najnowocześniejszym typem i różni się od innych opcji tym, że ma oddzielne, spłaszczone kroplomierze. Są one osadzone w taśmie w pewnej odległości od siebie. Taśma jest odporna na zanieczyszczenia dzięki specjalnym turbulentnym przepływom, które czyszczą zakraplacz.

Photo Emitter Drip Tape Neo Drip

Wady:

 • Wysoki koszt
 • Jeśli niewłaściwe odwinięcie, instalacja, możesz uszkodzić taśmę.

Największym popytem jest taśma nadawcza Neo Drip, Hirro Drip, Pestan.

Średnica taśmy

Istnieją dwie standardowe taśmy kropelkowe, a mianowicie:

 • 16 mm - Najpopularniejsza opcja dla małego ogrodu lub ogrodu. Jednak jego zastosowanie musi uwzględniać fakt, że linia nawadniająca nie może być większa niż 250 m, w przeciwnym razie jednolitość nawadniania zostanie zakłócona.
 • 22 mm Jest używany znacznie rzadziej, ale zapewnia równomierne zasilanie wodą o długości do 450 m.

Przy wyborze średnicy taśmy do nawadniania kroplowego należy wziąć pod uwagę ich własne potrzeby. Im większy obszar, który wymaga podlewania, tym dłużej trwa taśma. I na długości taśmy i oblicz wymaganą średnicę.

Zdjęcie kroplówki 16mm

Grubość taśmy ociekowej

Taśmy do nawadniania kroplowego różnią się nie tylko rodzajem i średnicą, ale także grubością. Grubość wpływa na wytrzymałość urządzenia, jego trwałość.

 • 5 mil - najcieńsza taśma, zalecana tylko do rocznych upraw, zieleni, sadzonek. Nie należy go używać w obecności ostrych kamieni, patyków na ziemi lub jeśli woda jest zanieczyszczona.
 • 6 mil - zalecany do stosowania na normalnym podłożu, bez dużych, szorstkich kamieni, nierówności. Nadaje się do podlewania roślin wieloletnich.
 • 8 mil - uniwersalna taśma do nawadniania kroplowego. Odporny na uszkodzenia mechaniczne, łatwy w montażu i demontażu, może być stosowany do szerokiej gamy upraw.
 • 10 mil i 12 mil - trwała taśma ociekowa, którą można stosować na kamienistym podłożu. Nie boją się owadów, ostrych patyków, ponieważ mogą wytrzymać dość duże obciążenia mechaniczne. Nadaje się na lata użytkowania.
 • 15 mil - najgrubsza taśma ociekowa. Polecany jest do obszarów problemowych z dużą ilością kamieni, nierówności. Jest również często wybierany, jeśli w okolicy znajdują się gryzonie.

8 mil - uniwersalna taśma do nawadniania kroplowego

Możliwa jest również inna grubość taśmy, są to tylko standardowe typy najczęściej spotykane w sprzedaży.

To ważne! Nie zaleca się kupowania taśmy spadowej o grubości 5 mil na więcej niż jeden sezon. Szybko wysychają, psują się, zawodzą, ale są idealne do uprawy sadzonek.

Wybór grubości taśmy i jej odmian powinien opierać się na czasie zamierzonego użycia, lokalizacji i cechach działania. Należy pamiętać, że każda taśma wymaga ostrożnego obchodzenia się. Po zakończeniu sezonu należy go oczyścić, osuszyć, skręcić i odłożyć do przechowywania.

Taśmy stopniowe

Zanim kupisz taśmę do nawadniania, musisz nie tylko wybrać jej rodzaj, średnicę i grubość, ale także skok taśmy ociekowej. W zależności od tego, jak daleko rośliny są sadzone od siebie, wybiera się odległość między kroplomierzami.

W przypadku roślin, które są sadzone blisko, taśma jest wykonywana małym krokiem, a dla tych, które znajdują się daleko od siebie - z dużą. Należy również wziąć pod uwagę rodzaj ziemi (na piaszczystej glebie, której potrzeba więcej wody), klimat, rodzaj lądowania (pojedynczy rząd, dwa rzędy).

 • Krok 10, 15, 20 cm polecany do roślin rosnących blisko, takich jak czosnek, cebula, szpinak i koper, oraz do tych roślin, które zużywają dużo wody (na przykład maliny). Również taśma dostaje się do piaszczystej ziemi lub jeśli konieczne jest uzyskanie ciągłej linii podlewania.
Ważne! Bez względu na rodzaj taśmy, nie zaleca się wykonywania w niej dodatkowych otworów. Może to uszkodzić system, obniżyć jakość i zakłócić dopływ wody.
 • Krok 30 cm nadaje się do upraw takich jak papryka, pomidory, ogórki, ziemniaki, truskawki rosnące na glinie lub glebie piaszczysto-gliniastej.
 • Krok 40 cm jest to wygodne tylko w przypadku podlewania roślin znajdujących się w znacznej odległości (dynia, cukinia, arbuzy).

Lepiej jest wcześniej obliczyć konieczny krok między otworami taśmy i kupić opcję, która pasuje idealnie. Jeśli istnieją wątpliwości, warto wziąć taśmę z mniejszym krokiem, a nie dużą. Zużycie wody w każdym przypadku jest mniejsze, nawet jeśli woda spadnie nie tylko pod uprawę, ale po prostu na ziemię. I nie możesz się martwić, że niektóre rośliny zostały bez wody.

Obejrzyj film: Przenośnik taśmowy modularny (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send