Ogrodnictwo

Kiedy jesienią sadzić tulipany?

Pin
Send
Share
Send
Send


Tulipany mogą ozdobić każde łóżko kwiatowe, jeśli umieścisz je na czas i odpowiednio zadbasz. W tym artykule opisano, jak przechowywać tulipany cebulowe i kiedy sadzić je na otwartym terenie jesienią. Zostaną również podane informacje na temat prawidłowego przygotowania cebulowych tulipanów do sadzenia, ziemi, na której będą rosły i jak w rzeczywistości jesienią sadzone są tulipany.

Dlaczego jesienią tulipany są sadzone?

Początkujący hodowcy kwiatów nie zawsze wiedzą, kiedy sadzić tulipany. Jednak okres sadzenia jest bardzo ważny, ponieważ jeśli nie posadzisz cebuli na czas, wpłynie to na kwitnienie i wzrost plonów. Uważa się, że jesień to optymalny czas na sadzenie cebulowych tulipanów, ale dlaczego?

 • Cebule posadzone w marcu dają kwiaty późno, a czasami pączek nie pojawia się wcale.
 • Sadzenie tulipanów jesienią pozwala na twardnienie cebul i uczynienie ich bardziej odpornymi na mróz i choroby.
 • Te kwiaty, które zostały posadzone jesienią, zwykle dają większe, jasne i soczyste pąki.
Ważne! Jeśli jesienne tulipany nie były sadzone, można je sadzić wczesną wiosną, po stałym mrozie. Najważniejsze jest to, że po posadzeniu dobrze jest mulczować łóżko i przykrywać workiem.

Sadzenie tulipanów jesienią

 • Jesienią na rynkach i w sklepach jest znacznie większy wybór odmian i hybryd, ponieważ ludzie kupują cebulę luzem. Wiosną nigdy nie ma takiej różnorodności.
 • Jesienią cebule tulipanów ze swej natury powinny zasnąć bezpośrednio w ziemi. Jeśli nie otrzymają tego, kultura może zacząć boleć lub pojawią się inne problemy.

Warto również zauważyć, że przez rok nie można również pozostawiać żarówek w ziemi. Jest to błąd wielu młodych rolników. Faktem jest, że żarówka może żyć w ziemi bez problemów przez wiele lat, ale z czasem roślina zacznie boleć, pąki albo się nie pojawią, albo będą bardzo małe, więc nie należy poświęcać czasu - kopać i sadzić je w nowy sposób jesienią, kwiaciarnia może osiągnąć lepsze kwitnienie i większą trwałość kultury.

Jak przechowywać tulipany przed sadzeniem jesienią?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kukurydza paszowa (pasza)
 • Różnorodność cebuli Hercules
 • Kwiat Pachistachis
 • Sałatka z ogórka na zimę

Kiedy tulipany zaczynają żółknąć, a skala staje się jasnobrązowa, żarówki są wykopywane. Czas kopania żarówki jest od końca czerwca do połowy lipca. Po wykopaniu są sortowane według wielkości, a także wszyscy pacjenci są chorzy i uszkodzeni.

To ważne! Musisz kopać żarówki tak ostrożnie, jak to możliwe, możesz użyć wideł lub podobnego narzędzia, które rozluźnia ziemię bardziej niż tnie.

Przechowywanie cebulek tulipanów w tacy na jajka

Aby żarówki w czasie sadzenia tulipanów były w dobrym stanie, ważne jest, aby odpowiednio je przechowywać. Zwykle żarówki są starannie umieszczane w pojemniku i umieszczane w wentylowanym pomieszczeniu, gdzie jest ciemno i nie ma przeciągów. Bardzo ważne jest, aby w tym pomieszczeniu nie było zimno, w przeciwnym razie pączek nie pojawi się, ale nie powinien być gorący, aby żarówki nie rosły. W lipcu utrzymuje się około 20 stopni ciepła, w sierpniu - 17 stopni, a we wrześniu nie więcej niż +15. Jednocześnie zaczynają przewietrzać pomieszczenie żarówkami, aby przyzwyczaić się do warunków zewnętrznych.

Warunki sadzenia tulipanów jesienią na otwartym terenie

W większości regionów, sadzenie tulipanów na otwartym terenie jesienią przypada na wrzesień, około drugiej połowy miesiąca, kiedy staje się chłodne. Jeśli wrzesień jest zbyt ciepły, możesz odłożyć lądowanie w październiku - najważniejsze jest to, że na zewnątrz nie jest zbyt ciepło.

Ciekawe! Od połowy jesieni cebulki tulipanów są zawsze sprzedawane na akcje i duże rabaty, co jest korzystne dla ogrodnika - ważne jest, aby nie przegapić chwili.

Temperatura powietrza do sadzenia tulipanów w otwartym terenie nie powinna być wyższa niż + 10 stopni Celsjusza, w przeciwnym razie po posadzeniu żarówki zaczną rosnąć i zamarzać podczas pierwszej zimnej pogody. Jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że temperatura wzrośnie, warto odłożyć lądowanie. Lepiej zrobić to trochę później niż wcześniej. Nie bój się - to bardzo odporna na zimno kultura, cebulki tulipanów spokojnie tolerują temperatury bliskie zeru.

Czas sadzenia tulipanów na jesieni zależy od regionu i temperatury otoczenia, w regionie moskiewskim jest połowa i koniec września, dla centralnej Rosji jest początek i połowa października. W południowych regionach tulipany są sadzone na otwartym terenie pod koniec października, na początku listopada.

Jesienią sadzenia tulipanów w otwartym terenie

Miejsce do sadzenia tulipanów

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Rocznica odmiany winogron Novocherkassk
 • Różnorodność gruszek Lada
 • Brojlery
 • Szczepienie wiśni na wiśniach

Miejsce do sadzenia tulipanów określa się na 2 tygodnie przed sadzeniem, aby mieć czas na przygotowanie gleby. Ziemia jest wykopana na pełnym bagnie bagnetowym. Nawożenie jest ważne podczas kopania. Stosowane są kompleksy lub pojedyncze nawozy - jest to wygodne dla ogrodnika. Wykorzystuje się popularne nawozy, próchnicę zwykłą, biohumus, Gumi Kuznetsova i Baikal-M.

Ciekawe! Jeśli na ziemi, na której sadzone są tulipany, zanim kultura dotknie choroby, można również leczyć glebę Phytosporin - wystarczy wlać roztwór.

Po wykopaniu i uprawie ziemi konieczne jest pozostawienie jej na 2 tygodnie. Jeśli pojawią się chwasty, muszą zostać wyrwane z korzeniami. Warto zauważyć, że sadzenie tulipanów przez kilka lat z rzędu w tym samym miejscu nie jest tego warte - ziemia szybko się wyczerpuje, a kwiaty będą rosły powoli. A po drugiej bulwiastej roślinie nie zaleca się, ponieważ mają tę samą chorobę i szkodniki.

Jak przygotować tulipany do sadzenia jesienią?

Jeśli żarówki zostały zakupione w sklepie lub na rynku, pożądane jest ich trawienie, ponieważ nie wiadomo, gdzie i pod jakimi warunkami były uprawiane. Do przetwarzania można użyć prostego roztworu nadmanganianu potasu, słabego, nie nasyconego różu. Zamiast nadmanganianu potasu możesz przyjmować specjalne leki. „Maxim” i „Fitosporin” doskonale nadają się do takich celów.

Ważne! Skóra żarówek przed posadzeniem tulipana nie jest konieczna do usunięcia. Odbywa się to tylko wtedy, gdy istnieją wątpliwości co do ich przydatności. Następnie oderwij się, aby sprawdzić cebulę pod kątem uszkodzeń, chorób lub szkodników, ale tylko przed sadzeniem, a nie przed umieszczeniem jej w magazynie!

Zdjęcie środków dezynfekujących dla tulipanów

"Maxim„- mocniejsze narzędzie, jest używane, jeśli na żarówce są plamy, zgnilizna lub po prostu podejrzenie choroby. W sprzedaży jest lek„ Maxim Dachnik ”- środek dezynfekujący cebulę.

"Phytosporin„- słabszy lek, jest bardziej potrzebny w profilaktyce niż w leczeniu.

Jeśli żarówki są pobierane z własnej działki, a nie kupowane, ogrodnik musi sam zdecydować, czy ma sens wytrawić je przed sadzeniem. Przed sadzeniem cebulki tulipanów należy sortować według wielkości, ponieważ duże i małe kwitną w różnych momentach, chociaż jest to kwestia gustu. Jeśli zielone łysiny nie przeszkadzają, możesz sadzić i mieszać.

Sadzenie tulipanów jesienią na otwartym terenie

Pod lądowaniem są wykopy lub dziury. Cebule są zawsze sadzone pionowo, tak że dno, z którego zaczną rosnąć korzenie, znajduje się na dole.

Ciekawe! Czasami do sadzenia używane są specjalne pojemniki. Nie tylko pozwalają odkopać wszystkie cebule od razu, gdy nadejdzie czas, ale także chronić je przed szkodnikami, takimi jak myszy.

Uprawa tulipanów na skalę przemysłową

Głębokość sadzenia cebul równa wysokości trzech żarówek. Jeśli żarówka jest mała - dwie. Jeśli sadzisz zbyt wysoko, tulipany zamarzną, a jeśli będą zbyt głębokie, będą kiełkować przez długi czas. Każda dziura jest sadzona w kawałkach, jeśli używane są rowy, utrzymują odległość 10-15 cm, w zależności od odmiany. Jeśli chcesz uzyskać bujny krzew, możesz sadzić w odległości 3-4 cm.

Rosnące tulipany i sadzenie jesienią wcale nie są trudne, najważniejsze jest przestrzeganie zasad i uważność. Jest to bardzo prosta kultura pod względem opieki, nie powoduje problemów i zawsze rozkwita miłym okiem.

Obejrzyj film: Kto zapomniał wsadzić cebule tulipanów jesienią? (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send