Warzywo

Odmiana ziemniaka Zekura

Pin
Send
Share
Send
Send


Wysokie plony i przyjemny smak - główne zalety ziemniaka Zekura - odmiany niemieckiej selekcji. Uprawiana jest przez ogrodników na całym świecie i słynie ze swoich właściwości. W tym artykule możesz zapoznać się z różnorodnością, jej cechami i cechami kultywacji.

Opis odmian

Odmiana Zekura to ziemniak stworzony przez niemieckich hodowców. Na całym świecie cieszy się dużym zainteresowaniem wśród rolników, ponieważ wyróżnia się wysoką jakością i doskonałym smakiem. W Rosji odmiana ta jest uprawiana od ponad 20 lat.

Ziemniak Zekura jest odmianą średnio wczesną, dojrzewa w 90-100 dni od momentu sadzenia. Krzew rośnie zwarty, stawy praktycznie nie opierają się o ziemię, stoją dokładnie. Wysokość krzewu wynosi około 35 cm, pod każdą rośliną może powstać średnio 15-20 bulw.

Pod każdym krzewem może powstać średnio 15-20 bulw.

Bulwy są zaokrąglone, ważą 65-135 g. Skóra jest gładka, cienka, z małymi oczami, koloru piaskowego. Kolor miazgi jest żółty. Smakuje doskonale. Ziemniaki tej odmiany klasyfikowane są jako produkty dietetyczne, zawierają dużo karotenu i innych korzystnych substancji.

Ciekawe! Zekura jest doceniana przez rolników za to, że nadaje się do zmechanizowanego sadzenia, pielęgnacji i zbioru.

Charakterystyczne odmiany Zekura

Przeczytaj także te artykuły.
 • Jak pić kurczaki w celu zapobiegania
 • Klasa Bakłażan Vera
 • Herbicydy kukurydziane
 • Jak suszyć jabłka

Niemieccy hodowcy pracowali nad stworzeniem ziemniaka Zekura. Wskazuje to na wysoką jakość odmiany, chociaż ma pewne wady.

 • Zekura nie jest odmianą późną, więc uprawy dojrzewają dość szybko.
 • Ma silną odporność na wirusy zwijania się liści i parcha.
 • Ziemniaki Zekura są wymagające pod względem rodzaju i pielęgnacji gleby.

  Skóra jest gładka, cienka, z małymi oczami, kolor piaszczysty, kolor miąższu jest żółty

 • Wydajność jest wysoka i stabilna. Na hektar można zebrać około 350-370 centów.
 • Jakość bulw handlowych, gładka, piękna.
 • Zbiory można przechowywać przez 4 do 6 miesięcy w odpowiednich warunkach.
 • W skład bulw około 18% skrobi. Ma dobre walory smakowe, podczas gotowania kawałki nie rozpadają się, zachowują swój kształt.
Ważne! Ziemniak Zekura może być transportowany na duże odległości, ponieważ ma gęste ciało i mocną skórę. Na drodze bulwy nie zgniatają się, nie gniją, zachowują jakość handlową.

Cechy sadzenia ziemniaków

Sadzenie ziemniaków Zekura należy przeprowadzać tylko w dobrej, nawożonej glebie. Na biednych terenach ta odmiana nie będzie rosła ani nie przyniesie skromnych plonów. Zaleca się nawożenie gleby humusem lub kompostem na kilka tygodni przed sadzeniem, a nawozy mineralne są dozwolone. Kwasowość powinna być lekko podwyższona lub neutralna.

Ciekawe! Możesz poprawić jakość ziemi pod ziemniaki, uprawiając ją na stanowiskach sideratov. W takim przypadku właściwe będzie zasianie groszku, musztardy lub rzepaku. Ziemia po tych uprawach jest miękka, bogata w minerały.

Sadzenie ziemniaków Zekura należy przeprowadzać tylko w dobrej, nawożonej glebie.

Bulwy przed posadzeniem rozgrzać i wykiełkować. Siew nasion środkami pobudzającymi nie jest konieczny, ale zaleca się stosowanie słabego roztworu nadmanganianu potasu do opryskiwania ziemniaków. Ta procedura to doskonałe zapobieganie chorobom i szkodnikom.

Ziemniaki Zekura są sadzone w bruzdach lub pod łopatą, tak wygodnie. Podłoże powinno być luźne, wstępnie nawodnione (lekko wilgotne), podgrzane. Czas sadzenia każdy ogrodnik wybiera zgodnie z klimatem. Zgodnie z oznaczeniami krajowymi najlepszym momentem na sadzenie ziemniaków jest pojawienie się liści na drzewie brzozy, wielkości dużej monety. Sadzenie odbywa się w odległości 35-40 cm między krzakami, nawy boczne wynoszą 55-60 cm. Aby ziemniak był lepszy, a szkodniki go nie uderzyły, do każdej studzienki można dodać garść popiołu drzewnego, ale jeśli gleba jest dobrze nawożona, a bulwy są traktowane roztworem nadmanganianu potasu , nie jest to konieczne.

Dbanie o ziemniaki Zekura

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • David Austin Roses
 • Separator mleka
 • System nawadniania kroplowego
 • Miód Apitonus

Wśród innych odmian Zekura wyróżnia się wysoką wydajnością i doskonałym smakiem, ale wymaga opieki!

 • Tydzień po posadzeniu konieczne jest poluzowanie ziemi ziemniakami. Ma to na celu rozbicie górnej skorupy, a roślina łatwiej się podniosła. Procedura jest przeprowadzana bardzo ostrożnie, nie można dotknąć młodych pędów w ziemi.
 • Około 14 dni po posadzeniu, gdy pojawiają się pierwsze pędy, następuje pierwsze zajęcie. Drugie hilling jest konieczne podczas pojawiania się kwiatów.
 • Bez terminowego podlewania ziemniaki Zekura nie będą mogły normalnie rosnąć, plony spadną, a bulwy będą małe. W okresie suchym podlewanie odbywa się w odstępie 1-1,5 tygodnia. Jeśli regularnie pada deszcz, rzadko można wprowadzić wodę. Ale po zakończeniu kwitnienia krzewów, podlewanie zatrzymuje się całkowicie, dzięki czemu bulwy mogą tworzyć się normalnie.

  Leki, które pomogą chronić ziemniaki przed szkodnikami i chorobami

 • Wszystkie jego potencjalne ziemniaki Zekura ujawnia tylko dzięki regularnemu nawożeniu. Może być organiczny lub mineralny, ale w każdym przypadku ziemniaki są karmione co najmniej 2 razy w ciągu sezonu (2 tygodnie po posadzeniu i kiedy pojawiają się pąki)! Ogrodnicy twierdzą, że Zekura najlepiej reaguje na wprowadzenie wlewu ziół, popiołu, biohumusu, obornika lub jakichkolwiek kompleksów mineralnych. Nawozy są stosowane w odległości 10-15 cm wokół roślin, a następnie ziemia jest lekko rozluźniona za pomocą grabi.
 • W przypadku pojawienia się chorób lub szkodników na krzakach, stosuje się specjalistyczne leki do ich zwalczania „Aktara”, „Actofit”, „Senpai”, „Previcur”, „Topaz” i tym podobne.
Ważne! Jeśli ziemia jest sucha, przez długi czas nie padał deszcz, ziemniaki są podlewane pod korzeniem i dopiero wtedy następuje nawożenie. Zaleca się również poluzowanie ziemi i uziemienie na mokrym podłożu.

Zbiór i przetwarzanie

Zbiór odbywa się w 90-100 dni po posadzeniu. Procedura jest przeprowadzana w suchym dniu, kiedy nie oczekuje się opadów. Wykopane bulwy rozłożone na ziemi i pozwól im wyschnąć. Następnie konieczne jest wytrzeć je z nadmiaru ziemi, posortować według wielkości i wysłać do magazynu.

Używaj ziemniaków Zekura tej odmiany do gotowania, duszenia, smażenia

Przechowywać ziemniaki Zekura do przechowywania w 2-3 warstwach w pudełkach. Zbieraj dobrze przechowywane, a jednak eksperci zalecają sortowanie raz w miesiącu. Temperatura przechowywania powinna wynosić około +2 ... +3, pokój jest ciemny, z dobrą wentylacją.

Ziemniaki tej odmiany mogą być używane do gotowania, duszenia, smażenia. Ale ponieważ jest słabo zagotowany, puree, rzadko się to robi. Nadaje się również do zamrażania i suszenia.

Recenzje ogrodników o ziemniakach Zekura

Opinie ogrodników na temat Zekury ziemniaczanej przedstawiono poniżej.

 • Alina Garmash: „Odmiany zagraniczne, mimo wysokiej jakości, są rzadko wybierane. Zazwyczaj są bardzo kapryśne, nie rosną wszędzie i wymagają starannej konserwacji. Ale lubię Zekurę. Jest on wymagający tylko do podlewania i karmienia, ale wszelkie ziemniaki muszą być odpowiednio nawożone i podlewane, w przeciwnym razie po prostu nie może rosnąć, więc odmiana jest dobra, rzadko boli, zwykle nie ma poważnych trudności z uprawą.
 • Timofey Tolochko: „Uprawiam ziemniaki Zekura tylko na jedzenie. Moja żona i ja mamy małą plantację, ale mamy wystarczająco dużo na zimę. Zbieramy około 17 ziemniaków z każdego krzewu, ale mogą one być małe i duże, tak szczęśliwe, jak są. gnije i nie choruje w piwnicy przez około 3 miesiące, a potem zaczynamy porządkować i zepsuć zepsute jedzenie na pierwszym miejscu, żona głównie frytuje lub gasi je, nie nadaje się do puree.
 • Vladislav Vetrov: „Odmiany ziemniaków zmieniały się przed każdym rokiem, ponieważ nie ustawiały się z czymś. Ale po wypróbowaniu Zekury postanowiłem się tam zatrzymać. W tej chwili jest to najlepsza opcja dla prywatnej farmy. Jedynym zastrzeżeniem jest to, że odmiana wymaga pełnej opieki, ale dla nie jest to dla mnie duży problem, każdego roku zbieram 6-8 kg ziemniaków z krzewu, jest dobrze przechowywany, smak jest dobry, więc polecam!

Obejrzyj film: drzewa owocowe (Wrzesień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send