Pszczelarstwo

Barbezie

Pin
Send
Share
Send
Send


Kurczaki Barbezier mogą być dumne ze swojego francuskiego pochodzenia. Wyróżniają się pysznym mięsem, prostą zawartością i cenione są nie tylko w Europie, ale na całym świecie. Przedstawiciele gatunku mają piękną barwę, dobroduszne usposobienie i są rozwiedzeni bez problemów nawet przez początkujących hodowców.

Historia Barbaziera

Wioska Barbezie-Saint-Hilaire w regionie Charente we Francji jest miejscem narodzin kurczaków Barbezier, z których również pochodziły kurczaki Maran. Hodowano je kilka wieków temu, ale w XVIII wieku rasa była na skraju wymarcia. Pod koniec XVIII wieku francuscy hodowcy rozpoczęli prace nad ochroną i restauracją gatunku. Oficjalnie rasa została zarejestrowana dopiero na początku XX wieku.

Zdjęcie kurcząt hoduje Barbezie

Ciekawe! W XVIII wieku rasa została prawie zagubiona ze względu na fakt, że ptaki padały masowo. W tej chwili uważa się, że ptaki w tym czasie po prostu nie miały wystarczającej ilości minerałów. Rzeczywiście, na obszarach, gdzie znajdowała się glina lub bogata w minerały ziemia, zgony ptaków rejestrowano niezwykle rzadko.

Uważa się, że rasa została pierwotnie uzyskana przez krzyżowanie lokalnych francuskich kurczaków ze wsi Barbezie z wybranymi osobnikami wzdłuż linii mięsa i jaj. Do hodowli używano tylko dużych i zdrowych kogutów i kur.

W Rosji i na Ukrainie pierwsi przedstawiciele Barbaziera pojawili się na początku XXI wieku. Ale w dużych fermach drobiu nie są hodowane - takie piękne ptaki można znaleźć tylko w prywatnych małych gospodarstwach i gospodarstwach. Powód niskiej popularności nieopłacalności. Rasa kurczaków Barbacea jest z pewnością dobrze noszona, daje dużo smacznego mięsa, ale rośnie powoli, dlatego większość hodowców preferuje gatunki prostsze, wcześnie dojrzewające.

Opis rasy kurczaki Barbaze

Przeczytaj także te artykuły.
 • Żółta malina
 • Odmiany kukurydzy
 • Choroby jabłkowe i kontrola
 • Jak suszyć jabłka

Kurczaki Barbeziera należą do mięsa i jaj, ale są przeznaczone do mięsa, a nie do składania jaj, które jest cenione na całym świecie. Przedstawiciele gatunku mają dostojną budowę, dumną postawę, zwłaszcza koguty. Ich ciało jest harmonijne, proporcjonalne i muskularne. Rasa uważana jest za największą i najsilniejszą ze wszystkich gatunków francuskich. Waga kogutów wynosi 4,5 kg na wysokości 70 cm, a kurcząt - 3,5 kg na wysokości 65 cm.

Zdjęcie rasy kurcząt Barbezie

Ciekawe, Alexander Dumas Senior - słynny pisarz i dramaturg był wielkim miłośnikiem kurczaków Barbezier.

Ciało jest potężne dzięki dobrze rozwiniętym kościom. Plecy są szerokie, odchylone do tyłu. Szerokie biodra. Nogi są mocne, szare, średniej długości, palce ułożone są prawidłowo, bez upierzenia. Skrzydła znajdują się równolegle do ciała, ciasno dociśnięte do boków. Żołądek jest dobrze wyrażony, wypukły. Szyja jest wydłużona. Średniej wielkości głowa. Oczy są żółto-brązowe, ale z daleka wydają się czarne. Czerwony grzebień jest dobrze rozwinięty i może osiągnąć 8 cm, płaty są białe, u samców do 5 cm, u samic nieco mniejsze.

Kurczęta rasy Barbezie mają czarne upierzenie. Pióra są ciasno przylegające do ciała, nie przyklejają się, wyglądają dobrze zadbane. Koguty mają zielonkawy przypływ, zwłaszcza zielonkawy kolor powinien być na ogonie.

Natura ptaka

Rasa kurczaków Barbezie charakteryzuje się dobrodusznym usposobieniem. Są to spokojne ptaki, bardzo ciekawe i aktywne. Nie siedzą na miejscu, więc dobrze wyposażone chodzenie jest dla nich bardzo ważne. Chodzą w kilku osobach. W jednym kurniku możesz trzymać zarówno dorosłe ptaki, jak i młode zwierzęta, ponieważ ptak nie jest w konflikcie.

Zdjęcie rasy kurczaka Barbezie

Dla ludzi, nieznajomych, a także innych ptaków lub zwierząt kurczęta leczone metodą Barbezie są tolerowane. Nie są nieśmiali, reagują normalnie na „gości”, najważniejsze jest to, że mają tę samą dobroduszną postawę.

Barbezier Produktywność kurczaka

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Odmiana brzoskwiniowa Złota Moskwa
 • Ogórki konserwowe
 • Koń Przewalskiego
 • Pościel dla świń z bakteriami

Powód, dla którego hodowcy z różnych krajów kochają i hodują kurczaki Barbezieh w swojej wydajności. Ale co dokładnie może podobać się rasie?

 • Mięso kurcząt i kogutów ma kolor czerwony, co jest dość niezwykłe dla ptaka. Smak jest doskonały, uważany jest za świetny przysmak i wysoko ceniony przez kucharzy. Wygląda jak mięso z dziczyzny, zarówno na zewnątrz, jak i na smak. Dostają większe tusze od samców niż od samic, ale mięso jest trudniejsze - potrzebuje długiego gotowania.

 • Mężczyźni uzyskują maksymalną masę ciała o 1,2 roku, a kobiety o rok.

 • Kobiety zaczynają składać jaja od 5,5 do 5,5 miesiąca, podczas gdy spieszą się nawet w okresie linienia i silnych mrozów, jeśli stworzy się dla nich odpowiednie warunki - oświetlenie i ciepło.

Ważne! Jedną z oczywistych wad rasy jest jej upierzenie, dlatego młode zwierzęta wymagają większej uwagi.

 • Produkcja jaj samic wynosi do 200 jaj rocznie, średni wskaźnik wynosi 160-170 sztuk / samicę.

 • Jaja są duże - 75-90 g, białe w kolorze z dość grubą skorupą.

 • Warto również zauważyć, że kurczaki Barbezier mają bardzo dobry układ odpornościowy, dzięki czemu rzadko chorują, a wskaźnik przeżycia młodych wynosi 90%.

Jak zawierać Barbaziera?

Rasa kurczaków Barbezier jest bezpretensjonalna, ale, jak każdy inny ptak, potrzebuje akceptowalnych warunków. Kurnik wykonany jest z osobników. Jest to duży ptak, więcej Leggornov i wiele innych ras, więc do 2 osób umieszcza się na metr kwadratowy. Grzędy są wykonane z bardzo wytrzymałego drewna lub podobnego materiału, dzięki czemu pod ciężarem ptaków nie pękają na wysokości do 60 cm od podłogi. Dla każdego kołczanu lub koguta, 25-30 cm okoń jest odstawiony. W klatkach utrzymywanie kurcząt nie może, ponieważ potrzebują obfitości wolnej przestrzeni.

Zdjęcie rasy kurcząt Barbezie

Ważne! Miasto Barbezie, skąd pochodziły tytułowe kurczaki, ma klimat oceaniczny. Ze względu na wysoką wilgotność w tym regionie, rasa kurcząt Barbesier jest odporna na wysoką wilgotność i zmiany pogody.

Przy 5-7 kobietach wykonuje się jedno gniazdo. Standardowy miot pełzający - trociny, słoma, można kupić - specjalny dla kurczaków. W kurniku powinno być umywalka z piaskiem i popiołem do czyszczenia piór, a także wygodne karmniki i pijące.

Chodzenie odbywa się koniecznie, ponieważ kury barbezie nie mogą żyć w niewoli. Nawet w przestronnym kurniku do nich! Padok jest duży. Ogrodzenie można zamontować niezbyt wysoko, ponieważ ludzie lecą niechętnie i nisko ze względu na dużą masę ciała.

W zimie ważne jest, aby kurnik miał dodatnią temperaturę, aby ludzie nie zamarzali. Jeśli nie jest możliwe zainstalowanie ogrzewania, można użyć biofeedbacku do ogrzewania. Zimowe spacery są możliwe przy słonecznej lub przynajmniej bezwietrznej pogodzie.

Funkcje karmienia

Nie ma specjalnych wymagań dotyczących karmienia, ale należy pamiętać, że ze względu na szybki wzrost i dużą wagę końcową ptaka, muszą jeść pożywne jedzenie. Najczęściej hodowcy kupują suplementy mineralne i premiksy (na przykład Ryabushka) i dodają je do zwykłej paszy dla kurcząt. Pozwala to zwiększyć wartość odżywczą diety i poprawić jej skład witaminowy.

Ważne! Jeśli kurczaki Barbesier nie otrzymają wymaganej ilości minerałów, choroby kolan i stawów mogą zacząć się rozwijać u młodych, jak u dorosłych. Trudno będzie je poruszać z tak dużą masą ciała.

Zdjęcie karmienia kur Barbezieh

Karmienie odbywa się 4 razy dziennie - o godzinie. Latem można 2 razy dziennie (rano i wieczorem), a po południu będą szukać żywności na własną rękę. Bardzo ważne jest podawanie karmy zbożowej w nocy - są one trawione wolniej, a kurczaki mogą z łatwością czekać na poranek bez silnego głodu.

Jak hodować kurczaki?

Kurczaki Barbezier są uważane za złe pisklęta. Nie szukają potomstwa, nie inkubują jaj, dlatego muszą być hodowane w inkubatorze lub składać jaja pod samicami innych ras. Ale to nie znaczy, że uzyskanie potomstwa jest trudne. Z każdym rodzajem wylęgowości sięga 98-100%, a wskaźnik przeżycia młodych - 90%. Aby jednak zwiększyć szansę przeżycia młodego potomstwa, należy wziąć pod uwagę pewne chwile.

 1. Młodzi chodzący zaczynają się nie wcześniej niż 3-4 tygodnie, ponieważ powoli opadają. Wcześniej trzymane są w pomieszczeniu (wylęgarnia) w temperaturze + 28 ... +32 stopni Celsjusza.

Ważne! Tylko największe, zdrowe kurczaki Barbesier są wybierane do hodowli, ponieważ małe osobniki produkują słabe potomstwo.

 1. W pierwszych dniach pisklęta otrzymują gotowane jajko, następnie można włączyć twaróg, posiekane warzywa i stopniowo wprowadzać jęczmień, płatki owsiane i grys kukurydziany (posiekany). Dopiero pod koniec pierwszego tygodnia możesz zacząć podawać warzywa.

 2. Aby kury rasy Barbacea nie były chore, od najmłodszych lat suplementy witaminowe i mineralne wchodzą w skład ich diety.

 3. W ciągu 8 tygodni pożądane jest szczepienie kurcząt.

Recenzje rasy Barbier

Nie można nazwać kurcząt Barbezie popularnych poza Francją. Ale to zdecydowanie cenny ptak.

Zdjęcie rasy kurcząt Barbezie

 • Julia Bilichenko: „Ta rasa przyciągnęła moją uwagę dzięki swojej samowystarczalności. Ptaki są bardzo piękne, produktywne, a mięso jest smaczne! We Francji stawia się na równi z truflami. Oczywiście suplementy witaminowe są obowiązkowe - testowane na osobistych doświadczeniach, bez nich pisklęta często chorują, ale ptaki płacą za siebie treść! ”

 • Alexey Tabakov: „Niezwykła rasa z naprawdę smacznym mięsem! Dorastała w rodzinie myśliwych, więc jest coś do porównania - kurczaki Barbezie naprawdę smakują jak dziczyzna, tylko mięso nie jest tak twarde. Hoduję w inkubatorze i tylko na mięso, ale ja sprzedam jajka”.

 • Vladimir Anischenko: „Ładny widok, ale jeśli mówimy o sprzedaży mięsa i jaj, czyli bardziej produktywnych ras. Osobiście interesowałem się smakiem i jakością mięsa, więc zatrzymałem się na Barbacea, ale jeśli ilość wyprodukowanych produktów jest ważna, to powinieneś szukać innej rasy. rosną powoli, ale wydajnie, ozdabiają dziedziniec i są łatwe do czyszczenia. ”

Obejrzyj film: Real Life Trick Shots. Dude Perfect (Może 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send