Warzywo

Kiedy czyścić marchewki i buraki?

Pin
Send
Share
Send
Send


Wyhodowanie dobrych zbiorów marchwi i buraków to połowa sukcesu. Równie ważne jest zbieranie plonów w czasie, aby nie zaczęło gnić w ziemi i wybrać odpowiednią metodę przechowywania. W tym artykule opiszę, kiedy usunąć marchew i buraki z łóżek w różnych regionach. Będą również informacje o tym, jak zbierać marchewki, buraki i na jakich warunkach je przechowywać.

Kiedy usunąć marchew i buraki z ogrodu?

Opinie mieszkańców lata o tym, kiedy usunąć marchewki i buraki z łóżek są bardzo zróżnicowane i nie jest to zaskakujące. Istnieje ogromna liczba różnych stref klimatycznych, odmian marchwi i buraków, rodzajów ziemi, metod siewu i pielęgnacji - a to wszystko wpływa na czas zbierania. Ponadto istnieją dwa typy kolekcji.

 • W pierwszym przypadku ogrodnicy zbierają owoce, gdy tylko dojrzeją.
 • W drugim przypadku ogrodnicy czekają kilka dni po osiągnięciu pełnej dojrzałości, aby korzenie leżały w ziemi, przygotowując się do przechowywania zimą.

Obie wyżej wymienione opcje mają swoje własne tło, a mieszkańcy lata z powodzeniem z nich korzystają, więc możesz wybrać jedną z nich - wedle uznania i lepiej wypróbować obie opcje i wybrać tę, która najbardziej Ci odpowiada. Ważne jest jednak, aby pamiętać i stosować się do tej samej zasady - marchew i buraki są czyszczone aż do ustabilizowania się zimna przy temperaturach poniżej -3 stopni Celsjusza!

Ważne! Nie zaleca się skupiania się na sąsiadach w ogrodzie przy wykopywaniu plonów, ponieważ czas siewu, pielęgnacji, nawożenia dla gleby z reguły jest inny, a zatem dojrzewanie roślin okopowych może być przeprowadzane w różnych momentach!

Eksperci zauważają, że lepiej jest kopać marchewki po osiągnięciu dojrzałości technicznej. Głównym objawem jest żółknięcie liści. Ale tutaj ważne jest uwzględnienie warunków pogodowych. W suchych miesiącach żółte szczyty mogą wskazywać na nie dojrzałość, ale niski poziom wilgoci w ziemi.

Ale kiedy czyścić marchewki i buraki miesiącami? Jeśli mówimy o środkowym pasie, jest to okres od końca września do początku października. Pierwszy to zawsze wykopane buraki, a potem po tygodniu możesz wziąć marchewkę. Jeśli nadeszły nagłe, pierwsze przymrozki, marchewki są miażdżone na ziemię, a następnie przykryte są agrofibrą lub są wyrzucane na łóżka.

Zdjęcie zbiorów marchwi i buraków

Kiedy odebrać buraki i marchewki na przedmieściach?

Przeczytaj także te artykuły.
 • Kwiat Geranium
 • Jak i co karmić kaczątka od urodzenia
 • Papryka konserwowa na zimę
 • Odmiana pomidorowa potrójna syberyjska

Region moskiewski należy do centralnej Rosji, więc, jak wspomniano powyżej, kopią tu marchewki i buraki od końca września do początku października. Aby uprawa była zadowolona z zachowania jakości i smaku, zaleca się uwzględnienie kilku punktów.

 1. We wrześniu gromadzi się cukry w marchwi, więc nie można się spieszyć do zbioru - zbiory wcześniej niż w połowie września mogą prowadzić do gorzkiego, mdłego lub po prostu niesłodkiego zbioru.
 2. W regionie moskiewskim jesienią może być dużo deszczu, a podczas deszczu lub po jego zebraniu nie zaleca się korzeni. Zazwyczaj ogrodnicy czekają na suchy okres, a na końcu kopią buraki z marchewką.
Ważne! Gdy było bardzo ciepło, przedłużone lato, nie można długo odkładać zbiorów, ponieważ w takich warunkach (wilgotność ciepła i umiarkowana) korzenie mogą zacząć kiełkować - są to rośliny dwuletnie.
 1. Zanim w końcu odkopiesz korzenie, warto upuścić je w jednym lub dwóch i sprawdzić je pod kątem dojrzałości.

Kiedy oczyścić marchew i buraki na Uralu?

W zależności od tego, kiedy roślina została zasadzona na Uralu, zbiory mogą mieć miejsce o różnych porach. Oczywiście brana jest również pod uwagę różnorodność. Na Uralu wybierane są marchewki i buraki z wczesnego i średniego sezonu, ponieważ przed pierwszymi mrozami zwykle mają czas na dojrzewanie całkowicie, w przeciwieństwie do późnych gatunków.

Jeśli chodzi o czas zbiorów, jeśli buraki zostały posadzone w połowie maja, od końca sierpnia można zacząć sprawdzać plon pod kątem gotowości. To samo dotyczy zasadniczo marchwi. Ale jeśli wiosna, lato były zimne, deszczowe, zachmurzone, plony będą potrzebowały więcej czasu na dojrzewanie, a zbiory będą opóźnione do września.

Zbieranie marchwi i buraków na Syberii

Zalecamy przeczytanie naszych innych artykułów.
 • Brązowy indyk o szerokich piersiach
 • Temperatura i wilgotność inkubatora
 • Jak wyprowadzać pisklęta gęsie w inkubatorze
 • Jak długo żyją króliki?

Syberia jest najtrudniejszym regionem w Rosji do uprawy warzyw, dlatego używa pewnej techniki rolniczej, metody siewu, a także sadzi tylko te odmiany, które są odpowiednie dla tego klimatu. Zaleca się wysiewać warzywa na Syberii, której okres wegetacji wynosi do 100 dni.

Ważne! Marchewki, w przeciwieństwie do buraków, tolerują małe przymrozki, więc pierwszym jest zawsze kopanie buraków, a następnie marchew.

Dokładnie 100 dni po pojawieniu się pędów te odmiany muszą zostać wykopane - jest to w przybliżeniu koniec sierpnia lub początek września. Po pierwsze, oczywiście, są sprawdzane pod kątem gotowości - wyjmuje się 1-2 rzeczy i dopiero wtedy zbiory można całkowicie zebrać.

Zdjęcie jak kopać marchewki za pomocą widelców

Jak zbierać marchewki i buraki?

Ważna jest oczywiście wiedza o tym, kiedy zbierać marchew i buraki z ogrodu w danym regionie. Ale technologia kolekcji odgrywa ważną rolę! Na początek warto zauważyć, że zbiory odbywają się przy suchej pogodzie. Kilka dni wcześniej nie powinno być deszczu, aby ziemia była mniej więcej sucha, a nie bagnista!

Marchewki i buraki nigdy nie są wyciągane z ziemi! Możesz oczywiście użyć tej metody, ale większość ogonów pęknie, korzenie mogą zostać uszkodzone. Ta metoda jest wygodna tylko dla młodych kultur, a nie dla tych, które są już duże, dojrzałe - potrzebne jest specjalne narzędzie!

Aby ostrożnie wykopać plon, lepiej nie używać łopaty, ale widelce. Ziemia jest ostrożnie podnoszona widelcem, a same korzenie wypadają z ziemi. Pożądane jest jednak, aby nie umieszczać widły bezpośrednio w rzędzie, w którym rosną warzywa, ale między rzędami, kierując się w stronę łóżka. Po zebraniu buraki zbiera się w stosy i suszy przez około 2 dni. Ale w zasadzie marchewki nie można suszyć.

Ważne! Nie możesz suszyć korzeni w słońcu! Doprowadzi to do ich obumierania, zmniejszenia bezpieczeństwa.

Gdy zbierane są zbiory, można ciąć wierzchołki, ale nożem lub nożyczkami, a nie rozrywać zieleni, ponieważ w tym drugim przypadku istnieje wysokie ryzyko uszkodzenia korzenia. Wszystkie liście są odcinane w burakach, ale aby nie dotknąć rośliny korzeniowej, aw marchewce, konieczne jest pozostawienie pnia do 2 cm. ziemia!

Jak przechowywać marchewki i buraki w piwnicy lub piwnicy?

Kwestia przechowywania marchwi i buraków martwi wielu mieszkańców lata, ponieważ szkoda, gdy dobre plony gniją przed naszymi oczami z powodu złych warunków w ciągu zaledwie kilku miesięcy lub nawet tygodni!

Ciekawe! Jeśli podczas żniw zauważy się, że centralne liście kultury zwiędły, jest to najprawdopodobniej jakiś rodzaj choroby lub szkodnika. Takie warzywa korzeniowe są kopane i składane osobno, aby mogły zostać najpierw skonsumowane lub całkowicie odrzucone, w zależności od stopnia problemu.

Warzywa korzeniowe są przechowywane w piwnicy lub piwnicy, oddzielnie od owoców. W warunkach mieszkania można skorzystać z ogrzewanego balkonu lub spiżarni. Pokój powinien być czysty, ciemny. Temperatura wewnątrz jest utrzymywana w granicach + 1 ... + 3 stopni. Istnieje wiele metod przechowywania: w glinie, w workach, sieciach, piasku i tak dalej. Możesz użyć dowolnej dogodnej opcji, najważniejsze jest to, że tuż przed ułożeniem dobrze jest posortować wszystkie korzenie i je posortować.

Obejrzyj film: Starsi Niemcy sami chronią się przed miażdżycą. Dowiedz się, jak to robią. (Kwiecień 2020).

Pin
Send
Share
Send
Send